Moda ve Kişisel Bakım

Nasıl Ağda Yapılır? (Acısız Ağda Yapımı Muazzam Rehber)

Nasıl ağda yapılır hakkında detaylı rehbere hoş geldiniz. Bu rehberden sonra bu konuda kafanızdaki neredeyse tüm soru işaretlerini gidereceğiz. Burada ağda sözcüğünü duyunca aklına direkt acı dolu anlar gelenlere de acısız ağda yapımı yöntemlerinden bahsedeceğiz.

Cilt güzelliği konusuna oldukça önem gösteren insanlar, kişisel bakımlarını düzenli bir şekilde yapabilmek için oldukça fazla yöntem kullanmaktadırlar. Vücuttaki istenmeyen tüylerden kurtulmak günümüzde pek çok kadın ve erkeğin ortak sorunu hale geldi.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için de en çok ağda kullanılır. Aynı zamanda ağda yapmak acı verdiği için bu yöntemler içinde en sıkıntılı olandır. Gelin nasıl ağda yapılır sorusunun cevabını verdikten sonra acısız ağda yapımı hakkında püf noktalara geçelim.

Siz de istediğiniz başlığı aşağıdan seçip, başlığın üstüne tıklayıp direk oraları okuyabilirsiniz.

1. Ağda Yapımı Artıları ve Eksileri

(+) Avantajları Nelerdir?

 • Köklü Etki: Ağda; kılların kökünden alınmasını sağlar. Bu sebeple kusursuz, ipeksi dokunuşa sahip bir cilde uzun süreli olarak sahip olmanız mümkün.
 • Uzun Süreli Etki: Etkisi oldukça uzun sürer. Bu sebeple ayda bir bilemediniz iki kez uygulamanız yeterli olacaktır. Ayrıca uygulamalar arasındaki süre uzun olduğu için cildin dinlenmesini sağlıyor. Bu da jilet gibi bir etki ile kılların anormal şekilde bölünmesini engeller.
 • Artı Yönleri: Pahalı bir yöntem olmamakla beraber oldukça da etkilidir. Bunun yanı sıra temiz bir yöntemdir ve hoş, estetik bir görüntü oluşmasını sağlar.
 • Doğal Peeling Etkisi: Derinin üst tabakasındaki ölü hücreleri de temizlediği için doğal bir peeling etkisi sağlar.
 • Ürün Çeşidi Fazlalılığı: Sıcak ağda, ılık ağda, soğuk ağda, şekerli ağda, sir ağda gibi oldukça fazla sayıda seçenekler mevcuttur. Ayrıca bunların da hassas ciltlere ve normal ciltlere özel seçenekleri de mevcuttur. Seçenek gerçekten bol yani anlayacağınız.
 • En Mantıklı Yol Olması: Ağda yapımı; istenmeyen tüylerden kurtulmak için akla en yatkın olan ve en mantıklı yöntemdir.
Acısız Ağda ile İstenmeyen Tüylerden Kurtulun
Acısız Ağda ile İstenmeyen Tüylerden Kurtulun
 • Zamanla Hissedilen Acının Azalması: Bu uygulamanın en büyük eksisi hissedilen acıdır ama size bir müjdeli haberim var. Düzenli olarak devam etmeniz halinde zamanla cildiniz bu duruma alışacağı için hissedeceğiniz acı miktarı azalır. Ayrıca biz yazının ilerisinde acısız ağda yapma taktikleri vereceğiz.

(-) Dezavantajları Nelerdir?

 • Olası Acı Dolu Anlar: En büyük dezavantajımız ise malumunuz acısı. Ama merak etmeyin acısız ağda yapımı konusunda değişik ve oldukça etkili yöntemler mevcut ve yazının ilerisinde de değineceğiz. Ama zamanla cildiniz bu acıya alışacaktır.
 • Olası Yan Etkiler: Her uygulamada olduğu gibi acısız ağda yapımı uygulamasında da olası yan etkiler mevcuttur. Bazı kişilerde alerjilere ve değişik reaksiyonlara sebebiyet verebilir. Ama denemeden de bilemesiniz.
 • Yanlış Uygulamalar Sonucu: Cildiniz hassas ise yanlış uygulamalar sonucu çeşitli pürüzler ve morluklar oluşabilir. Uygulayan kişi / kişiler doğru dürüst uygulayamaz ise batık kıllara da sebep olabilirsiniz. Düzgünce nasıl ağda yapılır sorusunun cevabı da ileride, sabırlı olun.

2. Nasıl Ağda Yapılır? Acısız Ağda Yapımı

a) Sir Ağda Bantları ile Nasıl Ağda Yapılır?

Dikkat: Daha sağlıklı ve güvenilir olması sebebiyle genellikle sir ağda önerilir. Sir ağda; şekerli ağdalar gibi kıl köklerinizi beslemediği için daha mantıklı bir seçim olacaktır. Gelin nasıl ağda yapılır ona bakalım.

Hazır Ağda Bantları ile Acısız Ağda
Hazır Ağda Bantları ile Acısız Ağda

Gerekli Malzemeler:

 • Vücut tipinize uygun hazır sir ağda bandı (Biraz üstte örnek ürünün resmi var)
 • Temizlik mendili (Genellikle ürün kutusundan çıkar)

Uygulanışı:

Cilt tipinize uygun hazır ağda bandını seçtikten sonra aşağıdaki adımları sırasıyla uygulayabilirsiniz:

 1. Öncelikle uygulayacağınız bölgenin temiz ve kuru olması gerekir.
 2. İlk başta bantları ellerinizle ovuşturarak ısıtın.
 3. Daha sonra sakince bantları aralarından ayırın.
 4. Acısız ağda için pudra kullanabilirsiniz.
 5. Sonra ise bantları kılların uzaması doğrultusunda yapıştırın ve ovalayın. (iyice yapıştığına emin olun)
 6. Daha sonra kılların uygulama yönünün tam tersinde hızlıca çekin.
 7. En son olarak ise daha etkili bir sonuç için biraz aşağıda belirttiğim limonlu evde epilasyon yöntemini uygulayın. İki kat etkili olacaktır. Hatta daha etkili. Hem peeling de yapmış olursunuz.
 8. Ondan da sonra nemlendirici kremi kullanabilirsiniz.
Ağda Bantları ile Nasıl Ağda Yapılır - Acısız Ağda Yapımı
Ağda Bantları ile Nasıl Ağda Yapılır – Acısız Ağda Yapımı

Acısız Ağda Yapımı Sonrasında Evde Epilasyon

Gerekli Malzemeler:

 • Limon
 • Kaya Tuzu

Daha da kalıcı sonuçlar için, bu uygulamadan hemen sonra sadece limon ve kaya tuzu kullanarak evde epilasyon yapımı detaylı rehber yazımızda belirttiğimiz basit uygulamayı da gönül rahatlığı ile yapabilirsiniz. Bununla birlikte:

 • Bu uygulama ile istenmeyen tüyleriniz git gide daha seyrek ve daha ince hale gelecek.
 • Peeling etkisi göreceksiniz ve bunun sonucunda cildiniz daha pürüzsüz hale gelecek.
 • Kıl kökleriniz zamanla etkisiz hale gelecek.
 • Ayrıca ciltteki tavuk derisine benzeyen o görüntü yok olacak. Bunun sebebi ise kıl köklerinizin zamanla küçülecek olmasıdır.

Gelin bir ılık ağda ile nasıl ağda yapılır sorusunun cevabına bakalım.

b) Ilık Ağda ile Nasıl Ağda Yapılır?

Gerekli Malzemeler:

 • Ilık ağda (Hemen biraz aşağıda örnek resmi var)
 • Ağda spatulası (Hemen biraz aşağıda resmi var)
 • Ağda bezi (Ağdayı geri toplamak için)
 • Bebek Yağı veya nemlendirici krem (Zorunlu değil)

Ufak Bir Uyarı: Ilık ağda tercih edecekseniz şekerli ağdalardan uzak durmanız önerilir. Çünkü şekerli ağdalardaki şeker uygulama sırasında kıl köklerini besler ve bu da kılların daha sert ve gür bir şekilde çıkmasına sebep olabilir! Bizden uyarması…

Uygulanışı:

Adım-1: Ağda tüpteki suyun içerisine kutuyla konularak veya mikrodalga fırının yardımı ile uygun sıcaklığa getirilir. Uygun sıcaklığın ölçüsü vücudunuzun dayanabileceği sıcaklık demektir. Tabi dayanıklıyım gibi düşünüp çok aşırı sıcak da yapmayın.

Adım-2: Uygun sıcaklık ayarını yaptıktan sonra almak istediğiniz kılların uzunluğunu kontrol edeceksiniz. 3 ile 6 mili metre arasında olması idealdir. Zira;

 • Kıllarınız çok kısa ise ağda tüyleri kökünden almakta zorlanır ve çekemediği için de etkili bir sonuç elde edemezsiniz.
 • Kıllarınız çok uzun ise de kılları çekmek aşırı zor olur, epey acı çekersiniz. Bizden uyarması.
 • 2-3 haftada bir uygulama yapın denilmesinin sebebi de budur zaten.

Adım-3: Hazırlamış olduğunuz ılık ağdayı istenmeyen tüylerin çıkış yönüne doğru sürün. Bunu ise ağda spatulasını kullanarak yapın. Peki nedir bu ağda spatulası derseniz, şudur: (Bu arada acısız ağda için pudra uygulamasını burada yapacaksınız)

Ağda Spatulası Nedir
Ağda Spatulası Nedir

Adım-4: Bulabiliyorsanız ağda bezini şayet onu bulamıyorsanız herhangi bir yerden temiz edebileceğiniz pamuklu kumaşları ağdayı sürdüğünüz yere istenmeyen tüylerin uzama yönüne doğru bastırın.

Adım-5: Ardından ağdayı biraz soğumaya bırakın. “Peki soğuması süresi ne kadar olacak?” mı diyorsunuz? Ona ise şöyle karar veriyorsunuz: kumaşı hafifçe çekip, kumaşın çekilmeye hazır olup olmadığına bakıp karar vereceksiniz.

Adım-6: Diyelim ki ağda çekilmek için hazır duruma geldi, işte bu sefer (buraya dikkat) istenmeyen tüylerin çıkış (uzama) yönünün tam tersine doğru yapıştırmış olduğunuz kumaş veya bezi hızlıca çekin ve alın.

Adım-7: İsteğe bağlı olarak üstte evde epilasyon başlığında veya evde epilasyon yazımızda daha detaylı olarak belirttiğimiz şeyleri yaparak kılların çıkma süresini uzatabilir ve hatta bir çoğunun zamanla kökten çıkmamasını sağlayabilirsiniz.

Adım-8: Artık ilgili bölgeyi temizleyebilirsiniz. Eğer kalan ağda varsa buzdolabında saklayabilirsiniz. Buzdolabında tabi ağda katı hal alacaktır. Tekrardan acısız ağda yapımı için benmari usulüne göre veya mikrodalga fırınlarda ısıtmak suretiyle tekrardan kullanmanız mümkündür. Ilık ağda ile nasıl ağda yapılır sorusunun cevabı da böyle…

Nasıl Ağda Yapılır - Acısız Ağda Yapımı
Nasıl Ağda Yapılır – Acısız Ağda Yapımı

Acısız Ağda Yapımı Ama Nasıl?

Şimdiye kadar normal şeylerden, “nasıl ağda yapılır” sorusunun cevabından ve işinizi kolaylaştıracak olan taktiklerden bahsettik. Sırada evde acısız ağda yapımı nasıl olur ondan bahsedeceğiz. İhtiyacımız olan tek bir şey var ki o da:

 1. Pudra

Acısız ağda yapımı uygulaması da oldukça basit. Gerek ılık ağdayı gerek hazır ağda bantlarını teniniz (cildiniz) ile temas ettirmeden evvel cildinize biraz pudra serpin. Pudrayı da ilgili yerlere yayın. Peki bu nasıl mı işe yarayacak?

 • Pudra teninizde var olan gereksiz yağı ve nemi emer.
 • Bu sayede de ağdanın cildinize değil, kıllara ve istenmeyen tüylere yapışmasını sağlayacaktır.
 • Ve siz de böylelikle “acısız ağda yapımı“nı uygulamış olacaksınız.

Ne Kadar Pudra Dökelim?

Nasıl ağda yapılır sorusuna cevap verirken olabildiğince az acı çekmeniz için kullanacağınız pudra miktarı önemlidir.

Vücudumuzdaki hassas bölgelere ağda yaparken, cildimizin tahriş olmasını engelleyecek bir takım uygulamalar gerekebilir. Bu konuda dikkat edilecek husus, cilt veya bölge hassaslaştıkça ağdadan önce sürülecek pudra miktarının artması gerektiğidir.

Pudra ile Acısız Ağda Yapımı
Pudra ile Acısız Ağda Yapımı

Evde Kendi Ağdanızı Hazırlamaya Ne Dersiniz?

Evde Ağda Yapımı için Gerekli Malzemeler:

1/4 su bardağı sirke veya limon suyu
1/2 su bardağı su
3 su bardağı kadar şeker

Tarif: Evde Nasıl Ağda Yapılır?

Evde ağda hazırlamak için çok büyük pahalı ve zahmetli malzemelere ihtiyacınız yok. Peki nasıl ağda yapılır evde? Kendi bakımlarına dikkat eden hatırı sayılır sayıda insan eczanelerde ve marketlerde satılan hazır ağdaları kullanmak istemiyor.

Tabi bunun sebebi bilindik markalara güvenmemeleri değil. Bunun sebebi kendi ciltlerine doğal yöntemler ile evlerinde hazırladıkları karışımı temas ettirmek istemeleri.

İşte biz de bu kısımda evde kendi imkanlarımız ile nasıl ağda yapılır bundan bahsedeceğiz.

 1. İlk iş olarak çok büyük olmayan bir tencerenin içerisine suyu ve şekeri döküyoruz ve karıştırmaya başlıyoruz.
 2. Ardından bu karışımı orta derecedeki bir ateş vasıtasıyla ısıtıyoruz. Bu işleme şekerler eriyene kadar devam ediyoruz.
 3. Tabi bu sırada karışımı karıştırmaya da devam ediyoruz.
 4. Daha sonra evde limon suyu veya sirke hangisi varsa üstte belirttiğimiz ölçüde ekleyin.
Evde Nasıl Ağda Yapılır
Evde Nasıl Ağda Yapılır

6. Karıştırmaya da devam edin.
7. Tahminen 20 dakika içerisinde karışımınız ağda kıvamını alacaktır.
8. Daha sonra ise soğutun ve ağdanız hazır.
9. Uygulaması ise yukarıdakilerle aynıdır.

Evde Acısız Ağda Yapımı Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Acısız ağda yapımı işleminden önce veya yaptıktan sonra cilt sağlığınız için bir süre güneş ışığı almamanız gerekir.
 2. Cilt tipinizi güzel bir şekilde öğrenin ki sizin için en uygun ve doğru olan seçeneği bulabilesiniz. (En başta belirttiğimiz hassas ciltler, normal ciltler muhabbeti)
 3. Ayda bir, üç haftada bir veya en kötü ihtimalle iki haftada bir yapabilirsiniz.
 4. Ağda yaptıktan sonra cildinizi iyice nemlendirmeyi sakın unutmayın.
 5. Yukarıda belirttiğimiz ideal uzunlukta iken (3-6 milimetre arası) uygulama yapın.
 6. Acısız ağda yapmayı da çok dert etmeyin. Zamanla yaptıkça cildiniz alışacağı için, hissedeceğiniz acı miktarı ciddi şekilde alışacak ve acısız ağda yapımı daha da kolaylaşacaktır.
Sir Ağda - Nasıl Ağda Yapılır
Sir Ağda – Nasıl Ağda Yapılır

Nasıl Acısız Ağda Yapılır? – Sıkça Sorulan Sorular

 • Ağda yapımı sonrası cilt kararmasının nedeni nedir?

Evet bu sıkça yaşanan bir sorunmuş. Bu uygulama sırasında üstteki ölü deriyi söküp alınca, alt kısımda kalan tam olarak gelişmemiş deri biraz güneş ışığı alınca direkt olarak lekelenmeye neden oluyormuş.

 • Peki ağda yapımı cilt kararması için ne önerilir?

Fazla terlememeye çalışın, fazla güneş ışığı almamaya çalışın ama güneş ışığı almayacağım derken D vitamini eksikliği sorununa da yol açmayın. Şu yazıya bakabilirsiniz detaylı çözüm önerileri için.

 • Evde acısız ağda yapımı ile uğraşmadan kuaföre gitsem? Ne gerek var bu kadar zahmete, okuyana kadar bayıldım.

Tercih sizindir elbette. Kuaförde de çok farklı bir şey yapmıyorlar, biz sizlere bedavaya onların tekniğini öğretiyoruz. :) İsterseniz kendinize, isterseniz tanıdığınıza uygulayın, isterseniz de kendi kuaförünü açıp para kazanın :) Yazı gereğinden uzun oldu farkındayım.

NOT: Kılların çıkış süresi, acısız ağda yapımı uygulamalarının yapımı ve etki süresi kişinin biyolojik, hormonsal ve benzeri durumlarına göre farklılık gösterebilir. Anormal bir durum halinde doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Sizde “ağda nasıl yapılır”, “acısız ağda” ve “ağda yapımı” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Anahtar Kelimeler: Sir ağda ile nasıl ağda yapılır, ılık ağda ile nasıl ağda yapılır, acısız ağda, nasıl ağda yapılır acısız, pudra ile acısız ağda…

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı