Moda ve Kişisel Bakım

Kıyafet Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]

Vücut tipine göre kıyafet seçimi; kişinin en ideal formunda görünmesini sağlayacak şekilde giyinmesi anlamına gelir. Bu konuda hepimizin dikkat etmesi gereken ama internette parça parça gördüğümüz hayati önemdeki temel prensipleri işte burada tek bir yazıda bir araya getiriyoruz.

İşin uzmanları gerek vücut tipine, gerek ten rengine, gerek giysinin rengi kalıbı gibi çeşitli özelliklerine göre, gerek de tamamlayıcı olarak kullanılan aksesuarlar gibi çeşit çeşit faktöre göre adeta bir sanat yapıyormuş gibi kıyafet seçimi yaparlar.

İşte bu yazımızda kıyafet seçimini hangi kriterlere göre yapmamız gerektiğinden bunların akla yatan sebepleri ve elbette örnekleri eşliğinde bahsedeceğiz. Lafı uzatmadan konuya girelim.

Kıyafet Seçimi Konulu Efsane Bir Rehbere Hoş Geldiniz
Kıyafet Seçimi Konulu Efsane Bir Rehbere Hoş Geldiniz

Kıyafet Seçimi Konusunu Sanata Dönüştürün

1) Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi


“İlk olarak kişinin kendi vücudunu tanıması ve vücut tipine göre, kusurlarını olabildiğince kapatıp; iyi yönlerini olabildiğince ortaya çıkaracak cinsten bir kıyafet seçimi yapması gerekir.”


Örnek: Boyunu olduğundan uzun göstermek adına kadınların topuklu ayakkabı, erkeklerin özel platformlu ayakkabı giymesi veya kısa görünmek için tabanı ince ayakkabı giymesi.

Vücut tipleri denilince armut, kum saati, üçgen vücut gibi spesifik türler aklınıza gelmiş olabilir ama aslında genelleyince üç farklı vücut tipi ortaya çıkar. Bunlar zayıftan şişmana doğru endomorf, mezomorf ve ektomorf şeklindedir. Yani şu şekilde:

Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi [Rehber]
Vücut Tipine Göre Kıyafet Seçimi [Rehber]

.#. Eğer normalden iri vücut tipine (endomorf) sahipseniz, sizi daha zayıf ve daha uzun gösterecek bir kıyafet seçimi yapmanız gerekir. Aksi taktirde dengesiz bir görünüm ortaya çıkacaktır.

Örnek: Göbekli insanların boyuna çizgili ve hafif bol kıyafetler tercih ederek göbeklerini kamufle etmeleri.

.#. Eğer normalden zayıf vücut tipine (ektomorf) sahipseniz, sizi daha yapılı, iri ve kısa gösterecek kıyafetlere yönelmeniz gerekir. Aksi taktirde (sözümüz meclisten dışarı) ama kürdan gibi görünürsünüz.

Örnek: Normalden zayıf birisinin tişörtün üstüne gömlek veya hırka giyip önünü açması ve bu sayede normalden iri görünmeleri.

.#. Eğer ideal olarak kabul edilen, yapılı ve çekici bir vücudunuz varsa (mezomorf) zaten abartıya kaçmadığınız sürece ne giyseniz yakışacaktır. Ama yine de hangi vücut tipinde olursanız olun kıyafet seçimi yaparken şu tarz hilelere başvurmaktan çekinmeyiniz:

Kıyafet Seçimi Yaparken Hileleri Hesap Edin :)
Kıyafet Seçimi Yaparken Hileleri Hesap Edin :)

Verdiğimiz tüm bu örneklerin ortak noktası ney peki? Kişinin vücut kusurlarını kapatıp, iyi yönlerini sergilemeye çalışmasıdır. Bu ise yine gördüğünüz üzere genellikle boy ve kilo üzerinden yapılır. Peki bunu biz nasıl yapacağız diyorsanız, şöyle yapacaksınız:

➽ Şayet kısa boylu iseniz ve olduğunuzdan uzun görünmek istiyorsanız bu konudaki özel taktikleri “Kısa Boylular İçin Giyim Hileleri” konulu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer uzun boylu iseniz ve daha kısa görünmek istiyorsanız yine bu yazımızdaki taktiklerin tam zıtlarını uygulayabilirsiniz.

➽ Şayet zayıf iseniz ve olduğunuzdan yapılı görünmek istiyorsanız bu konudaki özel taktikleri “Zayıflar İçin Giyim Hileleri” konulu yazımızda bulabilirsiniz. Eğer normalden kilolu iseniz ve daha zayıf görünmek istiyorsanız yine bu yazımızdaki taktiklerin tam zıtlarını uygulayabilirsiniz.

Kıyafet Seçimi Konusunda Farklı Bir Bakış Açısı
Kıyafet Seçimi Konusunda Farklı Bir Bakış Açısı

2) Amacına Göre Kıyafet Seçimi

Evde takım elbise giyip oturmazsınız değil mi? Veya spor yapmak için topuklu ayakkabı giymezdiniz değil mi? Her iki durumda da daha rahat bir şeyleri tercih ederdiniz. İşte bu sebeple amacına göre giyinmelisiniz.

Şık ve şaşalı olunması gereken yerlerde şık ve şaşalı; rahat olunması gereken yerlerde rahat, resmi olunması gereken yerlerde resmi giyinmelisiniz. Mesela;

İş Yeri İçin Örnek Kıyafet Seçimi
İş Yeri İçin Örnek Kıyafet Seçimi

3) Renk Uyumuna Göre Kıyafet Seçimi


“Saç rengine, aksesuarlara, ten rengine, vücut tipine, alt ve üst grup kıyafetlerin uyumuna, aksesuarların kıyafetlerin uyumuna, vücut tipine uyumuna ve (kadınlar için) makyaja uyumuna göre kıyafet seçimi yapılmalıdır.”


— Renk uyum tablosuna göre renk uyumu yakalayacaksınız. Dikkat etmeniz gereken şey giysilerin arasında tenimizin kaybolmasını engellemektir. Tabi renk uyum tablosuna bakıp da gökkuşağı misali rengarenk de olmayın. Renk uyum tablosu ne derseniz şudur:

Renk Uyum Tablosu
Renk Uyum Tablosu

— Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise siyah başta koyu renklerin zayıf gösterdiği ve neredeyse her şey ile giyilebileceğidir. Beyaz gibi açık renkler ise ise sizi daha yapılı gösterir.

— Ten rengine göre kıyafet seçimi konusuna gelirsek, açık tenliler abartmamak koşulu ile neredeyse her rengi giyebilirler. Koyu renk tene sahip olan insanların giyinirken kombinlerinde açık renkli kıyafetlere de yer vermesi daha etkili olacaktır.

Amaç: Her ne kadar görsellik ve estetik temel amaç olsa da insanların bilinçaltına dolaylı olarak samimiyet, ciddilik, sıcak kanlılık gibi çeşitli mesajlar vermek için de bunlar gereklidir. Bu dediğimi de asla küçümsemeyin. Özellikle siyasetçiler ve halkla ilişkiler personeli gibi kimi kitleler buna özellikle dikkat ederler.

Kıyafet Seçimi Yaparken Her Rengin Kendine Münasır Bir Anlamı Olduğunu Unutmayınız
Kıyafet Seçimi Yaparken Her Rengin Kendine Münasır Bir Anlamı Olduğunu Unutmayınız

➽ Peki renkler konusu neden önemli? Her rengin özel bir anlamı ve insanların bilinçaltına bıraktığı özel bir etkisi vardır. Bu konuda detaylı bilgi almak için “Renklerin Anlamı ve Duygular Üzerindeki Etkisi” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

4) Doğru Kalıpta Kıyafet Seçimi Yapmak

Bol Kalıp Ürünler: Zayıflar, uzun boylular gönül rahatlığı ile tercih edip ideal bir görüntüye ulaşmaya çalışabilirler. Bol kalıp ürünler on numara beş yıldız kusur örtücü ve dengeleyici ürünlerdir.

Dar Kalıp Ürünler: Standart boy ve kilodaki kişiler için idealdir. Kısa boylular da pantolonları kısa paça seçmemek gibi çeşitli detaylara dikkat etmek koşuluyla kullanabilirler. Kısa boylular uzun görünmek, kilolular zayıf görünmek için tercih edebilirler.

Örnek: Kalıba Göre Kıyafet Seçimi Yapmak
Örnek: Kalıba Göre Kıyafet Seçimi Yapmak

➽ Bu konuda ise yine vücut tipine göre kıyafet seçimi konusunu ele alan “Bol Pantolon Kimlere Yakışır” ve “Dar Pantolon Kimlere Yakışır” konulu rehberlere göz atabilirsiniz.

5) Kaliteli ve Doğru Nitelikte Kıyafet Seçimi

Kalitenin Önemi: Üst veya alt grup fark etmez, kalitesiz 5 tane kıyafetiniz olacağına, kaliteli 2-3 tane olsun daha iyidir. Kalitesiz ürünler yıkanınca absürt şekilde çeker, sıcağı görünce absürt şekilde genleşir, ilk zorlukta yırtılır vesaire… Ama olan yine sizin cebinize olur.

Sağlıklı Kumaşlar: Pamuk, ipek, kadife, viskon gibi geleneksel ve sağlıklı ürünler tercih etmelisiniz. Polyamid, polyester gibi yapay veyahut petrol türevli olduğu için potansiyel kanserojen kumaşlardan uzak durmalısınız.

Doğal Kumaşları Tercih Etmelisiniz
Doğal Kumaşları Tercih Etmelisiniz (Bunu da EKLE)

Esnek Kumaşlar: Elestan veya halk dilindeki adıyla likra kumaşlara esneklik verir. Likra oranı ideal olmalıdır bir giyside. Mesela daha az esnek olan kumaşlar fazla kilolarınızı bir nebze gizleyebilir, çok esnek olan dar kıyafetler de sizi olduğunuzdan iri gösterebilir.

Alışverişte Kıyafet Seçimi Yaparken Acele Etmeyin, Çeşit Çeşit Model Var Nasılsa...
Alışverişte Kıyafet Seçimi Yaparken Acele Etmeyin, Çeşit Çeşit Model Var Nasılsa…

Dikkat Edilmesi Gerekenler: Kıyafet seçimi yaparken; dikimin nasıl olduğuna, kıyafetteki dikkat çeken detaylara, kusurları örtüp örtmediğine, tasarımın sade mi şaşalı mı olduğuna, vücut tipinize uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Daha sonra ise az önce bahsettiğimiz kullanım amacına ilkelerine göre seçiminizi yapmalısınız.

Örnek: Boyuna çizgili kıyafetleri uzun görünmek isteyenler tercih edebilirler. Enine çizgili kıyafetleri ise daha kilolu görünmek isteyenler tercih edebilirler. Bunlar tamamen görsel hileler ve optik ile alakalıdır. Tıpkı bu resimden de anlaşılacağı üzere:

Dikey Çizgiler Sizi Daha Uzun, Yatay Çizgiler Daha Kilolu Gösterir
Dikey Çizgiler Sizi Daha Uzun, Yatay Çizgiler Daha Kilolu Gösterir

6) Aksesuar & Ayakkabı Uyumuna Göre Kıyafet Seçimi

Aksesuar Tanımına Giren Şeyler: Saat, bileklik, gözlük, kol çantası, evrak çantası, kolye, küpe, takı, çanta…

Kilolu kişilerin iri aksesuarlardan, zayıf kişilerin ise ufak aksesuarlardan kaçınması gerekir. Ayrıca ayakkabıların, aksesuarların ve çantaların aynı renkte olması daha estetik ve isabetli bir tercih olacaktır. Ayrıca yürüyen aksesuar mağazasına dönmeye de gerek yoktur.

Bunlar temel olarak bilinmesi gereken şeyler olmakla beraber, aksesuarlar ve ayakkabılar konusu derya deniz olduğu için detaylı araştırma yapması size kalmış ama burada yazanlar çoğunuzun zor anlarda hayatını kurtaracaktır.

Abartılmadan Kullanıldığı Taktirde Aksesuarlar Tamamlayıcı Unsurlardır
Abartılmadan Kullanıldığı Taktirde Aksesuarlar Tamamlayıcı Unsurlardır

7) Moda & Marka Tutkusu ve Abartılı Kıyafet Seçimi

Kıyafet seçimi konusunda en güzel maddeyi en sona sakladık. Asla unutmayın ki moda akımları gelir geçer. Olan insanların cebine ve dış görünüşüne olur. Tabi bu sırada da tekstil firmaları para kırmış olurlar.

Bu sebeple önceliğin dönemsel olarak değişen, birbirine uymayan moda akımlarına uymak değil; kendi vücut tipinize uygun tercihleri yapmak olduğunu unutmayınız. Aksi taktirde sosyal medyada bile böyle alay konusu olabilirsiniz:

Önemli Olan Modanın Söyledikleri Değil Size Yakışan Özel Tarzınızdır
Önemli Olan Modanın Söyledikleri Değil Size Yakışan Özel Tarzınızdır

Benzer bir durum markalar için de geçerlidir. Önemli olan şeyin belli bir marka ürün almak değil, size uyan ve kaliteli olan ürünü almak olduğunu unutmayınız. Size uyan ve kaliteli ürünü alırken de bir markaya takılıp kalmamalısınız.

Farklı markaları araştırarak daha güzel ürünleri bulabilirsiniz. Sırf ünlü bir isim X markasını kullanıyor diye, o markanın kalitesiz ürünlerini almayınız. Bu size karşı oynanan basit bir reklamcılık örneğidir.

Kıyafet Seçimi ve Markalar
Kıyafet Seçimi ve Markalar

Elbette kusursuzluk ve mükemmel olma konusunda takıntılı olmaya gerek yok ve dileyen dilediğini giymekte tabi ki özgürdür. Tabi şu örnekteki gibi abartmamak sizin iyiliğinize olacaktır:

Kıyafet Seçimi Yaparken Abartılardan Kaçının
Kıyafet Seçimi Yaparken Abartılardan Kaçının

Kıyafet seçimi yapmak tek başına yeterli değildir. Bunun ayakkabı ve aksesuarlarla desteklenmesi gerekir. Bu konularla ilgili bilgi almak için “Ayakkabı Seçimi Nasıl Yapılır [Rehber]” ve “Aksesuar Seçimi Nasıl Yapılır? [Rehber]” yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ayrıca bu konuların neden önemli olduğunu merak ediyor iseniz de “Sosyal Deney: İlk İzlenim Neden Önemlidir” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Vücut tipine göre kıyafet seçimi” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı