Kariyer Önerileri

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir? Uzay Mühendisi Ne İş Yapar?

Havacılık ve uzay mühendisliği konumuz… Bu bölümde okuyanlara genellikle pilot muamelesi uygulanır, “Şimdi mezun olunca uçakları kullanabilecek misiniz?” gibi sorular sorulur. Kimileri de uçak mühendisliği ile aynı şey zanneder. İşte bu yazıda tüm bu yanılgılara son veriyoruz.

Dünya değişiyor, bambaşka bir gelecek bizi bekliyor. Şüphesiz dünyanın değişmesi ve gelişmesiyle popüler olan meslek grupları da değişiyor. Mesela bugün Türkiye’de tıp, diş gibi alanlar meşhurken, yarın dünyada yeni nesil teknoloji gerektiren sektörler uçuşa geçecek, çağa uymayan sektörler de teker teker çökecekler.

İşte gelecekte uçuşa geçecek sektörlerden bir tanesi de havacılık ve uzay mühendisliği. Muhtemelen daha önce çoğunuz duymadınız veyahut duyanlar da bunu uçak mühendisliği ile aynı şey sanmıştır ama sakın bu hataya düşmeyin.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü
Havacılık ve Uzay Mühendisliği (Manzara Güzelmiş Bu Arada :) )

Havacılık ve Uzay Mühendisleri Ne iş Yapar?

Çocukluğunda uzaktan kumandalı helikopterler ve uçaklarla oynayan adam veya ilerleyen yaşlarda bunları kendi imkanlarıyla üretmeye çalışan adam! İşte sen havacılık ve uzay mühendisliği için biçilmiş kaftansın!

Gel gelelim havacılık ve uzay mühendisliği mezunları ne iş yapar sorusunun cevabına:

İşinizle İlgili Araçlar: Sivil ve askeri uçaklar, füze sistemleri, silah sistemleri, uydular, uzay araçları ve bu sayılan sistemleri oluşturan çeşitli bileşenler…

 • Yukarıda saydığımız araçların üretilmesinde, araştırma geliştirme (Ar-Ge) aşamalarında, tasarım aşamalarında çalışırlar.
Havacılık ve uzay mühendisliği :)
Havacılık ve uzay mühendisliği :)
 • Hava araçlarının kalkış mesafesi, tırmanış hızı, durma hızı, manevra kabiliyeti, iniş kapasitesi gibi özelliklerini ölçmek için uçuş test programlarına katılırlar.
 • Yeni bir araç üretmek, var olan aracı geliştirmek, tasarlamak üzere görev alırlar. Bilim ve teknolojinin prensiplerini kullanarak ortaya çıkan sorunları çözerler.
 • Havacılık alanındaki diğer profesyonel ekiplere çeşitli teknik ve bilimsel tavsiyeler verirler.
 • Havacılıkla ilgili bu araçların, aletlerin, teçhizatların montajlarını denetlerler. Düzenli olarak bakım ve onarım faaliyetlerini sürdürürler.
 • Bakın bu ilginç gelebilir, uçak kazalarını araştırırlar.
Uçak mühendisleri ile birlikte çalışmaya hazır olun
Uçak mühendisleri ile birlikte çalışmaya hazır olun
 • Planlamalar Yaparlar: Kaynakların kullanılması, personel ve bütçenin planı, projenin yönetilmesi ile ilgilenirler.
 • Geliştirmeler Yaparlar: İlgili sistemlerin performans testlerini yapar ve bu sonuçlara göre ilgili geliştirmeleri yaparsınız. Mesela yakıt tüketimi sonucu oluşan kirliliği olabildiğince azaltmak havacılık ve uzay mühendisliği alanı ile ilgilidir.

NOT: Bu listede alacağınız görevler; rolünüze, uzmanlık alanınıza ve işvereninize göre değişebilir.

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Tanıtım
Havacılık ve Uzay Mühendisliği Tanıtım

Türkiye’de Çalışılabilecek Kurumlar

1- Uçak ve uçak parçaları imalat şirketleri
2- TAI veya Türk Hava Kurumu
3- Türk Silahlı Kuvvetleri
4- Silahlı kuvvetler
5- Milli Savunma Bakanlığı
6- Tübitak gibi devlet araştırma kurumları
7- Daha ileri ve yüksek eğitim sektörleri
8- Sivil Havacılık Otoritesi (CAA) gibi düzenleyici kurumlar
9- Havayolu operatörleri
10- Askeri ve ticari uçakların bakımını, onarımı yapan kuruluşlar

“Havacılık ve Uzay Mühendisliği”nin Avantajları

(1) İş İmkanlarının Bolluğu: Geleceğin ve çağımızın parlayan yıldızlarından birisi olduğu için dünya çapında iş imkanları oldukça geniştir. Bu sektör Türkiye’de de yeni yeni gelişmektedir. (Yazının Yazılma Tarihi: 2019)

(2) Kaliteli İş İmkanı: Kendinizi güzel bir şekilde yetiştirmeyi başarırsanız güzel iş imkanlarına sahip olabilirsiniz. Çok güzel yerlerde, ülkelerde, fabrikalarda çalışıp güzel maaşlar kazanabilirsiniz.

(3) Teknolojinin İmkanları İle İç İçe Olma: Havacılık ve uzay mühendisliği alanının bir diğer güzel yanı da budur. Örnek vermek gerekirse (CAD) bilgisayar destekli tasarım gibi modern sistemleri kullanacaksınız ki zaten işiniz uçaklarla :) direkt teknoloji ile…

(4) Farklı Alanlarla İç İçe Olma: Makineden, elektrik elektroniğe, yazılıma kadar pek çok alanla iş birliği içerisinde olacaksınız.

Makine ve elektrik mühendisleri ile birlikte çalışmaya hazır olun
Makine ve elektrik mühendisleri ile birlikte çalışmaya hazır olun

“Havacılık ve Uzay Mühendisliği”nin Dezavantajları

(1) Eğitimdeki Zorluk: Eğitimi zordur. İşiniz gereği neredeyse her mühendislik alanından dersler görürsünüz. Yüksek ihtimalle alacağınız derslerden bazılarını sayayım sizlere:

“Termodinamik, statik, dinamik, mukavemet, akışkanlar mekaniği, bilgisayar, elektrik-elektronik, aerodinamik, gaz dinamiği, yapı-malzeme, itki sistemleri, ısı transferi…”

(2) İşteki Zorluk: İş hayatı da en az eğitim süreci kadar zordur. Havacılık sektörü hata kabul etmeyen bir sektör olmasından dolayı yapılan tüm işlemlerin kat kat daha dikkatli ve özverili bir şekilde yapılması gerekir.

Gelir Durumu – Maaşlar Nasıl?

Bu bölümde de; çok iyi alanlarda, ülkelerde ve fabrikalarda çalışılabilir; bu suretle çok iyi paralar kazanılabilir.

Birkaç şirkete örnek vermek gerekirse ülkemizde TAI, TEI, TUSAŞ, TSK, THY gibi özel hava yolu şirketleri örnek verilebilir.

Yurtdışında Boeing, Airbus gibi havacılık şirketlerinde veya Lockeed Martin, Nasa gibi kurumlarda çalışma fırsatı bulunabilir. Bu şirketlerde uçak ve uzay mühendisleri oldukça geniş bir kadroya sahiptir. 

Havacılık ve uzay mühendisliği maaşları ise ülke ve şirketlere göre değişmekte birlikte ortalama 3000$ civarında ücret almaktadırlar.
(Kaynakça)

Havacılık ve Uzay Mühendisliği
Havacılık ve Uzay Mühendisliği

Havacılık ve uzay mühendisliği için başlangıç ​​maaşları genellikle 4.000 TL ile başlar. Ortalama maaş ise kişinin tecrübesine göre 4.000 TL ile 20.000 TL arasında değişmektedir. (Rakamlar 2019 Yılı İçindir, Kaynakça)

Sizlere yine de dünya sürekli değiştiği için güvenilir kaynaklar vasıtasıyla güncel maaşları öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Ben Havacılık ve Uzay Mühendisi Olmalı Mıyım?

Yazının en başında ve doğru meslek seçimi yazılarında belirttiğimiz gibi: Çocukluğunda uzaktan kumandalı helikopterler ve uçaklarla oynayan adam veya ilerleyen yaşlarda bunları kendi imkanlarıyla üretmeye çalışan adam! İşte sen havacılık ve uzay mühendisliği için biçilmiş kaftansın!

Asıl olan alana dair ilgimizdir. Şu listedeki alanların bir kaçına ilginiz varsa neden olmasın?

Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü İmkanları
Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü İmkanları

Başarılı Olmak İçin Öneriler

Havacılık ve uzay mühendisliği alanında göstermeniz gerekecek becerileri alıntı halinde paylaşıyorum:

 • Havacılıkla ilgili sistemlere dair ve imalatlarına dair sağlamından teknik bilgi (Üniversitede öğretecekler)
 • Yaratıcı düşünebilme yeteneği ve yenilikçi olma (Özellikle tasarımlar yaparken işinize yarayacak)
 • Sorunlar ile, problemler ile uğraşmak için problem çözme ve analitik düşünebilme yeteneği,
 • Detaycı olmak ve işe yöntemsel bir şekilde yaklaşabilme, (İş kolik olun demek istemiş kısaca)
 • Havacılık endüstrisi için bir miktar ticari bilinirlik ve bilgi, (İş ve tanıdık ağı kurun demek istemiş)
 • Meslektaşlar ve ilgili alanlar ile iletişim kurarken iletişim ve takım çalışması becerileri (Yani hitabet yeteneği)
Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir Havacılık ve Uzay Mühendisi Ne İş Yapar
Havacılık ve Uzay Mühendisliği Nedir?
 • Kendini motive ederek son tarihlere kadar çalışma olanağı (Motivasyon değil disiplin diyelim biz buna)
 • Yeni isteklerle ve çözülecek sorunlarla başa çıkma becerisi
 • Havacılık, uçak ve uçuş teknolojisi sevgisi (Bu yüzden çocukluk örneğini verdik yukarıda)
 • Bilgi toplama, verileri yorumlama ve belirli projelerin sonuçlarını teknik rapor formunda yayınlama

Bunun yanı sıra bir de yabancı dil lazım size. Bu bölümde de, iş hayatında da alanınıza dair yabancı dil hayatınızı kurtaran şey olacak!

“Havacılık ve Uzay Mühendisliği” Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • “Sakıncalı” olarak görülen ve bizi uyarmanız gereken bir şey var mıdır?

Teknoloji ve dünya yazının başında belirttiğimiz gibi sürekli olarak değişiyor, gelişiyor. İşte bu değişim ve gelişime kendinizi geliştirerek ayak uydurmak zorundasınız.

İşte tam olarak bu sebeple kariyerinize ara vermeniz sakıncalı olacaktır. Serbest meslek imkanları sınırlıdır.

Bu arada peşinen uyaralım, “Türkiye’de mühendislik mi okunur yea” ithamına maruz kalabilirsiniz. Gerçekçiliği asla elden bırakmadan hayallerinizin peşinden gitmeye devam edin.

Türkiye'de jeoloji mühendisliği mi okunur yea ithamlarına maruz kalabilirsiniz
Türkiye’de mühendislik mi okunur yea ithamlarına maruz kalabilirsiniz
 • Eğitimle ilgili ne söylemek istersiniz?

Eğitiminizin “Royal Havacılık Birliği (RAeS)” gibi ilgili bir meslek kuruluşu tarafından akredite olması faydalı olacaktır. (Bu kısım alıntıdır, neden bilmiyorum)

 • Ülkemizdeki ve dünyadaki havacılık sektörü hakkında bilgi verir misiniz?

Ülkemizde havacılık 2000’den yılından sonralarda biraz daha halka açılmaya başlandı. Son 5-6 yılda bazı özel sektör şirketlerimizin sağladığı düşük fiyat konseptiyle uçan kitle çok daha yükseldi.

Tahmin edeceğiniz üzere uçağa binmek bir lükstü ve çoğu insan hava yolu kültürüne bile uzaktı. Batı ve Avrupa ülkelerinde 1930’lu yıllarda ticari uçuşlar başlamıştır.

Evet bizim ülkemizde de THY ülkemizi gururla temsil eden şirketimiz 1933 yılında kurulmuştur. Fakat diğer ülkelere göre havacılığın yaygınlaşması ve büyümesinde çok büyük farklar vardır.

Bunun başlıca sebebi dünya üzerinde en büyük iki uçak üretici şirket olan Boeing ve Airbus’un, Amerikan ve Avrupa malı olmasıdır. Havacılık sektörü çok uçuk miktarların döndüğü bir sektördür.

Savaştan çıkmış büyüme yolunda taze ve genç cumhuriyet Türkiye 1933’de bu sektöre adım atmış ve bugünlere güçlü çıkmıştır. Bu bizim için azmin ve çalışmanın meyvesidir.

(Kaynakça)

 • Kariyer gelişimi hakkında ne söylemek istersiniz?

Uzay endüstrisinde kariyer gelişiminizle alakalı pek çok fırsat var. Örneğin alanınızdaki çalışmanın denetimini yaptığınız veya bir projenin yönetimi rolünü üstlenecek üst düzey bir mühendislik pozisyonuna geçebilirsiniz.

Ayrıca belli alanlarda uzmanlaşmak da mümkündür.

 • Peki, hangi alanlarda uzmanlaşabilirim?

Aerodinamik, aviyonik, malzeme ve yapılar, itme, sistemlerin entegrasyonu gibi alanlarda uzman hale gelebilirsiniz. Satış, eğitim veya ticari bir rol gibi farklı havacılık alanlarına geçmeyi seçebilirsiniz.

Sizde “Havacılık ve Uzay Mühendisliği” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı