Kariyer ÖnerileriMemleket Meselesi

Ekonomik Güç Nedir? Nasıl Kazanılır?

Ekonomik Güç Nedir: Bir kişinin, grubun veya devletin kendi içerisinde ekonomisinin kendi kendine yetebilmesi ve dışarıdan hiçbir şeye bağımlı olmaması durumuna denir. Ekonomik saldırı yapabilme potansiyeli, büyüme potansiyeli, nakit para gibi kavramlar da ekonomik güç kapsamına girer.

21. yüzyıl dünyasında mutluluk, sevgi gibi temel bir kaç şeyin haricinde ekonomik güç ile elde edilemeyecek hemen hemen hiçbir şey yoktur. Ayrıca ekonomik olarak güçlü olan kesimler bolluk döneminde de, kriz döneminde de saltanatlarını sürdürürler. Bakın şu görselde bu durum ne güzel ifade edilmiş:

Hayatın Geometrisi De Gösteriyor Ki Ekonomik Gücümüzü Olabildiğince Arttırmamız Gerekiyor (Teğet = Kriz)
Hayatın Geometrisi De Gösteriyor Ki Ekonomik Gücümüzü Olabildiğince Arttırmamız Gerekiyor (Teğet = Kriz)

İşte bizler de bu yazıda gerek kendi hayatlarımızda bireysel olarak, gerek de ülkeler bazında;
✅ Ekonomik gücün neden önemli olduğundan
✅ Nasıl ekonomik güç kazanılabileceğinden
✅ İnsanların para arzusunun altında yatan temel sebepten bahsedeceğiz.

Ekonomik Güç Hakkında Her Şey

1- Bireysel Bazda Ekonomik Güç

.#. Günümüz şartlarında bir kişinin; ölümsüzlük, özel insanların dostluğu gibi akla gelen nadide şeylerin haricinde maddi güç ile elde edemeyeceği şeylerin sayısı oldukça azdır. Tıpkı şu görselde ifade edildiği gibi, günümüz dünyasında bilgi başta olmak üzere neredeyse her şeyi para ile elde edebilirsiniz:

Günümüzde Para Nelere Muktedir Görüyorsunuz
Günümüzde Para Nelere Muktedir Görüyorsunuz

Başka yerler mi görmek istiyorsunuz? Gerek yurt içi, gerek yurt dışı çeşit çeşit tur mevcut. Canınız mı sıkıldı? Parayla yapabileceğiniz bir ton aktivite mevcut. Doğru beslenmek, sağlıklı yaşamak, kaliteli kıyafetler giyinmek, görkemli binalarda oturmak, hızlıca yabancı dil öğrenmek, hızlı şekilde vücut geliştirmek ve hatta çok daha fazla ekonomik güce ulaşmak için bile belli bir ekonomik gücünüzün olması gerekiyor!
(Ayrıca Bakınız: Kendini Geliştirme Yöntemleri [Rehber])

Bu durum, bu gerçekler adeta bizim genlerimize işlenmiş olacak ki herkes paranın peşinde koşuyor, mutluluğun değil. Soruyorum sizlere, her ne kadar mizahi amaçla yapılmış olsa da aşağıdaki şu görseldeki kadar ekonomik güç sahibi olmayı kim istemezdi ki?

Ekonomik Güç Nelere Kadirdir Görüyorsunuz :)
Ekonomik Güç Nelere Kadirdir Görüyorsunuz :)

2- Bireysel Ekonomik Güç Nasıl Kazanılır?

✅ Giderlerinizin en az %20’sinden tasarruf edin. Gereksiz şeylere boş yere yaptığınız giderleri daha hoş bir ifadeyle israfları azaltın. Bu sayede daha çok para kazanmak ve birikim yapmak adına sermaye yaratmış olacaksınız.
(Ayrıca Bakınız: Alışveriş Çılgınlığı ve Şaşırtan Market Hileleri)

Örnek: Başkalarını para ile etkilemeye çalışmak, gereksiz gösterişler yapmak, kumara, sigaraya veyahut bilgi sahibi olmayan şeylere yatırım yapmak parayı çöpe atmakla eş değerdir.

✅ Benzer bir mantıkla gereksiz gösterişlerden uzak durun. Unutmayın ki para kendisini yapanlarla sevişir, biriktirenlerle evlenir, gösteriş ile aldatanlardan ayrılır. :) Bakın bu durum şu görselde çok güzel bir örnek üzerinden izah edilmiş:

Ekonomik Gücünüzü Boş Şeyler Uğuruna Çarçur Etmeyin
Ekonomik Gücünüzü Boş Şeyler Uğuruna Çarçur Etmeyin

✅ Eğer yaşınız genç ise doğru meslek seçimi yapmaya bakın. Doğru meslek seçimi hem ömür boyu mutlu olmanızı sağlar, hem de düzenli bir ekonomik güç oluşturmanızı sağlar.
(Ayrıca Bakınız: Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber])

✅ Olası kötü günler ve yeni yatırımlar için kendinize acil durum fonu oluşturun. Dünya halidir; salgın çıkar, deprem olur, savaş çıkar ve hatta meteor bile düşebilir. Siz hazır olmaya bakın.

✅ Bağımsız bir ekonomiye sahip olabilmek adına farklı gelir kaynakları oluşturun. Ekonomik güç sahibi olabilmek adına en önemli madde budur. Ayrıca pasif gelir kaynakları ile uyurken bile para kazanmak mümkündür.
 Gelir kaynakları oluşturma konusunda oldukça farklı alanlardan oldukça farklı önerilere sahip “İnternetten Para Kazanma Yöntemleri” adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Ekonomik Bağımsızlık İçin Farklı Gelir Kaynaklarınız Olmalıdır
Ekonomik Bağımsızlık İçin Farklı Gelir Kaynaklarınız Olmalıdır

Ekonomik güç sahibi olabilmek adına tasarruf politikaları ve farklı gelir kaynakları oluşturmak tek başlarına yetmez. Bunlara ek olarak doğru kaynaklara akıllıca yatırımlar yapmak ve bu yatırım kanallarını abartmadan çeşitlendirmek suretiyle gelirleri arttırmak gerekir. Tabi bu yatırımlar kısa, orta ve uzun vadeli olarak gruplandırılmalıdır.
(Ayrıca Bakınız: Uzun Vadeli Yatırım Tavsiyeleri)

✅ Asıl yatırımı kendinize yapmalısınız. Bu sayede kendinizi geliştirip, kendi değerinizi arttırmak suretiyle alanınızda nitelikli iş gücü haline gelmiş olacaksınız. Bu sayede markalaşmış ve katma değer oluşturmuş olacaksınız. Katma değer ve markalaşma bir ürünün kat kat yüksek fiyatlara rağmen alıcılar bulmasını ve ciddi şekilde para kazanmanızı sağlar.
(Ayrıca Bakınız: Katma Değer Nedir? Nasıl Oluşur?)

Markalaşma Hızlı Bir Şekilde Ekonomik Güç Kazandırır
Markalaşma Hızlı Bir Şekilde Ekonomik Güç Kazandırır

3- İnsanlar Neden Parayı Arzular?

Hiç düşündünüz mi insanlar neden zengin olmak ister? Hiç dikkat ettiniz mi insanların hatırı sayılır bir kısmı para nerede ise oraya yöneliyor. Peki neden? Gelin bunun cevabını filozof Arthur Schopenhauer amcamızdan alalım:

İnsanların arzularının esas olarak paraya yönelik olması ve parayı her şeyin üstünde seviyor oluşları, onlara sık sık bir suçlama olarak yöneltilir. Ne ki, böylesine değişken olan arzularımızın ve çok çeşitli gereksinimlerimizin o anki nesnesine dönüşmeye her an hazır olan bir şeyi sevmek doğal ve hatta kaçınılmazdır.

Ekonomik Güç Neden Önemlidir Konulu Çalışma
Ekonomik Güç Neden Önemlidir Konulu Çalışma

Başka her mal yalnızca bir arzuya, tek bir gereksinime yetebilir: Yemekler sadece karnı acıkanlar için, şarap sağlıklılar için, ilaçlar hastalar için, bir kürk kış mevsimi için, kadınlar gençlik için vb. iyidirler. Bunların hepsi de belirli bir amaç için mülklerdir, yani yalnızca göreli olarak iyidirler. Sadece para mutlak iyi olandır: Çünkü sadece somut bir gereksinimi değil, genel olarak, soyut anlamda gereksinimi karşılar.
(Schopenhauer)

4- Devletsel Bazda Ekonomik Güç

.#. Bilim ve kültür alanındaki gelişmelere, ARGE çalışmalarına, milli savunma sanayi gibi güvenlik yatırımlarına ve hatta insanların mutluluğuna kadar aklınıza her ne geliyorsa doğrudan devletsel bazda ekonomik güç ile alakalıdır.
(Ayrıca Bakınız: İnsanı Yaşat Ki Devlet Yaşasın!)

Ekonomik Güç Nedir? Neden Önemlidir?
Ekonomik Güç Nedir? Neden Önemlidir?

Bu kavramı asla küçümsemeyin. Dünyanın silahlar ve askeri güç ile yönetildiği dönemde dünyanın süper gücü Osmanlı Devleti idi ama gerekli ekonomik gücü koruyamadığı için de bir kaç yüzyılda adım adım kan kaybetmek suretiyle yıkılmıştır. Tarihte bunun gibi nice örnekler de mevcuttur.

Bir ülkenin yer altı ve yer üstü kaynaklarının varlığı, turizm potansiyeli, jeopolitik önemi, sanayi alt yapısı, yerli üretim ve milli teknoloji kavramlarına verdiği önem, dünya pazarındaki payı, nitelikli insan gücü ve ekonomik savaş gibi pek çok kavram ekonomik gücü oluşturan temel bileşenlerdir ve bunların hepsi birbiriyle ilişkilidir.
(Ayrıca Bakınız: Yerli Üretim ve Milli Teknolojinin Önemi)

5- Öğüt Niteliğinde Sözler

100 bin liralık saat ile 20 liralık saat aynı zamanı gösterir. İçinde huzur yoksa milyonluk malikane ile kulübe arasında bir fark yoktur. İkinci el araba ile son model araba sizi ayni yerlere götürür ve ölürken herkes için açılan çukur aynıdır. Önemli olan kim olduğunu unutmadan yaşayabilmektir.

Parayı Gözü Karalar Yapar, Gözü Açıklar Tutar, Aç Gözlüler Kaybeder
Parayı Gözü Karalar Yapar, Gözü Açıklar Tutar, Aç Gözlüler Kaybeder

Unutmayın ki gerçek zenginlik sadece para demek değildir. Gerçek zenginlik geri zekalılarla vakit geçirmek zorunda olmamak, statü kazanmak için yalakalık yapmak zorunda olmamak, evet demek zorunda hissetmemek yani özgürlük ile ilgilidir!

Ekonomik güç (maddi güç) kavramının neden önemli olduğu ve nelere yol açabileceğine dair şaşırtıcı örnekler duymak ister miydiniz? O zaman gelin sohbetimize “Ekonomik Savaş: Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları” adlı yazımızda devam edelim.

Technogezgin.com Bilgi
Ekonomik güç nedir, neden önemlidir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı