Kariyer ÖnerileriMemleket Meselesi

Ekonomik Güç Nedir? Neden Önemlidir?

Ekonomik Güç Nedir: Bir kişinin veya devletin kendi içerisinde ekonomisinin kendi kendine yetebilmesi ve dışarıdan hiçbir şeye bağımlı hale gelmemesi durumuna denir. Ekonomik saldırı yapabilme potansiyeli de ekonomik güç kapsamına girer.

Biz, bu yazıda kısaca gerek kendi hayatlarımızda bireysel bazda, gerek ülkeler bazında bu kavramın neden önemli olduğundan bahsedecek ve kendi adımıza neler yapabileceğimize dair çeşitli önerileri de paylaşacağız.

Ekonomik Güç Neden Önemlidir?

1) Bireysel Bazda Ekonomik Güç

.#. Günümüz şartlarında bir kişinin; ölümsüzlük, özel insanların dostluğu gibi akla gelen nadide şeylerin haricinde günümüzde maddi güç ile elde edemeyeceği şeylerin sayısı oldukça azdır.

Başka yerler mi görmek istiyorsunuz? Gerek yurt içi, gerek yurt dışı çeşit çeşit tur mevcut. Canınız mı sıkıldı? Parayla yapabileceğiniz bir ton aktivite mevcut. Doğru beslenme, sağlıklı yaşam, kaliteli kıyafet seçimi ve iyi bir ilk izlenim oluşturmak, tıpkı bir Mimar Sinan eseri misali kaliteli binalarda oturmak, yabancı dil öğrenmek, hızlı şekilde vücut geliştirmek ve hatta çok daha fazla ekonomik güce ulaşmak için bile belli bir ekonomik gücünüzün olması gerekiyor!

Bireysel Ekonomik Güç Nasıl Kazanılır?
➽ Gereksiz yere yapılan alışveriş çılgınlığı gibi gereksiz yere yapılan israfları ve giderleri azaltmak.
➽ Doğru ve akıllıca yatırım yapmak ve yatırım kanallarını abartmadan çeşitlendirmek suretiyle gelirleri arttırmak.
➽ Bir yandan da olası krizler, kötü günler ve yeni yatırımlar için düzenli olarak birikim yapmak.
➽ Kendinizi geliştirip, kendi değerinizi arttırmak suretiyle alanınızda nitelikli iş gücü haline gelmiş olmak. (Bunun neden önemli olduğu öğrenmek adına “Çekici Nereye Vuracağını Bilmek” konulu hikayeye göz atabilirsiniz.)

Ekonomik Güç Nedir? Neden Önemlidir?
Ekonomik Güç Nedir? Neden Önemlidir?

2) Devletsel Bazda Ekonomik Güç

.#. İnsanların mutluluğundan tutun (Ne demiş Şeyh Edebali, İnsanı yaşat ki devlet yaşasın), bilim ve kültür alanındaki gelişmelere, ARGE çalışmalarına, milli savunma sanayi gibi güvenlik yatırımlarına kadar aklınıza her ne geliyorsa doğrudan devletsel bazda ekonomik güç ile alakalıdır.

Bu kavramı asla küçümsemeyin. Dünyanın silahlar ve askeri güç ile yönetildiği dönemde dünyanın süper gücü Osmanlı Devleti idi ama gerekli ekonomik gücü koruyamadığı için de bir kaç yüzyılda adım adım kan kaybetmek suretiyle yıkılmıştır. Tarihte bunun gibi nice örnekler de mevcuttur.

Bir ülkenin yer altı ve yer üstü kaynaklarının varlığı, turizm potansiyeli, jeopolitik önemi, sanayi alt yapısı, yerli üretim ve milli teknoloji kavramlarına verdiği önem, dünya pazarındaki payı, nitelikli insan gücü ve ekonomik savaş gibi pek çok kavram ekonomik gücü oluşturan temel bileşenlerdir ve bunların hepsi birbiriyle ilişkilidir.

➽ Maddi gücün neden önemli olduğu ve nelere yol açabileceğine dair şaşırtıcı örneklere “Ekonomik Savaş – Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (John Perkins)” konulu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Ekonomik güç nedir, neden önemlidir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı