Bilgisayar MühendisliğiKariyer Önerileri

Bilgisayar Mühendisliği Nedir? Bilgisayar Mühendisi Ne İş Yapar?

Bilgisayar mühendisliği nedir? 21. yüzyılda popülerliği git gide artan ve kendinizi geliştirdiğiniz taktirde çok güzel kazandırabilecek bir meslek grubudur.

Önü açık olmakla birlikte; günümüz şartlarında hemen hemen tüm alanlarda kendisine ihtiyaç duyulan bir yıldız gibi. Üstelik işin güzel tarafı bununla da sınırlı kalmıyor; bu mühendislik alanı “geleceğin mesleği” olarak da nitelendiriliyor.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir?

Öncelikle yanlış algıları yıkarak işe başlayalım. Bilgisayar mühendisliği deyince aklınıza tabi İnternet kafe sahipleri, bilgisayar tamircileri, asosyal gençler veyahut fotoğraftaki gibi sosyal medya fenomenleri falan aklınıza gelmesin:

Bilgisayar mühendisliği nedir sorusuna yapılacak en doğru tanım ise; “Temel bilgisayar programlarıyla, yazılımla, ağ ile, algoritmalar ve teknoloji ile uğraşan mühendislik alanıdır diyebiliriz.

Bilgisayar Mühendisleri Ne iş Yapar?

Bilgisayar mühendisliği mezunları çoğunlukla bilişim teknolojileri üzerine çalışır. Hani bilgisayarın içinde parçalar vardır ya, hah işte onlar ve programlar üzerine çalışırlar. Asıl güzel noktaya geliyorum; pek çok alanda iş bulabilirsiniz.

Mesela başta savunma sanayi olmak üzere eğitim, finans, sağlık, medya, otomotiv, ticaret, inşaat, enerji ve hatta gıda sektörlerinde bile çalışanlar var. Daha güzel olanı ney biliyor musunuz? Teknoloji ilerledikçe, bilgisayarların hayatımızdaki yeri ve önemi artıyor bu sebeple her geçen gün yeni iş olanakları doğuyor ve doğmaya da devam edecek.

Bilgisayar Mühendisliği :)
Bilgisayar Mühendisliği :) (Tabi son görseldeki gibi kısıtlamayalım da güzel alanı)

Geleceğin Mesleği Bilgisayar Mühendisliği

Bilgisayar mühendisliği nedir? Geleceğin parlayan mesleğidir. Malumunuz devir teknoloji devri. Artık neredeyse her alanda teknolojinin nimetlerinden faydalanılıyor, özellikle de yazılım ve bilgisayar teknolojilerinden.

Uzmanlar bu durumun git gide daha da artacağını düşünüyor. İşte bu sebeple bu mesleğin; geleceğin mesleği olduğu düşünülüyor.

TechnoGezgin.com Soru
Peki neden? Mesela aşağıdaki aşağıdaki resimde bu durum çok güzel izah edilmiş. Hani askeri geçit törenleri olur, ülkeler silahları ile gövde gösterisi yapar falan.

“Yakın gelecekte” bu öyle bir hal alacak ki, hackerler de bu gösteriler de yer alacak.

Geleceğin Mesleği Bilgisayar Mühendisliği
Geleceğin Mesleği Bilgisayar Mühendisliği

Zira son teknoloji silahların çoğunda özel yazılımlar var ve bilin bakalım bu yazılımları kim yazıyor / kontrol ediyor? (Örnek: KORAL Radar Köreltici)

Bilgisayar Mühendisliği – Avantajları

Gel gelelim “Neden bu mesleği seçeyim?” sorusunun cevaplarına;

 • Sıfır sermaye ile de para kazanmanın mümkün olması,
 • Teknolojinin olanakları ile iç içe olması,
 • Çağımıza hitap ettiği için önünün açık olması ve “geleceğin mesleği” olarak değerlendirilmesi,
 • (Diğer mühendisliklere göre) Pek çok sektörde iş bulabilme imkanının daha fazla olması,
 • Kendinizi geliştirdiğiniz ve girişimci olduğunuz taktirde çok güzel paralar kazandırabilecek olması,
 • Ve niceleri…
Bilgisayar Mühendisliği Nedir Bilgisayar Bilimi Nedir
Bilgisayar Mühendisliği Nedir Bilgisayar Bilimi Nedir

Bilgisayar Mühendisliği – Dezavantajları

Şimdi de dürüst bir şekilde işin kötü yönlerinden bahsedelim:

 • Radyasyon Taarruzu: Bolca radyasyona maruz kalırsınız. Üstelik genellikle masa başında işiniz olur. Bu sebeplerden dolayı ilerleyen yaşlarda beyin fonksiyonlarınızda gerileme olmaması için spor yapmanız, güzel beslenmeniz gerekir.
 • Olası Sağlık Sorunları: Yanlış duruşa bağlı olarak boyun fıtığı, bel fıtığı ve benzeri; bunların yanı sıra göz rahatsızlıkları yaşayabilirsiniz.
 • Kendinizi yeterince geliştirmez iseniz beklediğiniz kadar yüksek paralar kazanamazsınız.
 • Sadece parası ve geleceği için bu mesleği seçerseniz beklemediğiniz kadar çabuk bıkmanız ve “Bu nasıl bir şey?” demeniz olasıdır.
 • Program yaparken kod hatası ayıklamak kanser eder. Bakınız:
Programcıların en zor anları
Programcıların en zor anları

Bilgisayar Mühendisliği Alanında Gelir Durumu – Maaşlar Nasıl?

Eğer Türkiye’nin en güzel Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinden birisine gider ve orada kendinizi güzelce geliştirirseniz çok güzel paralar kaldırabilirsiniz, önünüz açıktır. Ama herkes güzel para kaldıracak diye bir kaide de yok!

Sadece çok para kazanma hevesi ile bu bölümünü seçerseniz yanılırsınız. Piyasadaki ortalama maaş asgari ücretin iki katı genellikle. (Kaynakça) Gerisinde o maaştaki artış ve yükseklik çalıştığınız yere bağlı. Çalıştığınız yer ise kendinizi ne kadar geliştirmiş olduğunuza bağlı.

Tabi atıyorum 10 milyar üstü maaş yok mu? Elbette var, çok daha üstleri de var ama sandığınız kadar çok sayıda değiller.

Bilgisayar Mühendisliği: Sad But True
Bilgisayar Mühendisliği: Sad But True

Ben Bilgisayar Mühendisi Olmalı Mıyım?

 • Devamlı yarış halinde, bir kendini geliştirme maratonu içinde olmayı kaldıramayacak iseniz, (Bakınız: Doğru Mesleği Seç Ömür Boyu Mutlu Ol
 • Emek verip öğrendiğiniz bazı şeyleri çöpe atıp; yeni, deneyiminiz olmayan şeylere yönelmek sizi yoracak ise, 
 • Rahat rahat arkanıza yaslanıp çalışmak yerine beyninizin sınırlarını zorlamak sizin için fazla gelecekse, 
 • Ben zaten üniversite giriş sınavına bu kadar çalıştım, artık hayatta kendimi bu kadar yormak istemiyorum diyorsanız, 
 • Ve en önemlisi bu bölüme hevesli olmadan, istemeden, sevmeden sadece parasının iyi olduğunu “duyduğunuz” için girmeyi düşünüyorsanız bilgisayar mühendisliği okumayınız. 
Bilgisayar Mühendisliği Caps
Bilgisayar Mühendisliği Caps

Sizde Olması Gereken Nitelikler

 1. İlgi: Bilgisayarlara, programlara, yazılıma, teknolojik aletlere ilgili olmalısınız. Aksi taktirde bu bölüm sizin için işkenceye dönüşebilir.
 2. İstek: Çok istekli olmalısınız, zorluklar karşısında pes etmemelisiniz. Tabii hevesinizin de çabucak kırılmaması lazım.
 3. İngilizce: İngilizceyi çok iyi bilmeniz lazım zira teknolojik araçlar ve yazılım dillerinin neredeyse tamamı İngilizce üzerine. Size her alanda lazım olacak İngilizce.
 4. Öğrenme İsteği: Bilgiye aç olmak da önemli, açıkçası öğrenme, araştırma isteği ile yaşamalısınız.
 5. Matematik ve fizikle aranız iyi olmalı. Özellikle matematik size lazım olacak.

Bunlar eğitim için temel gereklilikler idi. Bunlara ek gerçek hayatta başarılı olabilmek için;

 • Olası problemleri iyi analiz edip, bunlara hızlıca pratik çözüm önerileri sunabilmelisiniz. (pratik zeka hayat kurtarır)
 • Analitik düşünme yeteneğine sahip olmanız gerektiğini belirtmiyorum bile.
 • Problem çözme yeteneği de lazım tabi.
 • Ha bir de, çeşitli konu ve alanlardaki bilgilerinizi anlamlı bir şekilde bir araya getirebilmeniz, yani sentez yapabilmeniz gerekir.
Bilgisayar Mühendisliği Alanında Meşhur Hayal
Bilgisayar Mühendisliği Alanında Meşhur Hayal

Bilgisayar Mühendisliği Alanında Başarılı Olmak İçin Öneriler

 • Günümüzün ve geleceğin ihtiyaçlarına karşılık verebilmeniz lazım.
 • Olabildiğince erken yaşlardan itibaren araştırın, deneyin, gelişin, öğrenin, alanınızda uzmanlaşmaya bakın.
 • İngilizceyi güzel öğrenin ve yabancı kaynakları özellikle tarayın.
 • Asla pes etmeyin.

“Bilgisayar Mühendisliği” Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • İyi bir üniversiteye gidince güzel maaşla işim hazır mı yani?

Asla asla asla! İstersen Türkiye’nin en iyi üniversitesinde bilgisayar mühendisliği bölümü kazanmış ol. Sizi asıl ileriye taşıyacak olan şey ortaya koyduğunuz projeleriniz ve icraatlarınız olacaktır. “Üniversiteyi kazandım zaten yeah artık raadım” derseniz çok pis toslarsınız. Sırf parası için bölümü seçerseniz çok pis toslarsınız. Bizden uyarması… Üniversitede size nasıl araştırmanız, öğrenmeniz ve icra etmeniz gerektiği mükemmel bir şekilde öğretiliyor zaten. Sonrası sizin saha performansınıza kalmış.

Bilgisayar mühendisliği nedir?
Bilgisayar mühendisliği nedir?
 • Bilgisayar mühendisliği madem kendini geliştirmeye dayanıyor, o zaman iyi üniversiteye gitmenin bir anlamı kalmıyor. Bu durumun esprisi nedir?

Güzel soru. Öncelikle,
1- İyi üniversite iyi ve size benzer, vizyon sahibi, gelişim heveslisi kitle demektir. Hem atalarımız ne demiş, bana arkadaşını söyle sana kim olduğunu söyleyeyim. Böyle insanların arasında olmak “öyle olmasanız bile” sizi onlara benzetecektir.
2- İyi üniversite demek iyi imkanlar demektir. Bu da kendinizi geliştirmenizi daha kolay yoldan yapmanız demektir.
3- İyi üniversite demek, toplumda (aynı zamanda iş verenlerin gözünde) güzel bir etiket demektir. Bu da iyi bir üniversitede bu bölümde okuyan bir öğrencinin diğer üniversitelerde bu bölümü okuyan öğrencilere göre daha çok staja çağrılması ve üstteki yüksek maaşları almasına ön ayak olmak demektir.
4- Daha ne olsun :)

Bilgisayar mühendisleri ne iş yapar
Bilgisayar mühendisleri ne iş yapar ?
 • Bu bölümün kimi bölümler gibi balon olmasının ihtimali nedir? Neden bu bölüme ilgi bu denli fazla?

Bununla ilgili çok güzel forumda çok güzel bir tartışma konusu var. İsterseniz oraya bakabilirsiniz:

Kardeşçe Tartışıyoruz: Bilgisayar Müh. Balondur Diyenler Buraya (Forum Donanım Haber)

Televizyon, sosyal medya ve benzeri kitle iletişim araçları ile bu bölümün özendiriciliği arttırılmaktadır. Bunun yanı sıra yeni jenerasyonda teknoloji ile etkileşim (her ne kadar yanlış bir uygulama olsa da) ilk yaşlardan itibaren başladığı için gençlerin teknolojiye ve özellikle bilgisayara ilgili hayli fazla. Bu durum da bilgisayar mühendisliği bölümüne olan talebi arttırıyor.

.

 • Bilgisayar mühendisliği ile yazılım mühendisliği aynı şeyler mi?

Hayır aynı şeyler değildir ama benzerdir diyebiliriz. Bilgisayar mühendisliğinde hem donanım hem yazılım dersleri görürsünüz fakat yazılım mühendisliğinde genellikle detaylı yazılım dersleri verilir. Yazılım mühendisliği hakkındaki rehberimiz için buraya tıklayın.

 • Mezun olduktan ne kadar süre sonra iş bulabilirim?

İnternet’te bu konuda da üniversite mezunlarına anket yapmışlar, buyurun sonuçları. Bu arada ilk 6 ayda iş bulanların çoğunun iyi üniversitelerden kendini geliştirip mezun olduğunu da tekrar belirteyim.

Bilgisayar Mühendisliği Nedir? - İş İmkanları Nelerdir?
Bilgisayar Mühendisliği Nedir? – İş İmkanları Nelerdir?
 • Bu dalda “yurt dışı” imkanları ve yurt dışında maaşlar nasıl?

Yazılım mühendisliği yazısında yazdıklarımız 3 aşağı 5 yukarı burada da geçerlidir; buyurun detaylı bilgi için buraya tıklayın.

Sizde “Bilgisayar Mühendisliği” hakkındaki sorularınızı, eklemek istediğiniz veyahut yanlış bulduğunuz şeyleri gönül rahatlığıyla yorumlar aracılığı ile belirtebilirsiniz.

 • Yazının en başında belirttiğiniz İnternet kafe sahipleri, bilgisayar tamircileri, asosyal gençler bilgisayar mühendisi olamaz mı?

Tabi ki de olabilirler ama toplum genelinde bu tarz çeşitli yanlış algılar mevcut, onlara dikkat çekmek istemiştik.

Not: Yorumlardaki eşsiz medeni tartışma ortamına ve bu ortamda oluşan bilgi birikimine bakmanızı özellikle öneriyoruz.

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizler ‘bilgisayar mühendisliği nedir‘ konulu rehberimiz ne düşünüyorsunuz? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

46 Yorum

 1. Gayet güzel bir makale olmuş. Özellikle “Bilgisayar mühendisi olacan para basıcan moruq” diye düşünenlerin kesinlikle okuması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum.

 2. Yaşadığımız çağda bilgisayar mühendisliğinin ya da yazılım ya da bu alanla ilgili herhangi bir mühendislik alanının balon olduğunu söylemek akıl tutulmasıdır. Başka bir şey değil. Muhtemelen bunu diyen adamın aklına bilgisayar denince Lol oynadığı alet geliyor. Hâlbuki öyle değil. Günümüzde artık neredeyse her alana bilgisayar giriyor ve bunu geliştirenler de bu alanın mühendisleri. Örnek vermek gerekirse 2005 model bir araba yapılırken bu arabada bilgisayar mühendisinin katkısı ne kadardı? Ama günümüzde yapılan arabalar artık yarı bilgisayar sayılır ve bu alanda çalışanlar da yine bilgisayar mühendisleri. Zaten tesla gibi bir arabada,ki gelcekte arabaların çoğu böyle olacak, bilgisayar/yazılım mühendisinin katkısı neredeyse otomotiv mühendisinden daha fazla. Yani kısacası eskiden bilgisayar mühendislerinin olmadığı sektörde gelişen teknolojiyle artık bilgisiyar mühendislerinin büyük katkıları var. Bu genişleyerek devam edecek. “Bilgisiyar mühendisliği balon” diyen adamın da zaten mantıklı hiç bir argümanı yok. Boş kuruntular hep.

 3. Öncelikle işini iyi yapan insan hangi alanda olursa olsun başarılı olur. İşini iyi yapmak ilgiyle, emekle olur. Bilgisayar başında şu boş bu boş diyenlerin bu emeği anladığını sanmıyorum.
  Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden mezun değilseniz yurt dışına çıkamazsıncıların bu sözde mükemmel üniversitelerin dünya sıralamalarına bakmalarını öneririm. İster sözde mükemmel okuldan, ister bilinmeyen okuldan mezun olun karşındaki insan ikisini de tanımayacağı için senin neler yapabildiğine bakacak.(Microsoft gibi şirketler bilgisayar konusunda üniversite mezunu şartı bile aramıyor.)

 4. Benim için tıpın önde olma nedenlerinden birisi kümelenmiş bir bilim olması. En basitinden seneye bilgisayar mühendisliği okusam 5. Yıl mezun olduğum yıl teknolojide ne revaçta ise ona göre kendimi geliştirmem lazım ki iş bulayım maaş alayım. Ve sürekli bu güncelliği sağlamam gerek.

  Yaşım 45-50 olunca eğer bir yönetici pozisyonuna gelmediysem değersiz olucam. Teknoloji akıyor, okul okurken takip etmek zor olacak. Ha C++ bileceksin o değişmez ama ne kadar ekmek yersin orası karışık. Okulun ilk yılı abi ben siberci olucam diyip 5 seneni ona ayırırsın sonra 6. Yıl öyle bir şey olur ki siberin esamesi okunmaz. Bizim gibi 1 günde bile çok şey değişebilecek ülkede riskli görüyorum.

  Uzman doktor 10 yılda olunuyor. 5 yıl mühendislik (1 yıl uzattı diyelim) 6 etti, 4 sene bir yerde çalışsa yeni uzmanlığı bitirmiş doktora eşit oluyor. Ama 4 yıl boyunca sürekli kendini güncel tutmak, saatlerce bilgisayar başında durmak, kodlarla sistemlerle toplantılarla uğraşmak, en önemlisi dili mükemmel bir seviyeye çıkarmak.

  Zamanımın çoğunu linkedin de şirketlerin aradığı kişi özelliklerine bakıyorum, size yemin ederim aşırı nitelikli kişiler arıyorlar. 7 yıl tecrübe isteyen ilanlar var. Ve işin diğer bir kısmı var, şirketlerin bazıları o ülke vatandaşlığı istiyor.

  Bilgisayar Mühendisliği çok istediğim bir meslekti ama en basitinden freelance sitelerine biraz bakın 150-200 liraya mobil uygulama yapanları görmüştüm. Küçümsemek için demiyorum ama yurt dışında şirketler ilk 500 de olmayan, doğru düzgün dil yetkinliği sağlamayan kara kaşımıza kara gözümüze hasret değiller.

 5. Donanım Haber’de attığın konuya güzel bir yorum daha yapılmış:

  Orijinal bir şey üreten tabi ki parayı kırar lakin problem şu, her yazan orijinal bir şey üreteceğim diyor, her yazan ben buradan gideceğim Apple, Microsoft, Google ile çalışacağım diyor. Attığın videodaki hocada buradaki şirketler tarafından kapışılıyor diyor. ODTÜ ülkemizin en iyi okullarından biri. Buradaki şirketlerin öğrencileri kapmaya çalışması normal. Lakin yurt dışında ilk 500’de bile değil. Örneğin Microsoft var olduğundan beri bünyesinde 100 kadar Türk çalıştırmış, şu anda 10 kadar Türk çalıştırıyormuş. Bu kişiler de zaten Türkiye’nin en iyi okullarını derece ile bitirmiş ve ABD, Japonya, Almanya gibi yerlerde Yüksek Lisans, Doktora tamamlamış kişiler.

  Umarım ne demek istediğimi anlamışsındır. ODTÜ, Boğaziçi gibi yerlerden bile yüzlerce mezun çıkarken 3-5 tanesi dünya devi şirketlerde çalışabiliyor iken adını duymadığım okullara gidip tıpa dişe vb. laf atıp ben Elon Musk olacağım havalarında dolaşanları anlamak güç. Bu yüzden balon diyorum işte, burada atıp tutanların çoğu Türkiye’de herhangi bir şirkete girip ortalama bir hayat sürecekler herkes gibi, ama onlara sorsan top şirketler kapıda bekliyor

 6. Gerçekten de çok güzel bir yazı olmuş. Hiç bilgi birikimine sahip olmadan gidildiğinde insanın bambaşka bir evrendeymiş hissine kapılmasına sebep olan bir bölüm. Dünyada binlerce insan yazdıkları tek satır kodla hatta bazen yazmadıkları tek satır kodla diğer insanların hayatlarını etkiliyor, alışanlıklarını değiştiriyor. Bunun seyircisi olmaktansa bir parçası olmak çok daha güzel bence. Evet zor ve apayrı bir düşünme becerisi gerektirsede beyninin her bir kıvrımının çalıştığına şahit olmak isteyenler için harika bir meslek. Öğrenmeye aç olmanız ve sürekli olarak sektörü takipte kalmanız gerekli. Bu da sonu gelmeyen bir öğrenme süreci demek. Sürekli değişen dünyada sürekli olarak beynini dinç tutmayı sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı