Bilgisayar Mühendisliği

Pseudo Code (Sözde Kod) Nedir?

Pseudocode Nedir: Bir problemin çözümünü veren algoritmanın bellir bir programlama dilinin yazım kuralları (syntax) ile değil, günlük konuşma dilini andıran ifadelerle yazılmasına pseudocode (sözde kod) denir.

Normal kodlamadan farkı belli bir söz dizimi yani syntax kuralları içermemesidir. Metinler günlük konuşma diline yakın, olabildiğince çok kişinin anlayabileceği bir şekilde kullanılır.

Aynı zamanda doğrudan donanımla alakalı diller kadar karmaşık da değildir. Amaç olabildiğince çok kişinin mantığı anlamasını sağlamaktır. Bu durumu en güzel bu şema özetler:

Şema: Pseudocode Nedir
Şema: Pseudocode Nedir

Pseudocode Neden Kullanılır?

➽ Temel amaç programlama dillerini bilmeyen sıradan bir insanın da algoritma mantığını anlamasını sağlamaktır.

➽ Aynı zamanda programın yapımcısına veya programın kullanıcılarına kullanılan programlama dilinden bağımsız olarak çözüm / çalışma mantığının sunulmasını sağlar.

Türkçe, İngilizce, Almanca gibi onlarca konuşma dili var ve bu durum bir zenginliğin ifadesi olduğu kadar aynı zamanda bir karmaşıklığa da yol açıyor. Dünya bunun çözümünü İngilizce gibi bir dili evrensel, her yerde geçerli bir dil olarak kabul etmekte bulmuş.

Benzer bir durum programlama dilleri için de geçerli. İşte bu karmaşıklığı ortadan kaldıran, her dile neredeyse aynı mesafede bulunan şey ise sahte kod, yani pseudocode!

Biraz da Tebessüm :)
Biraz da Tebessüm :)

İsminde kod geçtiğine bakmayın, kod niteliği taşımaz. Yani bu ifadeler bir derleyici tarafından derlenemez ve bu sebepten ötürü herhangi bir bilgisayar veya telefonda çalıştırılamaz. Aynı zamanda hata ayıklama (debugging) de yapılamaz.

Önemli olan anlaşılabilir ve kolaylıkla bir programlama diline uygulanabilir olmasıdır. Amaç temel olarak tasarlanan algoritmanın çalışma mantığı anlatmaktır.

Söz dizim (syntax) kurallarına dikkat etmek zorunda kalmayacağınız için aynı zamanda kafanızı rahatlatarak işinizin de kolaylaşmasını sağlar. Tıpkı şu örnekte görüleceği üzere:

Pseudocode ve Algoritma Farkı
Pseudocode ve Algoritma Farkı

Küçük çocuklara programlamanın mantığı öğretilirken bu öğretilir, ki üniversitelerde kimi bölümlerde bile öğrenciler emekleme aşamasında iken konulara alıştırmak için bu öğretilir. Gelin şimdi de çeşitli pseudocode örnekleri inceleyelim:

Pseudocode Örnekleri

# Basit bir toplama algoritması
# Toplam için T, birinci sayı için X, ikinci sayı için Y değişkeni seçilir.
Başla
X Değerini OKU
Y Değerini OKU
T = X + Y
T Değerini YAZ
Bitir

Bu olayın mantığının anlaşılması için verilen basit bir örnekti. Ama genel mantığın anlaşıldığını düşünüyoruz. Bir de bunun akış diyagramı (flowchart) ile gösterimine bir örnek verelim:

PseudoCode Örnekleri
PseudoCode Örnekleri

Kesmedi mi? Gelin çıtayı döngüler ve şartlı ifadeleri aynı anda kullanarak biraz daha yükseltelim:

#Basit bir döngü algoritması ile bir sayının asal olup olmadığını kontrol eder.
Başla
Sayaç Değerini 0 Olarak BELİRLE
X Değerini OKU
2'den X'e Kadar Her Bir İ Değeri İçin #For döngüsü
   Eğer X % İ = 0 İse #Şartlı Mod Alma İşlemi
      Sayaç Değerini 1 ARTTIR
      Döngüyü KIR
Eğer Sayaç 0'a Eşit Değilse
   'Sayı Asal Değil' YAZDIR
Eğer Sayaç 0'a Eşitse
   'Sayı Asal' YAZDIR

Technogezgin.com Bilgi
Sözde kod (Pseudocode) nedir” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı