Bilim ve Teknolojiİlginç Bilgiler

Kaslar Nasıl Büyür – Doğru Bilinen Hayati Yanlışlar

Kaslar nasıl büyür sizce? Bu sorunun ASIL CEVABI hareketleri yaparken ki son bir kaç tekrardaki o acı ve yırtılma hissinde saklıdır. Bir şampiyon ve sıradan insan arasındaki fark ona dayanabilme ve onun üstesinden gelebilmektir.

Peki ya sizce kaslar nasıl büyür? Yüksek ihtimalle kaslar bölünerek büyür tarzı bir cevap vereceksiniz fakat cort! Yanlış cevap verdiniz. Kas hücreleri bölünmez. Bu arada asla unutmamanız gereken temel felsefe şu olsun:


“No pain, no gain. (Acı / zahmet yoksa kazançta yok)”


İşte kaslar nasıl büyür konulu yazımızda da bu tarz, çoğu kişinin doğru olarak bildiği ve hatta okudukça yanlış olduğuna inanamayacağı yanlışları düzelteceğiz.

Kaslar Nasıl Büyür - Neler Etkiler
Kaslar Nasıl Büyür – Neler Etkiler

Bu kavram yanılgılarını düzeltelim ki, ne yapmanız gerektiğini doğru bir şekilde kestirin. Üstelik spor ortamında anlatmak için güzel bilgiler bunlar :) Hazırsanız başlayalım.

1. Kas Hücreleri Bölünmez!


Kavram Yanılgısı 1: “Kas hücreleri bölünmez! Aslında kılcal damarlar büyür (hacim artışı), yırtıkları onarırken sertleşirler (sert vücut bu sayede yapılır).”


Kılcal damar ne olabilir ki hepi topu demeyin, bir insanın vücudundaki kılcal damarlar 40.000 kilometre uzunluğunda olup dünyayı bilmem kaç kez turlayabiliyormuş. İnanmayanlar yazıyı bitirdikten sonra şuraya bakabilirler.

Sporun Faydaları - Beyin ve Zihin Sağlığı

2. Dinlenirken Kaslar Nasıl Büyür


Kavram Yanılgısı 2: “Kaslar egzersiz yaparken değil, dinlenirken hacim artışı sağlar / büyür.”


“Nasıl olur ya?” demeyin, şaşırmanız normal. Tabi bunu duyunca düz mantık ile düşünüp de “Çalışmadan otururken kaslar nasıl büyür ki, o zaman evde 24 saat oturan adamların kocaman vücudu olurdu?” gibi saçma bir soruyu da sormayın.

Sahiden dinlenirken kaslar nasıl büyür? Cevabı oldukça basit; egzersizde kaslarınızdaki lifler mi, kılcal damarlar mı artık neyse onları yırtıyorsunuz.

Yırtılma yaşadıkça onlar da kendilerini onarmak için dış katmanlarına ekstra katmanlar çekiyorlar. Böylelikle genişliyor ve al sana geniş, şişik bir vücut.

Tabi bunu duyup da egzersizleri çok da abartmayın. Egzersiz sonrası geçici hacim artışının sebebi başkadır. Her şey ölçüsünde güzeldir.

Uyku ve dinlenme de kas yapımı açısından önemlidir.
Uyku ve dinlenme de kas yapımı açısından önemlidir.

Aslında sporda hacim artışının temel mantığı bu. Vücudun kendisini zor duruma, zor şartlara adapte etmesini yani uyum sağlamasını sağlıyorsunuz. Tabi tam olarak üstte belirttiğimiz gibi “No pain no gain.” Felsefeniz bu olsun. Yani “Acı yoksa kazançta yok.”

Bu arada dikkat ettiniz mi bilmiyorum, fitness antrenörlerinin çoğu benim başlıkta kullandığım gibi kas büyümesi ifadesini kullanmazlar, hacim artışı ifadesini kullanırlar. Aslında doğru olan ifade budur.

3. Proteinle Kas Büyümesi Arasındaki İlişki

Pekala, o zaman kasların zamanla şişmesi (hacim artışı sağlaması) için “SADECE” protein mi almamız gerekiyor? Zoort! Yanlış cevap.


Kavram Yanılgısı 3: “Vücutta karbonhidrat ve yağlar da proteine çevrilebilir fakat kas yapımı için o kadar da etkili olmazlar.”


Hayvansal Kaynaklı Proteinler İle Kaslar Nasıl Büyür
Hayvansal Kaynaklı Proteinler İle Kaslar Nasıl Büyür

Yani kaslar egzersiz sonrası dinlenirken proteinler aracılığı ile büyür. Bu arada size hayati bir uyarı yapayım. Eğer sağlığınıza önem veriyorsanız PROTEİN TOZU veya STEROİT kullanmayın.

Protein tozunun tonla zararı var, internette bakabilirsiniz. Güzel şekilli vücudu kısa sürede yapacağım diye aman sağlığınızdan olmayın. Vücudu elbette yaparsınız ama sağlığınızı kolay kolay geri getiremezsiniz.

Steroitte ise sıkıntı şu: vücudu şişiriyor, testosteronu epeyce arttırıyor da yapay olarak arttırdığı için vücut doğal üretim mekanizmasını KÖKTEN bozabiliyor, hiç olmasa dahi zarar veriyor.

“Tamam onu da anladık muhteşem” diyorsanız lafı dolandırmadan devam edelim. Peki bu her protein aynı mı dersiniz? Kesinlikle hayır.

4. Proteinlerle Kaslar Nasıl Büyür?


Kavram Yanılgısı 4: “Bitkisel kaynaklı proteinler kas hacim artışı için kalitesizdir, kas yapımına etkileri çok çok düşüktür. Bu sebeple hayvansal kaynaklı proteinler almanız gerekir. Lösin adlı aminoasidi lazım ki insan bu proteini vücudunda sentezleyemez!”


Yani formülümüz şu: kasların gelişmesi için HAREKETLERİ DOĞRU YAPMANIZ HAYATİ ÖNEME SAHİPTİR! UYKU DA AYNI ŞEKİLDE! BİR DE KALİTELİ BESLENME TABİ…

Kaslı Vücut

Tavsiyeler ve Özet – Kaslar Nasıl Büyür

  • Egzersizleri yaparken acı çekmiyorsanız kaslarınız gelişmeyecektir. Kaslar nasıl büyür sorusunun ASIL CEVABI son bir kaç tekrardaki o acı ve yırtılma hissinde saklıdır. Bir şampiyon ve sıradan insan arasındaki fark ona dayanabilme ve onun üstesinden gelebilmektir.
  • Eğer okumadıysanız şu yazılarımıza göz atmayı unutmayın:

Sporun Faydaları Nelerdir – İsteğinizi Arttıracak Bir Yazı

Kas Ağrısı Nasıl Geçer – Etkili Yöntemler Burada

  • Doğru bilgiyi araştırın. Çoğumuzun kafası kavram yanılgıları ile dolu gördüğünüz üzere. Gördüğümüz her şeye direkt doğru diye atlamayalım.
  • Hayvansal kaynaklı proteinler kas yapımında çok daha etkilidir.
  • Spora yeni başlayacak olanlar kendilerini zor bir sürece hazırlasınlar. Kendilerine “acıdan başka bir şey” maalesef ki vaad edemeyiz. Acının sonu çok tatlı olacak merak etmeyin. O kasların büyüdüğünü gördükçe mutluluktan uçacaksınız.
  • Araştırmaktan çekinmeyin. Mesela bu yazı yetmez diyorsanız şu videoyu da izleyebilirsiniz:

Videolu Anlatım

Sizde “kaslar nasıl büyür” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı