Kariyer Önerileri

Gıda Mühendisliği Nedir? Ne İş Yapar?

Gıda mühendisliği insanlar çok değer vermese de kelimenin tam anlamı ile hayati bir meslek grubudur. Tabi böyle deyince “Hepi topu basit bir mühendislik alanı canım” deyip geçmeyin. Bakın size 10 numara bir söz takdim edeyim:


“Petrolü kontrol ederseniz ülkeleri, gıdayı kontrol ederseniz tüm insanlığı yönetirsiniz.” (Henrry Kissinger – 56. ABD Dış İşleri Bakanı)

-Reklam-

İşte tam olarak bu sebeple, sağlıklı nesiller yetiştirebilmemiz adına gıda mühendisliği özel olarak ilgilenilmesi gereken çok önemli bir alandır. Tabi 10. kalite esprilere maruz kalabilirsiniz, mesela şu örnekte olduğu gibi:

Farklı bakış açıları ehueuheu
Farklı bakış açıları, tamam vurmayın ehueuheu

Her alanda olduğu gibi maalesef bu alanda da toplumda ciddi yanlış anlaşılmalar mevcuttur. Örnek vermek gerekirse insanlara gıda mühendisliği deyince akıllarına direkt laboratuvarlarda genetiği değiştirilmiş organizmaları (GDO) yapan kişiler geliyor.

Fakat onu yapana genetik mühendisi denir. İşte bu tarz yanlış anlaşılmalara bu doyurucu rehber ile son veriyoruz. Bu arada aşağıdaki listedeki konu başlıklarından istediğinize tıklayıp orayı okuyabilirsiniz.

Gıda Mühendisleri Ne iş Yapar?

Gıda mühendisi arkadaşlarımız, restoran, fabrika, catering firmalarından tut; çeşitli laboratuvar ve hatta ofisler de dahil olmak üzere çok çeşitli ortamlarda çalışabilir. (Hadi gene iyisiniz masa başı iş imkanı da var :P )

-Reklam-
Gıda Mühendisliği Hakkında
Gıda Mühendisliği Hakkında :)

Genel olarak görevleriniz aşağıdaki listedeki şeylerdir ama bunlardan bir kaçını yapacaksınız sadece. Çalıştığınız işe göre tabi…

 • Gıdaların işlenmesi, paketlenmesi ve korunmasına (hijyen ve temizlik) dair her türlü uygulama.
 • Gıda numunelerini (yani örneklerini) test etmek, incelemek ve rapor yazmak, (O gıdaların 100 gramı kaç kcal enerji veriyor, kaç gram protein var vs. bunların analizinde analitik kimyacılarla birlikte çalışırlar)
Gıda Mühendisliği Nedir Gıda Mühendisi Ne İş Yapar
Gıda Mühendisliği Nedir Gıda Mühendisi Ne İş Yapar
 • Üretim ve performans değerlendirmesi yapmak, mevcut ekipmanı ve sistemleri değerlendirmek ve gerek duyulması halinde yeni ekipman ve sistemler tasarlamak ve bunları da uygulamak.
 • Karlılığı Arttırmak: Bu çok önemli, aşağıda ayrıca değindik. Ama burada olay maliyetleri düşürmek, fiyatları mantıklı şekilde kalite artışı sebebiyle yükseltmek ve bunları yaparken insan sağlığına kast etmemektir.
 • Gıda konusunda hizmetler sunan kurum ve kuruluşların projelerini incelemek ve daha iyileri için çalışmalar yapmak,
Gıda Mühendisliği Başlarda Garipsenen Ama Sonrasında Önemi Anlaşılan Bir Meslek Dalıdır
Gıda Mühendisliği Başlarda Garipsenen Ama Sonrasında Önemi Anlaşılan Bir Meslek Dalıdır
 • Gıda ürünlerinin doğru yerlerde saklanması ve korunmasını sağlamak, koruyucu maddelerin kullanılmasını denetlemek.
 • Mevcut gıda üretim tariflerini ihtiyaç halinde değiştirmek veya geliştirmek,
 • Gıda üretim şirketleri için pazarlama ve teknik destek sunmak.

Gıda Mühendisliği Alanında Temel İlke

Gıda mühendisliği alanının en temel ilkesi, gıdaların güvenilir bir şekilde işlenmesini, temiz üretilmesini, dağıtılmasını, paketlenmesini sağlayan ve bunları yaparken gelişmiş bilimden yararlanmaktır. 

Bu alanda ham madde halinde olan gıdaların değerlendirilmesi, besinlerin nitelik olarak korunması, geri dönüşümlü besinlerin oluşturulması, besin çeşitlerinin daha fazla arttırılmasına dair gerekli araştırma ve eğitimler yapılmaktadır.

-Reklam-

Gıda mühendisliği ile genetik mühendisliği birbirine karıştırılır
Gıda mühendisliği ile genetik mühendisliği birbirine karıştırılır

İş İmkanları Nelerdir? Nerelerde Çalışırlar?

Gıda Mühendisliği bölümü mezunları yurt içinde ve yurt dışında gıda ürünlerini üreten, işleyen ve dağıtan şirket ve işletmelerde üretimde, AR-GE, kalite kontrol ve kalite güvence, satış bölümlerinde ve tedarik zincirinde, yönetici, mühendis veya laboratuvar görevlisi olarak çalışabilecekleri gibi kamu personeli olarak bakanlıklarda ve İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerinde de görev alabilirler. Ayrıca kalite belgeleri veren kurumlarda denetçi olarak da çalışabilirler.

“Gıda Mühendisliği”nin Avantajları

Pek çok disiplin hakkında fikir sahibi oluyorsunuz. Bu da size ciddi bir artı katıyor. Bunun yanı sıra gıda mühendisliği alanı yakın bir gelecekte önü açılacak meslek dallarından bir diğeridir.

Pek çok alanla iletişim ve temas halindesiniz. Mesela numune incelemesi yaparken kimya mühendislerinden analitik kimyacılar ile iş birliği yapıyorsunuz.

“Gıda Mühendisliği”nin Dezavantajları

a) Vakit Azlığı: Doktor veya mühendis iseniz, üstelik kendinizi eskiden geliştirmemiş iseniz boş vaktiniz az olabilir. Bizden uyarması.

-Reklam-

Gıda Mühendisliği Dezavantajları
Gıda Mühendisliği Dezavantajları

b) Olası Olumsuz İntiba: GDO, biyolojik savaş, doğallığın yok edilmesi gibi şeylerden ötürü kimi çevrelerde bir olumsuz intibanız olabilir. Örnek vermek gerekirse: (Haklılık payları da yok değil tabi)

Gıda Mühendisliği Hakkında Eleştiriler
Gıda Mühendisliği Hakkında Eleştiriler

c) Olası Düşük Maaşlar / İş Bulamama Durumu: Açıklamaya gerek yok, kendinizi geliştirip güzel bir yere kapağı atmadığınız sürece işiniz zor. Kendinizi güzel yetiştirmeniz gerek, yurt dışı için de yurt içi için de…

Gelir Durumu – Maaşlar Nasıl?

Yurt içinde özel sektörde daha yüksek maaşların olduğu iddia edilmektedir. Zamanla kazandığınız deneyim ile aldığınız maaşların hatırı sayılır bir şekilde yükseldiği de su götürmez bir gerçektir. Başka bir siteye göre bugün (2019) rakamlar şu şekilde:

Kamu sektöründe 3-5 bin TL maaş almaktadırlar. Özel sektörde ise firmanın büyüklüğü, karlılığı, çalışılan pozisyonun konumu, çalışanın kıdemine göre 2.500 – 10.000 TL arasında farklılık göstermektedir.

Güncel rakamlar için ayrıca araştırma yapınız. Yine başka bir sitede de denildiği üzere;

Gıda mühendisliği mezunlarının yüksek lisans ve doktora yapmaları halinde maaşlarına 350 – 550 TL arasında zam yapılırken A, B, C gibi yabancı dil puanı seviyeleri içinde 410, 250, 190 TL gibi yabancı dil tazminatları verilmektedir.

-Reklam-

Gıda Mühendisliği Nedir - Gıda Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar
Gıda Mühendisliği Nedir – Gıda Mühendisi Kimdir, Ne İş Yapar

Ben Gıda Mühendisi Olmalı Mıyım?

Gıda mühendisliği okumak isteyen kıymetli kardeşlerimizin özellikle sahip olması gereken kimi nitelikler var. Gelin bunlara göz atalım bir de:

 • Ekibe Liderlik: Evet toplumsal ilişkileriniz iyi olmalı ve olası sorunları çözerken insanları güzelce yönlendirebilmeniz, onları organize edebilmeniz gerekir.
 • Üstün Hitabet: Yazılı veya sözlü fark etmez.
 • Pratik Zeka: Güçlü analitik zeka ve sayısal beceri
 • Yaratıcılık: Firmalarda yeni ve DAHA İYİ iş fikirleri üretirseniz ve sonuç odaklı olursanız sizden kralı yoktur.
 • İşin Ehli Olmak: Gıda mevzuatını yalayıp yutmanız, ham maddelere dair detaylı bilginiz olması gerekir. Tabi bir de bolca pratik lazım sizlere.
 • Bağımsızlık: Lider sizsiniz, bağımsızca hareket edebilmelisiniz.
 • Titizlik: Gıda hijyeni ve iş güvenliği konusunda gerekli hassasiyete sahip olmanız gerekir.
 • Erkek adaylar için askerlik yükümlülüğü bulunmamak.
 • Yurt dışı düşünenlere uluslararası çalışan firmalarda İngilizce bilgisi
Gıda Mühendisliği
Gıda Mühendisliği

Başarılı Olmak İçin Öneriler

(1) Yüksek Karlılık Önerileri: Günümüz dünyasında (2019) etkili olan görüş kapitalizmdir. Kapitalizm demek sürekli büyümek ve daha çok ürünü daha yüksek karlarla satmak demektir. İşte tam olarak bu sebeple;

 • Düşük maliyetler ile ürün nasıl elde edilir ve
 • Ve bu ürünler nasıl bir pazarlama ile yüksek fiyatlara satılır,
 • (Belki çok takılmayabilir ama) Üstelik tüm bunları yaparken insan sağlığını nasıl riske atmadan yapabilirim?
 • En kral öneri bu üçüne kafa patlatmaktır. Gıda mühendisliği alanında parayı kırmanın sırrı budur. Gelir aylar yıllar sonra yorumlarda teşekkürünüzü edersiniz :P

(2) Yeni Arkadaşlarınızla Samimi Olun: Kişileri kastetmiyorum tabi. Gıda mühendisliği bölümünü okuyacak kişilerin şu dersler yeni arkadaşları olacaktır:

 • Gıda mühendisliği alan ve teknik dersleri
 • Matematik, fizik, kimya
 • Teknikler ile resim ve diğerleri…

(3) Yüksek Sayısal Mantık Zekası: Mühendis aklı mı dersiniz, sayısal mantık mı dersiniz, yorum yeteneği mi dersiniz artık her ne derseniz. İşletmelerde üretim esnasında patlayacak olan problemlerin çözümünden siz sorumlusunuz.

Üretimin aksamasının önüne geçecek olan, üretim aşamalarını takip edecek olan, bunları test edecek yani bir nevi kalite kontrolü yapacak olan sizlersiniz. Şimdi çok değişik bir sürprizim var sizlere, bu alanın dünya ve gelecek açısından önemini kavramanız için…

Gıda Mühendisliği Özgün ve Detaylı Rehber Burada
Gıda Mühendisliği Özgün ve Detaylı Rehber Burada

“Gıda Mühendisliği” Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • Üstte yazdığın Henry Kissinger‘in sözünü detaylı bir şekilde yorumlar mısın?

İnsanlığın ilk devrinden, bundan bir kaç yüzyıl öncesine kadar savaşlar genelde bilek gücü üzerine yapıldı. O dönemlerde de zaten ya küresel ya da dünyasal güç bizdik.

-Reklam-

İlerleyen dönemlerde, 1900’lü yıllara kadar savaşlar paraya kaymaya başladı bunun sonucunda ise güç kaybetmeye başladık zira parayı çok iyi kontrol etmiyorduk.

Sıkı durun asıl noktaya geliyorum, yaklaşık son bir yüzyıldır ise hem para, hem bilek gücü hem de biyolojik / kimyasal vs. savaşlar eklendi bu listeye. GDO en basitinden…

Eskiden tarımda mahsul aldığımızda seneye tekrar ekebilmemiz için tohum da çıkardı ama artık yeni GDO’lu tohumları ekince kısır olduğu için tohum vermiyor. Örnekler çoğaltılabilir. İşte bu yüzden gıda mühendisliği önemlidir.

 • Gıda mühendisliği canım hepi topu, nesi var abartılacak diyen arkadaşlara ne cevap verelim?

Bu yazıyı okutun, üşengeç iseler hemen biraz üstteki Henry Kissinger’in sözünü yorumladığımız kısmı okutun yeter de artar.

 • Türkiye’de gıda mühendisliği okursam iş bulabilir miyim?

Sıralamayı değiştirelim, ters oldu. Gıda mühendisliği okursanız Türkiye’de iş bulabilirsiniz. (Evet sırf bunu demek için kasıtlı olarak ters yazdım :) ) Bir ton gıda üzerine sektör ve firma var.

Belki yüksek teknoloji geliştirme konusunda kötüyüz ama ne kadar sağlıklı oldukları tartışılsa da ciddi bir gıda endüstrisi var ve ister istemez KALİFİYE yani nitelikli gıda mühendislerine iş imkanı demek bu da…

Sizde “Gıda Mühendisliği” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı