Azınlık Bazen Yanılabilir, Çoğunluk Her Zaman Yanılır Sözü

Çoğunluk ve Azınlık

Azınlık bazen yanılabilir, çoğunluk her zaman yanılır. Bu söz (artık her kimse) Henrik Ibsen’e ait. Her zaman demek gibi kesin genellemelere karşı olsam da genel manada denilen doğru.

Dünyada insanların kafasında “Çoğunluğun yaptığı doğrudur” şeklinde saçmalığın daniskası bir illüzyon var.

İşte bu yazıda nokta atışı bir örnekle bu önermeyi çürüteceğiz. Hazır mıyız?

Tek Bir Örnekle Çoğunluğun Doğru Düşündüğü Fikrini Çürütüyoruz

Bir kaç sene evvelki araştırmalara göre; dünya nüfusunun %35’i Hristiyan, %25’i Müslüman, %17’si Hindu, %7’si Budist, %0.2’si Yahudi, %3’ü Ateist, %13’ünün test olmayanlardan meydana geliyor. (Yaklaşık oranlar böyle)

Şimdi can alıcı soruyu soracağım fakat şöyle bir 30-40 saniyeliğine dininizin ne olduğunu unutun (yani objektifçe yaklaşın) ve dünyada takriben 7 milyar insan olduğunu da hesaba katın.

İbretlik
İbretlik (Her zaman sözcüğüne katılmasam da)
  • Eğer doğru din Hristiyanlık ise dünyadaki yaklaşık 4 milyar insan yanılıyor demektir. Bu, dünyadaki insanların yaklaşık %65’inin hayatlarındaki önemli bir konu hakkında yanılgı halinde olduğu anlamına gelir.
  • Eğer doğru din İslam ise, dünyadaki yaklaşık 5 milyar insan yanılıyor demektir. bu, dünyadaki insanların yaklaşık %70’inin hayatlarındaki önemli bir konu hakkında yanıldığı anlamına gelir.
Sıradan Çoğunluğun İçerisinden Parlayıp Çıkan Azınlık
Sıradan Çoğunluğun İçerisinden Parlayıp Çıkan Azınlık
  • Eğer doğru din Hinduizm ise, dünyadaki yaklaşık 6 milyar insan yanılıyor demektir. bu da, dünyadaki insanların yaklaşık %85’inin hayatlarında önemli bir konuda hata yaptığı anlamına gelir.
  • Eğer doğru din Yahudilik ise, dünyadaki yaklaşık 7 milyar insan yanılıyor demektir. Bu, dünyadaki insanların %99’unun hayati bir hata yaptığı anlamına gelir.
  • Eğer yaratıcı ve din diye bir şey yoksa, bu da dünyadaki yaklaşık 6 milyar insanın dinlere inanmakla yanıldığı anlamına gelir. Bu durumda dünyadaki yanılan insanların oranı yaklaşık olarak %80’dir.

(Araştırmanın kaynakçası)

Bu örnek bile “Çoğunluğun genellikle doğru yaptığı” önermesini çürütmeye tek başına yeterlidir. Biz de başka söze yok hakim bey diyoruz 🙂

Gelin bir çoğunluk ve azınlık hakkında söylenmiş sözlere bakalım…

Dinlerce Çoğunluk

Geçenlerde İnternet’te bir görsel görmüştüm, içinde yazılanların doğruluğunu / çarpıtılıp çarpıtılmamış olduğunu teyit etmemiş olmakla birlikte buraya bırakıyorum.

Dinlerde Çoğunluk
Dinlerde Çoğunluk

NOT: Lütfen yazıyı okuyup (örneğin) %65 değil %62 olacaktı gibi gereksiz detaylara takılmayın, olayın özüne inin. Dünya nüfusu ve dengeler nasılsa sürekli değişmektedir…

Sizde “Çoğunluğun doğru yaptığı illüzyonu” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfaya Dönmek İçin: https://www.technogezgin.com/

Bir cevap yazın