Bilim ve TeknolojiBilgisayar Mühendisliği

Shadowban Nedir? Beğenilerdeki Ani Düşüş [Çözüm]

Shadowban nedir? Eminim çoğunuz ilk kez duydunuz veya yaşadığınız bir olumsuzluk sonucu araştırırken keşfettiniz. Eğer sosyal medya platformlarında gönderilerde;

 • Başka insanlara erişim oranında ani düşüş,
 • Gönderi beğenilerinde ani düşüş,
 • Gönderi yorumlarında ani düşüş yaşıyor iseniz bunun muhtemel nedeni SHADOWBAN veya Türkçesi ile GÖLGE YASAKLAMA dediğimiz olaydır.

Tabi ani düşüş demişken %10-%20 civarı bir düşüşten bahsetmiyoruz. En az %50 civarı bir erimeden (düşüşten) söz ediyoruz. Böyle deyince hepimizin aklına şu soru geliyor tabi “Neden böyle bir uygulama var?”

Shadowban Sonrası Hesap Etkileşiminde Ciddi Bir Azalma Görülür
Shadowban Sonrası Hesap Etkileşiminde Ciddi Bir Azalma Görülür

Shadowban Nedir ve Niçin Vardır?

Hayal edin bakalım; “Çok sağlam, tanınmış bir şirketiniz var, insanlara çeşitli hizmetler sunuyorsunuz. Para kazanabilmeniz için de insanların sürekli olarak hizmetinizden faydalanması gerekiyor. Bunun için de sunduğunuz hizmetin kaliteli olması lazım. Trollerin, hilecilerin, sahtekarların, dolandırıcıların, SPAMcıların barınamaması lazım.”

İşte burada da devreye bu tarz şeyler giriyor. Mesela en basitinden İnstagram ise bu sebeple shadowban uygulamasını yapmaktadır. İnternet sitesi sahipleri bilirler, Google’daki blackhat (siyah şapka) olayına benzer bu durum. Neyse;

Shadowban Nedir - Neden Olur
Shadowban Nedir – Neden Olur

Beğeni Düşüklüğüne Sebep Olan Şey

Gölge yasağı yüklediğiniz fotoğrafları sadece sizi takip eden kişilerin görmesini sağlar. Aslında üstü kapalı engel yiyorsunuz yani.

Siz klasik paylaşımlarınızı yapabilirken, bu paylaşımlar;
1) Ya takipçilere bildirilmiyor
2) Ya da etiket kullanımına rağmen keşfet bölümünde gözükmüyor.

Mesela gönderinin açıklamasına #tatil diye etiket eklediniz diyelim. Bunu diğer kullanıcılar #tatil diye arasalar dahi göremiyorlar. Takipçiler anca sizin profil sayfanıza girerek öğrenebiliyorlar yani. Bu da ciddi bir trafik düşüklüğü demek… Keşfedilme oranınızın yerlere düşmesi demek.

Gölge Yasaklama (Shadowban) Yorum ve Beğeni Sayısında Ciddi Düşüşe Yol Açar
Gölge Yasaklama (Shadowban) Yorum ve Beğeni Sayısında Ciddi Düşüşe Yol Açar

Şimdi bir siteden konuyla ilgili önemli bir alıntıyı paylaşayım sizlerle;

Hem ünlü geliştiricilerden hem de bazı Instagram fenomenlerinden gelen iddialara göre bu durumun nedeni Instagram Gölge Banlama adı verilen bir sistem. Instagram’ın kullanıcıların gönderilerine göre böyle bir sisteme gittiği ve Instagram tarafından bazı hesaplara fark edilmeden yasaklama yapıldığı belirtiliyor. Tabi bu noktada bahsedilen yasaklama sistemi tam olarak anladığımız yasaklama sistemiyle aynı değil. Yani doğrudan hesabınızın yasaklanması ya da hesabınızın engellenmesi gibi bir durum söz konusu olmuyor. Bununla beraber kullanıcıların gönderi yapmalarında veya yorumlarında da herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor.

Kaynakça: İnstagramTakipciSatinAl Sitesi

Fark etmesi de zor oluyor haliyle. Çoğu kişi yaşayana kadar böyle bir şeyin varlığını dahi bilmiyor.

Ayrıca bunu sadece İnstagram uygulamıyor. Twitter başta olmak üzere bir çok sosyal medya platformunda benzer uygulamaların söz konusu olduğu tahmin ediliyor.

Shadowban Çözümü
Shadowban Çözümü

İşletme Profili Kullananlara Geçmiş Olsun

Sevgili YÜKSEK TAKİPÇİYE SAHİP şirket sayfaları, alışveriş sayfaları yani işletme profilleri.. Size ekstra geçmiş olsun. En olmaması gereken şey olan shadowban durumunu yaşıyorsunuz. Zira sizin sürekli yeni insanlara açılıp büyümeye ihtiyacınız var ama bu büyüme oranınızı çok azaltacak.

Shadowban Yemenizin Sebebi Nedir?

Tam olarak kesin olmamakla beraber, yerli / yabancı pek çok kullanıcı shadowban yasağının sebeplerinin şunlar olduğunu söylemektedir:

İnstagram Shadowban Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Çözülür? [Rehber]
İnstagram Shadowban Nedir? Nasıl Oluşur? Nasıl Çözülür? [Rehber]
 • Takipçi veya beğeni uygulamalarını kullanarak veya bunları parayla satın almak (Gönderileri organik olmayan şekilde şişiriyorsunuz)
 • Sürekli aynı etiketleri kullanmak (Bunu bizzat tecrübe etmiştim, spam olarak algılanıyorsunuz)
 • Çok sayıda etiket kullanmak
 • Paylaştığınız şeylerle alakasız etiketler kullanmak
 • Müstehcen içerikli paylaşım yapmak
 • Yasaklı etiketleri kullanmak
 • BOT, sahte takipçi kullanmak (Spam hesaplar takip ettiği için olumsuz etkiler)

Bu arada shadowban yeyip yemediğinizi test edebilen bazı yabancı siteler de varmış. Ama bu siteler bende işe yaramamıştı.

Etiket Derken Şunları Kastediyoruz (Shadowban)
Etiket Derken Şunları Kastediyoruz (Shadowban)

Shadowban Çözüm Önerileri

Bu konuda yerli yabancı pek çok kaynak taradım. Çoğunluğun söylediği bazı ortak maddeler var. Sonuç garanti değil ama denemesi bedava. Önerilere gelirsek;

1- Etiketlerin Düzenlenmesi: Risk almadan gönderilerdeki tüm etiketleri kaldırın. Sürekli benzer etiketler kullanmış olabilirsiniz.

2- Programları Kaldırın: Hemen listeleyelim;

 • Kim geri takip etmiyor uygulamaları,
 • Otomatik beğeni uygulamaları,
 • Otomatik yorum uygulamaları,
 • Takipçi botları,
 • Yorum botları vb.

3- İşletme Profilleri: Profilinizi normal profile dönüştürün.

4- Bir Süreliğine Ortalıktan Tüyün: Birkaç gün / hafta o hesabı kullanmayın. Çıkış yapın, hiç girmeyin bile. Sonra tekrar gönderi atmayı deneyin, bakalım kara listeden adınız kalkmış mı.

5- Kullanıcılarla Karşılıklı Yorumlaşmak: Abartmadan, normal ölçüde karşılıklı yorumlar yapmak ve sürekli yapmak. Denemeye değer.

Bunları Yaşamamak İçin En Temizi…

En temizi İnstagram’ın kendi kurallarına uymaktır. Yapay zekayı (algoritmaları) kandırmak imkansıza yakın hale geldi. Bu aldatma yöntemlerini (takipçi kasma falan) sizinle beraber milyonlarca ve hatta milyarlarca kullanıcı daha deniyor ve sonuçta herkes için hüsran oluyor.

Organik Etkileşim En Sağlıklısıdır: Sahte etkileşimden (beğeni, yorum vb.) çok daha fayda sağlar. Üstelik shadowban da yemezsiniz. Sosyal medya uygulamalarının kullanım koşullarını da iyice okuyun.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

2 Yorum

 1. Öncelikle ellerinize sağlık, faydalı bir makale olmuş. Organik etkileşim için ne önerirsiniz acaba? Bir de shadowban dan kesin bir kurtuluş yolu var mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı