Bilim ve Teknolojiİlginç Bilgiler

Bilimde Kesin Bilgi Yoktur – Bilim Mutlak Doğru Değildir!

Kesin bilgi bilimsel bilgi demek değildir! Bu demek değildir ki her şeyin varlığından şüphe edelim. Bilimsel bilgiler, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte zamanla değişmiştir, değişmeye de devam edecektir.

Su aka aka yolunu bulur misali… Gelin bunu size çok güzel örneklerle açıklayalım… Kendinizi bulmaca çözer gibi hissedebilirsiniz :) (İsteseniz aşağıdaki listedeki başlıklardan istediğinize tıklayarak direkt orayı okuyabilirsiniz.)

Bilimde Kesin Bilgi Yoktur

Öncelikle saksıları biraz çalıştıralım.

  • Mesela 40-50 yıl öncesine gidelim, o zamanın bilimsel kabullerine göre sigara yararlıydı. İnanmadıysan şu habere göz atabilirsin. Bugünse zırıl zırıl zararlı olduğu kanıtlandı ve hatta sigara paketlerinin üzerine bile “sigara öldürür” şeklinde yazılıyor.
Bilimsel Süreçlerde Kesin Bilgi ve Yargılardan Kaçınmalıyız
Bilimsel Süreçlerde Kesin Bilgi ve Yargılardan Kaçınmalıyız
  • Mesela 30 yıl öncesine gidelim. Bilinçaltı için fazla etkisi olmayan, gereksiz, balon bir mekanizma gözüyle bakılıyordu. Şimdi ise, Quantum fiziği ile tam zıttı olduğu kanıtlandı.
  • Bu sefer çok değil 10 yıl öncesine gidelim. 10 yıl önce Plüton gezegen olarak “kabul ediliyordu”. Bugünse (2019) gezegenden sayılmıyor.

Örnekler elbette ki çoğaltılabilir. Demek ki neymiş bilimde kesin bilgi yokmuş, olayların o günkü verilere göre EN DOĞRU BİÇİMDE bilimsel yorumu yapılıyormuş . Biraz da diğer bilimlerden örnekler verelim…

Farklı Bir Bakış Açısı

Yani demek istediğimiz şey, tıpkı şu görselde olduğu gibi bir şey. Neden kısa yolu DAHA AZ MALİYETLE yapmak yerine yolu uzatıyoruz. Üstelik viraj ve kaza riski de var. Yazının alt mesajı “Her doğru denilene inanmayın.”

Mühendis Aklı

Kesin Bilgi Yoktur – Tarihten Kareler

Bize lisede gösterilen çok güzel bir örnek vardı buna dair. Seksenli yıllara kadar Orhan Bey’in Osmanlı’daki ilk parayı bastırdığına inanılırdı. Ta ki yeni türden bir para bulunana dek…

Tarihte de Kesin Bilgi Yoktur - Bilim de Mutlak Doğru Değildir!
Tarihte de Kesin Bilgi Yoktur – Bilim de Mutlak Doğru Değildir!

O paranın bulunması aslında ilk parayı bastıranın Orhan değil de Osman Bey olduğu kanıtlanmıştır.

Demek ki neymiş kesin yargılardan kaçınmak gerekiyormuş!

Saksıyı Çalıştıran Birisi Bu Kısmı Okurken Şu Soruyu Mutlaka Sormuştur: Kesin bilgi yoktur diyorsun ama Osman Bey’in ilk parayı bastırdığını kesin bir ifade ile söylüyorsun. Bu nasıl iştir?

Buna cidden dikkat eden varsa tebrik ederim. İşte kesin bilgi yoktur muhabbetinin asıl anahtar kısmı burası! Yeni bilgi bulunsa bile, o bilgi “daha yeni ve doyurucu bir bilgi bulunana dek” geçerlidir! Yani kesin bilgi yoktur, kesin yargılara varmak ciddi bir yanlıştır!

Yeni kapsamlı bilgiler eskilerini değiştirir. Bu insanlığın varlığından beri böyle olmuştur ve böyle olmaya da devam edecektir. İnsanlık tüm gelişimini ve inşa edebildiği medeniyeti buna borçludur. Meseleyi kaptınız, vallahi kaptınız…

Tarihten Uçuk ve Kanlı Örnekler

Pisagor’un (hani şu hipotenüsü bulan adam) yaptığı buluşları çekemeyen insanlar tarafından yakılarak öldürüldüğünü biliyor muydunuz? Bu arada farklı bir bakış açısı kazanabilmeniz adına şu ilginç bilgiyi de şuraya bırakalım:

Kıskançlık Her Daim Başa Bela :)
Kıskançlık Her Daim Başa Bela :)

Bir de Galileo’nun ibretlik hikayesini paylaşmak gerekir. Dönemin bilimsel yargılarına karşı çıktığı (sanırsam düz dünya konusu) ve kanıtlamayı da başardığı için, aksi düşünceler sebebiyle (oysa bilim hür düşünce demektir) yargılanmıştır ve idam cezası yemiştir.

Galileo ise eğer idam edilirse bilime katkı sağlayamayacağını düşünmüş ve iddialarından vazgeçmiş gibi yapmıştır. Cezası ise ev cezasına çevrilmiştir. Ev cezasında ise çalışmalarına devam edip gizlice başka yerlere ulaştırmış ve bu sırada da kör olmuştur. (Oha lan adamdaki azme bak)

Bu iki örneği de sırf şunun için verdim: bilimde ilerleme doğru bilineni bile sorgulamaya bağlıdır fakat bu eylem genellikle kötü sonuçlanır. Kesin yargılardan da objektif olabilmek adına kaçınmalıyız.

Galileo Yargılanırken (Tarihi Tablo)
Galileo Yargılanırken (Tarihi Tablo)

Felsefede de Kesin Bilgi Yoktur

Bilim, psikoloji, Quantum, tarih falan demişken felsefeye değinmemek olmaz tabi. Evet kıymetli okurlarım, felsefede bu durum çok daha bariz bir şekilde ortadadır.

Hatta kimi filozoflar kesin bilgi olayını fazlasıyla abartıp, hiçbir şekilde doğru bilgiye ulaşamayacağımızı iddia ederler. (Detaylı Bilgi İçin Septisizmi Araştırınız.)

Olay bunlarla da sınırlı değil. Belli bir konuya dair çok farklı görüşlerden oluşan zengin bir fikir şöleni de mevcuttur. Mesela sırf estetik ve doğayla ilgili birbiriyle çelişen bir ton görüş var ki hepsinin de kendince mantıklı sebepleri var.

Bu konuda da kesin bir fikir birliğine varılamamış.

End of the story diyoruz kafaları daha fazla karıştırmamak adına… :) Velhasıl;

Sizde “kesin bilgi yoktur!” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı