Bilgisayar Mühendisliği

SEO Nedir? Nasıl Yapılır? [Efsane Rehber]

SEO nedir, dış (off-page) SEO, teknik ve site içi (on-page) SEO nasıl yapılır diye araştırıp; gözünüzü boyayan, sizi oyalayan ve size sadece bir kazanç kapısı olarak bakan sitelerde vakit kaybetmekten sıkıldınız mı? O zaman doğru adrestesiniz!

Uzun ama gerçekten her köşesinden bilgi, kalite ve özgünlük fışkıran, okumayanın çok şey kaybedeceği bir içeriğe hoş geldiniz! Bu, okuyucuyu reklamlara tıklatma amaçlı yazılmış uzun saçma içeriklere benzemez.

Burada sıfırdan SEO nedir sorusu ile başlayıp, bu konu hakkında bilinmesi gereken en önemli noktaları, taktikleri aynı içerikte topluyoruz. Bu yazıda öğreneceğiniz şeyleri mesela şöyle bir şey yapmak için bile kullanabilirsiniz:

SEO Nedir? Ne İşe Yarar? Diyenlere Böyle Bir Cevap Verebiliriz
SEO Nedir? Ne İşe Yarar? Diyenlere Böyle Bir Cevap Verebiliriz

(1) SEO Nedir? SEO Temelleri

SEO: Arama motorlarında yapılan sorgularda olabildiğince iyi sıralamalarda çıkmak için yapılan işlemlerdir. Açılımı arama motoru optimizasyonu şeklindedir.

SEO Alt Başlıkları
SEO Alt Başlıkları

Doksanlı yıllarda arama motorları ilk çıktığından beri var olan SEO bugün dev bir endüstriye ve market stratejisine dönüşmüştür.

SEO işlemleri sonucunda arama motorları nezdinde saygınlığımız artar, saygınlık artınca üst sıralara çıkarız, bu da (amacınıza göre) daha çok ziyaretçi, bilinirlik, tıklama ve satış demektir. Tabi SEO deyince aklınıza şirket yöneticisi olan CEO’lar gelmesin :)

SEO ile CEO Kavramları Karıştırılmamalıdır
SEO ile CEO Kavramları Karıştırılmamalıdır

Mesela Google şu ana kadar bildiğimiz 200’ün üzerinde sıralama kriterine sahiptir. Tabi bir de (haklı gerekçelerle) devlet sırrı gibi sakladıkları kriterler var.

Peki Biz Ne Yapacağız?
Taş gibi sağlam bir alt yapı kuracağız.
Buram buram kalite kokan, her bir köşesinden özgünlük fışkıran, SEO kriterlerine göre optimize edilmiş içerikler üreteceğiz.
Kaliteli bir (iç ve dış) bağlantı ağı kuracağız.

Ünlü bir sitede bu SEO işinin mantığı çok güzel bir şekilde şöyle anlatılmış:

SEO Nedir - Efsane Örnek
SEO Nedir – Efsane Örnek

(1) Teknik İşler: Tabak gibi düşünebilirsiniz, alt yapı sağlam olmadıktan sonra en kaliteli içerik bile (çorba) aman aman bir işe yaramaz. (Masaya dökülür.)

(2) Kaliteli İçerik: Çorba gibi düşünebilirsiniz, içerik kaliteli olmadıktan sonra siteyi direkt çöpe atın gitsin. Bu saydıklarımız arasında en önemli şey kaliteli ve özgün içerikler üretebilmektir.

(3) Bağlantı Ağı: Tuz ve baharatlar gibi düşünebilirsiniz, yaptığınız SEO işini mükemmel noktaya taşıyacak olan şeyin ta kendisidir. Bu işlemde amaç en kestirme yoldan otoriteyi arttırmaktır.

İşte bu yazıda tüm bunları detaylandıracak, güzel ufkunuzu açan örnekler verecek ve az yerde bulabileceğiniz derlenmiş özel taktikler paylaşacağız.

Amaç 1. Sıraya Olabildiğince Yakın Olmak
Amaç 1. Sıraya Olabildiğince Yakın Olmak

Nasıl SEO Öğrenebilirim?
Bu yazıyı yılmadan sonuna kadar okuyarak çok güzel bir başlangıç yapmış olacaksınız. Ardından araştıra araştıra, deneye deneye, sora sora zamanla çok güzel bir noktaya doğru yol alacaksınız. Tabi SEO konusunda çeşitli ücretli / ücretsiz kurslar ve İnternet’te tonla makale mevcuttur.

Neye İhtiyacımız Var?
Yaratıcılık, azim, öğrenme isteği ve tabi bunları uygulayabileceğiniz bir site.

Site İçi ve Site Dışı SEO Nedir?

Site İçi SEO: En hızlı, en etkili, en verimli ve en başarılı hizmeti sunup; arama motorlarından daha fazla ziyaretçi çekmek adına yapılan çalışmalardır.
➽ Hız, performans, optimizasyon, site mimarisi, içerik gibi pek çok alt çalışmayı kapsamaktadır.
➽ Bu konulara yazının 3, 4, 5 ve 7. kısımlarında ciddi bir şekilde eğildik.

SEO Nedir Nasıl Yapılır Rehber
SEO Nedir Nasıl Yapılır Rehber

Site Dışı SEO: Diğer sitelere karşı otoritemizi arttırmak ve bu sayede onlardan daha iyi yerlere gelebilmek adına yapılan çalışmalardır.
➽ Siteye ait bağlantı ağının kurulması ve sosyal medya yönetimi gibi alt çalışmaları kapsamaktadır.
➽ Bu konulara yazının 6. kısmında ciddi bir şekilde eğildik.

(2) Arama Motorlarına Giriş

Arama Motoru: İnternet üzerinde içerik aramak için kullandığımız şeyler. Google, Yandex, Bing, Yahoo ve diğerleri…

Arama Motorları Nasıl Çalışır? Botlarını tüm internet alemine yollar, botlar buldukları bağlantılarda gezine gezine yeni bağlantılar ve siteler keşfederler. Ardından bunlar index alır yani ilgili kelimelerde arama sonuçlarında gösterilir.
(Ayrıca Bakınız: Index Nedir? Index Hızı Nasıl Arttırılır?)

Şema - Arama Motorları Nasıl Çalışır
Şema – Arama Motorları Nasıl Çalışır

Arama Motorları ve Genel İnsan Davranışı

Bir şeyi merak ettiniz veyahut bir bilgiye acil olarak ihtiyacınız oldu diyelim. Arama motorlarını kullanarak araştırma yaptınız. Genellikle ilk siteye tıklarsınız değil mi?

Şayet istediğinizi bulamazsanız veya ilginizi çekerse de (işte bu sebeple yaratıcı başlıklar kullanın) daha alt sonuçlara göz atarsınız. Ama çoğu zaman alt sonuçlara göz bile atmayız değil mi? İşte tipik kullanıcı davranışı şu şekilde:

SEO ve İnsan Davranışı
SEO ve İnsan Davranışı

Bu bahsettiğim şey size önemsiz gelmesin. Neden SEO yaparken hedef kelimelerde ilk sayfada olmanız gerektiğinin canlı kanlı cevabı budur. Hatta daha da ileri gidiyorum, neden ilk sırada olmamız gerektiğinin en temiz cevabı budur.

Zira alt sıralara doğru ilerledikçe alınan tıklanma oranı ciddi bir şekilde düşme eğilimi gösterir. İkinci sayfaya geçtiğimizde genellikle bu oran sıfıra yakındır. Tıpkı şu istatistikte göründüğü gibi:

Arama Motorlarında İlk 10 Sıradaki İçeriğe Ortalama Tıklama Oranları
Arama Motorlarında İlk 10 Sıradaki İçeriğe Ortalama Tıklama Oranları

Sıralama Faktörleri Nelerdir?

Hedefimizi de en iyisi olarak koyduğumuza göre, bunu yapmamız için bizden istenilen +200 faktör arasından en önemli olanlarına bir göz atalım:

# Kaliteli, özgün ve optimize içerik (Yazının 3 ve 4. kısmı)
# Hız ve mobil cihazlarda uyumlu olma (Yazının 4. kısmı)
# Kaliteli ve uyumlu backlink profili (Yazının 6. kısmı)
# İyi bir kullanıcı deneyimi (Yazının 7. kısmı)
# Yüksek tıklama oranı / sitede geçirilen yüksek süre gibi olumlu sinyaller
# Ve önemli bir kısmı yazının devamına yedirilmiş olan ince nüanslar…

Sakın gözünüz korkmasın, +200 faktör dediysek bu 6 maddenin detaylandırılması ile SEO faktörlerinin sayısı o kadar ediyor.

Arama Motorlarının Pazar Değeri

Aşağıdaki tablodan da anlaşılacağı üzere Google genellikle zirveyi elinde tutmaktadır, bu sebeple SEO oyununu kurallarına göre oynarken Google amcanın kurallarına daha fazla ağırlık vereceğiz.

Arama Motoru Pazar Payları
Arama Motoru Pazar Payları

SERP Nedir? SERP Güncellemeleri

SERP: Arama motorlarında bir kelime (grubunu) arattığınızda çıkan sonuç sayfasına verilen isim. Sorgular gezinme arama, bilgi arama ve işlemsel arama olarak üçe ayrılırlar. (Sonra örnekle bunları…)

Bilgi Odaklı Sorgu Örneği
Bilgi Odaklı Sorgu Örneği

SEO ile ilgili sitelerde takılırken bolca karşınıza çıkacak, aşina olun diye söylemiş olalım. SERP güncellemeleri ise dönem dönem (kimi zaman 1 hafta, kimi zaman 3 ay) gibi sürelerle yapılan büyük çaplı sıralama değişiklikleridir.

İpucu: Oyunu kurallarına göre oynarsanız her güncellemeden ciddi oranlarda yükseliş alarak çıkarsınız. Şimdi gelin teoriden doğrudan pratiğe geçelim. SEO da bu güncellemelerde üst sıralara çıkmak için en önemli faktörler şunlardır:

SEO En Önemli Sıralama Faktörleri
SEO En Önemli Sıralama Faktörleri

Gelin en önemli faktörleri teker teker efsane taktikler paylaşarak ele alalım. Size düşen sadece yazının devamını dikkatlice okuyup bunları kendi internet sitenizde uygulamak… Unutmayın ki her şey birbiri ile alakalı.!

SEO Başarı Piramidi (SEO Hocası)
SEO Başarı Piramidi (SEO Hocası)

(3) Teknik ve Site İçi (On-Page) SEO

Site İçi SEO: Arama motorlarının içeriklerin konusunu anlayıp, bizlere doğru kelimelerden yüksek trafik (ziyaretçi) getirmesi için site içerisinde yapılan çalışmalardır.

Bu aşamada yapacaklarımızı donanımı sağlam bir gemi (Site İçi SEO) üretmek gibi düşünebilirsiniz. Bunu yapalım ki denizde rüzgarlar (az önce bahsettiğimiz SERP güncellemeleri) bizi daha ileriye taşıyabilsin.

-Site İçi SEO: Yapılması Gerekenler-

1) Yazacağınız Konuyu İyi Seçin

Araştırılmayan, insanların ilgisini çekmeyen, yani ziyaretçi çekemeyeceğiniz içerikleri üretmek vakit kaybı olurdu değil mi? Peki bu konuları nasıl bulabiliriz?

Google Trends: Google’da gün / hafta / ay / yıl gibi istediğimiz periyotlarda kelimelerin aranma oranlarını görebileceğimiz ücretsiz bir hizmettir. (Google Trends)

Google Trends ile SEO Uyumlu İçerik Üretebileceğiniz Konular Bulabilirsiniz
Google Trends ile SEO Uyumlu İçerik Üretebileceğiniz Konular Bulabilirsiniz

Şimdilik bu kadarını bilip aşina olsanız yeter, zira yazının 5. kısmında anahtar kelime araştırması konusunu ciddi şekilde mercek altına aldık.

2) Meta Açıklamaları

Meta Etiketi: Arama yaptığımızda karşımıza çıkan, her sayfaya özgü olan başlık, bağlantı ve kısa açıklama şeklindeki HTML kod parçalarıdır.

Meta açıklaması ve başlıkları zerre kadar kod bilginiz olmadan sitenize kuracağınız SEO eklentileri (Yoast SEO, Rank Math SEO…) aracılığı ile kolaylıkla düzenleyebilirsiniz. Bunlar önemlidir, çünkü arama motorlarına yazının neyle ilgili olduğuna dair ilk sinyali veren şeylerdir.

SEO Uyumlu Meta Açıklaması Örneği
SEO Uyumlu Meta Açıklaması Örneği

Meta Açıklaması Nasıl Olmalıdır?
– Başlık, URL ve alttaki metin hedef anahtar kelimeyi içermelidir.
– Hedef anahtar kelime bunların olabildiğince baş kısımlarında, hatta mümkünse en başta olmalıdır.
– Bunlar ideal uzunluğu geçmemelidir. (Program size gösteriyor zaten)
– Spam yapılmadan yazılmalıdır.
– Yüksek tıklama oranı için ilgi çekici, bir şeyler vaad eden şekilde yazılmalıdır.

Not: Yüksek tıklama oranı hakkında güzel taktikler az aşağıda Search Console kısmında mevcuttur, gelin turumuza devam edelim…

3) Başlıklar

Yazının konu konu gruplar olmasını sağlarlar. H1, H2, H3, H4 gibi başlıklar vardır. Kullanımlarına gelirsek;

SEO Uyumlu Başlık Mimarisi
SEO Uyumlu Başlık Mimarisi

Yazı içerisinde de H1 başlığını bir kez kullanın; H2, H3, H4’leri ise ihtiyacınıza göre dağıtın. Mesela bu yazıdaki başlık mimarisini örnek alabilirsiniz.

4) SEO Dostu URL Kullanımı

Olabildiğince kısa, anahtar kelimenin bağlantı metninin en başında geçtiği URL’ler sağlıklıdır. Daha fazla trafik çekerim diye düşünüp gereksiz şekilde anahtar kelimeleri doldurarak uzunluğu arttırmayın. Örnekler üzerinden gidelim;

 • siteadi.com/p=311 (Yanlış)
 • siteadi.com/14/08/18/SEO/seorehberi (Yanlış)
 • siteadi.com/seo/seo-rehberi (Doğru)
 • siteadi.com/seo-rehberi (Doğru)
SEO Dostu URL Kullanımı
SEO Dostu URL Kullanımı

Eğer yeni iseniz şunu da belirtelim, bu URL’leri sitenize kuracağınız SEO eklentileri ile düzenleyebilirsiniz.

4) Site İçi Mimari

Olay otorite sırasını ana sayfa / kategoriler / yazılar şeklinde yapmaktır. Bu konuda fazla söze gerek yok, şu görsel tüm olayı özetliyor zaten:

Site İçi Mimari Nasıl Olmalıdır?
Site İçi Mimari Nasıl Olmalıdır?

5) Multimedya Kullanımı

Multimedya: Resim, video, ses kaydı, gif, grafik gibi dosyalara verilen isimdir.

Bunlar direkt olarak sıralamaya etki etmeyecektir fakat kullanıcıyı içeriği okuma ve içeriği paylaşma hususunda motive edecektir. Bu sayede hemen çıkma oranınız düşecektir. Ama sıralama konusunda size doğrudan artı puan katacak şeyler de var:

# Resimlerin isimlerini ve alt metinlerini anahtar kelimeleriniz ile spam yapmayacak bir şekilde doldurun.
# Arama motorları belki videoları okuyamazlar ama videonun altında yazdığımız şeyleri okurlar. (Alt Etiketleri)

Resimlerde Alt Etiketi Kullanımı

Bu arada multimedyaları geç yükleme lazy load ile kullanmak hız konusundan hayati bir zorunluluktur diyebiliriz. Bu konuda da “Lazy Load – Ekran Dışındaki Resimleri Ertele” konulu yazımızı inceleyebilirsiniz.

Görsel Aramalar: Görsel aramalardan da sitenize hatırı sayılır miktarda ziyaretçi çekebilirsiniz. Görsel aramalarda üst sıralara çıkmak, daha çok tıklama almak adına rehber niteliğinde, her köşesinde taktik içeren “Görsel SEO: Resimler İçin SEO Nasıl Yapılır?” konulu içeriğimize göz atabilirsiniz.

6) Dış ve İç Bağlantılar

Dış Bağlantılar: Yazı içerisinden başka sitelere verdiğiniz bağlantılardır.
➽ Abartmamak koşuluyla 1-2 tane kullanabilirsiniz.
➽ Tercihen nofollow tarzında olmalıdır.

İç Bağlantılar: Yazı içerisinden kendi sitenizdeki başka bir sayfaya verdiğiniz bağlantılardır.
➽ Bir kaç tane, abartmadan kullanılması faydalıdır.
➽ Tercihen dofollow tarzında olmalıdır.

Bunda Amaç Ney? Bir kibriti kırması kolay olur değil mi? Ama birkaç kibriti üst üste koyduğumuzda onları kırmak zorlaşır değil mi? İç bağlantı (iç linkleme) yapmamızdaki amaç da tam olarak budur.

İç Linkleme Yapmanın SEO Açısından Önemi Büyüktür
İç Linkleme Yapmanın SEO Açısından Önemi Büyüktür

Bağlantılar arama motorları nezdinde içeriğin ne konuda olduğuna dair kuvvetli bir sinyaldir. Aynı zamanda iç bağlantılar az önce belirttiğimiz site içi mimarisinin anlaşılmasını da sağlar.

Tabi bu bağlantılara tıklayarak (eğer yazı kullanıcıların hoşlarına giderse) kullanıcıların benzer yazıları okuyup oturum süresini arttırması da cabası… İç linkleme yaparken, tercih etmeniz gereken model şu olmalıdır:

SEO Uyumlu Site İçi Linkleme Modeli
SEO Uyumlu Site İçi Linkleme Modeli

Sitenize dışarıdan alacağınız bağlantılar (backlink & off page SEO) meselesine 6. bölümde en ince detaylarına kadar değindik. Oraya kadar sabırla okumaya devam edin.

-Site İçi Teknik SEO: Yapılması Gerekenler-

1) Google Search Console

Search Console (Webmaster Tools): Sitemize ait tıklama, gösterim, tıklama oranı, ortalama konum, ziyaretçi gelen kelimeler, hız, mobil uyumluluk, içerik haritası, site haritası gibi pek çok konuda bize ücretsiz bilgi sunan bir araçtır.

Google Search Console Paneli
Google Search Console Paneli

Bu sebeple başarılı bir SEO çalışması için mutlaka sitenizi Google arama konsoluna ekleyin, bu verileri düzenli şekilde takip ve analiz edin. Mesela;

Yüksek Tıklanma Oranı İçin:
– İçerisinde sayı ve niteleyici kelimeleri (en iyi, en, hemen, kesin çözüm, rehber ve benzerini) başlığınızda geçirin.
– İnsanlara meta açıklamanızda bir şeyler vaad edin, iddialı olun ve onlarda heyecan uyandırın.
– İlk dönemler otoriteniz yerlerde olacağı için düşük tıklanma oranına üzülmeyiniz.
– 2. kısımda paylaştığımız grafikten de hatırlayacağınız üzere ilk sıralar en yüksek tıklanma oranlarına sahiptir.

2) Site Hızı ve SEO

Hız, en önemli sıralama faktörlerinden birisidir. Zira kullanıcıların %50’si bir siteye tıkladığında site 2 saniyeden kısa bir sürede açılmasını istiyor. Eğer 3 saniye içerisinde de açılmazsa siteden ayrılıyorlar. (Kaynak)

Bu sebeple hız, özellikle trafiğin çoğunu oluşturan mobil (akıllı telefon ve benzeri) cihazlardaki hız iyileştirmelerini özellikle yapmamız gerekiyor.

Site Hızlandırma SEO Konusunda Hayati Önemde Bir Kriterdir
Site Hızlandırma SEO Konusunda Hayati Önemde Bir Kriterdir

Bu yapılacak iyileştirmelere de Google Pagespeed Insights sitesinde sitemizi yaklaşık bir dakika sürecek olan bir teste sokarak karar verebiliriz.

TechnoGezgin.com Soru
Site hızlandırma konusunda SEO konulu bu yazı gibi özel olarak hazırlanmış bir rehberimiz mevcuttur. Şu efsane rehberimize göz atmanızı şiddetle öneriyoruz:
Google Pagespeed İnsights ile Site Hızlandırma Rehberi

Pagespeed İnsights Sonuç Ekranı
Pagespeed İnsights Sonuç Ekranı

3) Mobil Uyumluluk

Mobil Uyumluluk: Masaüstü sitesinin, değişken mobil (akıllı telefon ve benzeri) cihaz boyutlarına göre şekillenmesi, özel tasarım almasıdır.

Mobil sayfaları ayrı olarak Indexlemeyi (dizine eklemeyi) Mart 2018’de başlamıştır. Günümüzde de ziyaretçilerin yarısından daha fazlasının mobil cihazlardan geldiğini hesaba katarsak mobil uyumluluk SEO açısından bir zorunluluk haline gelmiştir.

Dediklerimizin havada kalmaması adına kendimizden mobil uyumlu bir ana sayfa ve bir de mobil menü örneği verelim:

Mobil Uyumlu Tema Örneği (Ana Sayfa - Menü)
Mobil Uyumlu Tema Örneği (Ana Sayfa – Menü)

Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP): Eğer mobil sayfaları hızlandırmayı başaramadı iseniz; (zaten genelde zor olan budur) Google tarafından geliştirilen AMP eklentileri bu konuda size (özel mobil tasarım ile) ciddi bir şekilde yardımcı olacaktır.

4) Site Haritası (Sitemap)

Site Haritası: Sitedeki yazı, kategori, etiket gibi sayfalarının bağlantılarının grup halinde gösterildiği, çok sayıda içeriğe sahip olan sitelerin özellikle kullanması önerilen bileşendir.

Kullanımı zorunluluk değildir fakat bu arama motorlarının işini önemli ölçüde kolaylaştırır. Bu arada site haritası 50.000 URL’den fazla bağlantı içeremez ve 50 MB boyuttan büyük olamaz.

Site haritasını site alt kısım menüsüne eklemeniz önerilir. Site haritasının konumu ise genelde şu şekilde olur:

https://siteadi.com/sitemap.xml

5) Robots.Txt Dosyası

Arama motorları robotları ile tüm interneti dolaşıp yeni bağlantılar keşfetmeye çalışıp, bunları keşfettikçe dizinlerine eklerler.

İşte bu dosyaya yazacağımız bir kaç satır kod ile biz istemediğimiz bağlantıların arama motorlarında görünmelerinin önüne geçebiliriz. Bu kodları internette 2 dakikada bulabilirsiniz.

SEO ve Robots.txt
SEO ve Robots.txt
User-agent: * (e.g. Googlebot)
Disallow: / (e.g. /images/SEOAyari.png)

Mesela bu kod ile Google Botların o resim dosyasını görmesine engel olmuş olursunuz. Kullanımı keyfinize kalmış. Bu dosyanın konumu ise genelde şu şekilde olur:

https://siteadi.com/robots.txt

6) URL / IP Canonicalization

Canonical URL / IP: Aynı içeriğin botlar tarafından farklı bağlantılar ile algılanmasının önüne geçme yöntemidir. Mesela;

https://www.technogezgin.com/
https://technogezgin.com/

Bu iki bağlantı aynı sayfaya işaret eder. Fakat iki farklı URL ile ifade edilmeleri SEO açısından ciddi bir yanlış olur. Bu sebeple bu “rel=cannonical” etiketini nasıl ve nereye eklemeniz gerektiğini müsait olunca araştırın.

Bu Nerede Kullanılmalıdır?
– Sitenizde aynı içeriğe sahip farklı linkler varsa
– Aynı içeriğe farklı kategori ve etiketler üzerinden ulaşılıyorsa
– http:// ve https:// içerikli aynı URL’ler varsa
– Sitenizin www ile başlayan ve www ile başlamayan adresleri bulunuyorsa
– Sitenizin Mobil arayüzü farklı URL ve subdomain ile görüntüleniyor ise bu yöntemi kullanmanızı öneriyoruz.

SEO ve Cannonical Bağlantılar
SEO ve Cannonical Bağlantılar

7) Diğer Site İçi SEO Kriterleri

.#. Güvenlik Sertifikası (SSL): SSL sertifikası kurulumu yapmak suretiyle http yerine https şeklinde güvenli bağlantı protokolü kurulumu yapmanız gerekmektedir. Bu sizin arama motorları nezdinde güvenilirliğinizi arttıracaktır.

.#. Site Kimliği: Sitenize hakkımızda, iletişim, gizlilik politikası, kullanım şartları gibi sayfalar eklemek güvenilirliğinizi arttıracaktır. Bu da sıralamalarda artı puan olarak geri dönecektir.

.#. Konu Otoriterliği: Bir konu hakkında ne kadar fazla sayıda başarılı içerik üretmiş ve iç bağlantılar ile bunları desteklemişseniz, o konu hakkında arama motorları nezdinde otorite puanınız artar. Bu sayede belli bir konuya ait içeriklerde daha iyi sıralamalar elde edersiniz.

Site İçi Backlink Ağı Oluşturmak DA ve PA Otorite Değerlerinizin Yükselmesini Sağlar
Site İçi Backlink Ağı Oluşturmak DA ve PA Otorite Değerlerinizin Yükselmesini Sağlar

(4) SEO Uyumlu İçerik Üretimi

Olayın sadece optimize (bakın içerik demiyorum) İnternet sitesi ve sitenize başka sitelerden bağlantı basmaktan ibaret olduğunu sanan baya insan var. Olay en kaliteli ve en özgün içeriği ürettikten sonra bunları yapıp uçuşa geçmektir. İnsanlar;

 • SEO olayının arama motorları,
 • İçeriğin ise yazıyı okuyacak insanlar,

İçin yapıldığını düşünüyorlar. Fakat ikisini birlikte götürebilen insanlar bu sektörde başarılı oluyorlar. Aslında sektördeki kural oldukça açıktır: İÇERİK KRALDIR, BACKLİNK KRALİÇEDİR! (İkinci yarısını ben ekledim, backlink ne demek diyorsanız az sabır)

Nasıl İçerik Üretmemeli?

Günümüzde (2020) pek çok kişi haber sitelerinden yakınıyor. Spam yaptıklarından, aradığımız şey hariç her şeyin cevabının olduğunu söylüyorlar. Bu kısmen doğru, mesela şuna göz atalım:

Ünlü Haber Sitesi İçeriği
Ünlü Haber Sitesi İçeriği

Bu büyük firmalara elbette saygımız sonsuz, olur da bunu görürlerse yanlış anlamasınlar. Bunları hazırlayanlar (yukarıda belirttiğimiz “İlk 100 kelimede geçen anahtar kelimeler daha iyi sıralama alır”) şeklindeki kuralı hatırlarsanız, bu kurala göre metnin ilk başında sıkça aranan sorguları geçiriyorlar.

Bu sayede gerçekten epey ziyaretçi çekiyorlar fakat giren cevabını bulamayıp hemen çıktığından insanlarda hiç iyi bir izlenim bırakmıyorlar. Adım başı çıkan reklamlara değinmiyorum bile.

İşte bunlar 7. bölümde bahsedeceğimiz olumlu kullanıcı deneyimini öldüren şeylerdir. Bu içerikler kullanıcılardan ziyade arama motorları için yazılmış şeylerdir ve olması gereken ikisinin bir arada olmasıdır.

SEO İçin Nasıl İçerik Üretmeli?

İşin Özü: Özgün olmaktır, insanların bazı şeyleri SADECE sizde bulabilmelerini sağlamaktır. Gelin teker teker site tipleri için ileride hayatınızı kurtaracak detaylara dalalım…

(1) Olay uzun değil kaliteli ve okuyucunun bayılmadan okuyabileceği içerikler üretmektir. Ama şöyle bir veri de mevcuttur:

Doğallığı Bozmamak Kaydıyda Uzun İçerikler Üretmeye Çalışın
Doğallığı Bozmamak Kaydıyda Uzun İçerikler Üretmeye Çalışın

(2) Konu, üzerine az yazı yazılmış fakat çok aranan şeyler üzerine olsun.

(3) Sürekli ziyaretçi alabilmek için, anlık aranan şeyler yerine sürekli aranma potansiyeli olan şeyler üzerine içerik üretin.

Örnek: 2000-3000 lira arası ucuz laptop önerileri gibi bir konu yerine, bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz tarzında bir içerik yazmanız SEO açısından daha akıllıca olacaktır.

Örnek: Bilmem ne marka protein tozunun incelemesi yerine, protein içeren gıdalar hakkında bir yazı yazmanız daha akıllıca olacaktır.

(4) İçerik üretebileceğiniz konular ve hangi içerikleri üreten bloglar daha çok para kazanıyor konulu bir araştırma ektedir:

Blog Yazanlara SEO Önerileri
Blog Yazanlara SEO Önerileri

(5) İşinizi severek, özen göstererek, (kısa vadede öyle olamayacak bile olsanız) en yukarısını hedefleyerek, değer vererek (yani olabildiğince profesyonelce) yapın. Siz değer verin ki, başkaları da değer verebilsin.

(6) Eğer aranan kelimeleri bulmayı ve onlara uydurmayı başarabilirseniz arka planda dönen işler her zaman daha çok ses getirecektir. Tabi dürüstlükten de sapmayın.

(7) … rehberi, … nasıl yapılır tarzında insanların başları sıkıştığında kesin arayacakları şeyler üzerine içerik üretmek akıllıca olacaktır. Ayrıca arada insanları şaşırtacak içerikler de üretin:
(Ağzınız Açık Kalacak: Videolarla Çizgi Filmlerin Sonları)

(8) SEO işini ticari amaçla yapanlar unutmasınlar ki, gelen ziyaretçi ürünün / hizmetin tanıtımına, resimlerine, fiyatına, vaad ettiği şeylere bakmaya geliyor. Ha, tabi bir de beğenirse onu almaya. Ticari amaç güdenlere şu araştırmayı da gösterelim:

Araştırma - Pazarlama Odaklı SEO
Araştırma – Pazarlama Odaklı SEO

(9) Top listeleri, röportajlar, videolar ve alıntılar ile ürettiğiniz içerikleri zenginleştirmeyi düşünebilirsiniz.

(10) SEO uyumlu içerik üretme konusunda şu yazılarımıza bakmanızı ve burada yazanları kullanmanızı özellikle tavsiye ediyoruz:
Al Sat Para Kazan – Eşsiz Taktikler (Amaç al satı öğrenmeniz değil, yazıda geçen SEO uyumlu içerik için kullanabileceğiniz taktikler)
Alışveriş Çılgınlığı – Şaşırtan Market Hileleri (Ticari Siteler İçin)
Reklam Nedir? Efsane Örnekler Eşliğinde
Algıda Seçicilik Nedir – Nasıl Yapılır?
Renklerin Anlamı – Renklerin Dili
İlk İzlenim Nedir? Neden Önemlidir? (Ticari Siteler İçin)

(11) İçerik sayfası oluştururken şu düzene göre oluşturmalısınız:
(En Önemli Bilgiler > Önemli Detaylar > Konuyla Alakası Olan Bilgiler) Yani tıpkı şu şekilde olmalıdır:

SEO ve UX Uyumlu İçerik Üretimi Şeması
SEO ve UX Uyumlu İçerik Üretimi Şeması

Peki hangi konularda yazmalı? Şimdiki 5. bölüm ise buna dair, haydi uzatmadan oraya geçelim…

(5) SEO Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar Kelime Araştırması: Doğru hedef kelimeyi bulmak suretiyle yazılan yazıdan en fazla verimi (tıklama, gösterim…) almanızı sağlayan çalışmadır.

Anahtar Kelime Seçim Kriterleri

Popülerlik: Olabildiğince yüksek aranma hacmine sahip olmalıdır.
Uygunluk: Sitenizin konuları ile uygun olan içerikler daha kolay yükselirler.
Zorluk: SEO zorluğu düşük olmalıdır ki kolayca ilk sıralara çıkabilesiniz. Kelime zorluğunu internette bulunan kimi araçları kullanarak test edebilirsiniz.

SEO Kelime Zorluğu
SEO Kelime Zorluğu

Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler: Aranma hacmi de zorluğu da düşük olan kelimelerdir. Fakat belli bir aranma hacmine sahip kullanabileceğiniz kelimeler de mevcuttur.

Bu kelimelerden her yazıda biraz biraz geçirseniz, 100-200 yazıda ekstradan çok güzel trafik kazanabilirsiniz.

SEO ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler
SEO ve Uzun Kuyruklu Anahtar Kelimeler

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır

1- Google Ads Kelime Planlayıcısı

Hani arama yaparsınız, ilk sıralarda bazen reklamlar çıkar. İşte Google Ads, Google üzerinden bu reklamları vermek isteyenlerin kullandığı ücretsiz bir araçtır. (Reklamlar ücretli tabi)

Reklam vermeden, yani tek kuruş harcamadan bu aracı kullanarak hedeflediğiniz olası kelimelerin aranma miktarlarına, zorluklarına (rekabet) ve (reklam vermeyecek olsanız bile) olası tıklama başı ödemeniz gereken ücreti görebilirsiniz.

İşte bu araçla tek kuruş harcamadan hem yüksek aranma hacimli hem de rekabeti düşük kelimeleri bulabilirsiniz. Mesela:

Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı Örnek Kullanım (Alıntı)
Google Ads Anahtar Kelime Planlayıcısı Örnek Kullanım (Alıntı)

2- Google Önerileri

Anahtar kelimenizi arama motorunda; arama kısmına yazdığınızda, yazının içerisinde geçirerek trafik artışı sağlayabileceğiniz DÜZENLİ OLARAK ARANAN kelimeler önerileri size gösterilir.

SEO Anahtar Kelime Bulma Teknikleri
SEO Anahtar Kelime Bulma Teknikleri

Benzer bir durum sayfa altındaki ‘ilgili aramalar’ bölümü için de geçerlidir:

Google Anahtar Kelime Araştırması
Google Anahtar Kelime Araştırması

3- Anahtar Kelime Araçları

Sizin SEO çalışması yaparken ‘istemediğiniz kadar’ kelime önerisi bulmanızı sağlayan çeşitli araçlar da mevcuttur. İlgili, karşıt, benzer, ve, veya gibi nokta atışı sık kullanılan sözcükleri kullanarak aranan önerileri sizlere sunarlar.

Mesela İngilizce ‘hava temizleyici’ temalı anahtar kelime örnekleri nasıl türetilir sizlere gösterelim:

Anahtar Kelime Örnekleri
Anahtar Kelime Örnekleri

4- Diğer Platformlar

Forumlar, Youtube, sosyal medya uygulamaları, Wikipedi gibi toplumun ve hayatın her alanının nabzını tutabileceğiniz yerler…

Öğrendiklerimizi SEO ‘ya Uyarlayalım

Peki Seçtiğimiz Kelimeleri Ne Yapacağız?
– Ana kelimeyi metnin her yerinde, benzerlerini girişte, metnin ortasında, metnin sonunda ortalama 2-3 kez geçireceğiz.
– Önemli kelimeleri görsel altında ve hatta yapabilirseniz meta açıklamasında geçirebilirseniz SEO açısından güdümlü akıllı bomba etkisi yaratacaktır.

Kullanacağınız Biçimler:
– Bilgisel: Genel bilgileri içerir. (Örnek: Nasıl kek yapılır?)
– İşlemsel: Bir aksiyonu içerir. (Örnek: Oyuncu bilgisayarı satın al)
– Ticari: Yorum ve bilgi içerir. (Örnek: X marka telefon incelemesi)
– Nokta Atışı: Belli bir hizmeti içerir. (Örnek: Google Search Console)

Gelin şimdi bir de en önemli şeylerden birisi olan site dışı (off-page) SEO taktiklerine bir göz atalım…

(6) Site Dışı (Off-Page) SEO

Backlink: Bir İnternet sitesinden başka bir İnternet sitesine verilen bağlantıdır. Bu bağlantıların sayısı ve niteliği bir sitenin kalitesini belirleyen unsurlar arasındadır.

Arama motorları gelişmiş algoritmaları sayelerinde hangi sitenin ne kadar kaliteli olduğunu anlayıp, kaliteli siteleri arama sonuçlarında ilk sıralarda gösterirler. Unutmayalım ki bu da daha çok ziyaretçi demektir.

Backlink Nedir
Backlink Nedir

SEO İçin Backlink Neden Önemlidir?

Anahtar Kural: Bir sitenin backlink profili, o sitenin arama motorları nezdinde en önemli sıralama faktörlerinden birisidir.

Google 1990’larda site puanı sistemini (Page Rank) ilk tanıttığında, sitenizin kalite puanı sadece aldığınız backlink sayısına dayanıyordu. Kaliteli kalitesiz fark etmez, spam yapsanız fark etmez…

Fakat bu zamanla manipüle edilince, algoritmalar sitenizin konusu ile alakalı ve aynı zamanda kaliteli sitelerden spam yapılmadan aldığınız backlink sayısı fazla olan sitenin kaliteli sayılmasını sağlayacak şekilde güncellendi.

Her sitenin en başta kalite puanı aynıdır. Sitedeki içerik, teknik detaylar ve bağlantılar gibi bir çok faktör bu puanı değiştirir. Mesela aşağıdaki şu resim backlink olayının nasıl çalıştığını çok güzel anlatmaktadır.

Okları Backlink Olarak Düşünebilirsiniz
Okları Backlink Olarak Düşünebilirsiniz

Backlink Çeşitleri Nelerdir?

# Do-follow Backlink: Bağlantıyı veren sayfadan, bağlantı verilen sayfaya otorite (kalite puanı) geçişini sağlayan bağlantılardır.

# No-follow Backlink: Bağlantıyı veren sayfadan, bağlantı verilen sayfaya otorite (kalite puanı) geçişine izin vermeyen bağlantılardır. rel=”nofollow etiketi içerirler.

Burada biraz beyin fırtınası yapalım. Otorite kaybetmeden, otoritemizi arttırmamız gerekiyor değil mi? Peki bunu nasıl yapabiliriz?

Püf Nokta: Link verirken no-follow bağlantı verip, link alırken do-follow bağlantı alarak. Tıpkı şu görselde anlatılmak istenildiği gibi:

Çok Fazla Dofollow Link Vermek SEO Açısından Önerilmez
Çok Fazla Dofollow Link Vermek SEO Açısından Önerilmez

SEO İçin Backlink Kaynakları

 • Sizinle benzer konularda içerik üreten sitelerden alabileceğiniz SEO uyumlu tanıtım yazıları, yorum backlinkleri,
 • Edu ve Gov uzantılı bağlantılar,
 • Kendi kuracağınız bir paravan blog ağı (Detaylı bilgi aşağıda)
 • Kırık link inşası (Detaylı bilgi aşağıda)
 • Sosyal Sinyaller (İnstagram, Youtube, Facebook, Twitter…)
 • Forum Paylaşımları
 • Haber Sitesi Paylaşımları
 • Kaliteli Dizin Siteleri
 • PDF Yayınlama Siteleri
 • Sitenize Elektronik Posta Bildirimleri Eklemek
 • Konuk Yazarlık Yaparak Backlink Kazanma
 • Ve niceleri…

Anchor (Çapa) Backlink: Tıklanabilen bağlantı metni. URL yerine, anahtar kelimeler üzerinden bağlantı verme metodu. Mesela;

Çapa Backlink Nedir
Çapa Backlink Nedir

Bu örnek bir pizza sitesine “Lezzetli pizza tarifi” sözcüğünde verilmiş bir bağlantı. Bu tarz bağlantılar direkt nokta atışı o sözcükte daha iyi sıralamalar elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun da çeşitleri var tabi;

Hala bunun ne olduğu kafanıza yatmadı mı? Mesela şu fotoğraftaki mavi yazılar çapa (anchor) bağlantı örnekleridir:

Metin İçerisinde Anchor Bağlantı Örnekleri
Metin İçerisinde Anchor Bağlantı Örnekleri

Uyarı: Sitenize bağlantı alırken çapa türünde bağlantılara yüklenmek SEO açısından size faydadan çok zarar getirir.

Efsane SEO Link İnşası Stratejileri

(1) Link çöplüğüne dönmüş, kalitesiz, alakasız, adult sitelerden backlink almak SEO açısından hayati bir yanlıştır.

(2) Bağlantıların çoğunu ana sayfaya almak akıllıca olacaktır fakat kategori sayfalarını daha sonra da doğrudan içerik sayfalarını dış bağlantılar ile güçlendirmek gerekir.

(3) Bağlantıların etkisini görmeniz bir kaç ay kadar sürebilir. Bu sebeple sabırlı olun ve adım adım SEO uyumlu bir şekilde ağınızı kurmaya devam edin. Lütfen doğal yayımdan sapmayın.

SEO ve Backlinkler
SEO ve Backlinkler

– Dofollow / nofollow,
– Anahtar kelime / bağlantı / marka adı,
– Ana sayfa / kategori sayfası / diğer içerik sayfaları
gibi faktörlere göre çalışmanızı doğal yayılım ile yapın.

İpucu: Bu sayede otoriteyi doğrudan bir kelimeye değil de, tüm sayfaya dağıtıp tüm olası kelimelerde iyi sıralama elde etmeyi sağlar. Bu, SEO için akıllıca bir hamle olacaktır.

(4) SEO yaparken en kaliteli backlink nasıl alınır bilir misiniz? Şöyle:

= Özgün & Kaliteli İçerik
= İnsanların Sizi Sitelerinde Önermesi
= Doğal Backlink
= SEO için En İyisi

Sadece bu kadar mı? Tabi ki de hayır! Kaliteli içerik, siteye ekleyeceğiniz paylaşım butonları ile içeriği beğenen kullanıcılar tarafından paylaşılarak hanenize sürekli +1 yazılması demektir. (Nofollow da olsa +1dir)

Yapışkan Paylaşma Tuşları: Genellikle mobilde kullanılan, sayfayı kaydırsanız da sayfanın altına her daim gözüken paylaşma tuşlarıdır.

Mobil Yapışkan Paylaşma Tuşları Örneği
Mobil Yapışkan Paylaşma Tuşları Örneği

(5) Link çöplüğüne dönmüş sitelerden bağlantı almaya kalkmayın; zira vaktinize, emeğinize yazıktır.

(6) Daha iyi bir SEO performansı için üniversite (Edu) ve devlet (Gov) bağlantılarını kendi ülkenizden almaya bakın. Şayet uluslar arası bir site iseniz de ziyaretçi gelen ülkelere yönelin.

(7) Arama motorları her gün yeni geliştirilen illegal yöntemleri yapay zeka sayesinde keşfediyor. Bu yanlış yollara sapanlar ilk güncellemede geriye düşüyorlar. Siz siz olun doğal olun.

(Yer yer usulüne uygun olarak yazının devamında belirttiğimiz siyah şapka teknikleri kullanabilirsiniz.)

Backlinkler ve SEO
Backlinkler ve SEO

(8) Yeni sitelerde ilk 2-3 ay organik (arama motorlarından gelen) ziyaretçi sayınız artana kadar SEO uyumlu backlink almak yerine içerik girin. Forum tanıtımları ile ziyaretçi çekmeyi düşünebilirsiniz.

(9) Bağlantıları karşılıklı takastan ziyade tek yönlü olarak kazanmaya bakın. Aynı zamanda, alım / verim dengesini gözetin. Mesela 100 tane bağlantı aldıysanız, içeriklere dağıtarak dışarı 50 tane de (nofollow) bağlantı verin.

(10) Bu çalışmaları farklı IP adresleri üzerinden gerçekleştirin.

(11) Ayrıca kendinize ait sosyal medya hesaplarınız olsun. Sosyal medya üzerinden takipçiler ile duygusal bağ kurun. Bu konuda şu iki rehberimize göz atabilirsiniz:
Takipçi Kasma – Takipçi Arttırma Yolları
Shadowban Nedir? – Beğenilerdeki Ani Düşüş

➽ Backlink ve tanıtım yazısı yani link inşası konusunu detaylı bir şekilde işlediğimiz; profesyonel tekniklerden, sıkça yaşanan sorunlardan ve ikilemlerden bahsettiğimiz “Site Dışı SEO: Backlink Nedir? [Efsane Rehber]” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Kaliteli Backlink Nasıl Anlaşılır?

Google’ın ilk zamanlarında Pagerank değeri üzerinden bir bağlantının ne kadar kaliteli olduğunu anlayabiliyorduk. Bu kalkınca bunun yerini MOZ’un alan adı (DA) ve sayfa otorite (PA) puanları aldı.

Backlink Kalite Kontrol Araçlarını Kullanın
Backlink Kalite Kontrol Araçlarını Kullanın

Domain Authority (DA & DR): Sitenin ne kadar eski olduğu, aldığı backlink sayısı ve kalitesi, sitenin iç SEO ayarlarının ne kadar sağlam olduğu gibi faktörlere göre belirlenir.

Bu değer tüm sayfalarınızı (yani tüm siteyi) bağlar, yani bu değer ne kadar yüksek ise tüm sayfalarınıza o kadar artı puan katar, bu da SEO ile daha iyi sıralamalar demektir.

Page Authority (PA & PR): Belli bir sayfanın aldığı backlink sayısı ve kalitesi, içeriklerin ne kadar kaliteli ve özgün olduğu gibi kimi faktörlere göre belirlenir.

Bu değer her bir sayfanıza özgüdür. Yani bu değere bakarak özgünlüğünüzü ve sayfa bazlı SEO çalışmalarını ne kadar iyi yaptığınızı görebilirsiniz.

Peki Bunların Kaliteli Backlink ve SEO ile Alakası Ney?

 • DA değeri yüksek,
 • PA değeri yüksek,
 • Spam skoru değeri düşük,
 • Alan adı eski,

Olan bir siteden alacağınız backlink kalitelidir, SEO açısından da oldukça faydalıdır. Kaliteli bağlantılara ağırlık verin fakat, doğal yayılım gereğince tek tük kalitesiz bağlantı da alın.

➽ Rakip Analizi: Çeşitli araçları kullanarak sizinle aynı alanda olan rakiplerinizin backlink profillerinin çoğunu görebilirsiniz. Siz de aynı yerlerden bağlantı alabilirsiniz.

DA ve PA analiz araçlarını kullanıp SEO stratejileri geliştirebilirsiniz
DA ve PA analiz araçlarını kullanıp SEO stratejileri geliştirebilirsiniz

➽ Alaka İlkesi: Alacağınız bağlantı site konunuz ile alakalı olsun. Gidip de moda sitesine teknoloji sitesinden bağlantı almayın, pek bir işe yaramaz.

➽ Toplu Bağlantılar: Footer, header, sayfa kenarı widget alanı gibi sitenin her sayfasında aynı olan alanlar vardır. Bu alanlardan (yüksek ihtimalle para ile) alınacak bir backlink sitenize doping etkisi yapacaktır.

Zira bu sayede bir sitenin her sayfasından bağlantı almış oluyorsunuz. Ama ne kadar sağlıklı ve organik bir durum olduğu tartışılır.

Uyarı: Eskiden Google pagerank vardı, bu yazının yazıldığı dönemde (2020) ise MOZ ve Majestic var. Bu sebeple (kolay kolay değişmese de) bu konudaki güncel SEO trendlerini takip ediniz.

Siyah Şapka Teknikleri ve Cezalar

Usulüne uygun olmadan, hızlıca amaca ulaşmak amacıyla yapılan SEO işlemlerine “siyah şapka teknikleri” denir. Bunlar fark edildiği taktirde (ki çoğu zaman fark edilir) bize ceza ve organik ziyaretçi kaybı olarak döner.

Nasılsa her gün tonlarca siteyle uğraşan, bünyesinde bir ton mühendisi barındıran arama motorlarını kandırmak o kadar kolay olmaz değil mi?

Bu sebeple siz siz olun doğal yollarla ilerleyin ki kalıcı ve sağlam olsun. Fakat gri / siyah şapka teknikleri arasında bir yöntem var ki, usulüne uygun yapılırsa SEO dopingi yaşıyorsunuz. Ne mi o işlem? Paravan blog ağı!

Profesyonel Bir Paravan Blog Ağı Örneği
Profesyonel Bir Paravan Blog Ağı Örneği

Tıpkı bu resimdeki gibi, bize destek olacak olan ana sitelere başka sitelerden link çıkıp oraları güçlendirip, en son kendimize link çıkıyoruz. Ama detaylı bilgi için araştırma yapmanız gerekecek :)

Profesyonel İpucu: Site içindeki yazılara / sayfalara olan bağlantıları dofollow verip, diğer sitelere verdiğiniz bağlantıları nofollow şeklinde vermeniz kesinlikle akıllıca olacaktır. Merak etmeyin, bu işlemi iki ayarla her seferinde otomatik yapan eklentiler mevcuttur.

(7) Kullanıcı Deneyimi (UX) ve SEO

Kullanıcı Deneyimi (UX): Kullanıcıların bir ürün, sistem ya da servisi kullanırken hissettikleri duygular ile davranışlarını ifade eder. 

SEO ve Kullanıcı Deneyimi
SEO ve Kullanıcı Deneyimi

Amaç: Siteyi kullanıcılar için kullanışlı ve hızlı hale getirmektir. Mobil uyumluluk da önemli bir çeşit kullanıcı deneyimidir. Zira günümüzde ziyaretçilerin salt çoğunluğu mobilden geliyor. Size saçma / boş gelebilir ama bunlar 21. yüzyıl gerçekleri, zira dünya değişiyor…

Peki Bunu Nasıl Yapabiliriz?
– Sitedeki ana içeriğiniz hızlı bir şekilde yüklenmeli,
– Siteniz mobil uyumlu ve fonksiyonel olmalı,
– Kişi sitede aradığını bulabilmeli, (İyi bir site mimarisi)
– Site tasarımı gereksiz sade, ne de gereksiz şaşalı olmalı,
– Adım başı reklam olmamalı,
– SEO ayarları ve içerik kaliteli olmalı,
– Kişiye ihtiyaç duyabileceği şeyler, benzer içerikler, arama bölümü ve benzeri gösterilmeli…

Başarılı ve Yüksek Kullanıcı Deneyimine Sahip Bir Meta Açıklaması Örneği
Başarılı ve Yüksek Kullanıcı Deneyimine Sahip Bir Meta Açıklaması Örneği

Profesyonel bir örnek vererek anlatılanları taçlandıralım. Şirketler veya mağaza sahipleri sitelerinde canlı müşteri desteği koysalar bu hem “al sat para kazan” yazısında belirttiğimiz üzere güvenirlik imajını arttırır hem de kullanıcı dostu olmanızı sağlar.

Kullanıcı Deneyimini Nasıl Test Ederim?

Bir İnternet sitesine gelen ziyaretçi, sitede rahatça gezinebiliyor ve içerikle aktif bir şekilde etkileşime girebiliyorsa bu site kullanıcı deneyimi açısından başarılı bir sitedir.

Peki bunları nasıl ölçeriz? Google Analytics’e kayıt olup ardından sitemize 5 dakikada Google Analytics kodu ekleyerek:

Google Analytics Paneli (SEO)
Google Analytics Paneli (SEO)

Google Analytics: Ziyaretçi sayıları, oturum süreleri, hemen çıkma oranları, bir kişinin ortalama kaç sayfaya baktığı gibi değerleri bize gösterip SEO konusunda bize yardımcı olan ücretsiz bir araçtır.

SEO yaparken ise kullanıcı deneyimini ölçebileceğimiz metrikler şunlardır:

 • Oturum Süresi (2 Dakikadan Fazla Olmalı)
 • Geri Dönen Ziyaretçi Oranı (Eski Kullanıcılar Tekrar Geliyor Mu?)
 • Direkt Trafik Oranı (Arama Yerine Doğrudan Site URL’niz ile Gelen Kişi Sayısı Ne Kadar Fazla?)
 • Sayfada Geçirilen Süre (İçerik Uzunluğuna Göre Değişir)
 • Kişi Başı Göz Atılan Sayfa Sayısı (+1.5 Den Fazla Olmalı)
  (İç link vermenin önemi burada da karşımıza çıkıyor)
 • Reklam Tıklaması (%7‘yi Aşmamalı, %3‘ün Altına Düşmemeli)
Google Algoritması Kullanıcı Deneyimi Sinyallerini Nasıl Yorumlar
Google Algoritması Kullanıcı Deneyimi Sinyallerini Nasıl Yorumlar?

Peki bunların hepsini aynı anda nasıl adam ederim diyorsanız, yazının 4. kısmında belirttiğimiz taktiklerle özgün ve kaliteli SEO uyumlu içerikler üreterek…

(8) Profesyonel SEO Taktikleri

Daha Fazla Gösterim ve UX İster Misiniz?

Eğer cevabınız evet size, içindekiler tablosu yani table of contents ekleyin. Bu özelliği sitenize ekleyen, üstelik bunu sitenizi yavaşlatmadan yapan tonla eklenti mevcuttur.

Örnek Bir İçindekiler Tablosu
Örnek Bir İçindekiler Tablosu

Bu sayede;
# Hem yazının başında (tercihen ilk H2 başlığından önce) okurlara yazının içeriği hakkında bilgi veriyor, (UX)
# Hem artı SEO puanı kazanıyor,
# Hem bu başlıkların oluşturduğu “#” lı özel URL’ler sayesinde arama motorlarında daha çok gösterim ve tıklama alıyor,
# Hem de SERP (arama motoru sonuç sayfasında) daha çok yer kaplamış oluyorsunuz. Bir taşla kaç kuş oldu… Nasıl mı? Şöyle:

İçindekiler Tablosu ile SEO Patlaması Yaşamak
İçindekiler Tablosu ile SEO Patlaması Yaşamak

Kalitesiz Bağlantıları Reddetme

Google Search Console kullanarak, kalitesiz bağlantıları disavow aracı ile reddedin. +18, adult, küfürlü anchor metinler, otoritesi düşük, spam skoru yüksek siteler engellenmelidir.

Bunları değil de size faydası olan bağlantıları reddederseniz çok ciddi düşüş yaşarsınız, tecrübemizle sabittir.

Sağlam SEO Backlink Teknikleri

1) Kaliteli ve sayıca fazla backlinke sahip olan süresi bitmiş alan adlarını bulabilirseniz onları satın alın, kendi sitenize o siteden bağlantı çıkın. Footer bile çıkmayı deneyebilirsiniz. Şayet bunu Google bir gün spamdan saymazsa otorite artışını iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

2) Çeşitli özel yöntemler ile DA & PA değeri yüksek (ama düşmüş) tumblr bloglarını bulabilirseniz sadece içerik girip kendinize link çıkar ve ekstra otorite arttırma işlemleri ile uğraşmadan kısa sürede uçuşa geçersiniz.

Hemen Çıkma Oranı Düşürme Taktiği

Olası Sorun: Siteye gelen ziyaretçi yazıyı sonuna kadar okusun fakat başka bir yazının / sayfanın veya reklamın bağlantısına tıklamamış ise bu durumda hemen çıkma oranı %100 sayılır. Kulağa saçma geliyor değil mi?

Bu Neden Önemli? Malumunuz yüksek hemen çıkma oranı SEO nezdinde olumsuz bir sinyal. Hele hele blog tarzı uzun metinlerin olduğu sitelerde bu oran %100’lere yakın neredeyse :)

Hemen Çıkma Oranını Düşürmek
Hemen Çıkma Oranını Düşürmek

Çözüm: Bu sorunun etkilerini iç linkleme yaparak, kişiyi sitede dolaşmaya sevk ederek bir yere kadar azaltabiliriz.

Fakat Google Tag Manager kullanarak, kullanıcının sayfanın her %25’lik bölümüne ulaştığında bunun bir tetikleyici ile davranış olarak sayılmasını sağlayabiliriz.

Bu sayede hemen çıkma oranı dehşet şekilde düşer. Fakat gidip %10’da bir koymayın, bu oranın %0’a yakın olması aşırı yapmacıktır, negatif sinyaldir.

Nasıl yapacağınızı anlatmıyorum, gerçekten karışık, o kadarını da siz araştırıp bulun artık :)

Google SEO Kriterlerini Neden Paylaşmıyor?

Neden paylaşın ki? Yukarıda belirtmiştik Google kimi kriterlerini sır gibi saklıyor diye. Tabi kafanıza takılmış olabilir neden böyle diye…

Yıllardan 2008-2010 dönemi… Spam backlink alarak, beyaz arka planlı metin içinde beyaz renkte anahtar kelime geçirip (görsel hile kamufle ederek) 1. sıraya çıkılabiliyordu.

Yani demem o ki insanlar manipüle eder kandırır, şu an bile yapanlar varken o zaman ne olur siz düşünün. Bu sebeple doğal ve işinizin ehli olun, başarı sizi bulacaktır. (Ayrıca Bakınız: Nasıl Başarılı Olunur?)

Bu iş için kalkıp da yazılım mühendisi veyahut bilgisayar mühendisi olmanız da gerek yok. Gerekenler sabır ve azim…

SERP Güncellemesinde Sıralama Kaybedince Ne Yapmalı?

Arama motoru sonuç sayfasında (SERP) yapılan güncellemelerde sıralama kaybetti iseniz yapabileceğiniz üç şey var;
1- SEO uyumlu, görseller ve videolarla desteklenmiş, etkileyici olacak bir şekilde içeriği güncellemek
2- İçeriğe ait iç SEO ayarlarını kontrol etmek (Başlık, URL, meta açıklaması, anahtar kelime yoğunluğu vesaire)
3- Ufak ufak, zamana yaymak suretiyle kaliteli backlinkler almak

Eğer sıralamalarda, güncelleme dönemleri haricinde sürekli ciddi oynamalar görüyorsanız bu da yeterince otoriter bir site olmadığınıza işarettir.

Technogezgin.com Bilgi
SEO nedir, nasıl yapılır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Kaynakça: (1) (2)

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı