Kariyer Önerileri

Google Benim İşletmem Nedir? Nasıl Optimize Edilir? (SEO)

Google Benim İşletmem Nedir: İşletmenizin arama motorlarında nasıl görüneceğini ayarlayabildiğiniz ve mağazanız hakkındaki bilgilerin yer aldığı tek adımlı bir mağazadır. Gerek işletmenizin, gerek işletmenize ait internet sitenizin; Google Haritalar ve organik arama sonuçlarında nasıl gösterildiğini öğrenmemizi ve ayarlamamızı sağlar.

Bu sayede hem insanlara kendiniz daha iyi ifade etmeniz için size imkan sunar, hem de uygun ayarlamaları yapmayı başarırsanız bunun size daha çok bilinirlik ve dolayısıyla daha çok kazanç olarak geri dönmesini sağlar. Bu sebeple her işletme sahibinin üzerinde durması gereken bir konudur.

Mesela karnınız acıktı ve canınız doyasıya geleneksel ve lezzetli bir şeyler yemek istedi diyelim. Örneğin, arama motorunda “iskender” diye arattığımızda sonuçların ilk sıralarında yakınlardaki işletmelerin çeşitli faktörlere göre sıralandığı şunun gibi bir harita bileşeni görmeniz gerekiyor:

Google Benim İşletmem Örnek Arama Sonuçları
Google Benim İşletmem Örnek Arama Sonuçları

Bu yazıda, Google Benim İşletmem (My Business)’in nasıl çalıştığından, sıralama kriterlerinden ve dolayısı ile bunların nasıl optimize edilip; daha çok kişiye ulaşmayı başarabileceğinize ait çeşitli yöntemlerden bahsedeceğiz.

Google Benim İşletmem Rehberi

Bu Uygulama Ne İşe Yarar?

.#. Hesap oluşturup, gerekli bilgileri doldurmanız halinde belirttiğiniz adrese Google’dan gerçek bir kartvizit göstermiş olursunuz. Bu kartvizit, o adreste listelenen işletmenin sahibi olduğunuzun en önemli kanıtıdır.

.#. Belli bir süre zarfında kaç tane gösterim veya tıklama aldığınız, internette ne tür yorumlar aldığınız, kaç aboneniz olduğu gibi işletmeniz için önemli olan kimi verilere ulaşmanızı sağlar. Bu sayede müşteriler ve Google tarafından işletmenizin nasıl algılandığını ve nerelerde iyileştirme yapmanız gerektiğini öğrenmiş olursunuz.

.#. MOZ’un Yerel Arama Sıralama Faktörleri 2017 Anketi baskısına göre, Google Benim İşletmem kullanan işletmeler, coğrafi olarak bulundukları bölgelerden yapılan arama sonuçlarında çok daha iyi sıralamalarda gösteriliyorlar. Bu sayede daha iyi etkileşim alıyorlar ve daha fazla satış yapma imkanı buluyorlar.

Google Benim İşletmem Nedir? Ne İşe Yarar?
Google Benim İşletmem Nedir? Ne İşe Yarar?

.#. Google Benim İşletmem; aynı zamanda Google dofollow backlink alma yöntemlerinden birisidir. Dolayısıyla buradan internet sitenize alacağınız bir bağlantı işletmenize ait internet sitesinin otoritesini arttıracaktır. (Ayrıca Bakınız: Google Dofollow Backlink Alma Yöntemleri)

Neden Google Benim İşletmem Önemlidir?

Coğrafi olarak (aynı ilçe, mahalle, semt gibi) yakın olan müşterilerin sizi ve işletmenizi bulmanızı sağlar. Bu sayede sizi görüntüleyen insanlar, alakasız yerlerden gelen bir işe yaramayacak ziyaretçiler değil; birlikte iş yapabileceğiniz, onlara hizmet satabileceğiniz insanlar olurlar. Bu sebeple yerel arama sonuçlarında ilk sıralamalarda olmak önemlidir.

Aşağıdaki araştırmanın sonuçlarından da görüleceği üzere; yerel arama sonuçlarında en iyi sıralamalarda olmak, yani yerel SEO işlemi için en önemi faktörlerin başında Google Benim İşletmem sinyalleri gelir. Bunu ise dış bağlantılar, geri dönüşümler, sayfa içi sinyaller, referanslar, davranışlar, özgünlük (kişiselleştirme) ve sosyal sinyaller takip eder.

MOZ Yerel SEO Sıralama Faktörleri Analizi
MOZ Yerel SEO Sıralama Faktörleri Analizi

Google Benim İşletmem Sıralama Faktörleri

Yüksek ihtimalle, yerel bazda aynı sektörde iş yapan birden fazla sayıda işletme olacağı için; en yüksek verimi alabilmek adına arama sonuçlarında ilk sırada olmanız ve “gerçek” olumlu yorumlarınızın olması gerekiyor. İşte burada Google Benim İşletmem sıralama faktörleri devreye giriyor. Bu faktörlerin öğrenilmesi ve uygulanması gerekiyor. Bunların en önemli üç tanesi ise şu şekildedir:

1) Alaka Düzeyi: Yerel bir işletmenin kullanıcıların yaptığı aramayla eşleşme düzeyini gösterir.
➽ Maksimum verimi almak amacıyla eksik bilgi bırakmamalı ve bilgilerinizi açıklayıcı ve detaylı bir şekilde, baştan savmadan doldurmalısınız.

2) Uzaklık: İşletmenin, arama yapan kullanıcıya ne kadar uzaklıkta olduğunu gösterir.
➽ Maksimum verimi almak amacıyla adresinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girmelisiniz.

3) Önem: İşinizin ne kadar ehli olduğunuzu ifade eder. Aldığınız puanın yüksekliği, aldığınız yorumlar, aldığınız bağlantılar gibi pek çok kritere bağlıdır.
➽ Bu sebeple maksimum verimi almak amacıyla işinizin ehli olmalı, sayfanızı güncel tutmalı ve yazının devamındaki Google Benim İşletmem Yerel SEO Optimizasyonu taktiklerini uygulamalısınız.

Google Benim İşletmem ile Yerel SEO Rehberi
Google Benim İşletmem ile Yerel SEO Rehberi

Google Benim İşletmem Nasıl Optimize Edilir? (Yerel SEO)

1- Bilgilerin Eksiksiz ve Özenli Olduğundan Emin Olun

Google Benim İşletmem optimizasyonu yaparken ilk emin olmanız gereken şey; işletme adı, adres ve telefon numarası başta olmak üzere hesapta eksik bilgi olmaması ve olan bilgilerin de özenli ve abartmamak koşuluyla detaylı bir şekilde verilmiş olmasıdır. Bu durum da firma güvenilirliğine artı puan sağlayacaktır.

İdeal Kullanım: <Marka Adı> + <İlçe / Mahalle Adı> + <İş Türü>
Örnek Kullanım: Techno Gezgin Eryaman Teknoloji Hizmetleri

2- Kısa Profil Adı = Kısa URL Uzunluğu

Hesabınızı onaylattıktan sonra, ilk işiniz kısa profil adı kullanmak olmalıdır. Bu, yerel kullanıcıların işletmenize kolay yoldan ulaşmalarını sağlar.

.#. Kısa profil adı uzunluğu, 32 karakter karakterlik bir uzunluğu geçmemelidir.
.#. Mümkünse hedef anahtar kelimeyi içermelidir. Zira bu aynı zamanda Google Benim İşletmem profil URL’sinde de anahtar kelimenin geçmesini sağlayacaktır. Bu çalışmalar firma / işletme ulaşılabilirliği konusunda ciddi bir artı sağlayacaktır.

Google Benim İşletmem Optimizasyonu Yaparken Kısa İsimler Kullanın
Google Benim İşletmem Optimizasyonu Yaparken Kısa İsimler Kullanın

3- Benzersiz Bir İşletme Açıklaması Yazın

Google Benim İşletmem profilinize 750 karaktere kadar işletme açıklaması ekleyebilirsiniz. Bu bir tanıtım yazısı niteliğinde olup; gerek kullanıcıların gerek Google’ın bizzat kendisinin işletmeniz hakkında bilgi edinmesini sağlar. Bu sebeple açıklama kısmı şu özelliklere sahip olmalıdır:

— Metin arama sonuçlarında da gösterileceği için, insanlarda merak uyandıracak ve onları etkileyecek şekilde yazılmalıdır.
— Yerel SEO kapsamında, gerek kısa, gerek de uzun kuyruklu anahtar kelimeleri açıklama metninin içerisinde geçirmelisiniz.

Google Benim İşletmem Açıklama Bölümü Optimize Bir Şekilde Doldurulmalıdır
Google Benim İşletmem Açıklama Bölümü Optimize Bir Şekilde Doldurulmalıdır

4- Google Benim İşletmem İçin Ana ve Alt Kategorileri Belirleyin

Ana ve alt kategorileri belirlemek, Google Benim İşletmem optimizasyonu konusunda önemli bir sıralama faktörüdür. Zira bu kategorileri belirlemek, nokta atışı hedef kullanıcıların işletmenize ulaşmasını sağlar. Bu da daha yüksek bir dönüşüm oranı demektir.

Örnek: Bir restoran sahibi olduğunuzu farz edelim. İşletme profilinde, ana kategori olarak “Restoran” belirlemek yetmez. Alt kategori olarak da “İtalyan restoranı”, “Pizza restoranı” gibi bir belirleme yapmanız gerekir.

5- Yüksek Kaliteli, İlgi Çeken ve Orijinal Fotoğraflar Ekleyin

Önemli Bir Araştırma: 2011 yılında yerel işletme araması yapan kullanıcıların %60’lık bir bölümü, başarılı ve özgün resimleri olan işletmelerin daha çok dikkat çektiğini düşünmektedir.

Çoğumuzun bildiği üzere daha çok dikkat çekmek demek; daha yüksek tıklanma oranı, daha çok sayıda müşteri ve daha yüksek kazançlar demektir. Unutmayın ki; başarılı, özgün, kaliteli resimler 3 kat yüksek paylaşılma ihtimali barındırır. Google ise şunlara ait üçer fotoğraf paylaşımı yapmanızı önerir:

➽ İşletmenizin farklı konumlardan ve günün farklı saatlerinde çekilmiş fotoğraflarını paylaşmak.
➽ İşletmenizin ortamını, atmosferini ve dekorunu gösteren fotoğrafları paylaşmak.
➽ Sunduğunuz hizmetleri; kaliteli, başarılı, dikkat çeken, özgün sunumu ve mümkünse mutlu müşterilere ait fotoğrafları paylaşmak.
➽ Eğer varsa çalışanlarınıza, sunduğunuz ikramlara ve sattığınız ürünlere ait fotoğrafları paylaşmak.

Google Benim İşletmem Nedir? Ne İşe Yarar? [Rehber]
Google Benim İşletmem Nedir? Ne İşe Yarar? [Rehber]

6- Olumlu & Doğal Geri Dönüşler ve Cevaplar

Yerel bir işletmeye ait pozitif bir yorum okuduktan sonra tüketicilerin %50’si yerel bir işletmeye ait internet sitesini, %15’i işletme konumunu ziyaret etmektedir. %13’ü ise doğrudan işletme ile temas kurmaktadır.

Bu sebeple puanınızı (yıldızınızı) olabildiğince yüksek tutmalı ve yine olabildiğince kaliteli yorumlar almalısınız. Bunu doğal yöntemler ile, zamana yayarak yapmanız gerekmektedir. Bu hem Google Benim İşletmem adına daha üst sıralarda yer almanızı sağlayacak, hem de daha çok müşteri çekmenizi sağlayacaktır.

Fakat bu işlemi sakın ha parayla, suni yöntemlerle yorum yaptırmaya / satın almaya kalkmayın. Aynı IP adreslerinden, aynı cihazlardan bir çok hesaba yorum eklemiş spam olduğu belli olan hesaplardan yorum gönderildiği için bu işlem size faydadan çok zarar getirir. Bunun yerine sizden memnun olan müşterilerinizden yorum yapmalarını isteyebilirsiniz.

7- Diğer Profesyonel Google Benim İşletmem Optimizasyonu Teknikleri

.#. Profilinizde işletmenize ait Google gönderileri paylaşarak hem bilinirliğinizi hem etkileşiminizi arttırabilir, hem de aktif & güncel bir sayfa olduğunuz mesajını verebilirsiniz. Bu sayede dönüşümü ve sayfa kalitesini (özgünlüğünü) arttırmış olursunuz. Google gönderileri arama sonuçlarında şu şekilde görünmektedir:

Google Benim İşletmem Optimizasyonu İçin Google Gönderileri Paylaşın
Google Benim İşletmem Optimizasyonu İçin Google Gönderileri Paylaşın

.#. İşletme sayfanıza soru & cevap bölümü eklemeyi; gelen sorulara da düzenli olarak cevap vermeyi ihmal etmeyin. Bu her açıdan olumlu bir sinyaldir.

.#. Google Benim İşletmem profilinize, işletmenize ait sosyal medya hesaplarınızın bağlantılarını eklemeyi unutmayın.

.#. Sizin alanınıza özel işletme bileşenlerini profilinize eklemeyi unutmayın. Mesela restoranlar menülerini, bir çok işletme çeşidi ürün / servis detaylarını, oteller otel bölümlerini özel olarak işletme sayfalarına ekleyebilirler.

.#. Güncel trendleri, yeni eklenen ve kaldırılan özellikleri düzenli olarak takip edip, bunlara göre profilinizi düzenlemeyi unutmayın.

Son Bir Not: Google Benim İşletmem uygulamasının Yerel SEO açısından en etkili araçlardan birisi olduğunu unutmayın. Fakat bu, işletmenize ait internet sitenizin SEO çalışmaları ile beraber yürütülmelidir. Bu konuda “SEO Nedir? Nasıl Yapılır [Efsane Rehber]” ve “Site Dışı SEO: Backlink Nedir? [Rehber]” konulu yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Google benim işletmem nedir, nasıl optimize edilir (Yerel SEO)” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Kaynakça: (1) (2)

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı