Sağlıklı Yaşam

Kas Ağrısı Nasıl Geçer? (Birbirinden Kolay ve Etkili Yöntemler)

Bu seferki konumuz kas ağrısı nasıl geçer veyahut halk içindeki adıyla hamlama nasıl geçer? Hani kaslarınızı zorladıktan bir kaç saat sonra kaslarınız ağrımaya başlar, zaman ilerledikçe acıdan ötürü ilgili kasınızı iyice oynatamaz hale gelirsiniz. İşte biz buna halk dilinde hamlama diyoruz.

Vakit kaybetmek istemiyorum diyenler aşağıdaki menüdeki başlıklardan istediğine tıklamak suretiyle istediği yeri okuyabilirler:

Hamlama Ağrılarına Ne Sebep Olur?

Kas ağrısı nasıl geçer sorusunun cevabını güzel bir şekilde verebilmemiz için önce sorunun kaynağına hep birlikte inmemiz gerekiyor.

 • En çok bilinen nedeni günlük yoğun fiziksel etkinlikler (ağır dozajda ağırlık çalışmak, gereğinden fazla koşmak falan gibi)
 • Normalden ağır işler altında çalışmak (yük taşımak gibi)
 • Bunun yanı sıra terlediniz diyelim. Ve aniden terli halinizle (kışın falan) soğuk bir ortama çıktınız. Bu da hamlama yaşamanız için bir sebeptir
Hamlama Neden Olur?
Hamlama Neden Olur?

Ha ille başka sebepler vardır ama benim bildiğim en yaygın sebepler bunlardır. Ben çoğumuzun düzenli olarak başına gelen bir örnek daha vereyim, beyler bilirsiniz halı saha maçı sonrası enerji depomuz tükenir ve kaslarımız ağrır. Hatta bir kaç gün geçmeyebilir, işte o ağrılar HAMLAMA durumudur!

Gördüğünüz olayın temel sebebi genellikle kaslarımızı gereğinden fazla derecede zorlamaktır.

Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

(1) Sıcak Şeyler ile Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

“Temel mantığı çok basittir, sıcak şeyler damarlarınızı genleştirir ve damarlarınızda ağrıya sebep olan laktik asidin uzaklaşmasını sağlar.”

Yani çözümümüz sıcak sıcak! Daha sıcak! Çok daha fazla sıcak!

Ama bunu dedim diye gidip kaynar sıcaklıktaki su ile çay, kahve içecek değilsiniz. Hamlama ağrılarına karşı yapabileceğiniz değişik opsiyonlar var ve şunlar:

 • Hamama gidip masaj yaptırmak
 • Jakuzi (Özellikle spor salonuna gidiyorsanız önerilir)
 • Evde sıcak bir banyo ve masaj
Şimdi buna kim hayır diyebilir ki?
Şimdi buna kim hayır diyebilir ki? (Hele bir de soğuk içecek ve manzara varsa)

(2) Bazik Şeyler Tüketerek Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

“Vücuttaki laktik asidi, baz ile tepkimeye sokarak; asitlik özelliğini etkisiz hale getiriyoruz. (Lise kimyasından da hatırlayacağımız üzere “Asit + Baz –> Tuz + Su”)”

Türkçe meali şu, üzerinde bazik veya alkali yazan suları tüketin. Ama tabi tutup da bunu abartıp kendi sağlığınıza kast etmeyin. Bu mantıki bir yöntem, %100 garanti veremem ama doktorunuza danışıp uygulamanızda fayda var.

Hürriyet Haber – Alkali (Bazik) Ol Ki Genç Kalasın

Alkali Su ile Kas Ağrısı Nasıl Geçer
Alkali Su ile Kas Ağrısı Nasıl Geçer

Tarif-1: Evde Alkali Su Yapımı

Gerekli Malzemeler: Limon, su, (isteğe bağlı olarak) deniz tuzu

Tarif: Bir tane limonu güzelce dilimleyerek suyun içerisine atın. Bir kaç saat kadar bekletin. İşlem bitince içerisinde 2 litre suya 1 çay kaşığı olacak şekilde deniz tuzu ilave edin ve güzelce karıştırın.

Tarif-2: Evde Alkali Su Yapımı

Gerekli Malzemeler: Karbonat, su

Tarif: Malzemeleri güzelce karıştırın :)

Bu iki tarif ile kas ağrısı nasıl geçer diye üzülmeniz umarım ki son bulacak!

(3) Temiz Hava Alarak ile Kas Ağrısı Nasıl Geçer?

“Kaslarınızda biriken laktik asitlerin oksijenli solunum reaksiyonları ile yıkılmasını amaçlar.”

Hocam bana bilimsel bilimsel konuşma derseniz meali şu; oksijen alabileceğiniz yerlerde (yağmur sonrasındaki hava, su kenarları, ormanlık araziler ve benzeri) kendinize oksijen takviyesi yaparsanız daha hızlı bir şekilde kas ağrıları geçecektir.

(4) Alternatif Yöntemler Araştırın

Hamlama Nasıl Geçer
Hamlama Nasıl Geçer

Hamlama Ağrısı Yaşamamak İçin Öneriler

 • Vücudunuzun doğal dengesini bozmamak adına; aniden (yani vücudunuzu alıştırmadan) sıcak ortamdan aşırı soğuk ortama veya soğuk ortamdan aşırı sıcak ortama geçmeyin. Kas ağrıları bir yana, şaka bir yana gerçekten ölümcül bir hatadır bu.
 • Gerek spor salonunda, gerek başka bir yerde ağırlık çalışırken asla kendinizi alıştırmadan ağır hareketler yapmayın. Alışık değilseniz ilk haftalarda kardiyo dediğimiz hareketleri yapın. Bu vücudunuzu ağır hareketlere alıştırmanız açısından önemlidir.
 • Beslenmenize özellikle dikkat edin. Kaslar proteinlerden oluşur haliyle onları diri tutabilmek için beslenme konusunda protein yemeye daha doğrusu kaliteli protein tüketmeye (özellikle hayvansal kaynaklı proteinler tüketmeye) önem vermeliyiz. Bir de lifli gıdalara tabi…
Kas Ağrısı Nasıl Geçer
Kas Ağrısı Nasıl Geçer
 • Normal birisi 2-3 gün hamlama ağrısı çekerken siz alışık olmadığınız için 1 hafta falan ağrı yaşayabilirsiniz. Bizden uyarması.
 • Bunların yanı sıra bir iş yaparken (özellikle kaslarınız ağrıyorsa) işlerinizi ağır ağır yapın. Yazıktır, “hamlama”nın üzerine bir de kas liflerinin yırtılmasını istemeyiz değil mi?
 • Kapasitenizi zorlamayın, ya da zorlayacak iseniz ısınma hareketlerine özellikle dikkat edin. Ayrıca evet kaslar ağır egzersizler sonrası kılcal damarların bölünmesi ile büyür ki ağır egzersiz yapmak ile abartmak arasında ince bir çizgi vardır bu çizgiyi iyi yakalamak lazım.
 • Bu arada insandaki kılcal damarları uç uca eklersek dünyayı dört kez turluyormuş. Mükemmelliğe bakar mısın? Bunu da belirtmek istedim de :) Bir de son olarak kas ağrısı nasıl geçer diye endişelenmeyin. Asla sürekli oturma halinde kalmayın, hareket halinde olun ABARTMADAN!
Kas Ağrısı Nasıl Geçer
Kas Ağrısı Nasıl Geçer

Bilimsel Boyut: Laktik Asit Birikimi ve Kas Yırtılması

Sporunuzu güzelce yaptınız diyelim hatta biraz ağır yaptınız o gün enerjik olduğunuz için. Peki sonra ne oldu? Birden ne olduğuna anlam veremediğiniz ağrılar başladı. İlerleyen saatlerde kılınızı bile kıpırdatamaz hale geldiniz. Zira siz oynattıkça acıyor.

Sporcular arasında bu durum kondisyondan düşmek veyahut antrenmansızlık olarak da adlandırılmaktadır. 

Kaslar neden ağrır derseniz, ya (sporda veya gündelik yaşamda) ağır hareketler yapmanız sonucunda kaslarınız çok çalışmış, çok yorulmuş ve bunun sonucunda kaslarınızda laktik asit birikimi olmuştur ya da kaslarınızda yırtılma falan olmuştur.

İkinci durumda ağrı ve acı kat kat şiddetli olur ki bu durumda direkt doktora uçuyorsunuz tek saniye bile beklemeden.

Ama iki durumda da ortak olan sebep dikkat ettiyseniz vücudumuzu gereğinden fazla zorlamak!

Hayati Uyarı: Bu yazıda kas ağrıları hakkında yazılanlar bilgi verme amaçlı olup, doktor kontrolünde uygulanması gereken önerileri kapsamaktadır.

Sizde “Kas ağrısı nasıl geçer” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı