Bilim ve Teknoloji

İnstagram Bu İşlem Engellendi Sorunu [Çözüm]

Bu işlem engellendi sorunu, fazla beğeni ve paylaşım yapmak başta olmak üzere, spam yapan İnstagram kullanıcılarının geçici bir süreyle karşılaştıkları hatalardan birisidir. Üstelik kimi zaman engelleme süresi dolmasına rağmen sorunun devam ettiği durumlarda görülmektedir.

Aslında bu hata mesajı ile İnstagram bizlere “Spam yapmaktan ötürü şüpheli konumdasın.” diyor. İşte bu sebepten dolayı eğer takipçi kitlesinden maksimum verimi almak istiyorsak doğal olmak zorundayız. İşte bu yazıda da bu sebeple bu işlem engellendi hatası ve çözüm yöntemlerini ele aldık.

Bu Hatanın & Sorunun Olası Sebepleri

Sıkça İşlem Yapmak: İnstagram firmasının; yeni ve eski hesaplar için ayrı ayrı günlük ve saatlik olarak belirlediği beğeni, yorum, takip ve mesaj sınırlamaları mevcuttur. Bu sınırlamaları defalarca kez aşan kullanıcılar bu işlem engellendi sorunu ile karşı karşıya kalırlar.

Limitleri merak ediyorsanız; eski hesaplar saatte maksimum 60’ar tane beğeni, yorum, takip / takipten çıkarma yapıp ve 60’ar tane mesaj atabilirler. Eğer hesabınız yeni ise bu limit 30’dur. Yazıyı okumayı bitirince güncel limitleri ne olur ne olmaz tekrardan araştırmanızı öneriyoruz.

İnstagram Bu İşlem Engellendi Sorunu ve Çözümü
İnstagram Bu İşlem Engellendi Sorunu ve Çözümü

İnstagram kullanıcıları genellikle takipçi sayılarını daha hızlı bir şekilde arttırmak için bu limitleri aşarlar. Eğer doğal yollardan, göze batmadan takipçi kitlenizi nasıl arttırabileceğinizi öğrenmek istiyorsanız “Takipçi Kasma / Takipçi Arttırma Yolları [Rehber]” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Gönderi Yayınlamak ve Etiket Kullanmak: Sık sık gönderi yayınlamak (hele hele gönderi etkileşim almıyorsa durum çok daha kötüdür) ve bu gönderilerde abartı şekilde etiket kullanmak (hele hele hep aynı etiketleri kullanıyorsanız durum çok çok daha kötüdür) bu soruna sebep olur.

Üstelik bu sorunla devamlı karşılaşmanız; zamanla kara listeye alınmanıza, shadowban yani gölge yasaklama dediğimiz ve gönderi etkileşiminizi (beğeni sayısı, yorum sayısı…) çok ciddi şekilde düşürecek sorunla karşılaşmanıza sebep olacaktır.
(Ayrıca Bakınız: Shadowban Nedir? [Çözüm])

Diğer Sebepler: Telif hakkı ihlali yapmak, İnstagram kurallarını ihlal etmenize sebep olacak paylaşımlar yapmak, takipçi siteleri ve profilime kim baktı uygulamaları gibi sıkıntılı hizmetleri kullanmak ve kullanıcı şikayetleri (özellikle spam şikayetleri) gibi sorunlar yine bu işlem engellendi hatası ile karşılaşmanıza neden olacaktır.
(Ayrıca Bakınız: İnstagram Takipçi Siteleri Ne Kadar Güvenilir?)
(Ayrıca Bakınız: Profilime Kim Baktı Uygulamaları Bize Hayal Mi Satıyor?)

Kullanıcı Şikayetleri de Bu İşlem Engellendi Sorununa Sebep Olur
Kullanıcı Şikayetleri de Bu İşlem Engellendi Sorununa Sebep Olur

İnstagram Bu İşlem Engellendi Sorunu: Çözüm

✅ Sorun / hata bildir sekmesinden; hesabınızı gerçekten sizin kullandığınızı, spam yapmadığınızı ve bu konuda daha dikkatli olacağınızı güzel ve nazik bir üslupla anlatan bir mesajı iletmeniz gerekiyor. Siz bildirimi ilettikten sonra, genellikle bir iki saat içerisinde İnstagram tarafından sorununuz çözülecek ve hesabınızdaki engellemeler kalkacaktır.

Uyarı: Sakın ha hakaret içeren veyahut “Ne yaptığınızı sanıyorsunuz, ben spam değilim, engeli açın lan” tarzında bir üslupla konuya girmeyiniz. Zira ömür boyu engelli kalmanızı istemeyiz. :)

✅ Gerçek bir hesap olduğunuz izlenimini verebilmek adına; diğer sosyal medya hesaplarınızı İnstagram hesabınıza bağlayın.
✅ Hesabınızı mümkün mertebe tek bir cihaz üzerinden kullanın.
✅ Sürekli kullanıcı adı, isim, biyografi, telefon, elektronik posta adresi vesaire değişikliği yapmayın.
✅ Sürekli takip / beğeni / takipten çıkma işlemi yapmak veyahut şu resimdeki gibi aşırı etiket kullanımı içeren spam uygulamalar yapmayın: (En kritik nokta budur)

İnstagram Spam Kullanım Örneği
İnstagram Spam Kullanım Örneği

.#. Tüm bu çözüm yöntemleri sayesinde İnstagram algoritması zamanla sizi potansiyele sahte bir robot değil de; gerçek bir kullanıcı olarak algılamaya başlayacaktır.
(Ayrıca Bakınız: Algoritma Nedir?)

İnstagram kullanıcıları genellikle takipçi sayılarını daha hızlı bir şekilde arttırmak için politika ihlalleri yaparak bu hatayı alırlar. Doğal yollardan, göze batmadan takipçi kitlenizi nasıl arttırabileceğinizi öğrenmek için “Takipçi Kasma / Takipçi Arttırma Yolları [Rehber]” konulu yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Technogezgin.com Bilgi
İnstagram bu işlem engellendi sorununun çözümü” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı