Moda ve Kişisel Bakım

Bol Pantolon Kimlere Yakışır? (Vücuda Göre Pantolon Seçimi-2)

Bu yazımızda sizlerle yine kadın erkek ayırt etmeden vücut tipine göre pantolon seçimi nasıl olur, nelere dikkat edilmelidir, kim hangi pantolonu giymelidir gibi konuları konuşacağız. Bu yazıdaki başlığımız ise bol pantolon.

Klasik olmakla beraber çok güzel tarzlar yaratabileceğiniz bu modellerin seçimi ve giyilmesi sırasında büyük bir özen gösterilmesi gerekir. İşte bu yazı da tam olarak bu sebeple yazıldı. İlk olarak temel prensibimizi hatırlatarak başlayalım:


“Asıl olan modaya uymak değil, kişinin kendine yakışanı bulması ve böylelikle kendi modasını yaratmasıdır. Moda dönemsel ve değişken fakat kişinin kendi tarzı ise her daim bakidir.”


İsteyenler ve acelesi olanlar; şu listedeki başlıkların üzerine tıklayarak istediği kısma atlayabilirler:

Bol Pantolon Kimler Tarafından Tercih Edilmelidir?

Bizler vücudumuzu iyi tanıyacağız ona göre de kıyafet seçimini yapacağız. Bu modelleri şu kişilerin tercih etmeleri önerilir.

 • Bacaklarının zayıf olmasından şikayetçi olanlar (giz)
 • Bacak boyu kısa olduğu için uzun görünmek isteyenler
 • Fazla kilolarını gizlemek isteyenler (dengeleyici bir görev alır)
 • Zayıf olduğu için daha hoş görünmek isteyenler (sizi daha yapılı ve dengeli gösterir)
 • Kusurlarını örtmek isteyenler (estetik görünmek amaçlı)
 • Vücudunu sergilemek istemeyenler
 • Dar kalçaları, bel hizasını vb. saklama (tabi bunlar seçtiğiniz pantolonun modeline bağlıdır)
 • Klasik tarzları sevenler
 • Ve en önemlisi, rahatına düşkün olanlar :D

İpucu: Dar pantolon göbeksiz düz vücutlu veya hafif kaslı vücutlu olan erkeklere yakışır; bol pantolon ise göbekli, şişman veya çok kaslı erkeklere yakışır.

Bol Pantolon: Kavram Bilgisi

Hani mağazaya gittiğinizde klasik kesim, regular fit, bootcut, boyfriend jean, moms jean gibi kavramlarla gördüğünüz pantolonlar, bol pantolon modellerdir. Gelin bunları güzelce inceleyelim:


Loose Fit: Değişik adları olmakla beraber en bol pantolon kesimi budur, kalçadan aşağıya dümdüz iner. Gözünüzde canlanmadı mı? Bakın tam olarak şöyle:

Loose Fit Bol Pantolon Özellikleri
Loose Fit Bol Pantolon Özellikleri

Regular Fit: Bu klasik kesim veya standart kalıp olarak geçer. Belden paçalara doğru dümdüz iner. Gördüğümüz çoğu bol pantolon modeli bu kesimdir. Başka bir ifadeyle, hani erkeklerin klasik bol pantolon modeli. Veya diğer bir İnternet tabiri ile kargo pantolon. Kadınlarda da boyfriend jean olarak bilirler bunu.

Regular Fit (Boyfriend Jean Olarak Da Geçer) Bol Pantolon Özellikleri
Regular Fit (Boyfriend Jean Olarak Da Geçer) Bol Pantolon Özellikleri

Bootcut Jean: Adından da anlaşılacağı üzere botlarla giymek üzere tasarlanmış modellerdir. İyi oturması için bel ve basen kısmı dar ama botun da rahatlıkla girebilmesi için en alt paça kısmı bol pantolon modelleridir.

Bootcut Modellerin Özellikleri
Bootcut Modellerin Özellikleri

Moms Jean: Kadınlara has tasarlanmış modellerdir, adından da anlaşılacağı üzere “anne” tipi hafif darlıkta modellerdir. Rahat oldukları için özellikle 30 yaş üstü kadınlar tarafından tercih edilmektedirler. Regular fit gibi düşünebilirsiniz.


Bol Pantolon Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Bol Pantolon Nasıl Olmalıdır?

Seçimi en kolay modellerdir desek yanlış olmaz. Dar pantolon seçimi gibi karışık değil. Yani bize düşen sadece şunları yapmak:

 1. Belimize oturacak, ne geniş olup belimizden düşecek, ne de dar olup sığma sorunu yaşayacağız.
 2. Uygun boyu seçeceğiz ki nasıl seçeceğimizi yazının ilerisinde anlattık, sabırla okumaya devam edin.
 3. Zaten bol olması sebebiyle rahat edeceğiniz için buraya girmiyorum bile.

Diyelim ki bu, şu sebeple rahat edemediniz. Tabi bunlar da likralı modeller var, özellikle takım elbise kumaş pantolonlarında da likra kullanıyorlar. Bilmeyenler için likra esnekliği sağlar ve kumaş içeriğinde genellikle elestan olarak yazar. Pantolonun içinde dikilmiş kağıtlarda da kumaşın içeriği yüzdelerle yazıyor. Genelde %2 ve üzeri elestan (likra) içeren pantolonlar esnek oluyor.

Erkek Bol Pantolon Modelleri
Erkek Bol Pantolon Modelleri

Bol Pantolon Kimlere Uygun Değildir?

Bol pantolon modelleri kısa boylular için uygun değildir çünkü onları daha da kısa gösterir. Bunun sonucunda saçma esprilere maruz kalabilirsiniz :D bizden uyarması. Kısa boylular haricinde genel çoğunluğa uygundur. Zira giymek için iddialı bir vücuda sahip olmanız gereken modeller dar pantolon modelleridir.

Bol Pantolon İçin Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Aslında bu konuda dar / bol pantolon ayrımı yok. Kilolu olduğunuzu düşünüyorsanız siyah, lacivert, indigo gibi koyu renkleri tercih edin. Koyu renkler sizi daha zayıf gösterir. Gri renk her iki tarafa da uygundur. Zayıf olduğunuzu düşünüyorsanız da açık renkleri tercih edin. (buz mavisi gibi) “Buz mavisi mi? O da ney hocam, renklerle aram iyi değildir” diyorsanız (vallaha duydum) buyurun şu renk:

Buz Mavisi
Buz Mavisi

Takım elbise giyiyorsanız ceketiniz ile pantolonunuzun renginin tonunun aynı olması kesinlikle hanenize yazılmış +3 puan demektir. Zira çoğunluk buna dikkat etmez.

Bolluk Miktarı ve Bel Boyu Tercihi Nasıl Yapılmalıdır?

Yüksek Bel

 • “Yüksek belli bol pantolon modelleri kusurlarınızı kapatacak ve dengeli bir vücut görünümü sağlayacaktır.”
 • Belin en ince olan yerinde başlayıp, kalçaya doğru orantılı bir şekilde takip ettiği için kalça ve belin uyum içerisinde görünmesini sağlar.
 • Bacak boyunuzun kısa olduğunu düşünüyorsanız daha uzun görünmek amacıyla güzel bir tercih olacaktır.
 • Yüksek belli modellerin sizi uzun göstermesinin sebebi bacaklarınızı iyice ortaya çıkartmasıdır.
 • (Varsa) Göbeğinizi gizlemek için idealdir.

Düşük Bel

Kadın Bol Pantolon Modelleri
Kadın Bol Pantolon Modelleri

Normal beli de, normal ve ölçülü bir vücuda sahip iseniz tercih edin. Özel bir esprisi yok yani. Bolluk olarak ise pantolon alırken, pantolonun birkaç giymeden sonra esneme payının olduğunu da hesaba katarak alın. (likra yani elestan içeren modeller zamanla esneme yapar).

İsterseniz buradaki resimlere bakın, isterseniz güvendiğiniz bir tanıdığınız ile alışverişe gidin, isterseniz de oradaki görevlilerden yardım isteyin. Size pantolonun bolluğu konusunda yardımcı olacaklardır. (Hadi gene iyisiniz, üç farklı çözüm yolu sundum size :D )

Sağlıklı Kumaşları Tercih Edin:

Kumaş sağlıklı olmalıdır. Mesela polyester gibi sentetik kumaş oranı az (mümkünse hiç olmasın); pamuk, viskoz gibi sağlıklı ve doğal kumaş oranı yüksek olsun. Polyester ve akrilik gibi ultra zararlı kumaşları tercih etmeyin, bunlar hem kanserojendir hem de derinin nefes almasını önler. Üstelik kadınlarda düşük yaptırmaya kadar varan ciddi zararları vardır.Yazıdan Sonra Detaylı Bilgi İçin Şu Habere Bakın: Kumaş Deyip Geçmeyin

Esnek Kumaş Tercihi: Kumaşta likra -tabi içerikte likra değil elestan yazar- oranı ne kadar fazla ise kumaş o kadar çok esneme kabiliyetine sahiptir. Eğer kilolu iseniz likra oranı az modeller seçin ki vücudunuz sıkı dursun, zayıf iseniz likra oranı yüksek pantolonlar seçin ki vücudunuz daha iri görünsün. İşte krallar gibi giyim hileleri.

Ama pantolonunuzun likra oranının yüksek olması size daha rahat hareket edebilmeniz konusunda oldukça faydalı olacaktır.

Cep Detayları: Büyük aşağıda olan cepler popoyu küçük, küçük ve yukarıda olan cepler popoyu büyük gösterir. Seçim tabi ki de size kalmış. Ayrıca yuvarlak poponuz ve dar kalçalarınız varsa streç (esnek) pantolonlar tam size göre.

Bol Pantolon Seçeceklere Kral Öneriler:

Bol Pantolon İçin İdeal Paça Boyu Nedir?

Kabine gittiniz diyelim, ürünü denediniz. Güzel, dizlerinizi bükmeden (yani pantolonu oynatmadan) topuktan başlayarak parmaklarınızı üst üste koyuyorsunuz ve 2-3 parmak yukarısına bakıyorsunuz. İdeal paça boyumuz yani topuğun 2 parmak yukarısı oluyor. “Ben hesap mesap bilmem, görseli yok mu bunun :D” derseniz buyurun:

Bol Paça Pantolonlar
Bol Paça Pantolonlar (İdeal Paça Boyu)

Cep Detayları (Vol-2):

Hani şu arkada düğmeli cepleri olan bol pantolonlar var ya, o düğmeleri iliklenmemiş tutarsanız pantolonun ömrü uzar. Ama işin raconu ilikli tutmak mı bilmiyorum ama yalan olmasın.

Bol Pantolon Altına Ayakkabı Seçimi

Bu arada az kalsın atlıyordum, ayakkabı modelinize göre pantolon modeli ve rengi seçmelisiniz. Veya tam tersi :) Neyse, detaylara geçiyoruz.

Doğru ve Temiz Ayakkabı Seçiminin Önemi

Pantolon modeline göre değişiklik göstermekle beraber; rugan ayakkabılar ile, spor ayakkabılar ile, kışın botlarla giyebilirsiniz. Bunlara ek olarak kadınlar topuklu ayakkabı ile giyebilirler.

Doğru ve temiz ayakkabı seçimi de dışarıya verdiğimiz izlenim açısından önemlidir.

Boyu Uzun Göstermek İçin: Özel Platformlu Ayakkabılar

Gariptir, normal bir ayakkabıya benzeyen ama taban özelliği sebebiyle boyunuzu birkaç santimetre uzun gösteren ayakkabı modelleri mevcuttur. Birisi de ektedir: (hani şu kimi ünlülerin kullandığı tarzdan özel tasarım ayakkabılar)

Erkek Boyu Uzun Gösteren Topuklu Ayakkabı Örneği
Erkeklerde Boyu Uzun Gösteren Topuklu Ayakkabı Örneği

Maskülen tarz yakalamak için klasik ayakkabılar tercih edilebilir.

Kemer Kalınlığı

 • İnce kemerler belinizin iyice ince görünmesini sağlayacaktır. Kalın kemerler de kalın. (waov, ne kadar inanılmaz) Neyse detayını öğrenmek isteyenler yazının üstünde bel seçimi bölümünde ve sitemizde kısa boylular için giyim hileleri ve zayıflar için giyim hileleri yazısında nasıl olması gerektiği güzelce açıklanmış, oradan bakabilirler.

Bol pantolon seçimi, vücuda göre pantolon seçimi hakkında sormak istediğiniz sorular, eklemek istedikleriniz, sebebini merak ettiğiniz şeyler varsa yorumlarda belirtebilirsiniz.

Benzer Konulu Bir Yazı: Dar Pantolon Kimlere Yakışır? Vücuda Göre Pantolon Seçimi

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı