Bilim ve Teknolojiİlginç Bilgiler

Bilimde Kesin Bilgi Yoktur – Bilim Mutlak Doğru Değildir!

Bilimsel bilgi mutlak doğru değildir, yani kesin bilgi değildir! Bu dediğim gericilik veyahut bağnazlık değil, doğrudan bilimsel bilginin bir özelliğidir. Tabi bu demek değildir ki her şeyin varlığından şüphe edelim.

Bunun anlamı; bilimsel bilgiler, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte zamanla değişmiştir, değişmeye de devam edecektir. Tıpkı su aka aka yolunu bulur misali… Gelin bunu size saksıları çalıştıracak çok güzel örneklerle açıklayalım. Kendinizi bulmaca çözer gibi hissedebilirsiniz :)

Bilimde Kesin Bilgi Yoktur – Örnekler

40-50 yıl öncesine gidelim, o zamanın bilimsel kabullerine göre sigara yararlıydı. Bugünse zırıl zırıl zararlı olduğu kanıtlandı ve hatta sigara paketlerinin üzerine bile “sigara öldürür” şeklinde bu gerçek yazılmak zorunda.

Eskiden Sigara Yararlıdır, Sigarayı Doktorlar Dahi İçiyor Temalı Bir Çok Yerli Yabancı Haber Yapılmıştır
Eskiden Sigara Yararlıdır, Sigarayı Doktorlar Dahi İçiyor Temalı Bir Çok Yerli Yabancı Haber Yapılmıştır

Yaklaşık 30 yıl öncesine gidelim. Bilinçaltı için; hayata fazla etkisi olmayan, gereksiz, toplum nezdinde balon gibi şişirilmiş bir mekanizma gözüyle bakılıyordu. Şimdi ise, Quantum fiziği ile bu denilenlerin tam zıttı olduğu kanıtlandı.

Bu sefer çok değil yaklaşık 10 yıl öncesine gidelim. 10 yıl önce Plüton gezegen olarak “kabul ediliyordu”. Bugünse yapısından ötürü (2019) gezegenden sayılmıyor.

Eskiden sirkeli su sebze ve meyveleri arındırmak için ideal metot iken, bugün tarım ilaçlarından dolayı çok zararlı bir uygulamaya dönüştü. Yani teknolojik gelişmeler bilimsel gerçekleri etkiledi. Bu konuda detaylı bilgi almak için “Sirkeli Su İle Meyve ve Sebze Yıkamayın!” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Benzer nice örnekler verilebilir ve elbette ki örneklerin sayısı çoğaltılabilir. Ama biz sadede gelelim: demek ki neymiş bilimde kesin bilgi yokmuş, olayların o gün elde bulunan verilere göre en doğru biçimde bilimsel yorumu yapılıyormuş. Biraz da diğer bilimlerden ve alanlardan örnekler verelim…

Bilimsel Süreçlerde Kesin Bilgi ve Yargılardan Kaçınmalıyız
Bilimsel Süreçlerde Kesin Bilgi ve Yargılardan Kaçınmalıyız

Tarih Bilimde de Kesin Bilgi Yoktur!

.#. Bilimsel çalışmalar sonucunda elde edilen yeni, farklı ve kapsamlı bilgiler eski yargıları değiştirir. Bu insanlığın varlığından beri böyle olmuştur ve böyle olmaya da devam edecektir. İnsanlık tüm gelişimini ve inşa edebildiği medeniyeti buna borçludur.

Örnek: Okullarda tarih derslerinde bu konuyla ilgili gösterilen çok güzel bir örnek vardır: seksenli yıllara kadar Orhan Bey’in Osmanlı’daki ilk parayı bastırdığına inanılırdı. Ta ki daha eski bir Osmanlı parası bulunana dek… O paranın bulunması aslında ilk parayı bastıranın Orhan değil de Osman Bey olduğu göstermiştir.

Tarihte de Kesin Bilgi Yoktur - Bilim de Mutlak Doğru Değildir!
Tarihte de Kesin Bilgi Yoktur – Bilim de Mutlak Doğru Değildir!

Technogezgin.com Bilgi
Anlatılanları sindiren ve yeterince meraklı birisi, şu satırları okurken kafasına illaki şu soru gelmiştir:
“Kesin bilgi yok diyorsun ama Osman Bey’in ilk parayı bastırdığını kesin bir ifade ile söylüyorsun, bu nasıl iştir?”

Buna cidden dikkat eden varsa tebrik ederim. İşte kesin bilgi yoktur muhabbetinin asıl anahtar kısmı burasıdır! Yeni bir bilgi bulunsa bile, o bilgi “daha yeni ve doyurucu bir bilgi bulunana dek” geçerlidir! Yani kesin bilgi yoktur, kesin yargılara varmak ciddi bir yanlıştır!

Bilimde Farklı Bir Bakış Açılarının Önemi

Başarılı bir bilim adamı eldekilerle yetinmez, devamını ister ve bunun için de çabalar. Farklı bakış açılarını kullanarak, sorunlara farklı çözümler bulur ve içinden en mantıklı olanı seçer. Mesela;

Mühendis Aklı

Bu görselde de anlatılmaya çalışıldığı gibi “Neden kısa yolu daha az maliyetle yapmak yerine yolu uzatıyoruz? Üstelik viraj ve kaza riski de ortaya çıkmış oluyor!” İşte bu sebeple bilim ve teknoloji alanında farklı bakış açıları hayati derecede önemlidir.

Tarihten Uçuk-Kaçık ve Kanlı Örnekler

Uçuk Pisagor Örneği: Pisagor’un (hani şu hipotenüsü bulan bilim adamı) yaptığı buluşları çekemeyen insanlar tarafından yakılarak öldürüldüğünü biliyor muydunuz? Peki ya şunu biliyor muydunuz? Etme bulma dünyası tabi :)

Kıskançlık Her Daim Başa Bela :)
Kıskançlık Her Daim Başa Bela :)

İbretlik Galileo Hikayesi: Düz dünya konusu başta olmak üzere dönemin bilimsel yargılarına karşı çıktığı ve bunları kanıtlamayı da başardığı ama dönemin otoritesinin (Kilisenin) aksi yöndeki sabit düşünceleri sebebiyle yargılanmıştır ve idam cezası yemiştir.

Galileo ise eğer idam edilirse bilime katkı sağlayamayacağını düşünmüş ve iddialarından vazgeçmiş gibi yapmıştır. Cezası ise ev cezasına çevrilmiştir. Ev cezasında ise çalışmalarına devam edip gizlice başka yerlere ulaştırmış ve bu sırada da kör olmuştur. (İşte azim!)

Oysa bilim özgür fikirler değil midir? Bilimde ilerleme doğru bilineni bile sorgulamaya bağlıdır fakat bu eylem genellikle kötü bir şekilde sonuçlanır. Ama gene de objektif olabilmek adına kesin yargılardan kaçınmalıyız.

Galileo Yargılanırken (Tarihi Tablo)
Galileo Yargılanırken (Tarihi Tablo)

Felsefede de Kesin Bilgi Yoktur

Bilim, psikoloji, Quantum, tarih falan demişken felsefeye değinmemek olmaz tabi. Kimi filozoflar (septikler) kesin bilgi olayını fazlasıyla abartıp, hiçbir şekilde doğru bilgiye ulaşamayacağımızı iddia ederler.

Olay bunlarla da sınırlı değildir. Belli bir konuya dair çok farklı görüşlerden oluşan zengin bir fikir şöleni de mevcuttur. En basitinden sırf estetik ve doğayla ilgili birbiriyle çelişen bir ton görüş var ki hepsinin de kendince mantıklı sebepleri vardır.

Mısır piramitleri, nasıl yapıldığından tutun, eskiden nasıl böyle bir teknolojik birikime sahip olunabildiğine kadar birçok konuda nice kesimlerin tartışma konusudur. Bu tarz konularda da bilimde kesin bir doğrumuz yoktur. Bu konuda detaylı bilgiyi “Mısır Piramitleri ve Geçmişteki Muazzam Teknoloji” konulu yazımızda bulabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Bilimde kesin doğru yoktur, bilim mutlak doğru değildir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı