Bilim ve TeknolojiMemleket Meselesi

KORAL: Bir Türk Savunma Sanayi Mucizesi

KORAL… Türk mühendislerinin efsane eseri. Dürüst ve açık sözlü olmak gerekirse yerli savunma sanayisinde büyük devletlere kafa tutabileceğimiz NADİR silahlardan birisi, hatta en iyisi. Bu sebeple bu sitede mutlaka işlenmesi gereken bir eser. Gelin olabildiğince OBJEKTİF bir şekilde bu şaheseri inceleyelim.

Ne İşe Yarar?

Türü: Elektronik Harp Sistemleri
Savunma Amaçlı Mı Yoksa Saldırı Amaçlı Mı? İkisi için de kullanılabilir.

-Reklam-

ASELSAN’daki mühendislerimiz tarafından geliştirilen bu araç iki farklı sistemden oluşuyor.

1. KORAL ED: Radar yayınlarını kullanmak suretiyle çeşitli hava, kara, deniz unsurlarının tespitini, teşhisini yapar ve yön bulma konusunda da işe yarar.

2. KORAL ET: Asıl bombaya geliyoruz. Bu sistem düşman radarlarının karıştırılıp aldatılmasını ve iş yapamaz hale getirilmesini sağlar. Bu sistem düşmanda cidden sağlam bir zafiyet oluşturuyor.

KORAL Projesinin Özellikleri
KORAL Projesinin Özellikleri

Koral Neden Önemli?

  • Can-ı gönülden gurur duyabilirsiniz, böyle bir sistemi dünyada üretebilen aman aman çok ülke yok. Yanlış bilmiyorsam seri üretimi de var.
  • Artık savaşlar asker sayısının çokluğu ile değil, teknolojinin imkanlarından yararlanılarak kazanılıyor. Koral bu sebeple önemli bir projedir.
  • Ülkemizin şuanda (bilindiği kadarıyla) uzun menzilli füzeleri, Rusların S-400’leri veya Amerika’nın Patriotları tarzı hava savunma sistemi yok. Hava savunma zafiyetinin kapatılması açısından önemlidir.
  • Her şeyden öte, ülkemizin çevresine baktığımızda güney karışık, kuzey karışık, batı karışık, doğu karışık sayılır. Sağlam bir savunma şart. Üç tarafımız denizle mi yoksa ateş çemberiyle mi çevrili belli değil.
KORAL'ın Özellikleri Arasında En Dikkat Çekeni Radarları KÖR Edebilme Yeteneğidir
KORAL’ın Özellikleri Arasında En Dikkat Çekeni Radarları KÖR Edebilme Yeteneğidir

Koral Kimin Projesi?

Kendisini seversiniz sevmezsiniz, görüşlerini seversiniz sevmezsiniz bilmem ama bu alet daha gündemde bile değilken yıllar önce bu teknolojisinden ve daha ilerisinden bahsetmiş. Bu konuşmadan anca yıllar sonra koral ortaya çıkmıştı. Buyurun video:

-Reklam-
https://www.youtube.com/watch?v=AJeShV86GwA

Koral Teknik Özellikleri

a) Gelişmiş Jammer Sistemi: Füzeleri daha havada iken yok edebiliyor, isterseniz yönünü değiştirip istenen değişik hedeflere yönlendirmek mümkün. “Geniş frekans yön kapsama” yeteneği ile oldukça geniş bir alanı kontrol altına alabiliyor.

b) Çoklu Taarruz Sistemi: Kara (tank), hava (uçak/helikopter) unsurlarını aynı anda köreltebiliyor.

c) Radar Köreltme: Savaş uçaklarının yön bulma yeteneğini ortadan kaldırabiliyor. (Ayrıca Bakınız: Elektro Manyetik Savaş)

-Reklam-

Bir de üstteki fotoğraftaki özellikler var tabi.

Türk Mühendislerinin Göz Bebeği Eseri KORAL Cihazı
Türk Mühendislerinin Göz Bebeği Eseri KORAL Cihazı

Yurt Dışında ve Operasyonlarda Koral

Rusya Ne Diyor?

Koral’ın iş başı yaptığı dönem Rusya’dan değişik sesler gelmişti. Mesela Rusya Jeopolitik Sorunlar Akademisi Öğretim Üyesi Konstantin Sivkov bakın ne demiş: “Koral sistemlerini tam olarak bilmiyoruz. S-400 füzelerimiz için engel teşkil edebilir. Bu füzelerin kör olma olasılığını düşünmek bile çok tehlikeli” dedi.

(Bu yazdığım alıntı, doğruluğunu bilmiyorum) Adı gizli tutulan bir başka Rus radar uzmanı ise şöyle konuştu: “KORAL son derece tehlikeli bir sistem. Bölgedeki tüm sistemleri kör ettiğine dair bazı duyumlar aldık. Birleşmiş Milletler bu konuda gereğini yapmalı.”

Kaynakça

Afrin Harekatı

Doğru mudur bilmem ama, Afrin harekatı sırasında Amerikan uçakları bir kez PYD unsurlarını “yanlışlıkla” vurmuştu. Yüzlercesi de ölmüştü. O sıra kimi dış basın, kimi yerli basın ve kimi başka yabancı meşhur sitelerde bunu koral ile ilişkilendirenler olmuştu. Tabi ki kesin doğru diyemeyiz ama böyle bir bilgiyi üst merciler de açık açık konuşmazlar değil mi?

-Reklam-

Türk Savunma Sanayi Manyetik Savaş
Türk Savunma Sanayi Manyetik Savaş

Amerika’nın Düşünceleri

Kimi Amerikan silah siteleri de bu teknolojiye yer verdiler. Kimi ABD’li uzmanlar Koral daki kör etme etme yeteneğini övmüş ve uçak roketlerini farklı hedeflere yönlendirebilme yeteneğinin de olduğunu söylemişler. (üstteki çok eski videoyu izleyenler direkt videoyu hatırlamıştır)
(İnanmayanlar için şu haberden alıntı yaptık)

Barış Pınarı Harekatı

Bu harekat başlayınca haber sitelerine ve bir çok kaynağa bomba gibi bir haber düştü: KORAL sayesinde harekat başladığı an tüm düşman iletişim hatları kesilmiş. (O iletişim hatlarını falan kendilerinin üretmediğini, dışarıdan geldiğini de biliyorsunuzdur tabi.)

Abartılıyor Olabilir Mi?

Öncelikle ateş olmayan yerden duman çıkmaz kardeşim. Burada yazdıklarım bir ton bilindik İnternet sitesinde yazıyor ise doğru olma ihtimali oldukça yüksektir.

Ben ek olarak üstteki videoyu da izlemenizi istiyor ve kararı size bırakıyorum.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı