Sağlıklı Yaşam

D Vitamini Eksikliği ve Tedavisi (Türkiye’de Her 10 İnsanın 9’unda Var)

D vitamini eksikliği farkında olmasak da oldukça ciddi bir sorun! Zira Türkiye’de her 10 insanın 9’unda D vitamini eksikliği görülüyor desem bunu daha önce kaç kişi duymuştur ki?

Üstelik bu sorundan dolayı depresyondan kansere, kanserden vücut ağrılarına kadar pek çok sorun da patlak veriyor.

Aşağıdaki konu başlığı listesini kullanarak, istediğiniz başlığa tıklayarak direkt istediğiniz yeri okuyabilirsiniz. Haydi başlayalım!

D Vitamini Eksikliğine Sebep Olan Şeyler

Güneş Yüzü Görmemek

Çoğu insanın “D vitamini eksikliği” yaşamasındaki temel sebep yeterince güneş ışığı alamamaktır. Zira vücudumuz aktif D vitaminini güneş ışığı varlığında üretir.

D Vitamini Eksikliği Nedenleri ve Sonuçları
D Vitamini Eksikliği Nedenleri ve Sonuçları

Ofis yaşamı, sosyal medya bağımlılığı ve teknoloji bağımlığı içerisinde yaşayan insanlar, binalara kapatılan test gençliği, televizyon dizileri ve biraz daha ileriye gidiyorum yapay bulutlama çalışmaları derken insanlar doğru dürüst güneş yüzü göremiyor.

D Vitamini İçeren Besinlerden Tüketmemek

Yani dengesiz ve düzensiz beslenme… İstediğiniz kadar güneş ışığı alın, (ki her şeyin fazlası zarar) yine de D vitamini içeren besinlerden tüketmezseniz bir işe yaramayacaktır. Temel formülümüz şöyle:

D Vitamini İçeren Besinler + Güneş Işığı = Aktif D Vitamini

Size ilginç bir bilgi daha vereyim, güneş ışığı almadan sadece beslenme ile bu sorunu çözemezsiniz.

Günlük D Vitamini İhtiyacı Nedir?

 • 1 yaşına kadarki bebeklerde 400 IU (10 mcg)
 • 70 yaşına kadarki insanlarda 600 IU (15 mcg)
 • 70 yaş üstü bireylerde 800 IU (20 mcg)
 • (Kaynakça)

Üstteki ve alttaki belirtilere bakıp, “Bende eksiklik var olabilir” diyenler, kan testinizi yaptırın, doktor gerekeni diyecektir ama biz gene de koyalım:

Kanda Bulunması Gereken İdeal Oranlar
Kanda Bulunması Gereken İdeal Oranlar

D Vitamini Eksikliği Tedavi Yolları

1. Ölçüsünce Güneşlenmek

Olması gereken, yani vücudun kendi doğal mekanizması budur. Güneşin günde ortalama 20 dakika kadar teninize temas etmesi lazım. Cildinizde güneşin sıcaklığını hissedeceksiniz yani.

Tabi evden dışarı çıkmayan tiplerin sayısı hayli fazla olduğu için bu sorunu yaşıyorlar. Yapmamız gereken günde 20-30 dakika, öğle saatlerinde (yani saat 11 ile 15 arası) güneşlenmek.

Mümkünse kısa kollu veya şort ile yaparsanız çok daha etkili olacağına emin olabilirsiniz.

Kaçınılması Gerekenler:

 • Güneş kremi sürüp güneşlenmek
 • Yazın güneşin en tepede olduğu saatlerde güneşlenmek

2. D Vitamini Eksikliği İçin Güzelce Beslenin

Biraz evvel belirttiğimiz üzere yetişkin bir bireyin günde 600 IU D vitamini alması gerekir. D vitamini içeren besinlerin listesi de şöyledir:

D Vitamini Alınabilecek Besinler
D Vitamini Alınabilecek Besinler

Mesela günde 10 tane civarı balık yemek lazım “HER” gün. Buradan anlayacağımız üzere beslenerek bu soruna çözüm bulmak zor, bu sebeple güneş ışığını asla ihmal etmeyin.

3. D3 Vitamini Takviyesi Almak

 • Tercihen sıvı formda veya iğne şeklinde,
 • Tercihen (sıvı formda ise) zeytinyağı gibi doğal yağlarda çözülmüş,
 • Tercihen 1 tane bile katkı maddesi içermeyen,
 • Tercihen D3 formunda (vücut bu formu doğrudan kullanabildiği için)

Bu özelliklere sahip olan takviyeleri doktor kontrolünde gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Hayati Uyarı: Vitamin takviyesini doktor kontrolünde alın. Gereğinden fazla alacağınız vitamin takviyesi vücudunuzda zehirli (toksik) etki yapacaktır. Bizden uyarması…

Peki D Vitamini Eksikliği Sonucunda Ne Olur?

Vücut Ağrıları

Vücut ve kas ağrılarına temel olarak sebebiyet veren şeylerden birisi budur ve çoğu insan saçma sapan uygulamalarla bunun önüne geçmeye çalışıyor.

D Vitamini Eksikliği Yaşamamak İçin Bolca Güneşlenin
D Vitamini Eksikliği Yaşamamak İçin Bolca Güneşlenin
 • Kemik ağrısı çeken 150 kişiye testler yapılmış ve ilginç bir sonuç ortaya çıkmış. Bu kitlenin %93’ünün D vitamini eksikliği yaşadığı ve hatta kandaki seviyelerin çok düşük olduğu, tabiri caizse yerlerde süründüğü görülmüş. Bu bile başlı başına yeter bunu kanıtlamaya ama devam edelim.
 • Bu vitaminin eksikliği halinde vücut ağrıları olmasının temel sebebi; kas liflerinin tam olarak çalışamamasıdır.
 • Finlandiya’da geniş çaplı bir araştırma yapılmış. Araştırmaya 42-60 yaş arası tam 2600 erkek katılmış. Çok ilginç de bir sonuç çıkmış. Erkeklerin %68’inde D vitamini eksikliği görülmüş. Bu erkeklerin çoğunda aynı zamanda kronik baş ağrısı olduğu da görülmüş. Araştırmanın linki ise şu.

Vücut Dengesindeki Bozulmalar

Aşağıdaki görselde yazanların tam tersi diyelim biz buna :)

D Vitamini Eksikliği - D Vitaminin Faydaları
D Vitamini Eksikliği – D Vitaminin Faydaları

Yorgunluk Hissi ve Depresyon Sarmalı

 • Yapılan pek çok araştırmada (Mesela) D vitamini eksikliği halinde depresyona girmenizin çok daha kolay olduğu kanıtlandı. Ayrıca D vitamini eksikliği çeken kadınların depresyona girme riski erkeklerinkinin iki katıymış.
 • Anti depresan kullanım oranının son yıllarda kat kat artmasının sebeplerinden birisi bu vitaminin eksikliği sorunundaki artış olabilir.
 • Yine Finlandiya’da yapılan bir araştırmayı paylaşalım. D vitamini seviyesi fazla olan insanların depresyona girme riski de %35 daha düşükmüş. (Araştırma) Sebebini söyleyeyim merak edenlere D vitamini, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin salgılanmasında ciddi anlamda görev üstlenir.
 • Asıl bomba geliyor! D vitamini eksikliği sizi yorgun yapar. Sık sık yoruluyor iseniz veya çabucak yoruluyorsanız sorun bu olabilir! Olay tamamen vücudunuzun işçileri olan ENZİMLERLE alakalı! (Araştırma)
D Vitamini Bulunan Besinler
D Vitamini Bulunan Besinler

Çabuk Sinirlenme

Çabuk sinirlenen arkadaşlar, burada mısınız? Sizin de D vitamininiz normalin altında olabilir. Sheffield Üniversitesinde yapılan bir araştırmada bu vitaminin anksiyete, depresyon ve uykusuzluğa iyi geldiği saptanmış. UYKUSUZLUK da listeye eklendi. Sen ne mübarek şeymişsin be D vitamini.

Ciddi Eksiklikler Sonucu…

Ciddi eksikliklerde ise kemik ağrısı ve yürümekte zorluğa neden olan kuvvet kaybı ortaya çıkar. Ek olarak bağışıklık sisteminin görevini yerine getirememesi nedeniyle enfeksiyon sıklığında artış görülür.

El ve ayak bilekleri, omuz eklemeleri ve parmaklarda ağrı, değişken ruh hali, depresyon, uykusuzluk, baş ağrısı, saç dökülmesi gibi belirtiler de bulunabilir.

Yetişkinlerde uzun süreli D vitamini eksikliği; kemik erimesi, kemik yapısında bozukluk, kas güçsüzlüğü ve düşme riskinde artışa neden olur. Çocuklarda ise raşitizm adı verilen rahatsızlığa yol açar. Raşitizm, çocuklarda genellikle aşırı ve uzun süreli bu vitaminin eksikliğinden dolayı kemiklerin yumuşaması ve zayıflaması olarak tanımlanır.

Hastalık; büyüme geriliği, bacaklarda eğrilik, el ve ayak bileklerinde kalınlaşma, göğüs kemiği deformitesi gibi kemik yapısında kalıcı bozukluklara neden olur. Hastalığın yetişkinlerde görülen formuna osteomalazi adı verilir ve kemiklerde kırılmayla seyreder.

(Kaynakça)

D Vitamini Eksikliği Diğer Sonuçlar

 • Erkeklerde testosteron düşüklüğüne neden olacağını da belirtelim.
 • Ayrıca saç dökülmesinde bile etkiliymiş bu eksiklik.
 • D vitaminin sedef hastalığına “dahi” iyi geldiğini biliyor muydunuz?
 • Peki ya D vitamininin kanseri DOĞAL olarak öldüren bir şey olduğunu duymuş muydunuz?
 • Aynı zamanda doğurganlıkta da etkiliymiş.

Türkiye’de 10 İnsandan 9’unda D Vitamini Eksikliği Var

Çarpıcı veriler… Zira Türkiye’de her 10 insanın 9’unda görülüyor desem bunu daha önce kaç kişi duymuştur ki? Bu oranlara inanamayanlar için ilgili haberin kaynakçasını da buraya bırakalım.

Hayati Uyarıda Not: Bu yazıda yazılanlar BİLGİ VERME AMAÇLI olup, mutlaka doktor kontrolünde uygulanması gerekmektedir. Kimi öneriler size uygun olmayabilir, gerekli araştırmaları yapın. Tüm sorumluluk kıymetli okuyucularımıza aittir.

(Not: Bu yazıdaki pek çok bilimsel bilgiyi şuradan aldım)

Sizde “D vitamini eksikliği” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı