Bilgisayar Mühendisliği

Index Nedir? Index Hızı Nasıl Arttırılır?

Index nedir? Webmasterlerin kullandığı index alma ifadesi ne anlama gelir? Nasıl index alınır? Dizine eklenmiş sayfaları nasıl görebilirim? Ne yaparsam yapayım Index hızım artmıyor, nasıl bir yol haritası izlemeliyim?

Eğer bunlar ve bunlar gibi nice soruya gerçek cevaplar arıyorsanız doğru adrestesiniz. Gelin sırasıyla bu soruların cevaplarına göz atalım.

Index Nedir? NoIndex Nedir?

Index Nedir: Arama motorlarının siteleri tarayarak içerisindeki sayfaları dizinlerine ekleyerek kendi ziyaretçisine belirli kriterler sonucunda sıralayarak göstermesidir.

Index Alma Süresi Nedir: Arama motorları tarafından sitenizin dizine eklenmesi için geçen süredir. Fakat sitenize ve arama motoruna bağlı olarak bu süre değişkenlik gösterir.

Bu süre yeni sitelerde haftalar sürebilirken, yeterince otorite sahibi sitelerde dakikalar belki saniyeler kadardır.

Google İndexleme Sistemi
Google İndexleme Sistemi

Uyarı: Sayfanızda “noindex” meta etiketi bulunuyorsa dizine ekleme işlemi gerçekleşmez.

Index Ne İşe Yarar?

Bir siteye ait içerikler eğer arama motorları tarafından index almamışsa (yani dizinlerine eklenmemiş ise) kullanıcılar arama yaptığında bu siteyi bulamazlar.

Bu durumun sonucunda sitenize gelmesi gereken hatırı sayılır sayıda kullanıcı gelemez. Bu da amacınıza göre;

– Daha az popülerlik / bilinirlik,
– Daha az ürün satışı,
– Daha az tıklama / gelir,
– Daha az etkileşim,
– Çok daha az büyüme hızı demektir.

Google Index Sistemi Nasıl Çalışır? Tıpkı şu görselde olduğu gibi çalışır:

Google İndex Sistemi
Google İndex Sistemi

Arama motoru botu ana sayfaya gelir, site haritası aracılığı ile oradan kategori sayfalarına, oradan da ilgili yazılara ulaşır. Bunları da inceleyip, değerlendirip şu ana kadar bilinen +200 kritere göre sıralayıp dizine ekler.

Sitemin Indexlendiğini Nasıl Anlarım?

1 dakikanızı bile almayacak olan oldukça basit bir işlem ile öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken “site:siteadı.com” şeklinde bir arama yapmaktır.

Bu yöntem sayesinde bir sitede index almış olan tüm bağlantıları ve bunların sayısını görebilirsiniz. Örnek kullanım gösterelim;

Arama Motorlarından Toplam Index Sayısı Öğrenme
Arama Motorlarından Toplam Index Sayısı Öğrenme

Aynı işlemi sitedeki tüm bağlantıların değil, belli bir bağlantının dizine eklenip eklenmediğini görmek için yapabilirsiniz.

Yapmanız gereken aynı işlemi tekrarlamaktır, fakat bu sefer arama kısmına tam bağlantıyı yazmanız gerekmektedir. Örnek kullanım gösterelim;

Belli Bir Sayfanın İndex Alıp Almadığını Öğrenme
Belli Bir Sayfanın İndex Alıp Almadığını Öğrenme

Google Search Console Kullanın

Google Search Console Nedir? İnternet sitenizin Google arama performansı hakkında, ayrıca sitenizdeki tüm hatalarla ve çözmeniz gereken sorunlarla ilgili zengin bilgi veren ücretsiz bir araçtır.

# Sitenize ait en güvenilir Index ve dizin verilerini birincil elden kontrol edebilmek için,
# Google gibi getir yöntemi ile hızlı Index alabilmek için,
# Mobil sayfalardaki olası uyumsuzluklar sebebi ile Index sorunu yaşadıklarında haberinizin olması için,
# Ve nice kolaylıklar adına Google Search Console kullanınız.

Web sitenizi Search Console olmadan iyileştirmek, herhangi bir ayakkabı giymeksizin bir koşmak gibidir. Bu, iyileştirme çabalarının çoğunun başlangıç ​​noktasıdır. (A)

Google Search Console ile Index Hızı Arttırma
Google Search Console ile Index Hızı Arttırma

Index Hızını Arttırma Yolları

(1) Google Gibi Getir Metodu

Google Search Console’a giriş yapın, URL denetimi aracına ilgili bağlantıyı girin ve tarama çubuğuna yapıştırın. “Google dizininden veri alınıyor” yazısını gördükten sonra kısa bir süre bekleyin.

Taranan sayfayı Google’a göndermek için “dizine eklenmesini iste” butonuna tıklayın ve işlemi tamamlayın. Google Yayınlanmış URL’nin dizine eklenebilir olup olmadığını test edip dizin eklemeye başlayacaktır.

Bu geçici çözümdür, eğer çok yeni bir site değilseniz bu işlem Index süresini oldukça kısaltacaktır. Ama bu işlem özellikle yeni sitelere çok kısa bir süre içerisinde dizine eklenme garantisi vermez.

Ayrıca eğer rekabetin yüksek olduğu bir haber sitesi değilseniz, bu özelliği kullanmayın. Eğer yüksek rekabetli bir haber sitesi iseniz bile sık sık kullanmanızı önermiyoruz.

Google Gibi Getir Metodu ile Hızlı Index Alma
Google Gibi Getir Metodu ile Hızlı Index Alma

(2) Backlink Kanatlandırır!

Düzenli bir şekilde zamana yayarak, spam yapmadan alınan sitenize alacağınız bağlantılar dizine eklenme süresinin zamanla azalmasını sağlar.

Dofollow bağlantısı alabileceğiniz size uyumlu siteler ve sosyal medya paylaşımları hem bu konuda işinizi kolaylaştıracak hem de otoritenizi arttıracaktır.

➽ Sitenize ekleyeceğiniz sosyal medya, elektronik posta ve mesajlaşma uygulamalarının paylaşım butonları hem size doğal ziyaretçi, hem otorite artışı hem de Index süresinde kısalma sağlayacaktır.

Profesyonel İpucu: Gerektiğinden fazla backlink alımı sonrasında sitenize gerekenden fazla sayıda arama motoru botu gelir. Genellikle de güncel içerik göremedikleri için, ceza yeme ihtimaliniz vardır. Bu sebeple az ama öz bağlantı alın.

Backlink Nedir - Backlink ile Index Süresi Kısaltma
Backlink Nedir – Backlink ile Index Süresi Kısaltma

(3) Önemli Teknik Taktikler

Site Haritası: Arama motorlarının yeni yazılarınızı kolayca bulabilmeleri için eğer eklemedi iseniz sitenize XML site haritası ekleyin. Google Search Console’a site haritasının bağlantısını eklemeyi unutmayın.

SEO Uyumlu Site İçi Mimarisi:
– Ana sayfanızda son yazılarınızın bulunması,
– Üst menü / sayfa kenarı bileşen bölümü / sayfa alt bölümü gibi yerlerde kategori sayfalarına bağlantı verilmesi,
– Sayfa altında göze batmayacak şekilde site haritasına bağlantı verilmesi,
– Sayfa kenarı bileşen bölümü / sayfa altı gibi yerlerde son yazıların otomatik olarak görüntülendiği bir widget eklenmesi,
– İçerikler arası bağlantılar verilmesi şeklinde düşünebiliriz. Mesela, şu şekilde site içi bağlantı mimarisi inşa edebilirsiniz:

İç Linkleme Index Alma Süresini Etkiler
İç Linkleme Index Alma Süresini Etkiler

Index Siteleri: Para karşılığında gerek güncel yazılarınızı, gerek aldığınız backlinkleri arama motorlarının indexlemesini sağlayan siteler mevcuttur.

Bunları araştırabilirsiniz, fakat bu geçici çözümdür, bu sebeple diğer önerilere kulak vermenizde fayda var.

Diğer Öneriler: Bundan sonra sıralayacağımız öneriler güncel içeriklerin arama motorlarının dizinlerine eklenme süresini doğrudan değil, dolaylı yoldan etkileyecek şeylerdir.

➽ İnternet siteniz HTTP ise SSL sertifikası ile HTTPS’ye geçişini yapın.

➽ Kaliteli, özgün ve işin hakkını verecek şekilde içerik yazın. Kopya içerik paylaşmayın. 

➽ Sitenizde arama motoru botlarının yetkilerini belirlediğiniz robots.txt dosyasını düzenlemeyi unutmayın. Önemli sayfaları falan yanlışlıkla engellemediğinize emin olun.

➽ Eğer ticari bir site veyahut şirket sayfası iseniz sitenizi Google My Business’a kaydetmeyi unutmayın.

➽ Hızlı ve mobil uyumlu bir İnternet sitesi oluşturun. Bu konuda Google Pagespeed İnsights ile Site Hızlandırma konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Uyarı: Bu taktiklerin tam verimli bir şekilde etkisini gösterebilmesi için, site içi ve dışı SEO ayarlarının düzgün bir şekilde ayarlanmış olması gerekmektedir. Zaten yazdığımız önemli maddelerin doğrudan bu konuyla ilgili olduğuna da tekrardan dikkatinizi çekmek isterim.

Technogezgin.com Bilgi
Index nedir ve index hızını arttırma” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı