Bilgisayar Mühendisliği

Java Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Java Nedir: Sun Microsystems firmasının mühendislerinden James Gosling tarafından geliştirilen; her işletim sistemi üzerinde çalışan, güvenliği ön planda tutan nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Java; masaüstü bilgisayarlardan mobil cihazlara, akıllı kartlardan oyun konsollarına, yazıcılardan tıbbi cihazlara kadar pek çok yerde kullanılmaktadır. Biz de bu yazımızda bu programlama dilinin kullanım alanları, avantajları ve dezavantajları gibi çeşitli alt başlıklar üzerinden java nedir sorusunu cevaplamış olacağız. Lafı uzatmadan konuya girelim.

Java Nedir?

Java Nerelerde Kullanılır?

➽ Yazılımı bir platformda yazıp, diğer sanal platformlarda çalıştırmak,
➽ İnternet tarayıcısı ve erişilebilir internet hizmetleriyle çalışacak programlar yaratmak,
➽ Üst seviyede özelleştirilmiş uygulamalar ve hizmetleri oluşturmak adına, uygulamaları ve hizmetleri birleştirmek,
➽ Yüksek düzeyde güvenlik gerektiren kurumsal uygulamaları oluşturmak,
➽ Cep telefonları, uzak işlemciler, mikro denetçiler, kablosuz modüller, sensörler, ağ geçitleri, tüketici ürünleri ve neredeyse tüm elektronik aygıtlar için güçlü ve verimli uygulamalar yazmak…

Java Nedir - Nerelerde Kullanılır
Java Nedir – Nerelerde Kullanılır

Neden Java Kullanmalıyım? (Java’nın Avantajları)

Güvenliği Ön Planda Tutması: Java temel olarak güvenliği ön planda tutması sebebiyle pek çok ortamda sıkça tercih edilmektedir. Hatta Java için güvenliği en ön planda tutan dildir diyebiliriz. API’ler sayesinde şifreleme, sayısal imza gibi güvenlik önlemleri alınabilir. Ayrıca ağ ortamındaki güvenlik derecesi oldukça yüksektir.

Platformdan Bağımsız Çalışması: Java hem taşınabilir, hem de platformdan bağımsız bir dildir. Bu sayede programı yazıp sadece bir kez çalıştırdıktan sonra istediğiniz işletim sistemi üzerinde çalıştırabilirsiniz. Üstelik Java hem derlenen, hem de yorumlanan bir dildir.

Java Bu Sayede Platformdan Bağımsız Bir Dil Olmayı Başarmıştır
Java Bu Sayede Platformdan Bağımsız Bir Dil Olmayı Başarmıştır

Yüksek Performanslı Bir Dil Olması: Java dili kullanılarak profesyonel yazılımlar geliştirildiği taktirde bunun karşılığını tam olarak verir ve size özel yeteneklerini gösterir. Kurumsal uygulamalarda Java’nın sıkça tercih edilmesi bunun en önemli kanıtıdır. Ama bu durum beraberinde yavaşlık sorununu da doğurmaktadır.

Zengin Kütüphane Desteği (API): Java; XML, ağ, arayüz gibi çeşitli alanlarda uygulama geliştirmek amacıyla kullanılabilecek oldukça zengin bir kütüphaneye sahiptir. Üstelik bunlar ücretsiz olarak indirilebilir.

Çoklu Kullanım (Multithreading): Java birden fazla işlemin aynı anda yapılmasına izin verir. Bu durum da performansı arttırmaktadır.

Java, Popüler ve Sıkça Tercih Edilen Bir Programlama Dilidir
Java, Popüler ve Sıkça Tercih Edilen Bir Programlama Dilidir

Çöp Toplama (Garbage Collector): Java C++ diline ciddi bir şekilde benzemesine rağmen, bu dilden farklı olarak otomatik olarak bellek tahsisi yapar, işi biten ve kullanılmayan nesneler bellekten çöp toplayıcı ile toplanarak (silinerek) bellekte gereksiz kullanım yapılmaz. (Mesela C++ dilinde bellek kaçakları oluşmakta ve aynı şeyi kodlaması Java’ya göre daha çok satırda olmaktadır)

Neden Java Kullanmamalıyım? (Java’nın Dezavantajları)

Java; her ne kadar çeşitli alanlarda kaliteli uygulamalar yazmak için bir çok avantajı bize sunsa da elbette kimi eksiklikleri ve gücünün yetmediği yani dezavantajlı olduğu alanlar da vardır. Java’nın dezavantajları ise şunlardır:

.#. Java programları, C ve C++ gibi programlama dillerine göre her ne kadar üstün olsa da, daha çok bellek tüketmesi ve Java yorumlayıcısına ihtiyaç duyması sebebiyle C dillerine göre 20 kat daha yavaştır. de Bu durum da beraberinde daha yüksek donanım maliyetleri gibi bir sorunu doğurur.

.#. Her ne kadar otomatik çöp toplama (garbage collection) özelliğini bünyesinde barındırsa da, bu özelliğe dışarıdan çeşitli kodlar vasıtasıyla müdahale etmemiz olası değildir. Bu da yine kimi durumlarda karışıklığa sebep olmaktadır.

Java'nın Dezavantajları Nelerdir
Java’nın Dezavantajları Nelerdir

.#. Düşük seviyeli programlama konusunda yeterince destek yoktur, hatta bazı konularda hiç destek yoktur. Mesela Java’da pointer (Gösterici / İşaretçi) yoktur.

.#. C ve C++ dillerinin aksine, Java’da unsigned (işaretli olmayan) sayılar için destek yoktur. Bu, kimi durumlarda karışıklığa sebep olmaktadır.

Ne Zaman Java Kullanmalıyım?

.#. Anahtar Kavram: Güvenli programlar üretmek

İşte zurnanın zırt dediği yer ne zaman hangi programlama dilini tercih etmemiz gerektiğidir. Bir ton programlama dili var, hepsi ile hemen hemen aynı işlemleri yapabiliyorum ama Java programlama dilini ne zaman ve hangi sebeple kullanmalıyım diyorsanız bunun da cevabı şu şekildedir:

Kurumsal Uygulamalar: Java, güvenlik temelli bir programlama dili olduğu için kurumsal uygulamalarda sıkça tercih edilir. Şirketler, bankalar gibi veri güvenliğine önem vermesi gereken kuruluşlar bu dili tercih ederler.

Java Ne Zaman ve Nerelerde Kullanılır [Rehber]
Java Ne Zaman ve Nerelerde Kullanılır [Rehber]

İnternet Geliştirme: İnternet tarayıcısı ile erişilebilir internet hizmetleriyle çalışacak programlar geliştirmek için kullanılır. Çevrim içi forumlar, mağazalar, anketler, HTML formlarını işleme ve daha fazlası için sunucu taraflı uygulamaları geliştirmek için Java kullanılır.

Android Uygulamalar: Meşhur mobil işletim sistemi Android ile çalışan cihazlarda kullanılabilecek uygulamaların kodlamaları genellikle Java ile yapılır.

İnternet Siteleri: HTML ve Java kodlarının birleşimi olan JSP (Java Server Page – Java Sunucu Sayfası) ile internet sitesi yapmak mümkündür. Ayrıca internet siteleri için çeşitli hizmetleri de yine bu dille yapabilirsiniz.

Java İsmini Nereden Alır?

Java, Amerika kıtasında kahvenin (coffee) daha gündelik olarak kullanım şeklidir. Java programlama dilinin simgesi de, bu yazıda da defalarca gördüğümüz üzere şunun gibi bir kahve fincanıdır:

Java İsmini Nereden Alır (Java Kahvesi)
Java İsmini Nereden Alır (Java Kahvesi)

Bu dil, ilk geliştirmeye başlandığı dönemlerde adı Oak olarak belirlenmişti. Fakat bu isimde başka bir programlama dili olduğu fark edilince, o anda kahvehanede bulunan Java geliştiricileri grubu oradaki kahve markasından esinlenerek Java ismini vermişlerdir.

 Eğer programlama öğrenmek istiyor ama nereden başlayacağınızı ve nasıl öğreneceğinizi bilmiyorsanız “Yazılım Öğrenmek – Programlama Öğrenmek” konulu rehberimize göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Java nedir, nerelerde kullanılır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı