Kariyer Önerileri

Adsense Kazanç Arttırma Yöntemleri [Rehber]

Google Adsense kazanç arttırma yöntemleri, hala bir çok kişinin doğru dürüst bilmediği önemli kavram bilgisi ve tıklama başı maliyet arttırma adına eşsiz yöntemleri bu yazımızda paylaşacağız.

Para kazanmak için olay, sitede içerik üretmekle, Youtube hesabında videolar paylaşmakla bitmiyor. Nasılsa rastgele, işin tekniği bilmeden yaptığımız şeylerden tam verim alamayız değil mi?

İşte bu sebeple bu yazıdaki Adsense kazanç arttırma konulu yöntemlere göz atmanız ve en önemlisi bunları kendi işlerinizde uygulamanız gerekiyor. Şu iki farklı platform için ayrı ayrı öneriler paylaşacağız:

1. İnternet Siteleri
2. Youtube Videoları

İnternet Siteleri ve Youtube Kanalları İçin Adsense Gelir Arttırma [Rehber]
İnternet Siteleri ve Youtube Kanalları İçin Adsense Gelir Arttırma [Rehber]

Google AdSense Kavram Bilgisi

➽ Google Ads ve Google Adsense hakkında eğer yeterli bilginiz yoksa, her şeyden evvel “Google Ads ve Google Adsense Nedir?” konulu rehberimize göz atmanızı öneriyoruz. Aksi taktirde yazılanları anlamlandırmaya çalışırken zorlanabilirsiniz.

Tıklama Başı Maliyet (TBM): Bir reklam tıklaması başına aldığınız ücrete tıklama başı maliyet veyahut kısaltması ile TBM denir.

Örnek: Günde ortalama 1000 tıklama alıyorsanız, TBM değeri 15 kuruş ise, günde ortalama 150 lira para kazanırsınız demektir.

Tıklama Oranı (TO): Reklamlara tıklanma sayısının, toplam reklam görüntülenme sayısına oranıdır. Yalnız bu oranın çok yüksek olması Adsense hesabınızın ban yemesine sebep olabilir.

Örnek: Günde ortalama 1000 tıklama ve 15000 görüntülenme alıyorsanız, yaklaşık %6’lık bir tıklanma oranınız var demektir.

Bin Gösterim Başına Gelir (BGBG): Reklamların bin kez görüntülenmesi sonucunda kazandığınız / kazanacağınız gelire verilen isimdir.

TO Nedir, BGBG Nedir, TBM Nedir - Örnek
TO Nedir, BGBG Nedir, TBM Nedir – Örnek

İşte bizler aşağıdaki yöntemleri kullanarak BGBG, TO ve TBM değerlerini teker teker yükselterek, Google Adsense gelir arttırma işlemi yapacağız. İlk olarak internet siteleri ile başlayalım.

İnternet Sitelerinde Google Adsense Kazanç Arttırma

Tıklama başına kazandığınız paranın; tıklama aldığınız ülke, reklam çeşidi, reklam yerleşimi, site tasarımı, hızı, site içeriği / reklam içeriği uyumu, niche olup olmamanız gibi tonla faktöre bağlıdır.

1) Yabancı İçerikler Üretmek

Türkçe içerikler üretiyorsanız bir kez daha düşünün. Zira İngilizce içerikler kat ve kat daha fazla para kazandırır. Üstelik başarılı olursanız (global çapta daha çok insan olduğundan) daha çok ziyaretçi çekme potansiyeline sahiptir.

Kanser Eden Adsense TBM Değerleri Görmemek İçin Yabancı Ziyaretçileri Hedefleyin
Kanser Eden Adsense TBM Değerleri Görmemek İçin Yabancı Ziyaretçileri Hedefleyin

Kazançların yüksek olmasının sebebi ise yurt dışındaki reklam verenlerin daha cömert davranmak zorunda olması ve bu reklamların sadece yurt dışından gelen kullanıcılara gösterilmesidir. Daha da doğrusu yurt dışında dolar ve euro bazında reklam verilmesidir. Bu sebeple Adsense kazanç arttırma adına en etkili yöntem budur.

Dürüst olmak gerekirse Türkiye’deki tıklama başı maliyet (TBM) değerleri Avrupa ve Amerika kıtalarındaki ülkelere göre çok düşük. Buyurun bununla ilgili internette bulduğumuz bir istatistiği paylaşalım:

Adsense Gelir Arttırma İçin Yabancı İçerik Üretin
Adsense Gelir Arttırma İçin Yabancı İçerik Üretin

2) Doğru Reklam Yerleşimi ile TBM Arttırma

— Sitede doğru düzgün bir reklam yerleşimi yapılmalıdır. Her şeyden önce reklamlar kullanıcıyı rahatsız etmemelidir. Sayfada adım başı, özellikle de sayfanın üst kısımlarında fazla sayıda reklam bulunması kullanıcının sitede istediğini bulamayıp hemen çıkmasına sebep olacaktır.

— Hemen çıkma oranınızın artmasının da Google tarafından ceza yemenize ve organik trafikte düşüşe dolayısıyla kazançlarda düşüşe sebep olacağını unutmayın. (Aslında ne kadar da önemli imiş değil mi?)

— Google bize “İlk reklam birimi önemlidir” diyerek aslında en büyük ipucunu veriyor. Bunun anlamı en yüksek tıklanma oranı değerine sahip olan reklamı ön plana çıkarmamız gerektiğidir. Bu sayede dolaylı yoldan adsense kazanç arttırma işlemi yapmış oluruz. Bunu ise bu reklamı HTML kodu içerisinde diğer reklamların en üstüne taşıyarak yapabilirsiniz.

Doğru reklam yerleşimi ana hatları ile benzer olsa da siteden siteye değişmektedir. Bu sebeple; reklamların yerleri ve boyutları hakkında deneme yanılma yaparak en çok kazandıran reklam boyut ve konumlarını sizlerin bulması en isabetlisi olacaktır. Başlangıç için şu tarz bir reklam yerleşimi yapmayı düşünebilirsiniz:

İnternet Siteleri İçin Adsense Reklam Yerleşimi Örnekleri
İnternet Siteleri İçin Adsense Reklam Yerleşimi Örnekleri

3) Reklam Engelleme & Filtreleme ile Adsense Kazanç Arttırma

Reklam Engelleme (Filtreleme): Google istemediğimiz reklamları ve reklam türlerini engellememize imkan sağlar. Aynı zamanda hassas kategorileri de engelleme imkanımız var.

Google Adsense; Cinsel Sağlık, Din, Flört, Büyü, Kilo Verme, Siyaset gibi kategorileri hassas olarak kategorize eder ve size bu kategorilere ait reklamların sitenizdeki yayımlarını engelleme hakkı tanır.

Genellikle internet sitelerinde kullanıcının eskiden İnternet’te yaptığı aramalar ile alakalı reklamlar çıkar. Bu da kişinin reklama tıklama ihtimalini arttıracaktır. Yani kolay yoldan adsense gelir arttırma!

Bu sebeple olabildiğince reklam engellemesi yapmamanızı öneriyoruz. Unutmayın ki gereksiz reklam engellemeleri yüksek tıklama başı maliyet (TBM) ‘si olan reklamları engelleme ihtimalinizi de arttırır.

Google Adsense Bazen Çok Şeker Mesajlar Da Yollayabiliyor
Google Adsense Bazen Çok Şeker Mesajlar Da Yollayabiliyor

Engellenecek kategorileri belirlemek adına reklam gösterim yüzdesi ile kazanç yüzdesi arasında 1 : 1 oranını yakalayamayan kategorilere bakabilirsiniz. Yani kazanç yüzdesi reklam gösterim yüzdesine eşit ve fazla olanlara, yani hakkını veren reklamlara izin vermeli, kalanını engellemelisiniz.

Hele hele müzik, flört ya da eğlence sektörü üzerine bir internet siteniz veya bu konularda ürettiğiniz içerikler var ise, bu kategorilere kesinlikle izin vermelisiniz. Bunlar insanların deli gibi araştırdığı fakat toplumsal hassasiyet sebebi ile hassas olarak nitelendirilen şeyler.

Google Adsense Tıklama Başı Maliyet Nasıl Arttırılır - Rehber
Google Adsense Tıklama Başı Maliyet Nasıl Arttırılır – Rehber

4) İşin Ehli Olarak Adsense Gelir Arttırma

– İnternet sitelerinin hızlı açılması,
– Mobil uyumlu olması,
– Kullanıcı deneyimi (UX) tasarımına önem vermesi,
– Kullanıcının sitede uzun zaman geçirmesi,
– Kullanıcıların sitede etkileşimde bulunması, (Farklı sayfalara tıklama, reklamlara tıklama, yorum yapma gibi)

Bu liste uzar gider. Bu faktörlerin varlığı arama motorları nezdinde olumlu sinyaller olarak algılanır. İşte bu sayede daha üst sıralamalara çıkar ve daha çok ziyaretçi alırsınız. Bu da otomatik olarak adsense gelir arttırma demektir. Bunun en temiz yolu, kullanıcıya gerçekten istediğini sunmaktır.

Hele hele otorite puanı yüksek, köklü bir site iseniz bu durumda yüksek TBM değerlerine sahip reklamlar sizin sitenizde daha çok çıkmaya başlıyor. Zira eski, köklü bir durumda olmanız Google’a güven veriyor. Yani Adsense kazanç arttırma konusunda SEO çalışmalarına da önem vermelisiniz.

SEO ve içerik üretimi konulardaki eksiklerinizi tespit edip, bu eksikleri nasıl kapatacağınızı öğrenmek için “SEO Nedir Nasıl Yapılır [Efsane Rehber]” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bu arada kullanıcıların çoğu internet sitesi 2-3 saniyede açılmazsa direkt olarak siteyi terk ediyormuş. Bu otomatikman gelir kaybı demek. Bu sebeple de “Google Pagespeed ile Site Hızlandırma Rehberi” içeriğimize göz atmanızı öneriyoruz.

Adsense Kazanç Arttırma Yöntemleri - Rehber
Adsense Kazanç Arttırma Yöntemleri – Rehber

5) Niche İçerik İle Tıklama Başı Maliyet Arttırma

Niche: Rekabeti az, ziyaretçisi az fakat kazancı oldukça yüksek olan içeriklere verilen isimdir. Rekabetin az olma sebebi, kısıtlı bir bölge veyahut kitleye hitap ediyor olmanızdır.

Örnek vermek bir telefon markasının ürünlerinin tanıtıldığı bir site genel bir site iken belli bir telefon modelinin ele alındığı bir site niche bir sitedir. Siz de niche kelimeleri ve konuları anahtar kelime planlayıcıları ile tespit edebilirsiniz.

Peki bunun Adsense kazanç arttırma ile alakası ney? Bu tarz kelimelerin bazılarında düzenli olarak reklamlar verilir. (Özellikle teknolojik ürünlerle ilgili olanlarda) İşte bunların yayınlanabileceği doğru dürüst bir site olmadığı için, o konuyla alakalı sitelerdeki gelir kat kat daha yüksek olur.

Niche Siteler ile Adsense Gelir Arttırma
Niche Siteler ile Adsense Gelir Arttırma

Mesela bu resimdeki web sitesinden para kazanma kelimesini ele alalım. Bu sıradan bir sitede ortalama 1 lira TBM değerine sahip olacak iken, doğrudan bu konuyla alakalı bir internet sitesinden bu reklama tıklanır ise TBM değeri 15 liraya kadar çıkabiliyormuş.

Tık başına 15 lira, şahane bir Adsense kazanç arttırma metodu değil mi? Bunun sebebi ise, bu tarz yerlerden reklamlara tıklayan ziyaretçilerin reklam verenlerin sunduğu hizmeti satın alıp onlara para kazandırma ihtimalinin çok daha yüksek olması.

Yabancı Niche Siteler En Çok Gelir Getirme Potansiyeline Sahip Olan Sitelerdir
Yabancı Niche Siteler En Çok Gelir Getirme Potansiyeline Sahip Olan Sitelerdir

6) Profesyonel Isı Haritası Tekniği

Isı Haritası (Heatmap): Siteye giriş yapan kullanıcıların sayfanın nerelerine tıkladığını, sayfanın ne kadarını okuduğunu gösteren bir çeşit uygulamadır.

Eğer her sayfa için üşenmeden bu yöntemi uygularsanız tıklanma oranlarını ciddi bir şekilde yükselterek kazancınızı kat kat arttırabilirsiniz. Bu uygulama ile her sayfadaki şu iki alanı buluyorsunuz ve reklamları oralara ekliyorsunuz:

Kullanıcıların sayfadan ayrıldığı bölüm
Kullanıcıların en çok tıkladığı bölüm
(Bu alanlar ısı haritasında genellikle kırmızı – turuncu renk ile görünürler.)

Isı Haritası Metodu İle Tıklama Oranı Arttırma
Isı Haritası Metodu İle Tıklama Oranı Arttırma

7) Diğer İnce Teknikler

Otomatik Reklamlar Optimizasyonu: Google Adsense otomatik reklamlar sunma özelliği içermektedir. Bu özellik aktif edildiğinde; makine öğrenmesi gibi yapay zeka uygulamaları kullanılarak sadece en yüksek performansı ve en iyi kullanıcı deneyimini sunacak olan reklamlar gösterilir. Bunun da %15’e kadar gelir artışına sebep olduğu düşünülmektedir.

Reklam Kodunu Değiştirmeyin: Tıklama oranlarını yükseltmek için Google amcanın size verdiği reklam kodunu değiştirmeye çalışmayın. Birçok internet sitesi sahibi kullanıcıyı yanıltmak amacıyla bu işlemi yapmaktadır. Fakat AdSense kurallarında bunun yasak olduğu açıkça belirtilmiştir. Bu hata bile doğrudan gelirlerinizi düşürmeye yetecektir.

Yüksek Otoritenin Etkisi: Yüksek site otoritesi daha çok ziyaretçi ve daha güvenilir olarak algılanacak olmanız sebebiyle yüksek tıklama başı maliyet demektir. Bu da bir taşla iki kuş ile adsense kazanç arttırma işlemi demektir. Yüksek otorite için kaliteli ve düzenli içerik girmek, kaliteli backlink almak önerilir.

Okları Backlink Olarak Düşünebilirsiniz
Okları Backlink Olarak Düşünebilirsiniz

Özgünlük ve Kopya İçerik: Asla başka sitelerden içerik çalmayın. Google bunu fark edip, size hırsız damgasını vuracaktır. Eğer alıntı yapacaksanız bile kaynak belirtin, kaynağa link çıkın. Faydalı ve özgün olmak; hem daha iyi bir SEO, hem daha iyi bir sıralama, hem de daha yüksek TBM demektir.

Hedeflenebilir Reklam Yerleşimi: Hem reklam verenlerin dikkatini çekmek, hem de tıklama başı maliyeti yükselterek adsense kazanç arttırma işlemi yapmak için ‘hedeflenebilir reklam yerleşimi’ yapabilirsiniz.

Üstelik, eğer gerçekten başarılı iseniz reklam verenler “Google Adwords” üzerinde sitenizde reklamlarının mutlaka yayınlanması seçeneğini seçerler. Bu da üstte niche site kısmında anlattığımız mantıktan ötürü artan kazanç demektir.

Şeffaflık: Reklamların görsellerle karışmaması adına üst ve alt metinler eklenmelidir. Mesela reklamlar, reklam alanı, Google reklamları gibi belirtilmelidir. Burada bahsettiğimiz durum Google kaynaklarında açıkça belirtilmiştir. Örnek bir kullanımsa şu şekildedir:

-Reklam Alanı-

Görsel ve Metin Reklamları: Sitenizin yapısına ve içerisindeki görsel – yazı oranına göre hangisinin tercih edilmesi gerektiğine karar verilir. Mesela resim içermeyen sayfalarda metin reklamları tercih edilmemelidir. Bunun tercihi tamamen yapacağınız deneyler sonucunda size kalmış.

İşinizi Severek Yapın: Kişisel gelişim sitelerini andıran bir madde gibi gelmiş olabilir ama bu gerçeğin ta kendisi! Nasıl mı? Doğru dürüst bilmediğiniz veya ilginizi çekmeyen konularda sırf yüksek kazanç içeren kelimeler olduğu için yazılar yazmayın. Zaten bu yazılar kullanıcıyı sarmayacağı için otomatik olarak sıralama kaybedecektir. Bu sebeple ziyaretçi çeken ve ilgi alanınıza giren konularda içerik üretin.

Not: Burada bahsedilen tüm bu yöntemlerin, bin gösterim başına gelir (BGBG) değerinin de arttırma ihtimalinin olduğunu unutmayın.

Youtube Kanallarında Google Adsense Gelir Arttırma

.#. Abartmamak koşulu ile tıklanma oranını arttıracak yerlere reklam koyun. Örneğin bir dizinin veya filmin en heyecanlı sahnesi, bir oyun videosunun en kritik anı…

.#. Video başlarına reklam koymayın, adım başı reklam koymayın. Hem tıklama başı kazancı düşürür hem de insanların hemen çıkmasına sebep olarak arama sonuçlarında alt sıralara düşeceğiniz için ziyaretçiniz azalır. Yani her türlü zarar uğrarsınız.

Youtube Adsense Kazanç Arttırma
Youtube Adsense Kazanç Arttırma

.#. Youtube SEO ayarlarınızı tam olarak yaptığınıza emin olun. Unutmayın, ilk sıralamalarda olmak daha çok ziyaretçi çekmek yani doğrudan kazançları arttırmak demektir.

.#. Düşük ödeme yapan reklam verenleri hiç düşünmeden engelleyin. Reklam gösterim yüzdesi ile kazanç yüzdesi arasında 1 : 1 oranını yakalayamayan daha düşük orana sahip olan reklam kategorilerini engelleyin.

.#. Bunlar sizi kesmedi ise, yazının üstü kısmında internet siteleri için olan rehberimizi okuyabilir, Youtube için de uygulanabilecek olan nice ortak taktikleri bulabilirsiniz.

.#. En önemlisi, deneyerek kendiniz için en uygun stratejiyi belirleyin. Unutmayın ki adsense kazanç arttırma konusunda herkesin reçetesi aynı değildir.

Not: Adsense kazanç arttırma işlemi yapmadan evvel, elbette internet sitenin alması gereken ziyaretçi miktarının, videoların izlenme miktarının arttırılması gerektiği de su götürmez bir gerçek.

Adsense Kazanç Arttırma: Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Adsense geçersiz tıklama sorunu kazançlarda ciddi bir düşüşe sebep olmaktadır. Adsense geçersiz tıklama sorunu nasıl çözülür?

Art niyetli rakipleriniz veya bilgisiz sıradan kullanıcılar tıklama bombardımanı yapmak suretiyle geçersiz tık sorununa sebep olarak kazançlarınızı sabote edebilirler. Bu sebeple, bir IP’den ne kadarlık bir süre zarfında maksimum kaç tıklama yapılabileceğini ayarlamanızı ve bu sınırı aşan kullanıcıların engellenmesini sağlayan eklentiler mevcuttur. Bu eklentileri kullanarak istediğiniz ülkelerin reklamları görmesine mani de olabilirsiniz.

Tabi eklentiler bir yere kadar çözüm olabilir. Eğer farklı IP’lerden ciddi ve anormal bir tıklama gibi profesyonel saldırılar varsa da bu durumu Google’a uygun bir dille iletmeniz gerekmektedir. Eğer örnek bir eklenti istiyorsanız AdSense Invalid Click Protector (AICP) eklentisine göz atabilirsiniz.
Adsense Geçersiz Tıklama Sorununu Çözerek Gelir Arttırma Yöntemi
Adsense Geçersiz Tıklama Sorununu Çözerek Gelir Arttırma Yöntemi

Soru: Adsense kazançları açısından arama motorlarından gelen (organik) trafik ile, sosyal medya kanallarından veya diğer sitelerden (referans) gelen ziyaretçiler arasında fark var mıdır?

En yüksek kazancı organik trafik getirir, zira Google için kendisinden gelen ziyaretçi daha güvenilirdir. Çünkü diğer kanallar rahatlıkla manipüle edilebilir. Bu sebeple Adsense gelirini arttırmak adına organik hit arttırma çalışmalarına öncelik vermelisiniz.

Soru: Yazının bazı yerlerinde 'deneme yanılma' türünde ifadeler geçmektedir. Bunun sebebi nedir?

Herkesin teması, site türü, ürettiği içeriklerin türü ve kalitesi farklı olacağından ötürü aynı yöntem, herkeste aynı etkiyi yaratmaz. Bu sebeple kendiniz elinizdeki verileri incelemek suretiyle ilgili konularda en iyi yapılandırmayı yapmalısınız.

 Google Adsense haricinde internet siteleri aracılığıyla ek gelir elde etmemizi sağlayan pek çok yöntem mevcuttur. Bunlar hakkında detaylı bilgiye “İnternet Sitesinden Para Kazanma [Rehber]” konulu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Google Adsense kazanç arttırma” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı