Bilim ve Teknolojiİlginç Bilgiler

Gelecekte Ne Olacak? Bizi Neler Bekliyor?

Gelecekte ne olacak? Yaşamımızın ilerleyen dönemlerinde bizi hangi sürprizler bekliyor dersiniz? Sizler için yerli ve yabancı kaynaklardan derledik. Bazıları belki saçma gelebilir fakat yazılanlar size uçuk kaçık gelirse aklınıza şu örneği getirin;

Eskiden, çok değil 100 sene önce insanlara “Elinizde bir kutu olacak, o kutu ile dünyanın öbür ucundaki bir tanıdığınızla konuşabileceksiniz” denildiği zaman karşısındaki insana muhtemelen tepeden bakar ve onu alaya alırlardı. Fakat bu gerçekleşti mi gerçekleşti. Yani burada yazılan şeyler de olması son derece olası şeyler.

-Reklam-
Bu Gelişmeleri 100 Yıl Önce Birisine Söyleseniz İnanmaz Hatta Sizinle Dalga Geçerdi
Bu Gelişmeleri 100 Yıl Önce Birisine Söyleseniz İnanmaz Hatta Sizinle Dalga Geçerdi

Gelecekte Ne Olacak?

Akıllı Evler – Beynimizin İnternet Ağına Bağlanması

Bir ev hayal edin. Evde çok fazla duvar yok, hemen hemen tamamen camdan. Aslında cam dediklerimiz cam değil, dijital ekran. Evdeki tüm aletler de kablosuz İnternet (WİFİ) ile birbirine bağlı. Evdeki tüm sistemler akıllı ve sizi tanıyor.

Hatta bunun da biraz daha ileri seviyesi, beyinlerimizin kablosuz İnternet ağına dahil olması ve “zihin gücü“müzle evdeki teknolojik aletleri istediğimiz gibi kumanda edebilmemiz. Sizce bu mümkün mü?

Akıllı Evler - Zihin Gücü
Akıllı Evler – Zihin Gücü

Hatta bazı bilim adamları, mühendisler daha da ileriye gidebiliyorlar. Mesela şu da bir öngörü;

Gelecekte oturma odanızın dört duvarı dijital ekranlarla kaplı olacak. Bir yeriniz ağrıdığında duvar kağıdınızın önüne geçip “robot doktora” muayene olabileceksiniz.

-Reklam-
Kaynak: Onedio Haber

Gelecekte Ne Olacak? Zihin Gücü İle Kontrol Olacak!

Bu kısım özellikle hanımlara gelsin. Öyle bir dünya düşünün ki; alışverişe gittiğinizde 3 boyutlu olarak vücut ölçüleriniz taranıyor ve uygun ölçülerdeki kıyafetler otomatik olarak seçiliyor. Size de deneyip değerlendirmesi ve beğendiğinizi seçmesi kalıyor :)

Eğer gözünüzde hala canlanmadı ise şunun gibi bir şey hayal edin;

Gelecekte Ne Olacak - Online Alışveriş Kolaylığı
Gelecekte Ne Olacak – Online Alışveriş Kolaylığı

Beyler bayanlar, gelecekte ne olacak başka? Zihin gücümüz ile bir çok şeyi kontrol edebileceğiz. Matrix filmindeki gibi! Televizyonda açık olan kanalı zihin gücü ile değiştirebileceğiz, İnternet’te telepatik olarak dolaşabileceğiz, düşünerek karşımızdaki ile mesajlaşacağız. Bunu ilk maddede örneklemiştik. Bir de şöyle bir durum var;

-Reklam-

Gelecekte İnternet ağının yerini kollektif beyin ağına bırakması bekleniyor. Duygularımız, düşüncelerimiz, hatıralarımız yeni İnternet ağında yer alacak. Yani günümüzdeki dijital İnternet’in yerini zihin ağı alacak.

Gençlerin bunu özellikle beğenmesi bekleniyor. Zira ilk buluşmalarının, ilk öpüşmelerinin, ilk danslarının duygularını bu şekilde paylaşacaklar. (Gerçi böyle bakınca fena da değilmiş ehehe)

Stephan Hawking’i bilirsiniz. Öyle bir teknoloji düşünün ki; o felç olduğunda bile düşünce gücüyle istediğini yapabilecekti. Bir nevi sanal gerçeklik!

Jetgiller Gerçek Oluyor: Uçan Arabalar & Kazalar Tarih Olacak!

Uçan Arabalar Jetgiller (Gelecekte Ne Olacak)
Uçan Arabalar Jetgiller (Gelecekte Ne Olacak)

Sanırsam çocukken Jetgiller çizgi filminde vardı :) O zamanlar hayal geliyordu fakat daha şimdiden şoförsüz veya uçabilen arabaların tasarlanmasına başlandı.

-Reklam-

Bu suretle trafik kazalarının ve gereksiz yakıt israfının ciddi oranda azaltılmasıyla maddi israfın azaltılması hedefleniyor. (Ne cümle oldu öyle)

Bu arada Jetgiller çizgi filmini bilmeyenler veyahut nostalji yaşamak isteyenler için bunu da şuraya bırakalım:

Yabancı Dil Öğrenemeyenler Yaşadı!

Bu madde de yabancı dil öğrenimde sorun yaşayanlara gelsin. Lenslerin ne olduğunu herhalde bilirsiniz. Gelecekte öyle bir teknoloji gelişecek ki; kontak lensler karşımızdaki kişinin dediklerini o an tercüme edebilecek. Demem o ki filmlerdeki istihbarat gözlükleri gibi, karşılaştığınız insanların kim olduğunu size gösteren ve sizin için anında çeviri yapabilme yeteneğine sahip gözlükleri kullanmaya hazır olun.

Aynı zamanda özel içecekler içip veya özel haplar alıp (tıpkı Jetgiller çizgi filmindeki gibi) herhangi bir konuda bilgi sahibi olmak da mümkün olacak.

Gelecekte Ne Olacak? İnsan Yapımı Güneş

İnsan Yapımı Mini Güneş
İnsan Yapımı Mini Güneş

Gelecekte ne olacak sorusunun bir diğer cevabı da budur. Temiz, çevre dostu ve yenilenebilir enerji kaynağı üretmek için bir diğer proje de bu. Zira petrol başta, bir çok enerji kaynağı süratle tükeniyor.

Bu sebeple bilim adamlarının en büyük hedeflerinden birisi de, kontrollü bir şekilde enerji üretebileceğimiz bir termonükleer reaktör, daha sade bir ifadeyle mini bir Güneş üretmek istiyorlar.

-Reklam-

1985 yılında bu kapsamda bir araya gelen 35 ülke ITER isimli büyük bir proje başlattı. 50 milyar dolar bütçeli bu devasa proje sonucunda Güneş’ten daha sıcak çekirdeğe sahip ilk deneysel termonükleer reaktör 2035 yılında çalışmaya başlayacak. Deney başarılı olur, sistem iyileştirilirse enerji sorunumuz önümüzdeki milyonlarca yıl için çözülebilir.

Kaynak: Sabah Haber
Bilişim Alanında Gelecekte Ne Olacak Sorusunun Fragman Niteliğinde Cevabı
Bilişim Alanında Gelecekte Ne Olacak Sorusunun Fragman Niteliğinde Cevabı

Sanal Gerçekliğin Hayatın Merkezine Oturması

Geçtiğimiz dönemde filmler için 3 boyutlu gözlükler, sanal gerçeklik gözlükleri hayatımızda yer edinmeye başladı. Ama atladığımız nokta bu teknolojinin daha yeni yeni gelişmeye başladığı ve asıl etkilerinin daha görülmemiş olması.

İlk iki maddede belirttiklerimiz de bununla doğrudan alakalı!

*Eğitimin sanal gerçeklik yoluyla robotlar tarafından verildiğini düşünün!
*Öğrencilerin sanal gerçeklikle uzayda yolculuk yapabildiğini, tarihi olayları eski çağlar yaşıyormuş gibi tarihi ve bilimi yaşayarak öğrenebildiğini düşünün.
*Veya eşlerin, sevgililerin, arkadaşların dünyanın farklı iki ucunda iken birlikte dizi, film izlediğini düşünün.

Daha ne olsun değil mi? Veya bunlar olduğunda insanların gelecekte ne olacak sorusunu tekrar sorduğunda alabilecekleri cevapların mükemmelliğini hayal edebiliyor musunuz?

Kablosuz Elektrik

Kablosuz Elektrik - Gelecekte Ne Olacak
Büyüleyici Değil Mi? Kablosuz Elektrik – Gelecekte Ne Olacak

Ünlü bilim adamı Teslanın vasiyeti de diyebiliriz. Malumunuz epeyce bir süre kablosuz elektrik üzerinde çalışmıştı. Günümüzde de elektrik hatlarıyla şehirler arası iletim yapılırken hatırı sayılır bir enerji kaybı söz konusu. Hele hele bizim gibi enerjiye bağımlı ülkeler için de bu tarz şeyler hayati öneme sahip. Kablosuz elektrik sayesinde, maliyetlerde hatırı sayılır bir azalma olacak.

-Reklam-

Peki bu mümkün mü? Karışık, okunması dahi zor olan bilimsel tabirlere girmeden ifade etmek gerekirse, çok farklı yöntemlerle bunun gelecekte yaygınlaşmasına mümkün gözüyle bakılıyor.

Gelecekte Ne Olacak? Bunlar Mümkün Mü?

Okuyunca size saçma gelebilir; hatta bazılarınız “Bunlar benim kafamda dahi canlanmadı, nasıl olacak bunlar, gelecekte ne olacak ya?” tarzı serzenişlerde bulunabilir ama ilk paragrafta verdiğim televizyon örneğini hatırlamanızı isterim.

Üst paragraflarda yazdığım şeyi de tekrarlayalım. Daha da ne olsun ki değil mi? Veya gelecekte bu yazdıklarımızın teker teker hayal veya proje değil gerçek olduğu dönemde insanların gelecekte ne olacak sorusunu tekrar sorduğunda alabilecekleri cevapların mükemmelliğini hayal edebiliyor musunuz?

Technogezgin.com Bilgi
Gelecekte ne olacak” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı