İlginç BilgilerMemleket Meselesi

Ekonomik Savaş: Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (John Perkins)

Ekonomik savaş son yıllarda dünya çapında popüler olan bir kavram. Bizler de bu savaşı; John Perkins tarafından yazılan bir ekonomik tetikçinin itirafları adlı kitabından alıntılarla çok boyutlu bir şekilde inceleyeceğiz.

Nedir Bu Ekonomik Savaş?

Ekonomik Savaş: Bir ülkeye dışarıdan askeri bir müdahalede bulunmadan ekonomik gücünü zayıflatarak, o ülkeye her açıdan müdahaleleri kolaylaştırmak demektir.

Veya halk tabiri ile; ekonomik devlerin, tabi aynı zamanda askeri gücü olan devlerin dış politikada rakiplerine gösterdikleri sopadır ekonomik savaş.

Eskiden savaşlar bilek gücü ve askeri teknolojiler ile yapılırdı ki o zamanlar dünyaya hükmeden yegane güç bizdik. Fakat dünya değişiyor. Ne zaman ki güç paraya kaydı, o zaman işler değişti.

Ekonomik Savaş Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (John Perkins)
Ekonomik Savaş Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (John Perkins)

Unutmayalım ki; siyasal veya askeri zaferler ne kadar büyük olursa olsunlar, ekonomik zaferlerle taçlandırılmazlarsa meydana gelen zaferler devamlı olamaz, az zamanda sönerler.

Gelin bu ekonomik savaş meselesini bir de işin üstatlarından birisi olan, kendi deyimiyle eski bir ekonomik tetikçi olan John Perkins ‘in yazdığı bir ekonomik tetikçinin itirafları kitabından dinleyelim:

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları: John Perkins

  • Para kazanıyorum ama neden yetmiyor?
  • Neden insanlar yanlış olduğunu bile bile borcu borçla döndürüyor?
  • Dünyada neden kan ve göz yaşı eksik olmuyor?
  • Ekonomik güç neden önemlidir?

Bu gibi soruların cevaplarını en güzel şekilde bulabileceğiniz bir kitap. Üstelik de seri halinde…

Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (John Perkins)
Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (John Perkins)

Uluslararası pek çok şirkette üst düzey yöneticilik yapmış olan John Perkins tarafından yazılan bir ekonomik tetikçinin itirafları kitabından kısaca bahsetmek gerekirse;

# New York Times’ta meşhur en çok satanlar listesine girmiştir ve 2 yıl orada kalmayı başarmıştır.

# 24 yayın evi bu kitabı yayınlamakta ilk başlarda ciddi şekilde çekinmiştir.

# Fakat yayınlandıktan sonra, bu eser dünya çapında gerçekten ciddi manada ses getirmiştir. Dünyayı tabiri caiz ise katıp karıştırmıştır.

# Eserde yazar, bu eseri vicdanı azabı yüzünden yazdığını belirtmiştir.

John Perkins bu vicdan azabı sebebiyle başından geçenleri, aldığı talimatlar doğrultusunda ağzı açık bırakacak cinsten yaptığı ekonomik manipülasyonları (tabi fazla derine inmeden) anlatmış. İşte ekonomik savaş da budur.

TechnoGezgin.com Soru
Şimdi zehir gibi zekaya sahip kimi kıymetli okurlarımızın aklında şu soru belirmiştir: böyle bir kitabın yayınlanmasına neden izin versinler? Bizce bunun cevabı şöyle:

Kitabın içinde her ne kadar bir takım tehdit, şantaj ve engellemelerden bahsedilse de (ben okumadım ama İnternet’te öyle yazıyor) neden izin vermesinler ki?

Bir taşla iki kuş vuruyorlar, bir yandan John Perkins üzerinden açık açık küresel düzenin sahipleri biziz diyorlar, hem de muktedir güç biziz diyorlar.

Zaten İnternet’te de yazarın bu (vicdani sorumluluktan ötürü kitabı yazdım) iddiasının da samimi olmadığı, kitap içerisinde de bu konuda çeşitli çelişkiler olduğuna dair tartışmalar da dönmüş.

Ekonomik Savaş Nedir Nasıl Yapılır
Ekonomik Savaş Nedir Nasıl Yapılır

Kitaptan Alıntılar: Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları

(1) Ağzınız Açık Kalabilir: Bir Ülke Nasıl Ele Geçirilir?

…Ekonomik tetikçiler, hava alanı, santral, liman, otoyol gibi yatırımların ülke için gerekli olduğunu öngören raporlar hazırlayarak yetkilileri ikna etmek, bunların inşası için abd bankaları veya uluslararası para kuruluşlarından kredi ayarlamakla görevlidirler.

Bu kredilerin tek şartı,işlerin amerikan firmaları tarafından yapılmasıdır. Yani sonuçta verilen para abd’den asla ayrılmamaktadır.

Paranın bu şekilde şirketokrasi üyesi olan işletmelere nerede ise anında geri gelmesine rağmen borçlu ülke hem anaparayı hem de faizini son kuruşuna kadar ödemek zorundadır.

Eğer bir ekonomik tetikçi gerçekten başarılı ise, verilen borç miktarı o kadar fazla olur ki, borçlu ülke birkaç sene sonra ödemelerini yapamaz hale gelir.

İşte o zaman da biz, aynen mafya gibi, diyetimizi isteriz. Bu da genellikle birleşmiş milletlerde vereceği oy, topraklarında askeri üsler kurulması, petrol ya da panama kanalı gibi değerli kaynaklara erişim olur. Bu arada borç yükümlülüğü tabii ki devam etmektedir.

Burada müsaadenizle araya girmek istiyorum; burası ekonomik savaş konusunu anlamak açısından gerçekten önemli.

Önce dost gibi görünüyorlar, liderlere yalan raporlar sunuyorlar, ülkelere bir halta yaramayacak yatırımlar yapmak üzere tonla borç veriyorlar.

Üstelik o borç ödenemeyecek cinsten, üstelik o borç parası aslında büyük ülkelerin kasasından çıkmamış oluyor. Ve bir kaç sene sonra da TEK KURŞUN atmadan ülkeleri ele geçirmiş oluyorlar.

Gelin kitaptan kaldığımız yerden ekonomik savaş konusuna devam edelim:

Sonuçta bu liderler, sadakatlerini garanti edecek bir şekilde bir borç batağına saplanırlar. Sonra da politik, ekonomik veya askeri ihtiyaçlarımız için ne zaman istersek onları kullanabiliriz.

Karşılığında onlar da, halklarına sanayi siteleri, elektrik santralleri ve havaalanları sağlayarak politik durumlarını güçlendirirler. Bu arada, Amerikan mühendislik ve inşaat firmaları inanılmaz derecede zenginleşirler.

… Bu sırada da sosyal hizmetleri, teknik sistemleri, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını hatta adli sistemlerini ele geçiririz.. Bu, ikili üçlü dörtlü bir darbeler serisidir.

Ekonomik Savaş Nedir Nasıl Yapılır - Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (John Perkins)
Ekonomik Savaş Nedir – Bir Ekonomik Tetikçinin İtirafları (John Perkins)

(2) Çarpıcı Ekonomik Savaş İtirafları

Kitaptan çarpıcı alıntılar ile devam edelim.

Çoğumuz o bankalar, şirketler veya hükümetler için çalışıyoruz ya da bir şekilde, üretip pazarladığımız mallar ve servisler için onlara bağımlıyız. Bizi besleyen sahibimizin elini ısırmayı göze alamıyoruz.

Bir ekonominin büyümesine yardımcı olmak, sadece piramidin tepesinde oturan az sayıda insanın daha da zengin olmasına yol açarken, diptekiler için onları daha da aşağıya itmenin ötesinde hiçbir şey yapmamaktadır. Gerçekten de, kapitalizmi teşvik etmek genelde Orta Çağın feodal toplumlarındaki sistemi andıran bir sisteme neden olmaktadır.”

…kullandıkları araçlar arasında sahte finansal raporlar, hileli seçimler, rüşvet, zorbalık, seks ve cinayet bulunmaktadır…

TechnoGezgin.com Soru
Bu madde dikkatinizi çektiyse, -ki çekmiştir- kadın istihbaratçıların favorisi: bal tuzağı konulu yazımıza göz atmanızı özellikle tavsiye ediyoruz.

(3) Masumiyet…

”Ekvador, Nijerya ve Endonezya gibi ülkelerde yerli bir okul öğretmeni ya da dükkan sahibi gibi giyinir, Washington ve Paris’te bir hükumet bürokratı veya bankacı gibi görünürüz.

Alçak gönüllü, saygılı ve normal davranırız. Proje mahallerini ziyaret eder, yoksul köyleri dolaşırız. Fedakarlık taslar, yaptığımız harika hayırseverlik işlerinden yerel gazetelere söz ederiz.

Hükumet komisyonlarının konferans masalarını, hesap çizelgeleri ve finansal tahminlerimiz ile donatıp, Harvard işletme okulunda makro ekonominin mucizeleri hakkında ders veririz.

Hep kayıt altında ve oradayızdır. Daha doğrusu kendimizi öyle gösterir ve öyle kabul görürüz. Sistem öyle çalışır. Gerekirse yasa dışı yollara da başvururuz; çünkü sistemin kendisi hile ve kandırma üzerine kurulmuştur, ama tanım olarak yasaldır.

Anlamlı

Ayrıca bu kitabın yazarının televizyonda sırf bu kitapla ilişkili katıldığı bir yayın da mevcuttur, izlemek isteyen çıkarsa buyurun onun da linklerini paylaşayım: Bölüm-1 ve Bölüm-2

Ekonomik Savaş İçin Reçete Nedir?

Ekonomik savaş için sanırsam tek reçete de yerli üretim ve milli teknoloji konularına eğilmektir. Bunun en etkili yolu da ülkesini seven, değerlerine dost ve azimli bir nesil yetiştirmektir.

Bilgisayardaki strateji, savaş simülasyon oyunlarında bile durum böyledir.

Hayati Önemde Bir Uyarı: Bu yazı kesinlikle bir gönderme, art niyetli ifade içermemektedir. Yazı kişilerin kendi görüşleri doğrultusunda farklı şekillerde yorumlayabilecekleri şekilde yazılmıştır. Bizler bu yazıda her görüşe olabildiğince eşit mesafedeyiz. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Hayati Önemde Bir Uyarı-2: Kitaptan alıntılanan kısımlar İnternet’te çeşitli forum ve sözlük sitelerinden derlenmiştir. Altta da kaynakça mevcuttur.

Technogezgin.com Bilgi
Ekonomik savaş‘ ve ‘John Perkins‘ tarafından yazılan ‘bir ekonomik tetikçinin itirafları‘ konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazıyı da yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşabilirsiniz.

Kaynakça: (1) (2) (3: Kitaptan Alıntılar) ve yazının içindeki diğer bağlantılar

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı