Memleket Meselesi

Kurt Kapanı Taktiği Nedir? (Hilal & Turan)

Kurt Kapanı Taktiği Nedir: Hilal taktiği veya turan taktiği olarak da bilinen, düşmanı çevreleyerek yok etmeyi amaçlayan, tarihte çok önemli sonuçlara yol açmış ve sıkça kullanılan eski bir savaş taktiğidir. Bu teknik bünyesinde özel psikolojik savaş yöntemlerini de barındırır.

Bu yazıda bu tekniğin ne olduğundan, nasıl uygulandığından, avantajlarından ve tarihten bomba gibi örneklerle ne kadar önemli bir yöntem olduğundan bahsedeceğiz.

Hilal Taktiği Nedir? (Turan & Kurt Kapanı)

Bu Teknik Nasıl Uygulanır?

Ordu üç kuvvete ayrılır. Sol ve sağ kanat eğer arazinin şartları (orman gibi) elverişli ise orada pusuya yatarlar. Ortadaki grup ise saldırıya geçer ve düşmana gerçekçiliği elden bırakmadan mini saldırılar düzenlerler.

Daha sonra ortadaki kuvvetler sanki yenilmiş, bozguna uğramış gibi geri çekilmeye (sahte ric’at) başlarlar. Bu durum genellikle zafer sarhoşluğu yaşayan düşmanın, ortadaki kuvvetleri tuzak (pusu) kurulan bölgeye kadar takip etmesi ile devam eder.

Daha sonra ortadaki kuvveti kovalayan düşman kuvvetleri sağdaki ve soldaki pusu kuran kuvvetler tarafından arkalarından dolaşılarak hızlıca çembere alınırlar. Ardından tuzağa düşüldüğünün anlaşılması ile psikolojik olan çöken düşman kuvvetleri için geriye sadece iki seçenek kalmıştır: “Ya ölmek ya da teslim olmak…

Hilal Taktiği Nedir? (Kurt Kapanı & Turan Taktiği)
Hilal Taktiği Nedir? (Kurt Kapanı & Turan Taktiği)

Bu Teknik Ne İşe Yarar? (Tarihten Örnekler)

Tarih boyunca genel itibariyle hafif silahlarla donatılmış (okçu süvariler gibi) Türk savaş birlikleri; at sayesinde sağlanan hızlı hareket kabiliyeti sayesinde ağır silahlara sahip, yavaş ve sıkı saflar halinde muharebe yapan yabancı ordulara karşı kolaylıkla üstünlük sağlamışlardır.

Ordularını hücum esasına göre düzenleyen ve eğiten ülkeler, bu taktik sayesinde düşmanda ciddi şaşkınlığa ve motivasyon kaybına yol açan ani baskın şeklindeki hücumlar yapabilme fırsatı bulmuştur.

Bu taktik sayesinde; 1071 Malazgirt Savaşı, 1396 Niğbolu Savaşı, 1526 Mohaç Savaşı (Mohaç’ta bu taktik sayesinde 2 saatte Macar ordusu yok edilerek bir rekor kırılmıştır), 30 Ağustos 1922 Başkumandanlık Meydan Muharebesi gibi tarihsel anlamda kırılma noktası olarak nitelendirilebilecek nice savaşlarda nice destanlar yazılmıştır.

Turan Taktiği Nedir? (Hilal & Kurt Kapanı Taktiği)
Turan Taktiği Nedir? (Hilal & Kurt Kapanı Taktiği)

Bu yöntem bugün dahi terörle mücadele operasyonlarında ve yurt dışı operasyonlarında hala etkin bir şekilde kullanılmakta ve güvenlik güçlerinin işlerini ciddi manada kolaylaştırmaktadır.

Not: Kurt kapanı taktiğinin başarılı bir şekilde sonuç verebilmesi savaşılacak yerin arazi yapısına bağlıdır. İki tarafı ideal yükseltiye sahip sahip tepelerle veya ormanlarla sarılı olan bir ova veya düzlük bu taktiğin kullanılması için ideal ortamdır. Bunu isterseniz savaş oyunlarında dahi deneyebilirsiniz. :)

Technogezgin.com Bilgi
Kurt kapanı taktiği nedir (turan & hilal taktiği)” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı