Bilim ve TeknolojiBilgisayar Mühendisliği

Holochain Nedir – Kripto Paralar Giriş (Konuk Yazardan)

Bu yazıda kripto paralar konusuna giriş yapıp; kripto paralar dan birisi olan holochain projesi hakkında konuşacağız. Bu yazı Twitter’den @HoloZengini hesabının paylaşımlarından derlenmiştir.

Kaybedecek vaktim yok, yardıracağım diyorsanız altta istediğiniz başlığa tıklayıp direkt o kısmı okuyabilirsiniz.

-Reklam-

Kripto Paralar Giriş

Bir tane kripto para duydunuz diyelim. Kripto paralar ı öncelikle coinmarketcap.com adresinden bulun. Oradan İnternet sitesine gidin.

 • Temel hatları ile neler yaptığına bakın,
 • Eğer var ise whitepaper’ını okuyun,
 • Geliştirici takımına ve bu takımdakilerin tecrübesine bakın,
 • Ortaklıklara bakın,
 • Yol haritasına bakın, etkinliklerine bakın.

Bunlara bakarken, kafanıza yatmayan yerde çöpe atın o projeyi. “Kripto paralar”ın miktarı 2.000’e yakın şu anda. Her birisini en ince ayrıntısına kadar okuyamazsınız.

Bitcoin Alım Satım Konusunda Doğru Adrestesiniz
Bitcoin Alım Satım Konusunda Doğru Adrestesiniz

Peki ben bu kadar araştırma yapamam diyorsanız? O zaman araştırma yapan insanları takip edin. En güzel kaynak twitter bunun için. Yüzlerce insan bulabilirsiniz. Bunları takip edin. Kripto para tavsiyesi verenler var. Bunları okuyun ama her denileni yapmayın. Takip edeceğiniz kişileri araştırın.

 • Yetkinlikleri ne üzerine?
 • Daha önce kripto paralar dan iyi tahmin ettikleri olmuş mu? Alma ve satma noktaları veriyor mu? Güvenilir mi? Bunları mutlaka araştırın. Paranız değersiz değil, unutmayın bunu. sokakta bulmadınız.

“Kripto Paralar”a Ne Zaman Yatırım Yapılır?

Ne zaman kripto paralara yatırım yapılır peki? Bunun çok fazla parametresi var.

-Reklam-
 1. Mesela bazen zaman ile ilgilidir. Proje ile ilgili haber vs. vardır, ona göre zaman kollar ve yatırımını yaparsın.
 2. Bazen fiyatı kollarsın, ani düşüşlerde alırsın.
 3. Bazen ise uzun vadeli yatırım yaparsın.
Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır? [Rehber]
Bitcoin Nedir? Nasıl Alınır? [Rehber]

(Burada yazarla araya giriyorum bir cümlecik… Kripto paralar ne zaman alınmalı, ne zaman satılmalı sorusunun detaylı cevabı şu yazımızda mevcuttur.) Tekrardan sizi yazarla baş başa bırakıyorum. :D

Uzun Süreli Yatırım Mı? Al Sat Mı?

Peki HOLD (hold İngilizce’de elde tutmak demek) mu, yoksa al/sat mı? Bu tamamen size bağlı. Genel olarak şunu söyleyebiliriz. Al/sat yapanlar trader’lardır. Yani %10 karlarda satıp, %5 zararı göze alırlar. Sürekli işlem yaparlar. Dolayısı ile sürekli ekran başındadırlar.

Hodl’cular ise, yatırımcılardan oluşur genelde. Bunlar mesela projeyi araştırır. Yaklaşık ulaşacağı market değerini tahmin eder. O fiyatlara ulaşmaya yakın bir hedefte çıkmak üzere, fiyata pek bakmaksızın yatırımını yapar ve arkasına yaslanır. Gerekirse aylarca bekler.

-Reklam-

Kripto Para Ticaretine Girmek İsteyenlere Özel Öneriler
Kripto Para Ticaretine Girmek İsteyenlere Özel Öneriler
 • Trader’lar genel olarak sürekli az az kazanır.
 • Yatırımcılar ise tek seferde çok kazanır.
 • Burada ne şekilde davranılacağı, kişiye göre değişir.
 • Türkiye piyasasına baktığımızda, twitter’da gördüğümüz çoğu ‘fenomen’, trader. Yatırımcıları pek görmeyiz ortalıkta.

Yatırımcılar ya zengin insanlardır, ya da zengin olma potansiyeli taşıyanlardır. Tercihinize göre yatırımcı veya trader olabilirsiniz. Ya da ikisinden de az miktar deneyebilirsiniz. Seçim size bağlı. Şahsen ben yatırımcıyım.

Kripto Paralar İle Ciddi Paralar Kazanmak Mümkün Mü?

Evet, mümkün. Yatırımcılar da al sat yapanlar da kazanabiliyor ciddi paralar. Ama ciddi kaybedenler de var, unutmamak lazım.

Kripto paralar dünyayı değiştirecek mi? Hayır, değiştirmeyecek. Finans dünyasını biraz değiştirecek ama kökten bir değişiklik beklemeyin. 2008 krizi oldu, kaç finans kuruluşu zarar gördü? Sıfır. Sistem kendini yok etmez. Sadece yeni bir kol, başka bir yöntem geliyor. O kadar.

Kripto Paralar Hakkında Detaylı Bilgi Bu Yazıda
Kripto Paralar Hakkında Detaylı Bilgi Bu Yazıda

Psikolojimizi Nasıl Kontrol Ederiz?

Vallahi burası zor işte. Çelik gibi sinirler olmalı. Kripto paralar aldınız ve düşüşe geçti. Ne yapacaksınız? İşte burada hedefler ortaya çıkar. Eğer uzun vadede yükselişini düşünüyor iseniz, bunu göz ardı edebilirsiniz.

-Reklam-

Ama eğer kısa vadeli bir yatırım ise be düşüşe geçmiş ise, bunu satmak en iyi tercih olabilir. Çünkü nereye kadar düşeceğini bilmek zordur. Bunu herkes kaldıramaz. Zararına satmak, bazen karlıdır. “Zararına mal satılmaz” deyimi, koca bir yalandır.

Peki Nasıl Zengin Olacağız?

Peki nasıl zengin olacağız? Şahsen ben yatırımcı olarak zengin olma peşindeyim. Daha önce ethereum gibi projelere yatırım yaptım ve kendime belirlediğim hedeflerde çıktım. İyi paralar kazandım. (yaklaşık 85 kat) Sağlam kazandım. Şimdilerde ise holochain için benzer pozisyondayım.

Kripto Paralara Yatırım Yapmak İçin Uluslararası Borsalara Üye Olmanız Gerekiyor
Kripto Paralara Yatırım Yapmak İçin Uluslararası Borsalara Üye Olmanız Gerekiyor

***********************************************************************

Holochain Nedir? (Jakalon’un Ağzından)

NOT: Bu kısım @jakalon hesabından alıntıdır.

Holochain nedir? Basit bir ifade ile anlatmak gerekirse Blockchain ağı üzerine yer alan her hangi bir kripto paraya değil, bizzat sistemin kendisine yani Blockchain’e rakip, alternatif bir ağ projesidir.

 • Gerçek anlamda merkeziyetsiz olması
 • Dağınık yapıda olması
 • İşlemlerin çok hızlı yapılması
 • Depolama kaynaklı bir sorunu bulunmaması hedefi ile selefinden ayrılmaktadır.

Ico’sunda özel satış yapılmamış, bonus verilmemiş, balinaların tokenleri toplamasını önlemek için özel bir algoritma yazılıp önlem alınmıştır. Bunun dışında ekip pazarlama faaliyetleri ile ilgili neredeyse hiçbir şey yapmamış olup, borsalara katılmayı kovalamak yerine projelerine odaklanmıştır. Ekip bu fikirlerini bir düşünce felsefesi olarak 10 yıldan fazladır metacurrency.org sitesiyle zaten hayata geçirmiş durumdadır.

-Reklam-

Holochain Nedir?
Holochain Nedir?

Linkte sitenin 2009 Nisan ayındaki halini görebilirsiniz. (Tıklayın)

Bu Ağ Nasıl ve Ne Şekilde Oluşacak?

İlk aşamada şu anda 2000 tanesi hali hazırda kullanıcılara satılmış olup, yıl sonunda teslimleri yapılacak holoport isimli cihazların ağa bağlanmasıyla oluşacak. (Yazının yazılma tarihi: 2019)

İleride bu sayı on binlerce adedi bulacak ve ilave bir uygulama ile şu anda kullanmış olduğumuz cep telefonları ve bilgisayarlar da bu ağa bağlanıp sizin izin verdiğiniz oranda cihazlarınızın işlemcisini, hafızasını ve İnternet hızınızı kullanacak.

Holochain Nedir? (Holo Zenginin Ağzından)

NOT: Tekrardan @holozengini hesabına dönüyoruz.

Holochain nedir? Teknik olarak açıklanabilecek detaylar o kadar çok ki, bunlar ile ilgili yüzlerce sayfalık yazı çıkar. Ben kripto para dünyası için özet olarak şöyle diyebilirim: tamamen merkeziyetsiz, ölçeklenme sorunu olmayan, diğer kripto paralara hizmet edebilecek bir proje.

Holochain (HOT) Hakkında Detaylı Bilgi
Holochain (HOT) Hakkında Detaylı Bilgi

Mesela ethereum akıllı sözleşmeler ile bir çok kripto paranın çıkmasını sağladı. Holochain bunu da yapacak. Ek olarak tüm kripto paralar için bir barındırma hizmeti sağlayabilecek. Ya da başka projeler için. Rakibi diğer kripto paralardan ziyade, amazon, oracle gibi dünya devleri.

-Reklam-

Kripto paralar dünyasına bitcoin ve ethereum’dan sonra katkı sağlayacak, bu dünyayı ileri taşıyacak en önemli projedir. Kesinlikle scam değildir. dahası, bir devrimdir. Bitcoin ve ethereum’un tüm eksikliklerini gidermektedir.

Holochain ‘in ekibi, kalan 2000’e yakın coin’in aksine son derece köklüdür. Yaklaşık 10 yıldır çalışmaktadırlar ve alanlarında uzman kişilerdir. 1-2 yıllık kripto para yazılımcısı değillerdir. Bitcoin’den ve blockchain’den önce çalışmaya başlamışlardır.

Holochain ‘i ilk duyduğumda, 4-5 ay kadar önce idi. @KRMA_0 ve sonrasında @crypto_raiturk‘ten duymuştum. Bir yazılımcı gözü ile baktım ve çok istisna bir proje olduğunu, blockchain’de gördüğüm tüm eksiklikleri kapatan proje olduğunu fark ettim.

Holochain Blockchaine Göre Özel Bir Teknoloji Vaad Ediyor
Holochain Blockchaine Göre Özel Bir Teknoloji Vaad Ediyor

Kripto paralar dünyasında en iyi iş yapan projeler, bu dünyaya hizmet eden projelerdir. En büyük örneği ethereum’dur. Sayesinde yüzlerce proje çıktı ama eksiklikleri var ve bu eksiklikleri giderecek, daha da ileri taşıyacak bir proje çıkmalıydı.

Bu proje şu anda holochain. Burası çok net. Yazılım açısından çok çok net bir şekilde bunu söyleyebilirim ki bu dünya aslında bir yazılımlar dünyası. İlk önce buradan bakmak lazım kripto para dünyasına.

Holochain ‘i araştırmaya başladığımda, şüpheci tavrımı ön plana çıkarttım. Her şeyde kusur aradım. Açık noktalar gördüm. Fakat farklı bir yerde onu kapattıklarına da şahit oldum. Şimdi yakaladım sizi dediğimde, daha iyi bir şekilde çözümleri olduğunu gördüm. Aşık olunacak proje!

Günlerce holochain ‘i okudum. Sanırım her türlü dokümanını okumuşumdur. Şuraya ilgili kaynaklarını bırakayım okumak isteyenlere.

Kaynak Önerisi

Holochain Resmi Site
Holo Token Resmi Site
Whitepaper
Topluluk Forumu
Reddit’teki Tartışmalar
Medium’daki Makaleler
Telegram
Telegram Türkiye

-Reklam-

Temelde bunlar var. Sadece buraları okumak bile 1 haftayı alabilir. Ekibin yaklaşımında da kısaca değinmek istiyorum. Genel olarak sosyal konulara eğilimli bir ekipleri var. Çevreciler.

Blockchain ve Holochain Farkı
Blockchain ve Holochain Farkı

Holochain de çevreci bir proje, mining yok mesela. Boşa giden bir enerji yok. Her şeyin karşılığı var. Mesela bir ico yaptılar, son derece adil. Havadan para alma peşinde değillerdi. Dahası, ico’dan önce ico’ların nasıl olması gerektiğine dair manifesto yayınladılar!

Bu herkesin harcı değil. Diğer birçok ico’yu karşısına almak gibi bir şey ve dediklerini harfiyen yaptılar. Holochain ekibinin güzel yanlarından teki de yol haritalarına uymaları zaten. Gecikmeler olmuyor pek ki yazılım dünyasında gecikmeler normaldir.

Holochain ‘in Kötü Yanları

Kötü yanlarından teki, tanıtım yapmamaları. Neredeyse reklam ve tanıtıma hiç yatırım yapmıyorlar. Bu hem iyi, hem kötü. Mecburen insanlar kendileri araştırmak durumunda kalıyor ki araştıranlar aşık oluyorlar ama ürün ortaya çıktıktan sonra tanıtım yapmaları gerek.

Holochain Projesinin Önü Açık Mı?

Ağın beslenmesi ve üzerinde projelerin koşması için bu gerekli. Aynı zamanda fiyatına da etki edecektir bu. Yavaştan fiyat olayına da girelim. holochain için marketcap çok önemli değil aslında. Ezber bozacak şekilde bu böyle. Mesela şu aralar 200 milyon dolar civarında marketcap’i var.

1 dolar olsa, 177 milyar dolar marketcap’e ulaşmış olacak. Buna imkansız diyorlar. Çünkü şu an market’in toplam değeri o civarlara yakın. Bunun tamamına yakınının holochain ‘de olması mantıklı gelmiyor. Doğru. Fakat market her zaman bu değerlerde kalmayacak.

Mesela 14 Ocak’a gidelim: (Tıklayın) Toplam market değeri 700 milyar dolar. Bunun 132’sini ethereum alabilmiş.

Ya da 7 Ocak: (Tıklayın) 7 Ocak’ta toplam market 800 milyar dolar ile zirvede. Xrp 123 milyar dolar ile bitcoin’in ardından geliyor.

-Reklam-

Demem o ki, zirveye oynayacak coinler 100 milyar dolar marketcap yapabiliyor. Soru şu? Holochain zirveye oynar mı? Cevap projede ve tanıtımında gizli. Proje yol haritasına uymaya devam eder ise, ethereum’un düşüşe geçtiği, xrp’ye güvenin kalmadığı zamanlarda ilk 5’e girer.

Aynı zamanda tanıtımının da daha fazla yapılması lazım. Fakat tanıtım yapılmadan ilk 40’a giren bir proje var elimizde. Nasıl bir potansiyel barındırdığını siz hesap edin. Tanıtım için uygun zamanı bekliyorlar.Bunu belirttiler zaten. Yani o konuda da soru işareti yok.

İlk 5’e girebilir, evet. Peki ilk 5 yaptığında toplam marketcap’in değeri ne olacak? Burası önemli işte. Eğer şu aralar ilk 5 yapar ise, 4-5 milyar marketcap’i olur ki bu oldukça düşük bir miktar. Fakat bu aynı zamanda boğa dediğimiz döneme rast gelir ise, 100 milyar civarı olur.

Olası Yükseliş Dönemi

Güzel haber ise, holochain ‘in yol haritasına bakarak yükselişe geçeceği zamanın, boğa dönemine denk gelme ihtimalinin çok çok çok yüksek olduğu. Muhtemelen tanıtımı da o zamanlar yapacaklar ve 2018 başındaki tron etkisinden daha büyük bir etki yapacak. Kaldı ki tron pek işe yaramadı.

Holochain işe yarayacak bir proje ve çıktığı yerlerde kalıcı olacaktır. ilk 5’e girdi mi kolay kolay çıkmaz oradan. Özet ile, holochain için 1 dolar civarı fiyatlar hayal değil. Son derece gerçekçi (kendi fiyat beklentimi ve satış noktamı ayrıca yazacağım)

2 dedikodu var ki bunları da not edeyim buraya.

 • İlk olarak, holochain ico’suna giren ethereum genesis wallet’lar. 2 tane wallet, 2 yıl aradan sonra ilk defa hareket yaptı ve yüklü miktarda (yaklaşık 6 milyar ader) holo token aldı. Bunlar holochain ‘de gerçekten gelecek gören kişiler. Tekinin ethereum kurucusu vitalik buterin olduğu söyleniyor. Bunun doğru çıkması, holochain ‘i başka bir şey olmaksızın ilk 10 coin arasına sokar. Bu kadar büyük bir olay bu.
 • İkincisi ise, binance borsasının -ki şu anda en büyük borsa- holochain ‘in merkeziyetsiz yapısı üzerinde konuşlanacağı haberi. Bunun doğru çıkması, kripto paralar dünyasındaki en büyük fiyat artışını görmemiz anlamına gelecektir. Günlerce hiç düşmeden artabilir fiyatı. 50x falan gelir.

Holochain Ne Zaman Alınır?

Holochain ne zaman alınır, nereden alınır, hangi pariteden alınır? Şu anki fiyatı 0,0013 dolar. bence 0,0050 dolara kadar alınabilir. Fiyat halen makul. en iyi alma yöntemi, hacmin çoğuna sahip olan binance borsası. Parite olarak ise ethereum paritesi bitcoin’e göre daha uygun.

Kendi yatırımıma gelince. İlk kez mayıs ayında olmak üzere, her hafta holochain aldım. İlk aldığımda 16 satoshi civarındaydı, yüklü aldım. Düştükçe topladım. 6 satoshi olduğunda, çevreme haber verdim, herkese aldırdım. Kendim de ekleme yaptım. yükseldikçe yine aldım.

Ortalama olarak 10 satoshiden (dolar karşılığı 0,00085) topladım holo token’ları. Halen para buldukça topluyorum. Tabii ortalama yükseliyor fiyat arttığı için. Ama hedefim çok yüksek olduğu için, pek önemli değil aldığım fiyatlar. Bu dakikadan sonra düşmesini beklemem.

Kolay kolay düşüş olmayacak, sadece aşırı şişmelerin düzeltmesi gelir, o kadar. Trader olmadığım için de bunları kovalamam. fiyat stabil alır, geçerim. Bir kere pişman olmadım şu ana kadar. Toplamda milyonlarca holo token’ım oldu.

Kripto Paralar İçin Satış Dönemi

Satış için hedefim ise parçalı. İlk olarak 0,2 doları gördüğünde (tahmini 6 ay içinde) portföyümün %50’sini elimden çıkarırım. sonrasında 0.5 dolarda (tahmini 1 yıl) %25’ini daha çıkarırım elimden. Kalan %25’lik kısmı ise, 1 dolar olana kadar (tahmini 2 yıl) beklerim.

Yatırımımın %95’i holo token’da şu anda. Kalan %5’i ise çerez parası olarak başka coin’lerde. Yakında onları da holo’ya geçireceğim. Hesaplarımı dolar üzerinden yapıyorum. Satoshi ya da Gwei olarak yapmak pek sağlıklı değil şu ortamda.

-Reklam-

Twitter’dan ise Türkiye’den @yavuzsyildiz ve @kriptoburak‘ı takip ediyorum. Bunlar da yazılımcı ve holochain yatırımcısı. Holochain ‘e benimle benzer pencereden bakıyorlar.

Al sat yapanlara (trader’lara) ise uzaktan bakıyorum. Çünkü genelde ufak karlar ile çıkıyorlar holochain ‘den. Sonra pişmanlıklar geliyor. Benim hedefim, emeklilik ve bu gerçekten imkansız değil. Şu seviyelerden bile imkansız değil. Zamanında günlerce verdiğim emek geri dönecek. Burası net.

Mesela holochainin kod incelemesine dair güzel bir makale paylaşayım sizlerle. Holochain yazılımsal açıdan son derece iyi bir konumda. Sürekli güncelleniyor, ertelenen bir durum yok bu konuda. Şimdiye kadar yazılan kodlarda eksik bulunamadı. Bu yazılım dünyası için önemlidir.

Son olarak, ara sıra gelişmeler ile ilgili tweet’ler atacağımı söyleyerek şimdilik ara vermek istiyorum. Holochain ile zengin olanlar kulübünden şimdilik bu kadar. Kazancımız bol olsun!. $HOT #Holochain #HOT #Holofuel

Yazar: @HoloZengini Twitter

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

Sitede Siz De Yazar Olmak İsterseniz: Buraya Tıklayın.

Konuk Yazarlar

Siz kıymetli okurlarımızdan gelen el emeği göz nuru yazıları bu sayfanın altında topluyoruz... Eğer siz de sitemizde yazınızın yayınlanmasını istiyorsanız şu sayfamıza mesaj atabilirsiniz.

5 Yorum

 1. Kardeşim hayatında başarılar dilerim. Umarım hayatın boyunca yalanlara kulak asıp, senin yanında olan insanlara karşı tavır almazsın. Eyvallah

 2. Hocam merhabalar, öncelikle bu içten ve doyurucu yazı için teşekkürler. Özellikle takip etmemizi önerdiğiniz bir yer var mıdır?

  1. hocam, yazıda @holozengini nin belirttiği gibi twitter’de bir sürü sayfa var. hepsine bakın, bir kripto para için önerenleri de eleştirenleri de okuyun ki objektif bir karar verebilesiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı