Bilim ve Teknolojiİlginç Bilgiler

Mısır Piramitleri ve Geçmişteki Muazzam Teknoloji

Mısır piramitleri! Eminim hepiniz bu piramitleri duymuşsunuzdur. Hani yüzyıllar öncesinde nasıl yapıldığı hala tam olarak belli olmayan piramitlerden bahsediyorum. Biz bu piramitlerin çeşitli mucizevi özelliklerinden bahsedeceğiz bu sefer…

Mısır Piramitleri

Yüzyıllardır gizemini koruyan yapılardır. Nasıl yapıldığı, kimler tarafından inşa edildiği hala tam olarak bir soru işaretidir. Tabi mısır piramitleri hakkındaki çeşitli soru işaretleri zamanla giderildikçe insanlık bu yapılara daha da hayran kalmıştır. Gelin şimdi bu özellikleri konuşalım:

Mısır Piramitlerinin Mucizevi Tasarımları

 • Piramit; o dönemde kimin adına yapıldı ise o kişi öldükten sonra mumyalanarak piramit içerisinde mezarının bulunduğu odasına, yılda sadece iki kez; doğduğu ve tahta çıktığı günlerde ışık girmektedir.

Şimdi düşünmemiz gereken şu; diyelim ki öldüğü ve tahta çıktığı süre arasında 1 ay gibi kısa bir süre var. Adamlar bunu nasıl hesap etti dersiniz? Hani 6 ay 6 ay olsa; karşılıklı iki uca açarsın delik tamam da, bunu hesaplamak, hem de o çağlar da hesaplamak, üstelik hesaplara uygun olarak inşa edebilmek zor. Ama olmuş, taktire şayan!

Mısır Piramitleri Keops’un İçi
Mısır Piramitleri Keops’un İçi
 • Piramitlerin incelendiği dönemde ilk keşfedilen mumyalarda radyoaktif madde bulunmuş. Sıkı durun bomba geliyor, bu radyoaktif maddeden dolayı da 12 bilim adamı kanserden ölmüş.

Burada da şunu sormak icap eder: o dönemde nasıl bir teknolojik imkanları vardı ki radyoaktif maddeyi bulmuşlar. Daha da önemlisi o radyoaktif maddeyi mumyalara enjekte etmek ve bu sayede mumyaların bozulmayacağını düşünmek nasıl akıllarına gelmiş? Günümüzde “BİLE” kaç kişi düşünür bunları? Geçmişte demek ki bilim günümüzdeki bilim ile yarışabilir.

 • Mısır piramitleri içerisinde sonar, radar, ultra sound gibi cihazlar çalışmıyormuş.

İki soru var; bir neden çalışmıyor? İki herifler öyle cihazlar yokken bile dalgaları nasıl keşfedip engellemeyi başarabilmişler? Tek kelime ile muhteşem!

 • Kirletilmiş su birkaç gün piramit içerisinde bekletilirse su kendiliğinden arınır.

Yine yorum yok. Ama yeri gelmişken şuna da değinelim; üstteki fotoğrafa bir bakın! Günümüzdeki pek çok binadan çoooook fazla yüksek ve büyük binalar. Fotoğrafa bakarsak tasarımlarında her şey ince ince planlanmış. Bunu nasıl bir mühendis planlamış acaba? Sormadan edemeyeceğim: Çok eskiden eğitim de mi günümüzdeki modern, başarılı, çağdaş, 21. yüzyıl eğitiminden de mi başarılıydı acaba?

Mısır Piramitlerinde İlginç Tasarımlar da Mevcuttur
Mısır Piramitlerinde Olan lginç Tasarımlar da Ayrı Bir Yazının Konusu

Mısır Piramitlerinin Mucizeleri

 • Bitkiler piramit içerisinde normalden çok daha kısa sürede büyüyormuş.
 • Bu piramitler her biri 20 ton civarı olan taşlardan inşa edilmiştir. Bu taşlar ise bulunabilecek en yakın mesafeye yüzlerce kilometre uzaktadır. Haliyle bu taşların nasıl getirildiği “tam olarak” bilinememektedir.
 • Süt; piramitte bir kaç gün bozulmadan kalır ve sonunda yoğurda dönüşür.
 • Büyük piramit dünya kara kitlesinin merkezinde yer alır. (Evet, herifler onu da hesaplamışlar)
 • Bomba gibi bir madde geliyor! Yapının kendisini takvime dönüştürmüşler. Öyle inşa etmişler ki; ekim ile mart arasında piramitin düşürdüğü gölgeler mevsimleri ve yılın uzunluğunu gösteriyormuş.
 • Mısır piramitleri yazın soğuk, kışın sıcaktırlar. Tam da sağlık için ideal olarak gerektiği gibi.
 • Lisede geometri dersi görenler 3-4-5 üçgeninin özel bir üçgen olduğunu bilirler. Diyeceksiniz Mısır Piramitleri ile ne alakası var? Gize’deki üç piramit aralarında Pisagor üçgeni olacak şekilde (3-4-5 üçgeni) yapılmışlar. Adamlar o uzaklığı ile ölçmüşler vay arkadaş be! Yine piramitte ne olduğunu hatırlamadığım bir uzunluğu diğer bir uzunluğa bölünce pi sayısını elde ediyormuşuz.
 • Büyük piramitin açıları Nil deltasını iki eşit parçaya bölüyormuş.
Mısır Piramitleri Gizemleri
Mısır Piramitleri Gizemleri

Mısır Piramitleri – Sonuç Olarak

Neler neler, göreceğiniz üzere günümüz insanlığı “Matematik ne işimize yarar; trigonometri ne işimize yarar” diye düşünedursun, bakın adamlar bilimi konuşturarak sanat yapmışlar zamanında.  Alın size en güzel örneği olan Mısır piramitleri! İnternet’te daha değişik örnekleri de var dileyen araştırabilir, ama sizi baymaya da gerek yok.

Ben son bir ekleme daha yapmak istiyorum; zira yazış sebebim sadece son iki paragrafı söylemekti. Günümüzde yapılan binalar 20 senede falan (kaç sene ise artık) çökerken; Mısır Piramitleri, Türk Piramitleri veyahut Çin Seddi nasıl günümüze ulaşabilmiştir? Günümüzde madem teknoloji daha ileri, neden öyleyse yapılan binalar dayanıksız, ilk depremde takır takır dökülüyor? (Bakınız: 1999 İstanbul Depremi)

Maldan çalan mütahitler falan varsa -ki eminim vardır- (maldan çalma muhabbeti de eğitim öğretimde ahlakın verilememesinden kaynaklanır tabi) tek sebep onlar olamaz nasılsa! Eskiden acaba teknoloji çok daha mı ileriydi? Mısır piramitleri bu iddiaya sağlam bir kanıt oluşturabilir gibi görünüyor. Gelecekte bu mesele daha çok konuşulacağa benziyor!

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı