Sağlıklı Yaşam

Ağır Metaller Nelerdir? Ağır Metal Detoksu Nasıl Yapılır?

Ağır Metal Nedir: Metalik özellik gösteren, insan vücudunun az ihtiyaç duyduğu veya hiç ihtiyaç duymadığı, çeşitli zararlı özellikleri olan metallere verilen isimdir. Kurşun ve cıva örnek olarak verilebilir. Ağır metalleri vücuttan atmak için yapılan işleme de ağır metal detoksu denir.

Çeşme suyu içtiğimizde, abur cubur yediğimizde, alüminyum folyo kullandığımızda, yağmur altında kaldığımızda ve hatta soluduğumuz hava ile dahi ağır metaller tehdidi altında kalıp bu sayede adım adım zehirlendiğimizi biliyor muydunuz?

-Reklam-

Bu konuda nice şaşırtıcı örnekler verilebilir ama kimseyi gereksiz şekilde sıkmaya gerek yok. Biz, bu yazıda sırasıyla ağır metallerin neler olduğundan, bunların bize etkilerinden ve ardından da sağlıklı yaşama adına bunları vücuttan atmak için yapılabilecek çeşitli ağır metal detoksu yöntemlerini konuşacağız.

Ağır Metal Nedir? Ağır Metallerin Zararları Nelerdir?

.#. Bilimde, özgül ağırlığı 4’ten büyük olan elementlere ağır metal denir. Ağır metaller vücudun az da olsa ihtiyaç duyduğu “çinko, bakır, alüminyum, krom, demir, manganez” gibi elementler ile vücudun hiç ihtiyaç duymadığı “kurşun, cıva, arsenik ve kadmiyum” gibi elementlerdir.

Ne varmış bunda canım derseniz, bunların sağlık açısından oldukça ciddi olumsuz etkileri vardır. Öyle ki, internette ağır metaller sessiz katiller olarak tarif edilirler. Bu tehdit her geçen gün sinsice bir virüs misali yayılmaktadır.

Öyle ki, içtiğimiz sularda dahi (özellikle çeşme sularında) ve hatta yağmur sularında olduğu için yediğimiz (et veya ot fark etmez) gıdalarda dahi ağır metaller kol gezmektedir. Mesela sudaki ağır metaller şunlardır:

-Reklam-
İçtiğimiz Sudaki Ağır Metaller
İçtiğimiz Sudaki Ağır Metaller

Bilimsel Veri: “Tahminlere göre Amerikan nüfusunun %25’e varan bir kısmı bir ölçüde ağır metal zehirlenmesinden muzdariptir.”

Tehlikenin boyutuna bakar mısınız? Ülkemizin doğal şartlarının daha iyi olması sebebiyle yüksek ihtimalle bizde bu oran daha azdır ama bu tehdit her geçen gün etkinliğini arttırmaktadır.

Ağır Metaller Bedenimize Nasıl Giriyor?

— Bedenimizdeki ağır metallerin çoğu, sanayinin sorumlu olduğu çevre kirlenmesinden kaynaklıdır. Bu yolla gelen ağır metaller vücudumuza hava ve su yoluyla girer.

-Reklam-

Örnek: Yalnızca ABD’de sanayi süreçleri ve kurşunlu benzin atmosfere 600.000 ton kurşun yayar. (Kaynakça)

Ağır Metaller İnsanı Yavaşça Zehirliyor
Ağır Metaller İnsanı Yavaşça Zehirliyor

— İçtiğimiz içecek ya da yediğimiz gıdalarla (sudaki ağır metallerin, toprakta ve dolayısıyla besin tanelerinde depolanması) sonucu gıda yoluyla sindirim sistemimize giren ağır metaller ve ilaç kalıntılarının haddi var hesabı yoktur. (Kaynakça)

Örnek: Çeşme suyuyla vücudumuza florür girmekte ve bu bizi her geçen gün aptallaştırmaktadır. (Kaynakça) Hatta bu sebeple kimi diş macunlarında artık “Florür içermez” ibaresi yer almaya başlamıştır.

— Bir de iklim mühendisliği / küresel ısınmayı önleme çalışmaları kapsamında “bulut tohumlama” çalışmaları yapılmaktadır ki bunlar sonucunda da tonlarca alüminyum başta çeşitli ağır metalin yer yüzüne yağışlarla düştüğü İDDİA EDİLMEKTEDİR. (Kaynakça)

-Reklam-

Ağır Metal Detoksu Listesi
Ağır Metal Detoksu Listesi Yazının Devamında

Ağır Metallerin Zararları: Sessiz Katiller

Vücudunuz bir fabrika ise enzimler de o fabrikanın çalışanlarıdır. Enzimler, mineraller ve vitaminlerle görev yaparlar. Mesela altın ve platin enzimleri EN HIZLI çalıştırırken; ağır metaller de EN YAVAŞ düzeyde çalıştırıyor.

Örnek: Bisikletle yol almak mı kolay ferrari ile mi sorusu tarzı düşünün. Mesela bu örnekte şu durum geçerlidir:

Bisiklet = Ağır Metaller
Ferrari = Altın, Platin gibi Metaller

Yani ağır metaller vücudunuzun işçisi olan enzimleri bozar (inhibe eder). Bu da nice hastalıklara davetiye çıkarır. Üstelik bu durum sizi yorgun ve enerjisiz de yapar! Kılınızı kıpırdatmaya haliniz olmaz, kolayca yorulursunuz ve algılarınız iyice kapanır. Bu konuda yapılmış şunun gibi nice araştırmalar da mevcuttur:

Araştırma: Ağır Metaller Enzimleri Yavaşlatır ve Gün İçerisinde Performansımızı Düşürürler
Araştırma: Ağır Metaller Enzimleri Yavaşlatır ve Gün İçerisinde Performansımızı Düşürürler

Alüminyumun beyinde birikmek suretiyle alzheimere sebep olduğu kanıtlanmıştır. (Kanıt) Civayı soluması bile ölümcül derecede zararlıdır. Baryum bağışıklık sistemini çökertir.

Ağır metaller enzimlerin yapısını bozduğu ve kişiyi adım adım hasta ettiği için aynı zamanda kanser ve otizm gibi pek çok soruna ve hastalığa da sebebiyet verir.

-Reklam-

Son yıllarda artan kuşlar başta olmak üzere hayvan ölümlerinin bir sebebinin de havadaki ve yağmur sularındaki ağır metaller olduğu düşünülmektedir.

Madem; bu kadar büyük bir tehditin içerisindeyiz, biz bu ağır metalleri vücuttan nasıl uzaklaştırabiliriz diye soruyorsanız ağır metal detoksu ile devam edelim serüvenimize:

Ağır Metal Detoksu (Alıntı)
Ağır Metal Detoksu (Alıntı)

Ağır Metal Detoksu Nedir? Nasıl Yapılır?

Ağır Metal Detoksu: Ağır metalleri vücuttan atmak adına yapılan işlemlere verilen isimdir.

a) Vücudun Doğal Bağışıklık Sistemi ile Ağır Metal Detoksu

.#. Vücudunuzun kendisini arıtma özelliği vardır. Biz farkında olmasak da karaciğer ve böbreklerimiz ter, idrar ve dışkı yoluyla bu zehirli maddeleri vücudumuzdan atmaya çalışıyor.

Fakat vücudun bu özelliği metiyonin adlı aminoasite bağlıdır. Bu aminoasitin üretimi de B12 vitaminine bağlıdır. Yani işin Türkçesi şu, gidin kan testi yaptırın; B12 eksikliğiniz varsa takviye alın.

B12 vücutta depolanamayan haliyle günlük alınması gereken bir vitamindir. Bizim kültürümüzde B12 tek kırmızı ette var, et fiyatları da malumunuz. Çoğu insan günde 100 gram kırmızı et tüketemez nasılsa değil mi?

-Reklam-

Onun için takviye alacağız. Takviye alırken de çoğu ilaç ürününde hacim arttırıcı vs. ile ürünün özelliği azaltıldığı için ürünü iyi seçmemiz gerekiyor. En iyi işe yarayanlar ağızda eriyen ürünler ya da iğne şeklinde vurulan ürünlerdir.

b) Yapay Bağışıklık ile Ağır Metal Detoksu

.#. Zirai ilaçlar, tarım ilaçları, pis yağmur suyu (zira malumunuz yağışlar yeryüzüne inerken havanın tüm pisliğini alıp iner) ile yetişen tarım ürünleri ile zaten vücudunuza tonla ağır metal ve ilaç kalıntısı alıyorsunuz. Marketten tavuk veya organik et alıyorsanız onda bile tonla ilaç & metal kalıntısı olduğunu belirtelim.

Bu Konuda Ağır Metal Detoksu Önerileri

~Kişniş: Yemeklere ilave edin, et yemeklerine çok yakıştığını söyleniyor. Sarımsak ve kişnişli köfte de lezzet olarak önerilir.
~Keçiboynuzu: Keçiboynuzunun ağır metal dolu suyu arıttığı kanıtlanmıştır. Bu sebeple normal bitki halini de olur, pekmez halini de kullabilirsiniz.
~Zeolit: Zeoliti toz haline getirip banyo suyuna bir yemek kaşığı katıp yıkanmakta çeşitli kaynaklar tarafından önerilmektedir.

Neden Ağır Metal Detoksu, Neden Yapılmalıdır
Neden Ağır Metal Detoksu, Neden Yapılmalıdır

.#. Yağmur suları vasıtasıyla alüminyum adlı ağır metale fazlasıyla maruz kalıyoruz. Mesela Amerika’da yağmur sularında kabul edilebilir sınırın çok aşırı şekilde üstünde ağır metal tespit edilmiş. Alüminyum ise şu sorunlara sebep oluyor:

— Havada oksijen oranını düşürür.
— Kandaki oksijen oranını düşürür. (Bu da sizi enerjisiz kılar zira enerji üretimi için oksijen lazım)
— Kandaki hemoglobini bağlayarak; hücrelere oksijen taşınmasını engeller.
— Ve vücudu asitleştirerek kanser başta tonla hastalığa neden olur.
— Beyindeki kalsiyumu bağlayarak alzheimer, MS, IQ düşüklüğü, uyuşukluğa neden olur.

Bu Konuda Ağır Metal Detoksu Önerileri

~Magnezyum Takviyesi: Magnezyum enerjinizi arttırır ki, bu sebeple bol bol yeşillik tüketmeniz gerekir.

Ağır Metal Detoksu için Yeşillikler
Ağır Metal Detoksu için Yeşillikler

~Mineral Sorunu Çözülür: Ya doğal rafine edilmemiş bir kaya tuzu kullanacaksınız ya da işe yarayan bir multi vitamin takviyesi alacaksınız. Sebebi şu; vücuda ağır metal detoksu yapınca attığımız ağır metaller yerine konulması gereken sağlıklı mineraller lazım.
(Ayrıca Bakınız: Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?)

~Alüminyumu Etkisiz Hale Getirilir: Alüminyum ve silisyum evli çift gibidirler, bir araya gelince zarar vermez ve birbirlerine bağlanırlar. At kuyruğu (kırk kilit otu) çayını bu amaçla tüketeceksiniz. Dikkat ediniz fazlası “vitamin b12” eksikliği yapabilir, bizden uyarması.

-Reklam-

.#. Ağır metaller sizi yorgun düşürür, bağışıklık sisteminizi çökertir, hasta olmanızda temel etmendir! Bu nedenle ağır metal detoksu yapacaksınız!

Bu Konuda Ağır Metal Detoksu Önerileri

~Su Hayattır: Bolca su için, bu arada hasta olduğunuz gün içerisinde hastalığın ciddi oranda geçecek. İçtiğiniz suyun mümkünse ph’ı 7’nin oldukça üstünde olsun.

~Alkali Vücudun Önemi: Bir de karbonat ile vücudunuzu alkali tutun, zira alkali ortamda pek çok virüs, bakteri ve niceleri üreyemez. (Alkali demek bazik demektir.)

~C Vitamini Takviyesi: Bol bol C vitamini alın ama doğal yollardan. Ev yapımı nane limon veya yine ev yapımı portakal suyu ile çok güzel C vitamini alabilirsiniz. C vitamini de vücutta depo edilemez bu arada.

Beslenme Önerileri
Beslenme Önerileri

~Kolloidal Gümüş Suyu: Yüzyıllardır antibiyotik olarak kullanılıyordu; son yüz yılda ilaç sektöründen ufak ufak silindi tabi. Hastalıklara karşı denenebilir.

~Propolis: Enfeksiyonlar için iyi olduğu söylenmektedir. Aynı zamanda kimi bilindik mutli vitaminlerden iyi doping etkisi olduğu söylenmektedir.

~Söğüt Ağacı Kabuğu / Yaprağı: Aspirinin içeriği değiştirildi malumunuz, bu maddeler de aspirin etkisi yapan salisilik asit içerir.

Not: Yazı gereksiz çok detaylı olmakla birlikte sırf bilgi olsun, elbette işe yarar diye verdiğim tonla ağır metal detoksu önerisi var, bunları ayıklaması da size kalmış…

-Reklam-

Not: İnternet’teki ünlü profesörlerin ağır metal detoksu kürlerini araştırıp onları denemenizi öneririz.

Uyarı: Bu yazıdaki öneriler bilgi verme amaçlı olup, birçok kaynaktan yıllar boyunca yapılan araştırmalar nezdinde hazırlandığı için, mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Zira kimi öneriler size uygun olmayabilir. Bu sebeple tüm sorumluluk kıymetli okuyucularımıza aittir.

Technogezgin.com Bilgi
Ağır metaller ve ağır metal detoksu” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

2 Yorum

  1. Ağır metalin tanımı yoktur… Hala bir karmaşadır. Toksik metal terimi kullanılacak yakın zamanda. Ben de zamanında paylaştım yazını. Belirli bir eşiği geçince ya da eşiği olmadan eser miktarda bile vücuda kötü etkisi olan metallere demelidir. Mesela Alüminyum ağır metal değildir. Metaller grubundadır ama zararlıdır. Toksik etki yapanların çoğu da geçiş elementlerin yer alır. Ağır metaller zehir değildir. Bazıları zehir sayılabilir. Bunun için de belirli bir eşiği geçmesi ya da eser miktarda bile olsa alınması ya da direk enjeksiyon gibi yöntemlerle vücuda alınması lazım. En yaygın sırasıyla kurşun, arsenik ve civadır. Şelasyondan başka etkili ve hızlı atılması da mümkün değildir. Uzun bir konudur…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı