Bilgisayar Mühendisliği

Megabit Nedir? Megabyte Nedir? [Farkları]

Bu yazımızda isimleri ve sembolleri birbirine çok benzemesi sebebiyle birbirine sıkça karıştırılan iki kavram olan megabyte nedir ve megabit nedir konularını ele alacağız.

Evet, bunları bilmek işinize elbetteki yarayacak. Elinizdeki cihaza bön bön bakıp “Bunlar hangi dilde yazılmış, hiçbir şey anlamadım be” dememek için öğrenmenizde fayda var.

-Reklam-

Sizi daha telaffuz bile etmesi zor olan bilimsel, teknik kavramlara boğmadan olabildiğince halk diliyle anlatarak kolayca anlamanızı sağlayacağız.

Bırakın yazılışlarının %80 benzemesini, bu iki kavramın sembollerle kısa yoldan gösterimleri dahi birbirine benzer. Tıpkı yukarıdaki fotoğrafta olduğu gibi ikisi de M ve B harfleriyle gösterilir. Aradaki fark mega bitte gösterimin küçük B harfi ile yapılmasıdır.

Megabit Nedir - Megabyte Nedir Rehber
Megabit Nedir – Megabyte Nedir Rehber

Peki biz bu iki kavramı nasıl ayırt edeceğiz hocam diyorsanız, cevabımızı size bu kavramları tanıtarak vermeye başlayalım.

Megabit Nedir? (Mb – Mbps)

 1. İnternet Hızı
 2. Dosya İndirme / Yükleme Hızı

Diyelim ki ünlü operatör / İnternet sağlayıcısı firmalardan birisine gittiniz ve İnternet bağlatmaya, İnternet paketi satın almaya, modem veya erişim noktası cihazı almaya karar verdiniz.

-Reklam-

İşte bu cihazların veya İnternet’in hızını ayırt etmeniz veya ölçmeniz için bir birim lazım değil mi? Yoksa herkes kendi kafasına göre bir birim koysa karmaşa çıkar ortaya.

Terim anlamı ile saniyede aktarılan veri miktarı “megabit nedir” sorusunun cevabıdır. Türkçesi ile kısaca İnternet hızı da diyebiliriz.

Megabit Nedir - Megabyte Nedir
Megabit Nedir – Megabyte Nedir

Hesaplamalar ve matematik ile kafanızı karıştırmadan direkt olarak şunları söyleyebilirim ki;

-Reklam-

 • 8 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 1 Megabyte indirme yapmak mümkündür.
 • 16 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 2 Megabyte indirme yapmak mümkündür.
 • 24 Mbps’lik İnternet hızı ile saniyede 3 Megabyte indirme yapmak mümkündür.

Evet, böyle sekizin katları olacak şekilde siz de indirme hızınızı test hesaplayabilirsiniz.

Peki Mb ve MB arası ilişki nedir? Şudur ki; 100 Megabit yaklaşık olarak 12 MB / saniyelik bir İnternet hızına tekabül eder.

Megabyte Nedir? (MB)

 1. Dosya Boyutu
 2. Dosyanın Teknolojik Cihazda Kapladığı Alan
Megabit İndirme Hızı, Megabyte Yükleme Hızı İle Alakalıdır
Megabit İndirme Hızı, Megabyte Yükleme Hızı İle Alakalıdır

Öncelikle megabyte nedir? Dosya boyutunu ifade etmemize yarayan teknik özel bir birimdir. Yani elimizdeki teknolojik cihazda ilgili dosyanın ne kadar yer kapladığını anlamamızı sağlar. Mesela;

– Hani bilgisayara, tablete, telefona dosya indirirken dosyanın boyutu sayısal olarak yazar. 7 MB indirildi, 3 MB kaldı gibisinden. İşte o MB harfleri dosya büyüklüğüdür.
– Hani bilgisayarınızda, tablette, telefonunuzda bir dosyanın ve belgenin (film, müzik, resim vesaire.) boyutu da dikkat ederseniz genellikle MB ve GB cinsinden ifade edilir.

-Reklam-

Tabi genellikle gigabyte ile birlikte kullanılır. Burada birazcık teknik bilgiye boğacağım sizi mecburen: Gelin dosya boyut ölçümü için kullanılan birimler şunlar:

 • 1 Byte = 8 Bit
 • 1 Kilobyte = 1024 Byte
 • 1 Megabyte = 1024 Kilobyte (KB)
 • 1 Gigabyte = 1024 Megabyte (MB)
 • 1 Terabyte = 1024 Gigabyte (GB)

Meraklısına: Neden 1000 Değil 1024?

Hani sanmıyorum da, olur da “Niye ağırlık, uzunluk gibi tüm temel ölçümlerde kilonun karşılığı 1000 iken burada 1024, bu ne saçma iştir” diyen çıkarsa bu sorunun cevabı şudur.

Bir ve sıfırların hikayesi
Bir ve sıfırların hikayesi

Teknolojik cihazlarda kodlar bir ve sıfırlardan oluşur. İki tane sayı yapar bu da. İşte bu sebeple hesaplar ikinin üsleri şeklinde gider. İkinin de onuncu kuvveti 1024 yapar ki adamlar bunu seçmişler yani :)

En kısa, öz ve anlaşılır anlatımı budur. İsteyen Google amcaya da sorabilir ki o kafa karışıklığını yaşamanızı hiç önermeyiz. Ama şöyle bir ön bilgi verebiliriz:

Bu Sayıların Bu Şekilde Gitmesi Bilgisayarın 0 ve 1'lerle Çalışması İle Alakalıdır. İki İhtimal (0,1) Olduğu İçin İkinin Katları Şeklinde Gider
Bu Sayıların Bu Şekilde Gitmesi Bilgisayarın 0 ve 1’lerle Çalışması İle Alakalıdır. İki İhtimal (0,1) Olduğu İçin İkinin Katları Şeklinde Gider

Sizde “Megabit nedir” ve “Megabyte nedir” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı