İlginç BilgilerKariyer Önerileri

Çekici Nereye Vuracağını Bilmek Hikayesi

Çekici nereye vuracağını bilmek hikayesini bilir misiniz? Bir konuda neden işimizin ehli olmamız gerektiğini ve bunun bize getirilerini bize en güzel şekilde anlatan bir hikayedir. Gelin bu hikayeye bir göz atalım, daha sonra da kısaca hikayenin bize verdiği mesajın yorumunu yapalım.

Çekici Nereye Vuracağını Bilmek Hikayesi

Ünlü bir fabrikada büyük ve önemli bir makine aniden durmuş. Çeşitli yerlerden nice tamirciler gelmiş ama makineyi bir türlü geri çalıştırmayı başaramamışlar.

Sonunda yaşlı ve bilge bir tamirci bulmuşlar. Tamirci makinenin etrafında dolaşmaya başlamış ve dikkatli bir şekilde her şeyi uzaktan kontrol etmiş. Daha sonra çevresinde kendisini izleyenlere dönmüş ve onlara:

— Bana bir çekiç getirir misiniz?

Çekici Nereye Vuracağını Bilmenin Bedeli Hikayesi
Çekici Nereye Vuracağını Bilmenin Bedeli Hikayesi

Demiş. Çalışanlar çekici getirmişler. Çekici eline alan yaşlı tamirci makineye yaklaşmış ve önceden tespit ettiği özel bir yere çekiçle “tık” diye bir kez vurmuş. Ve o da ney öyle? Makine tekrardan çalışmaya başlamış. Herkes olanlara şaşırmış haldeyken, patron halinden son derece memnun bir ifadeyle sormuş:

— Usta, borcumuz ne kadar?
— 1000 dolar!
— Ne? Çekiçle makineye sadece şöyle bir kez vurdun, o kadar. Bunun için 1000 dolar mı istiyorsun?
— Evet.
— Pekala… O zaman bana ayrıntılı bir fatura düzenle. İstediğin 1000 doların ayrıntılarını görmek istiyorum.

Tabi, bunun üzerine yaşlı usta tamirci hemencecik faturayı düzenleyip patrona uzatmış. Patron faturayı almış ve dikkatlice okumaya başlamış:


Çekiç: 2 Dolar
Çekici Nereye Vuracağını Bilmek: 998 Dolar


Çekici Nereye Vuracağını Bilmek Hikayesi
Çekici Nereye Vuracağını Bilmek Hikayesi

Kıssadan Hisse (Hikayenin Yorumu)

Bu iş gerçek hayatta da böyle işler. Tecrübe sahibi, bilgili dolayısıyla işinin ehli olan birisinin yapacağı iş; sıradan veya daha az tecrübeli bir insanın yapacağı işe göre daha etkili, daha başarılı ve çok daha faydalı olacaktır.

Üstelik gerçekler bununla da sınırlı kalmıyor. Tıpkı bu hikayede olduğu gibi “Usta kaptan kendini fırtınalı denizde belli eder” misali zor durumlarda başarılı kriz yönetimini ve sorun çözebilme becerisini sadece işinin ehli insanlar gösterebilirler.

Bu işin güzel tarafı da; hem işlerinizi daha kolay yapmış, hem daha çok kazanç elde etmiş, hem de bilinirliğinizi arttırmış olursunuz. Yani bu durumun size nice hoş geri dönüşleri olur.

Technogezgin.com Bilgi
Çekici nereye vuracağını bilmek hikayesi” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı