İlginç BilgilerSağlıklı Yaşam

İsraf Nedir? İsraf ve Çevre Kirliği İlişkisi (Videolu Anlatım)

İsraf nedir sorusu ve bunun çevre kirliliği ile ilişkisi çoğumuza sıradan ve bilindik bir kavram gibi gelebilir. Ama dünyanın can damarlarından birisidir diyebiliriz.

Bakın araştırmaya göre 12 milyara yetecek kadar gıda üretiliyor ama dünyada 7.5 milyar insan olmasına rağmen ciddi bir kısmı açlıkla savaşıyor.

Bunun sebebi israf nedir sorusunun cevabıdır işte! Gereksiz bir tüketim / alışveriş çılgınlığı trendi… Bakın mesela;

Hoaydaaa nabtık biz böyle be?
Hoaydaaa nabtık biz böyle be?

Videoyla İsraf Nedir? Tüketim Çılgınlığı ve Çevre Kirliliği İlişkisi

Evet, bizler yorumlama yapmadan ve uç örnekler vermeden evvel şu videoyu “dikkatlice” izleyelim:

Güzel video değil mi? Dikkatlice izleyenler neredeyse her sahnenin rastgele yapılmak yerine özel olarak bir mesaj vermek amacıyla dizayn edildiğini fark etmişlerdir.

Gelin bunları teker teker ele alalım…

# Kur-an’dan bir ayetle, bunların tesadüf olmadığı aslında bizim yaptıklarımızın sonucu olduğu, kaderimiz bu fikrinin yanlış olduğu üzerinden başlanıyor konuya…

(Ayrıca Bakınız: Kaderimiz Önceden Mi Yazıldı? Böyle Bakış Açıları Bulamazsınız! (+18))

# İnsan tüm doğal çevreyi, unsurları fütursuz bir şekilde kullanır. Bu başta kaynak bolluğu ve nüfus azlığı sebebiyle sorun çıkarmasa da zamanla durum tam tersine dönmeye başlar.

# İşte bu sebeple israf, doğal düzenin bozulması ve çevre kirliliği alır başını gider… Ve dünya yeşilliksiz, sadece yapay makinelerden bir çöplük halini alıyor. (Herhalde bizden bir iki jenerasyon sonrası)

Şu güzellikleri israf yüzünden mahvetmeyelim (çevre kirliliği)
Şu güzellikleri israf yüzünden mahvetmeyelim (çevre kirliliği)

# En sonda da ufo ile dini kıyamet mi kastedilmiştir, yoksa insanların çevre kirliği gibi şeylerle bozduğu doğal düzenin insana kendisini hatırlatması mı kastedilmiştir bilemem.

Mesela depremler… Doğal afet mi sadece? Sizce depremden aldığımız zararda bizim payımız yok mu?

Gereksiz fazla sayıda gereksiz büyük binalar dikerek biz “gel bize normalden kat kat fazla zarar ver” diye davetiye çıkarmıyor muyuz?

Sırf israf yapıp gösteriş yapabilmek uğruna… (Ayrıca Bakınız: Mimar Sinan Bakış Açısı İle Modern Binalar Neden Dayanıksız?)

Çevre Kirliliği İle İlişkisi…

İsraf nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre bu durumun çevre kirliliği ile ilişkisine geçelim.

(Dünyaca) en basitinden doğal kaynakları daha tamamı yenmeden çöpe atılan ekmekleri yeniden yapmak için harcıyoruz.

İşte doğal kaynakları gereksiz hızlı bir şekilde tüketince doğanın direnci azalıyor bunun sonucunda da çevre kirliliği kolayca oluveriyor.

Örneklerle israf nedir ve çevre kirliliği - rehber
Örneklerle israf nedir ve çevre kirliliği – rehber

Mesela ağaçların kesildiği bir yerde yağmur yağınca toprak kolayca heyelan yapar zira ağacın köklerinin gücü, canlılığı kalmamıştır.

  • Daha da ileri gidiyorum (uzmanlara ve bilim adamlarına göre) gelecekte olacak olan su savaşları neden olacak sanıyorsunuz?
  • Dünyada 12 milyara yetecek kadar gıda üretilirken, 7.5 milyar insan dünyada yaşarken birilerinin yiyecek ekmeğe muhtaç olması ortada bir sorun olduğunun kanıtı değil midir?

Gelin bir de israf nedir sorusunu özgün örneklerle açıklayalım.

Tabi israf nedir diye sorunca aklınıza reklamların esiri olup tüketim ve alışveriş çılgınlığına yakalanmış insanlar gelmesin.

Doğa Bizim Hem Bugünümüz Hem De Geleceğimizdir
Doğa Bizim Hem Bugünümüz Hem De Geleceğimizdir

İsraf Nedir? Uç Örnekler…

# Çevresinin tesirinde kalıp kendisine uygun meslek seçimi yapmayıp, üstelik ömrü boyunca sevmediği bu işi, “kaderimiz bu ağa be” deyip yapan kişi kendi ömrünü israf eder, üstelik kendini kandırmış olur.

# Doğru beslenme ve sağlıklı yaşam konusuna dikkat etmeyip, “Allah ne verdiyse yaşıyoruz” diyen bir kişi Allah’ın kendisine “emanet ettiği” bedeni ve sağlığını israf ediyor demektir.

# Tıpkı yukarıdaki videoda olduğu gibi doğanın güzelliklerini har vurup harman savuranlar ise hem günümüz hem de gelecek nesiller için telafisi zor olan sonuçlara yol açmaktadır. (Bunun sonucu da çevre kirliliği)

# Teknoloji bağımlılığı ve / veya sosyal medya bağımlılığı ile kalabalıklar içerisinde yalnızlık yaşamakta bir çeşit zaman ve emek israfıdır. Hele hele kişi (en değerli) gençlik yıllarındaysa…

Aslında yukarıdaki 2 fotoğraf ne kadar da anlamlı değil mi? Velhasıl…

Tabi kimsenin hakkını yemeyelim, gerek devlet gerek halk gerek sivil toplum kuruluşları ülkeyi yeşillendirme anlamında oldukça güzel çalışmalar da yapılıyor.

Mesela 11 Ekim 2019’da yapılması planlanan / yapılan geleceğe nefes adlı kampanyada 11 milyon (veya milyar) ağaç dikip Guiness rekorlar kitabına girmeyi hedeflemişiz. :)

Evet bu da israf nedir sorusuna verebileceğimiz uç örneklerden birisidir.

Örnekler çoğaltılabilir ama sonuçta insanların tüm bunları kendi iradeleri ile (yani genellikle isteyerek) yaptıklarını da unutmayalım. Çevre kirliliği ve israf gibi konularda daha dikkatli olmaya çalışalım…

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizler ‘israf nedir‘ sorusu ve ‘israf çevre kirliliği ilişkisi’ konusu hakkında ne düşünüyorsunuz? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı