İlginç BilgilerMemleket Meselesi

Eşitlik ve Adalet Sorunsalı (Birbirine Karıştırılan Kavramlar)

Eşitlik ve adalet… Sizce ikisi de aynı şey değil mi? İkisi de kulağa ilk duyuşta hoş gelen kavramlar zaten. Fakat bu kavramlar hep art arda sıralandığı için (demokrasi, hak, hukuk, eşitlik ve adalet gibi) bu kavramlar insanlar aynı şey zannetseler de öyle değiller.

Birkaç örnek verip, toplumdaki çok ciddi çarpık bir algıya açıklık getireceğiz. Hazır mıyız?

Eşitlik ve Adalet Hakkında Örnek-1

Yani eşitlik demek adalet demek değildir. Adalet eşitlik değil, FIRSAT EŞİTLİĞİ demektir. Nasıl mı? Şöyle efendim, gelin basit bir örnek üzerinden açıklayayım. Elimizde bir aslan ve bir kedi var. İkisi de et yiyor bunların.

Eşitlik Senaryosu: Şimdi ikisine de öğün başı 100’er gram et verirsek eşitliği sağlamış oluruz. Fakat aslan aç kalır, kedi de tüm yemeği yiyemeyeceği için yemeğin bir kısmı israf olur.

Adalet Senaryosu: Kediye az, aslana fazla (daha doğru bir ifade ile ikisine de yiyebilecekleri kadar et) verirsek ne israf olur, ne de aç kalan olur. İşte bu senaryoda da adaletli davranmış oluruz.

Eşitlik ve Adalet Hakkında Örnek-2

Eşitlik ve Adalet Sorunsalı
Eşitlik ve Adalet Sorunsalı

Eşitlik ve adalet kavramlarının farkını anladınız herhalde. Gelin bir diğer örneğe geçelim. Şimdi, hemen biraz üstteki fotoğrafa dikkatlice bakalım. Farklı yaş ve boyutlarda insanlar var. Üstelik engelli birisi de var.

Eşitlik Senaryosu: Şimdi biz bu insanların hepsine aynı boyutta ve aynı özelliklerde bisiklet verirsek eşit davranmış oluruz fakat şu sorunlar ortaya çıkar:

  • Çocuğa bisiklet büyük geleceği için kullanamaz,
  • Ebeveyne bisiklet küçük geleceği için kullanamaz,
  • Engelli birey bisiklet kendisine uygun olmadığı için kullanamaz,
  • Yani her türlü sorunla karşı karşıya kalırız.

Adalet Senaryosu: Fakat herkese kendi ihtiyacına göre dizayn edilmiş bisikletleri verirsek adaletli olmuş oluruz ve kimse bu durumdan mağdur olmaz.

Tehlikeli Yanlış Algılar

Demek ki neymiş, eşitlik ve adalet farklı kavramlarmış. İnsanlar eşitlik kavramını duyunca çok iyimser bir şey olarak algılıyorlar ve direkt oraya atlıyorlar. Oysa yeri geldikçe gerekli inisiyatifi alarak adaletli davranmak en mantıklısıdır ve ancak bu durumda mağduriyetleri en aza indirebiliriz.

  • Toplumda tabi bu durumun suyunu çıkaranlar
  • Ve bu durumu işine geldiği gibi kullanmaya kalkanlar da var

Ki şu videodaki insanlar buna çok güzel bir örnek. Sizi video ile baş başa bırakıyorum, size iyi seyirler, bu videoda gerçekten çok ağır sosyal mesajlar var :)

Dikkat etmemiş olma ihtimalinize karşı belirteyim, video kasıtlı olarak yazıda vermek istediğimiz mesajın bir benzerini vermek için özel olarak dizayn edilmiş.

Eşitlik ve Adalet Hakkında Örnek-3

İnsanlar… Birbirinden farklı yeteneklerle gelişip yetişiyorlar. Şimdi başarılı insanların hepsini (toplumun yönlendirmesi ile) doktor, hakim, savcı yaparsak eşitliği sağlamış oluruz ama hatırı sayılır sayıda insan sevdiği / niteliği uyuşan mesleği yapmadığı için adaletli olmuş sayılmayız. (Detaylı Bilgi İçin Doğru Meslek Seçimi Yap Ömür Boyu Mutlu Ol Yazımıza Bakınız.)

Eşitlik Mi Adalet Mi
Eşitlik Mi Adalet Mi

Veya farklı meslekler var. Şimdi şartları kolay meslek ile şartları oldukça zor olan, ciddi bir eğitim gerektiren mesleklere aynı ücreti verirsek eşit olmuş oluruz ama asla adil olmuş olmayız.

Kıssadan Hisse

Eşitlik, iki şeyin her yönden denk olması demektir. Adalet ise, her hak sahibine hakkını vermek ve haksızları cezalandırmak şeklinde tarif edilir. (Kaynakça)

Her zaman herkese eşit davranmak değil, herkese olabildiğince adil davranmak… Oranlarda eşitlik değil, fırsatlarda eşitlik (yani adalet) asıl olandır.

Kıssadan Hisse: Fırsat eşitliği varsa orada adalet vardır.

Sizde “Eşitlik ve adalet” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı