Kariyer Önerileri

Google Ads ve Adsense Nedir? Nasıl Optimize Edilirler?

Google Adsense Nedir: İnternet sitesi ve Youtube yayıncılarının, site içeriğiyle ilgili reklamları sitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir çeşit Google hizmetidir.

Google Ads Nedir: Ücreti mukabilinde alakalı Google arama sonuçları sayfalarında ve iş ortağı sitelerinden oluşan özel bir ağda görünecek reklamlar oluşturmanıza olanak tanıyan bir çeşit Google hizmetidir.

Bu yazıda bu hizmetlerin nasıl çalıştığı, Google Ads ve Adsense arasındaki farklar, bu uygulamalar hakkında bilmeniz gereken kavram bilgisinden bahsedeceğiz. Ayrıca çok az yerde bulabileceğiniz Adsense kazanç arttırma yolları ve Google Ads maliyet düşürme yöntemleri başta olmak üzere pek çok konudan bahsedeceğiz.

Google Adsense Nedir? Ne İşe Yarar? [Detaylı Rehber]
Google Adsense Nedir? Ne İşe Yarar? [Detaylı Rehber]

Google Ads ve Google Adsense Rehberi

1- Google Ads ve Google Adsense Nasıl Çalışır?

Google Adwords veya yeni adıyla Google Ads üzerinden reklam verenler internet sitelerinde ve Youtube kanallarında görüntülenmek üzere çeşitli konularda reklamlar verirler.

Google Adsense ise bu reklamları sitelerdeki ve Youtube kanallarındaki içeriklerin konusu ile eşleştirip, en uygun reklamı en uygun yerde göstermeye çalışır. Tıpkı şu şemada gösterildiği gibi:

Google Ads ile Google Adsense Aynı Şey Değildir
Google Ads (Adwords) ile Google Adsense Aynı Şey Değildir

Reklamlar, sunduğu hizmeti tanıtmak isteyen reklam verenler tarafından oluşturulur ve belli bir ücret karşılığında gösterilir. İşin güzel tarafı gösterim değil, tıklama başına ücret ödenmesidir. Yani mantıklı hareket ederseniz paranız boşa gitmemiş olur.
(Ayrıca Bakınız: Reklamcılık Nasıl Yapılır? [Örneklerle])

Ayrıca bu reklamlara hangi internet sitesi veyahut hangi Youtube kanalında tıklama yapılırsa, reklam verenin Google Ads’e ödediği paranın bir kısmı Google Adsense aracılığıyla ilgili site veya kanal sahibine ödenir. Tıpkı şu şemada anlatıldığı gibi:

Google Adsense Nasıl Çalışır?
Google Adsense Nasıl Çalışır?

2- Google Ads / Google Adsense Kavram Bilgisi

Tıklama Başı Maliyet (TBM): Bir reklam tıklaması başına reklam verenin verdiği ve içerik üreticisinin aldığı ücrete denir.
Örnek: Günde ortalama 1000 tıklama alıyorsanız, TBM değeri 15 kuruş ise, günde ortalama 150 lira (içerik üreticisi iseniz) para kazanırsınız veyahut (reklam veren iseniz) 150 lira harcama yapmışsınız demektir.

Tıklama başı maliyet değerinin çeşitli faktörlere göre sürekli değişken olduğunu ve Google’ın arada komisyon alması sebebiyle Ads ve Adsense kullanıcıları için farklı değerlere tekabül ettiğini belirtelim. Mesela Google Ads’de tıklama başı maliyet şu şekilde hesaplanır:

Google Ads Tıklama Başı Maliyet Nasıl Hesaplanır?
Google Ads Tıklama Başı Maliyet Nasıl Hesaplanır?

Tıklama Oranı (TO): Reklamlara tıklanma sayısının, toplam reklam görüntülenme sayısına oranıdır. Yalnız bu oranın çok yüksek olması Adsense hesabınızın ban yemesine sebep olabilir.
Örnek: Günde ortalama 500 tıklama ve 15000 görüntülenme alıyorsanız, yaklaşık %3’lük bir tıklanma oranınız var demektir.

Bin Gösterim Başına Gelir (BGBG): Reklamların bin kez görüntülenmesi sonucunda kazandığınız / kazanacağınız gelire verilen isimdir.

TO Nedir, BGBG Nedir, TBM Nedir - Örnek
TO Nedir, BGBG Nedir, TBM Nedir – Örnek

Peki bu değerleri bilmek ne işimize yarar? Bu değerleri ve bunları nelerin etkilediğini bilen bir reklam veren, çok daha düşük ücretler ödeyerek, rakiplerine nazaran daha üst sıralarda görünebilir ve bu sayede daha çok tıklama alabilir. Bu konuyu yazının devamında “Google Ads kalite puanı yükseltme” bölümünde detaylıca ele aldık.

Benzer bir durum Google Adsense için de geçerlidir. Yine bu değerleri nelerin etkilediğini bilen bir içerik üreticisi, aynı emekle daha yüksek kazançlar elde edebilir. Bu konuyu da yazının devamında “Google Adsense kazanç arttırma” bölümünde ele aldık.

Bugün, bu konuda nice bir sektörün var olduğunu da belirtmemiz gerekir. Koca koca şirketler, işin uzmanlarına nice ücretler ödemek karşılığında düşük maliyetler ile reklamlarını yaptırarak, uzmanlara ödedikleri paralara rağmen çok güzel kâr ediyorlar. Bilinirliklerini markalaşarak arttırmış olmaları da cabası!

Google Ads ve Adsense Optimizasyonu Yeni Bir Sektörü Doğurmuştur
Google Ads ve Adsense Optimizasyonu Yeni Bir Sektörü Doğurmuştur

3- Adsense ile Para Kazanma Yöntemi

Global şartlardan ötürü, her ne kadar internet sitesi ve Youtube kanalı sayısındaki artış beraberinde rekabette ciddi bir yükselişi getirmiş olsa da Google Adsense ile para kazanmak mümkündür.

İnternet sitesi veya Youtube hesabı açıp, her gün düzenli ve yüksek miktarlarda etkileşim oranına ulaşacak kadar içerik üretmeniz gerekmektedir. İçeriklerin üst sıralara çıkıp düzenli olarak ziyaretçi getirmesi arama motoru optimizasyonu (SEO) ayarlarının yapılmasına bağlıdır. Bu da uzun bir süreçtir. Dürüst olmak gerekirse, eğer hobi niyetine yapmayacaksanız bu işe kalkışmayınız!

Google Adsense ile Para Kazanmak [Rehber]
Google Adsense ile Para Kazanmak [Rehber]

Çünkü bu iş için maliyetler sebebiyle maddi bir yatırım, zaman, emek, işin ehli birisinden destek, özgün içerikler, etkileşim, ve en önemlisi ciddi bir sabır gerektirmektedir. Ve çoğunluk genellikle sabır safhasında dayanamayıp emeğini çöpe atmayı tercih eder.

Ayrıca Türkiye üzerinden gelen tıklamalardan elde ettiğiniz kazancın faturalandırılmak suretiyle vergisinin ödenmesi gerekir, aksi taktirde bunun cezai yükümlülüğü vardır. Yurt dışından gelen tıklamalara vergi ödemesi yapmanız gerekmez. (Siz yine de güncel kanunu araştırınız.)

Ayrıca Google Adsense kazancınızı ve işinize yarayacak pek çok veriyi düzenli olarak takip edip, ilgili analizleri yapıp, bunlara göre özel stratejiler belirlemenizi sağlayan şu tarz bir panel de mevcuttur:

Google Adsense Ödeme ve Kazanç Paneli
Google Adsense Ödeme ve Kazanç Paneli

4- Google Ads Kalite Puanı Yükseltme

Google Adwords Kalite Puanı Nedir: Tıklama başı maliyet değerinin hesaplanmasında kullanılan ve şu tarz faktörlerle belirlenen değerdir:
– Seçilen metinlerle reklamların alaka düzeyi
– Reklam sayfasının optimizasyonu (SEO ve Açılış Hızı)
– Tıklanma oranı (TO)
– Tıklama başı maliyet (TBM)

Google Adwords Kalite Puanını Yükselterek TBM Değerini Düşürebilirsiniz.
Google Adwords Kalite Puanını Yükselterek TBM Değerini Düşürebilirsiniz.

Kalite Puanı Neden Önemlidir? Yüksek kalite puanı daha düşük bütçeler vermenize rağmen sonuç sayfasında ilk sıralarda olmanızı sağlar. Bu durum da TBM değerini düşüreceği için daha çok reklam göstermenize ve dolayısıyla daha çok tıklama almanıza olanak sağlar. Peki üstteki bu kriterler üzerinden kalite puanı nasıl yükseltilir? Şöyle oluyor:

Tıklanma oranı değerini daha ilginç, daha çok vaadde bulunan başlıklar (title) ve meta açıklamaları yazarak kolaylıkla arttırabilirsiniz.
Örnek-1: Kusursuz Yemek Hizmeti – Memnun Kalmazsanız Paranız İade!
Örnek-2: Hızlı Yemek Hizmeti: Bizden Daha Hızlısı Ancak Türk Hava Yolları

Başarılı Bir Google Ads Reklamı Örneği
Başarılı Bir Google Ads Reklamı Örneği

Seçilen metinlerle reklamların alaka düzeyini arttırmak adına, başlıkta ve meta açıklamasında reklam verdiğiniz sayfayı nokta atışı bir şekilde özetlemiş olduğunuza, konu bütünlüğünü bozmamış olduğunuza dikkat etmelisiniz.

Reklam sayfasının optimizasyonu; arama motoru optimizasyonu ve hız çalışmalarını kapsar. Bu konularda detaylı bilgiye “SEO Nedir – Nasıl Yapılır?” ve “Google Pagespeed İle Site Hızlandırma” konulu yazılarımıza ulaşabilirsiniz.

Örnek Senaryo: Farklı kalite puanlarına sahip 3 kişi aynı kelimede farklı tıklama başı maliyet değerleri ile reklam vermiş olsunlar. Tıpkı şu tablodaki gibi:

Google Adwords Kalite Puanını Arttırarak Düşük Maliyetler ile İlk Sıralarda Çıkabilirsiniz.
Google Adwords Kalite Puanını Arttırarak Düşük Maliyetler ile İlk Sıralarda Çıkabilirsiniz.

Sizce kim arama motoru sonuç sayfasında (SERP) ilk sırada çıkacaktır? Şaşırabilirsiniz ama Kamil en düşük bütçeyi vermesine rağmen, en iyi kalite puanına sahip olduğu için en üst sırada çıkacaktır. Bunu basit bir matematikle şu şekilde ifade edebiliriz:

Kamil: 7 x 2.5 = 17.5
Furkan: 4 x 3 = 12
Selahattin: 1 x 5 = 5
Yani en kaliteli Google Ads reklamcılığını Kamil yapmıştır. Bu örnek kalite puanının bizim açımızdan önemini anlatmaya yeter de artar bile.

5- Google Adsense Kazanç Arttırma

Google Adsense kazancını arttırmak için ya tıklama başı maliyeti, ya gösterim miktarını, ya tıklama sayısını, ya da size gelen ziyaretçi sayısını arttırmanız gerekiyor. Peki bunları nasıl yaparım diyorsanız, şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

Google Adsense Kazanç (TBM) Arttırma Yöntemleri
Google Adsense Kazanç (TBM) Arttırma Yöntemleri

— Otomatik reklam optimizasyonu yapmak (TBM ve TO’yu arttırır)
— Yabancı içerikler üretmek (TBM’yi arttırır)
— Doğru reklam yerleşimi yapmak (TO ve gösterimi arttırır)
— Reklam engelleme ve filtreleme yapmak (TBM’yi arttırır)
— Yüksek otorite ve özgün içerik sahibi olmak (TBM’yi arttırır)
— Niş (nokta atışı) içerikler üretmek (TBM’yi arttırır)
— Isı haritası tekniği ile reklam yerleşimi yapmak (TO’yu arttırır)
— Ve diğer yöntemler…

Google Adsense kazanç arttırma konusunda tüm bu maddeleri hem internet siteleri hem de Youtube kanalları için ayrı ayrı detaylı bir şekilde incelediğimiz “Adsense Kazanç Arttırma Yöntemleri” konulu yazımıza mutlaka göz atmanızı öneriyoruz.

Google Adsense haricinde internet siteleri aracılığıyla ek gelir elde etmemizi sağlayan pek çok yöntem mevcuttur. Bunlar hakkında detaylı bilgiye “İnternet Sitesinden Para Kazanma [Rehber]” konulu yazımızda ulaşabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Google Ads ve Google Adsense nedir, nasıl optimize edilir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı