Bilim ve Teknolojiİlginç Bilgiler

Gerçek Baklava Neden Sadece Gaziantep’te Yenir? (Bilimsel)

Gerçek baklava neden Gaziantep’te yenir derler hiç düşündünüz mü? Aslında bunun sebebini Gaziantepli baklava ustalarına bağlasalar da bunun bilimsel ve çok güzel bir sebebi var. Bu yazıda da kısaca bundan bahsedeceğiz.

  • Gaziantep’ten alıp başka bir şehre götürdüğünüz baklavanın tadı kısa bir sürede ulaşsanız bile Gaziantep’tekine göre farklı olacaktır. Peki bunun sebebi nedir?
  • Olay ustalar ile alakalı değil, şayet öyle olsa o ustaların başka illerde yaptığı baklavaların tadı da “tıpatıp” aynı olurdu. Peki Gaziantep şehrini özel kılan şey nedir?

Malumunuz hava basıncı diye bir kavram vardır. Sahilde sıfır seviyesinde 100 derecede kaynayan su daha yüksekte mesela dağda söz gelimi 70 derecede kaynar. Çünkü dış basınç düşüktür.

-Reklam-

İşte bu dış basınç (veya hava basıncı) dediğimiz olay, çözünürlükte de etkilidir. Dış basınç ne kadar fazla ise çözünürlük o kadar fazladır. Örnekle açıklamak gerekirse sahil kenarında ve dağın zirvesinde aynı miktar suyun çözebileceği şeker miktarları farklıdır!

Peki bunun gerçek baklava veya Gaziantep ile alakası ney? Şudur ki, Gaziantepli ustayı getir Ankara’ya, götür Ağrı dağının tepesine, orada yaptığı baklavaların TADI AYNI OLMAYACAKTIR!

Gaziantep’in dış basıncı muhtemelen en ideal seviyede. Yani ondan dolayı o baklavaların tadı bize daha güzel geliyor.

Kalkıp Gaziantep’ten baklavayı alıp başka bir şehre götürdüğünüz taktirde baklavanın tadı oraya kısa bir sürede ulaşsanız bile Gaziantep’tekine göre bu sebeple farklı olacaktır.

-Reklam-

Baklava şekerdir, şekerde sağlığa zararlıdır gibi kamu spotlarına başvurmadan bu yazıyı burada tamamlayalım. (Her ne kadar başvurmuş olsak da, kim hayır diyebilir ki :) )

Sizde “Gerçek Baklava” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı