Kariyer Önerileri

Oyun Oynayarak Para Kazanma: Detaylı Rehber (Twitch ile)

Oyun oynayarak para kazanma mümkün desem bana ne dersiniz? Evet, bu mümkün. İşte bu rehberde twitch ile para kazanmak ve twitch ortaklık programı konusunu enine boyuna anlatacağız.

Siz demeden cevaplayayım evet, kesinlikle troll yapmıyoruz, evde koltuğunuzda buz gibi içeceğinizi yudumlayıp sevdiğiniz türde bir oyun oynayarak para kazanma ve cebinizi de bu yolla doldurmanız mümkün!

Hiç merak ettiniz mi, çeşitli platformlarda çektikleri oyun videolarını yayınlayan adamlar hayrına mı yapıyor bunu diye?

Hobi niyetine yapanlar elbette vardır ama çoğunluk reklamlardan, sponsorlardan, bağışlardan vs. para kazanmak için yapıyor bunu.

45. ABD Başkanı Donald Trump Bile O Yoğunluğunda Twitch Yayını Açmış
45. ABD Başkanı Donald Trump Bile O Yoğunluğunda Twitch Yayını Açmış

Neden Oyun Oynayarak Para Kazanma Yöntemi?

# Bu işin en güzel tarafı nedir bilir misiniz? Sevdiğiniz işi adeta bir hobi niyetine yaparken para kazanmanızdır. (Tıpkı doğru meslek seçiminin önemi yazımızda belirttiğimiz gibi)

# Yani zerre kadar sıkılmayacak, oyunda kişiyi saran o güzel stresin haricinde gereksiz bir stresle uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Oyun Oynayarak Para Kazanma - Rehber
Oyun Oynayarak Para Kazanma – Rehber

Peki ne yapacaksınız?

# İzleyici kitleniz ile bol bol geyik yapıp güleceksiniz.

# Gerek Twitch’in ta kendisi, gerek sponsorlar, gerek takipçi kitlenizin bağışları ile harçlığınızı çıkaracaksınız.

# Tabi bir vadeden sonra ciddi gelirler elde etmek de mümkün. Gelin oyun severler için twitch ile para kazanmak yöntemini de açıklayalım:

Twitch ile Para Kazanmak – Rehber

Amaç: Kendinize uygun güzel bir kitle toplayıp, oyun oynayarak para kazanma (Endişelenmeyin, nasıl yapacağınız ileride)

Gelir Yöntemleri: 3 farklı yöntemi kullanarak twitch ile para kazanmak mümkün. (Tabi isterseniz aynı anda kullanabilirsiniz)

Sevgili Oyun Severler, Oyun Oynayarak Para Kazanma Yöntemleri Bu Yazıda
Sevgili Oyun Severler, Oyun Oynayarak Para Kazanma Yöntemleri Bu Yazıda

1) Bağışlar

En kolay yöntem budur. Gözlemlerime göre sadece oyun oynamakla kalmayıp, insanların gönlüne girmeyi de başarırsanız daha siz demeden bağış yapacaklardır.

Ayrıca bağışlar için ciddi bir takipçi kitlesine de ihtiyacınız yok. Yani bana bağış yapmazlar demeyin. Benim gördüğüm ortalama 50 izleyicisi olan bir adam bile her seferinde 2 dolar bağış alıyor. Bu sayede bilgisayarını yeniledi herif :)

2) Sponsorlar

İşte bunun için takipçi kitlenizi gerçekten arttırmanız gerekecek. Belli bir bilinirlik düzeyine ulaşınca sponsor bulması zor değil.

Sponsorlarınız size ürün ve / veya güzel miktarlarda para sağlar, size de canlı yayında sponsorun reklamını yapmak kalır sadece :)

3) Twitch Ortalık Programı Nedir

Belli bir takipçi ve izlenme sayısına ulaştıktan sonra Twitch‘e iş ortaklığı başvurusu yapıyorsunuz.

Onay geldikten sonra kanalına kanalına abone olma butonu geliyor. Her abone ayda bir kaç dolara kanalına abone oluyor ve bunu yarısına yakınını siz alıyorsunuz.

Twitch Ortaklık Programı - Aylık Abone Sayınızı Arttırarak Twitch ile Para Kazanmak
Twitch Ortaklık Programı – Aylık Abone Sayınızı Arttırarak Twitch ile Para Kazanmak

Ortaya Koymanız Gereken Sermaye: Oynayacağınız oyunu / oyunları kaldıracak bir bilgisayar, mikrofon ve (belki) web kamerası yeterli olacaktır.

Twitch ile Para Kazanmak İçin Gereken Diğer Şeyler:

-1 adet Twitch hesabı
-Zamanla yaratacağınız kaliteli ve sadık bir kitle (En önemlisi budur)
-Güzel bilgisayar donanımlar (HD kamera, güzel mikrofon, güzel kulaklık vesaire)
-Güçlü bir mizah ve hitabet yeteneği
-Güzel bir şekilde oyun oynarken aynı zamanda insanları videoda tutabilme becerisi

Twitch İle Para Kazanmak Yönteminde Risk Var Mıdır?

Dolandırılma ihtimaliniz imkansıza yakındır. Twitch hesabınızı çaldırmayın yeter :)

Twitch ile Para Kazanmak Yöntemi Nedir?

Twitch hesabı açılır. Aşağıda oyun oynayarak para kazanma: profesyonel taktikler bölümünde verdiğimiz yöntemlerle takipçi kitlesi oluşturulur ve akıllarda kalıcılık sağlanır.

İlk başlarda bağışlar, daha sonra Twitch ortaklık programı, kitleniz yeterince büyüyünce de sponsorlar ile parayı kırıyorsunuz. Mesela reklam gelirlerini (Twitch ortaklık programı) görebileceğiniz menü şöyle:

Reklam Gelirleriyle Twitch ile Para Kazanmak
Reklam Gelirleriyle Twitch ile Para Kazanmak

“Peki bunları nasıl yapacağım hocam” diyorsanız, okumaya devam asıl taktikler şimdi geliyor.

Profesyonel Taktikler – Oyun Oynayarak Para Kazanma

1) Takipçi Sayısı Değil Hayranlık!

Kural: Önemli olan takipçi sayınız değil, kitlenizin size olan hayranlığıdır.

Örnek: Benim oynadığım bir oyunda dünya çapında ortalama 200 kişi online oluyor. Oyunun canlı yayınını Twitch’de yapan adamı ortalama 50 kişi izliyor.

50 kişilik izlenmeye rağmen adam bir kaç dolar bağış alıyor. Bu paralarla bir yıl içerisinde bilgisayarının bir kaç donanımsal parçasını bedavaya değiştirdi.

Burada olay oyun oynayarak para kazanma değil, hobisine yaptığı işle damlaya damlaya göl olur misali (o oyun için) güzel bir gelir kazanabilmiş olması.

Takipçi kasma / takipçi arttırma yolları yazımızdaki yöntemlerin çoğu twitch ile para kazanma yönteminde de kullanılabilir.

Takipçilere ilgili olun, onlarla sıcak bir sohbet yapın (Twitch - Oyun Oynayarak Para Kazanma)
Takipçilere ilgili olun, onlarla sıcak bir sohbet yapın (Twitch – Oyun Oynayarak Para Kazanma)

2) Duygusal Bağ Her Şeydir!

Kural: İzleyici kitlenizi aktif tutun, onlarla sohbet edin, onları sohbetin içerisine çekmeye çalışın, en önemlisi onlarla duygusal bir bağ kurun. Amaç, AKILLARDA KALMAK!

Yöntem: Oldukça basittir. Sohbet kısmında yazmalarını sağlayın, denilenlere cevap verin ve sohbeti uzatın.

Mesela kitleyi eğlendirmek için videoyu tek kişi değil, iki kişi çekin. İki troll elemanın çekeceği videodaki sohbet tadından yenmez. :)

Duygusal bağı ise, birlikte aynı hisleri yaşayarak yaratırsınız. Adamları yenerken “Beyler kazanıyoruz, hadi” gibi sanki izleyicilerle ortak bir zafer kazanıyormuş gibi bir algı yaratarak kurabilirsiniz.

Bunun yanı sıra pozitif ve geyik dolu bir sohbet, yaratıcı cevaplar da benzer etkiyi gösterecektir. Algıda seçicilik de yapabilirsiniz. (Sanarsın konu twitch ile para kazanmak değil kişisel gelişim mübarek)

3) Bedava Reklamlar ile Kitle Toplama

Oyuna ait platformlarda veya oyunun direkt kendi mesajlaşma yerinde “Canlı yayındayız” deyip yayının bağlantısını paylaşırsanız gelenler olacaktır.

İlk başlarda böyle böyle kitle toplayacaksınız. İnsanlar sonra sizi birbirlerine önermeye başlayacaklar. Ama bu konuda daha iyi fikir edinmek isteyenlerin şu yazımıza göz atmalarını tavsiye ederim:

(Bakınız: Reklam Nedir – Örnekler Eşliğinde Reklamcılık Nasıl Yapılır?)

4) Kazandığınız Para Miktarı Nelere Bağlıdır

# Oyun oynayarak para kazanma istiyorsanız her şeyden evvel kanalınızı izleyen kişi sayısı ne kadar fazla ise o kadar fazla para kazanırsınız.

# Twitch ile para kazanmak yönteminde sizin kanala abone olan her kullanıcı için ayrıca para kazanırsınız. (Twitch ortaklık programı)

# Ayrıca çıkan reklamları izleyen ve reklamlardan kaçmak için internet tarayıcısında reklam engelleme eklentisi kullanmayan her abone için ekstra para kazanıyorsunuz.

# Buna ek olarak kazanacağınız miktarlar oyuna bağlıdır. Popüler oyunlar veya bilinen ama üzerine fazla video çekilmeyen oyunları tercih edin.

Anlayacağınız olayın özü; oyun oynayarak para kazanma istiyorsanız adınızla marka olun, sizi bilsinler.

Video: Oyun Oynayarak Para Kazanma

Twitch ile Para Kazanmak – Videolu Rehber (Twitch Ortaklık Programı)

Oyun Oynayarak Para Kazanma İsteyenlere Ufak Bir Uyarı

Tabi bu uyarıyı da yapmadan geçemeyeceğim, oyun oynayarak para kazanma elbette güzel bir fikir olsa da, bunu abartıp asosyal birisi de olmayın.

Asosyal, teknoloji bağımlılığı yaşayan insanların okurken ağzınızı açık bırakacak hazin sonunu Universe-25 Deneyi yazımızda bulabilirsiniz.

NOT: Bu yazıda geçen fikirler, yöntemler ve taktikler yatırım tavsiyesi olarak düşünülmemelidir. Makalemiz, kendi işinin sahibi olmak isteyen girişimcilerin eğilimleri, dijital pazarlama ve satış uzmanlarının tavsiyeleri ayrıca en güncel trendler göz önünde bulundurularak yalnızca bilgi aktarmak amacıyla yazılmıştır.


Technogezgin.com Bilgi
Peki sizler ‘oyun oynayarak para kazanma: twitch ile para kazanmak‘ ve ‘twitch ortaklık programı‘ hakkında ne düşünüyorsunuz? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı