Moda ve Kişisel Bakım

Bol Pantolon Kimlere Yakışır? [Rehber]

Kadın erkek ayırt etmeden vücut tipine göre pantolon seçimi nasıl yapılmalıdır, alışveriş sırasında nelere dikkat edilmelidir, kim hangi pantolonu giymelidir gibi konularda mükemmel detaylı bir rehbere hoş geldiniz. Bu yazıdaki başlığımız ise bol pantolon seçimi.

Bol pantolon modelleri klasik olmakla beraber, çok güzel tarzlar yaratabileceğiniz bu modellerin seçimi ve giyilmesi sırasında büyük bir özen gösterilmesi gerekir. İşte bu yazı da tam olarak bu sebeple yazıldı. İlk olarak temel prensibimizi hatırlatarak başlayalım:


“Asıl olan modaya uymak değil, kişinin kendine yakışanı bulması ve böylelikle kendi modasını yaratmasıdır. Moda dönemsel ve değişken fakat kişinin kendi tarzı ise her daim bakidir.”


Eğer Mağazaya Gidince Hangi Modeli Almanız Gerektiğini Bilmiyorsanız Doğru Adrestesiniz
Eğer Mağazaya Gidince Hangi Modeli Almanız Gerektiğini Bilmiyorsanız Doğru Adrestesiniz

Bol Pantolon Modelleri Kimler Tarafından Tercih Edilmelidir?

Bacaklarının zayıf olmasından şikayetçi olanlar (sizi daha yapılı gösterir)
Bacak boyu kısa olduğu için uzun görünmek isteyenler
Fazla kilolarını gizlemek isteyenler (dengeleyici bir görev alır)
Zayıf olduğu için daha hoş görünmek isteyenler (sizi daha yapılı ve dengeli gösterir)
Kusurlarını örtmek isteyenler (estetik görünmek amaçlı)

Bol Pantolon Modelleri Kusurları Örtmek Konusunda İdeal Bir Seçimdir
Bol Pantolon Modelleri Kusurları Örtmek Konusunda İdeal Bir Seçimdir

Vücudunu sergilemek istemeyenler
Dar kalçaları, bel hizasını ve benzerini saklamak isteyenler (tabi bunlar seçtiğiniz pantolonun modeline bağlıdır)
Klasik tarzları sevenler
Ve en önemlisi, rahatına düşkün olanlar

Bol Pantolon Modelleri: Kavram Bilgisi

Mağazaya gittiğinizde klasik kesim, regular fit, bootcut, boyfriend jean, moms jean gibi kavramlarla gördüğünüz pantolonlar, bol olan modellerdir. Gelin bunları kavramları güzelce inceleyelim:

~ Loose Fit (En Bol Kesim): Değişik adları olmakla beraber en bol pantolon kesimi budur, kalçadan aşağıya dümdüz iner. Yoksa gözünüzde canlanmadı mı? Bakın tam olarak şöyle:

Loose Fit Bol Pantolon Özellikleri
Loose Fit Bol Pantolon Özellikleri

~ Regular Fit (Standart Kesim): Bu klasik kesim veya standart kalıp olarak geçer. Belden paçalara doğru dümdüz iner. Gördüğümüz çoğu bol pantolon modeli bu kesimdir. Bu sebeple klasik bol pantolon modelidir. Diğer tabirlerle kargo pantolon ve boyfriend kalıp olarak da bilinir.

Regular Fit (Boyfriend Jean Olarak Da Geçer) Bol Pantolon Özellikleri
Regular Fit (Boyfriend Jean Olarak Da Geçer) Bol Pantolon Özellikleri

~ Bootcut Jean (Bot Kesimi): Adından da anlaşılacağı üzere botlarla giymek üzere tasarlanmış modellerdir. İyi oturması için bel ve basen kısmı dar ama botun da rahatlıkla girebilmesi için en alt paça kısmı bol pantolon modelleridir.

Bootcut Modellerin Özellikleri
Bootcut Modellerin Özellikleri

~ Moms Jean (Anne Kesimi): Kadınlara has tasarlanmış modellerdir, adından da anlaşılacağı üzere “anne” tipi hafif darlıkta olan ama aynı zamanda rahat oldukları için özellikle 30 yaş üstü kadınlar tarafından tercih edilmekte olan modellerdir. Regular fitin bir tık darı gibi düşünebilirsiniz.

Bol Pantolon Seçimi Nasıl Yapılır?

➽ Bol Pantolon Nasıl Olmalıdır: Bol pantolon alırken pantolonun belinize tam oturmasına ve sizi rahatsız etmemesine dikkat etmelisiniz. Bunlar, seçimi en kolay modellerdir desek yanlış olmaz.

Bu sebepten ötürü alışveriş esnasında paça boyu, renk, kumaş, bel uzunluğu gibi temel bir kaç faktöre dikkat etmeniz gerekir. Gelin bunları teker teker inceleyelim:

Kadın Bol Pantolon Modelleri
Kadın Bol Pantolon Modelleri

➽ Esnek Kumaş Tercihi: Pantolonun içinde dikilmiş olan kağıtlarda pantolonun kumaşının içeriği yüzdelik olarak yazar. Genellikle %2 ve üzeri oranda elestan (likra) içeren bol pantolon modelleri esnek olarak nitelendirilir.

Likra oranı arttıkça esneme kabiliyetine yükselir, giymesi ve içinde hareket etmesi oldukça kolaylaşır. Bu sebeple eğer pantolonun sıkılığı sizi rahatsız ediyorsa likra oranı yüksek pantolonlardan alabilirsiniz.

Ayrıca eğer kilolu iseniz likra oranı az modeller seçin ki vücudunuz sıkı dursun, eğer zayıf iseniz de likra oranı yüksek pantolonlar seçin ki vücudunuz daha iri görünsün. Tabi bu dediğim vücudunuza az da olsa yapışan modeller için geçerlidir. Yoksa şu örnekteki gibi modellerde kumaşın esnek miktarı çok da fark etmez:

Erkek Bol Pantolon Modelleri
Erkek Bol Pantolon Modelleri

➽ Sağlıklı Kumaş Tercihi: Pantolonun kumaşı sağlıklı olmalıdır. Mesela polyester gibi sentetik kumaş oranı az (mümkünse hiç olmamalı); pamuk, viskoz gibi sağlıklı ve doğal kumaş oranı yüksek olmalıdır.

Polyester ve akrilik gibi ultra zararlı kumaşları tercih etmeyin, bunlar hem kanserojendir hem de derinin nefes almasını önler. Üstelik kadınlarda düşük yaptırmaya kadar varan ciddi zararları vardır.

Doğal Kumaşları Tercih Etmelisiniz
Doğal Kumaşları Tercih Etmelisiniz

➽ Bol Pantolon Renk Seçimi: Normalden kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız siyah, lacivert, indigo gibi koyu renkleri tercih edin. Unutmayın ki koyu renkler sizi olduğunuzdan daha zayıf gösterir.

Zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız da buz mavisi gibi açık renkleri tercih edin. Gri renk her iki tarafa da uygundur. Ayrıca sarıya yakın bir renk olan bej renkteki bol pantolon modelleri zor anlarda adeta birer kurtarıcı hükmündedir zira hemen hemen her şey ile uyumludurlar. Bej rengi ne derseniz, şu renge verilen isimdir:

➽ Normalden Uzun ve Kısa Görünmek: Üst bölüm (gömlek, tişört, hırka, kazak ve benzeri) seçimini biraz kısa boyda yaparsanız veya bunları pantolonun içine sokarsanız normalden daha uzun görünebilirsiniz. Normalden kısa görünmek amacıyla tam tersini de uygulayabilirsiniz.

Ayrıca profesyonel bir ipucu vereyim: böyle bir durumda kemer rengi, ayakkabı rengi, gömlek düğmelerinin rengi, saat rengi, pantolonun dikiş ipliklerinin renginin aynı olması göze hoş olan mükemmel bir ahenk yakalayabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse:

Kemer, Ayakkabı, Gömlek Düğmesi, Saat ve Pantolon Dikiş Renklerinin Aynı Olması Muazzam Bir Uyum Sağlar
Kemer, Ayakkabı, Gömlek Düğmesi, Saat ve Pantolon Dikiş Renklerinin Aynı Olması Muazzam Bir Uyum Sağlar

➽ Yüksek Belli Bol Pantolon Modelleri: Yüksek belli bol pantolon modelleri kusurlarınızı kapatacak ve dengeli bir vücut görünümü sağlayacaktır. Belin en ince olan yerinde başlayıp, kalçaya doğru orantılı bir şekilde takip ettiği için kalça ve belin uyum içerisinde görünmesini sağlar.

Bacak boyunuzun kısa olduğunu düşünüyorsanız daha uzun görünmek amacıyla doğru bir tercih olacaktır. Bunun sebebi ise bu modellerin bacaklarınızı iyice ortaya çıkartmasıdır. Ayrıca yüksek belli dar pantolon modelleri (eğer varsa) göbeğinizi gizlemek için idealdir.

➽ Düşük Belli Bol Pantolon Modelleri: Fazla uzun mu göründüğünüzü düşünüyorsanız düşük belli modeller sizi olduğunuzdan kısa gösterecektir. Fakat (eğer varsa) göbeğinizi bırakın gizlemeyi, iyice belli edecek, öne fırlamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda düşük belli modellerin sağlığa zararlı olduğu kanıtlanmıştır.

Kadın Bol Pantolon Modelleri
Kadın Bol Pantolon Modelleri

➽ İdeal Bolluk Oranı: Bol pantolon modellerinde ideal bolluk oranına kişinin kendi vücudunu tanıyarak göz kararı bir şekilde karar vermelidir. Erkeklerin abartıya kaçmadan dengeli bollukta olan modelleri, kadınların ise biraz daha feminen tarzdaki modelleri tercih etmesi daha isabetli olacaktır.

Bu yazı boyunca gerek gündelik yaşamda, gerek iş hayatında, gerek daha sportif olmak amacıyla ne tür pantolonlar tercih edebileceğinize dair örnek niteliğinde fotoğrafları bulabilirsiniz.

➽ Cep Detayları: Büyük aşağıda olan cepler popoyu küçük, küçük ve yukarıda olan cepler popoyu büyük gösterir. Seçim tabi ki de size kalmış. Ayrıca yuvarlak poponuz ve dar kalçalarınız varsa streç (esnek) pantolonlar tam size göredir.

Ayrıca şu popo kısmında düğmeli cepleri olan bol pantolonlar modellerinin, o arka düğmelerini iliklenmemiş halde tutarsanız pantolonunun ömrünü uzatırsınız.

Bol Pantolon Modelleri İle Farklı Tarzlar Yaratmak Mümkündür
Bol Pantolon Modelleri İle Farklı Tarzlar Yaratmak Mümkündür

➽ Kimler Bol Pantolon Giymemeli: Bol pantolon modelleri kısa boylular için uygun değildir çünkü onları daha da kısa gösterir. Bunun sonucunda saçma esprilere maruz kalabilirsiniz, bizden uyarması. Kısa boylular haricinde genel çoğunluğa uygundur. Zira giymek için iddialı bir vücuda sahip olmanız gereken modeller dar pantolon modelleridir.

Bol Pantolon Giyenlere Profesyonel Öneriler

.#. Bol Pantolon İdeal Paça Boyu: Bol pantolon modelleri için ideal paça boyu topuğun 2-3 parmak kadar yukarısıdır. Bunu ölçmek için de pantolon üzerinizde iken dizlerinizi bükmeden, yani pantolonu oynatmadan topuktan başlayarak parmaklarınızı üst üste koyuyor ve kaç parmakta pantolon paçasına geldiğine bakıyorsunuz. Paçalar, tıpkı şunun gibi olmalıdır:

Bol Pantolon İdeal Paça Boyu: Paça Ne Fazla Geride Kalmalı Ne De Ayakkabıya Çok Fazla Değmemelidir.
Bol Pantolon İdeal Paça Boyu: Paça Ne Fazla Geride Kalmalı Ne De Ayakkabıya Çok Fazla Değmemelidir.

.#. Bol Pantolon ve Çorap Tercihi: Teninizi göstermemek adına uzun çorapları tercih etmelisiniz. Eğer dikkatleri ayakkabınıza çekmek, bileklerinizi göstermek, kısa çorap giymek gibi bir niyetiniz varsa dar pantolon modellerini tercih ediniz.

➽ Vücudunuza en uygun olan pantolon modeline karar vermeden evvel “Dar Pantolon Kimlere Yakışır” konulu yazımıza göz atmanızı öneriyoruz. Gelin biz bol pantolon giyecekler için çeşitli öneriler sunmaya devam edelim:

.#. Şık ve Temiz Ayakkabı Seçimi: Doğru ve temiz ayakkabı seçimi de dışarıya verdiğimiz izlenim açısından önemlidir. Pantolon modeline göre değişiklik göstermekle beraber; isterseniz maksosen (bağcıksız deri ayakkabı), isterseniz spor ayakkabılarla, isterseniz de botlarla, isterseniz de topuklu ayakkabılarla kullanabilirsiniz.

Bahar ve kış aylarında uzun çizmeler veya yağmur botları ile de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıca kadınlar babet ayakkabılar ile de kullanabilirler. Erkekler için de boyunuzu uzun gösterecek topuklu ayakkabı modelleri mevcuttur. Mesela;

Erkek Boyu Uzun Gösteren Topuklu Ayakkabı Örneği
Erkeklerde Boyu Uzun Gösteren Topuklu Ayakkabı Örneği

Not: Topuklu ayakkabı modelleri, sizleri normalden uzun gösterir. Yani paça katlama veya kısa paçaya sahip modelleri giymenin sizi kısa gösterme şeklindeki etkisini yok eder.

.#. Giyim Hileleri: Bol pantolon modellerinde kendinize has, başarılı bir stil oluşturmak adına giyim hileleri kullanabilirsiniz. Mesela ince kemerler belinizin ince, kalın kemerler ise daha kalın görünmesini sağlayacaktır. (Waov, ne kadar da mantıklı?)

Mesela eğer kıvrımlı, dolgun hatlara sahipseniz ve daha ince görünmek istiyorsanız uzun gömlekler, tişörtler ile giyebilirsiniz. Uzun üstler vücudun kalın olan bölgelerini gizleyip, bacakların ince bölgelerine bakışların odaklanmasına yardımcı olacaktır.

Yazının başlarında belirttiğimiz üzere; kemer, ayakkabı, gömlek düğmesi, saat ve pantolon dikiş renklerinin aynı olması muazzam bir ahenk sağlar. Ayrıca maskülen tarz yakalamak için klasik ayakkabılar tercih edilebilir.

Şayet takım elbise giyiyorsanız ceketiniz ile pantolonunuzun renginin tonunun aynı olması kesinlikle hanenize yazılmış + puanlar demektir. Zira çoğunluk buna dikkat etmez.

Giyim hileleri ve kıyafet hileleri konusunda detaylı bilgi almak isteyenler “Kısa Boylular İçin Giyim Hileleri” ve “Zayıflar İçin Giyim Hileleri” yazılarına göz atabilirler.

Vücudunuza en uygun olan pantolon modelini seçmek şık olmak için maalesef ki tek başına yetmez. Bunun doğru kıyafet seçimi ile desteklenip, nokta atışı aksesuar seçimi ile taçlandırılması gerekir. Bu konularda gerekli bilgiyi ve nokta atışı taktikleri “Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]” ve “Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]” konulu yazılarımızda bulabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Vücuda göre pantolon seçimi: bol pantolon” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

2 Yorum

    1. Bol dökümlü ve bol cepli modeller ideal bir tercih olacaktır. Bu sayede çarpık bacakları gizleyip ilgiyi başka taraflara çekmiş olacaksınız.

      Not: Bu tercih yaşa ve cinsiyete değil, vücut tipine bağlı bir durumdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı