Eğlenceİlginç Bilgiler

Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar

Sınav kağıtlarına verilen cevaplar konusunda ezberleri bozmaya var mıyız? Hani her sınıfta olan zeki, yaratıcı ama çalışmayan tipler vardır. Sınıftaki orijinal fikirler hep onlardan çıkar.

Gelin bu yazıda, bu tiplerin sınav kağıtlarına verdiği; biraz mizah, bolca yaratıcılık ve zeka içeren o cevaplara bir göz atalım.

1- Sınav Kağıdı Efsaneleri: Risk Nedir?

Ünlü bir üniversitemizin, meşhur bir bölümünde gerçekte yaşanmış olan; yaratıcılık ve zeka fışkıran bir örnekten bahsederek başlayalım. Felsefe sınavında tek bir soru sorulur ki o da “Risk nedir?” sorudur.

Risk Nedir - Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar
Risk Nedir – Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar

Bu cevabı veren sadece tek bir öğrenci sınavdan geçmiştir. Bu Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme bölümünde yaşanmıştır. Ama durun, olay daha yeni başlıyor. Hoca, aynı dönem aynı sınıfta aynı soruyu sonraki bir sınavda tekrar sorar.

Bir önceki sınavdan yüksek puan alan kahraman öğrenci kendinden emin bir şekilde yine aynı cevabı verir. Fakat bu sefer kendisi dışında herkes sınavdan geçer. Şaşkın bir şekilde hocaya bunun sebebini soran öğrenci hocanın verdiği cevapla derinden sarsılır:

“Aynı koşullar altında aynı riski iki kere alan aptaldır.” (Tam doksana hiç acımadan gol!)

2- Sınav Kağıtlarına Verilen Troll Cevaplar

Evet şimdi ise okudukça sinirlerinizi bozacak ama yaratıcılık ve zeka fışkıran sınav kağıtlarına verilen cevaplara gelelim.

En çalışkan öğrencilerin bile, bir dönem çalışmadan girdiği bir sınav illaki vardır. İşte çalışmadan girdiğimiz bu tür sınavlarda; eşleştirme türündeki soruları %100 doğru olarak cevaplayabileceğimizi biliyor muydunuz? Nasıl mı? Taktik şu:

Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar
Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar

Tabi burada işe yaramamış olsa da siz de elbette kendi şansınızı deneyebilirsiniz. Gelin şimdi bir de matematikte, çoğu kişinin anlamakta zorlandığı trigonometri konusunu yaratıcılığımızı konuşturarak nasıl halledebilirmişiz ona bakalım:

Sınav Kağıtlarına Verilen Cevaplarda Matematikte Çığır Açmak
Sınav Kağıtlarına Verilen Cevaplarda Matematikte Çığır Açmak

Tabi sınavı erkenden bitirip can sıkıntısından ne yapacağını bilemeyen ve bu sebeple yaratıcılığını kullanarak kendi sınav kağıdından sosyal mesajlar veren şu tarz tiplemeler de var:

Sosyal Mesaj Vermeyi İhmal Etmemek
Sosyal Mesaj Vermeyi İhmal Etmemek

Bu tarz bir şeye eminim ki çoğunuz kendi öğrencilik hayatınızda da denk gelmişsinizdir. Neyse, gelin bir de çoğumuzun sınava hazırlık sürecinde optik formlarda yüksek ihtimalle yapmak istediği ama yapmadığı o meşhur arzunun ete kemiğe bürünmüş haline bir bakalım:

E, Soruları Çözemeyince İnsanın Canı Sıkılıyor Tabi
E, Soruları Çözemeyince İnsanın Canı Sıkılıyor Tabi

Size bir sorumuz var. Sınavda soruda sizden istenileni yapıp 0 aldığınız hiç oldu mu? Şayet olmadıysa size şöyle bir örnek sunabiliriz:

Denileni Yapıp 0 Puan Almak
Denileni Yapıp 0 Puan Almak

Bunu Pisagor görse herhalde mezarında ters dönerdi. Aklınızdan geçen hakaretleri etmeden evvel birazcık bekleyin, zira bunun bir ileri versiyonu daha var:

Aslında Sadece Denileni Yapmış
Aslında Sadece Denileni Yapmış

Atış serbest :) Neyse, gelin trigonometride farklı bakış açıları ile çığır açan öğrencilerin eserlerine göz atmaya devam edelim:

Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar
Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar
Tabi Aynı Şeyin Suyunu Çıkarmadan Olmaz
Tabi Aynı Şeyin Suyunu Çıkarmadan Olmaz

Yaratıcı öğrencilerin gözünden, pek çok öğrencinin uykularını kaçıran, elenmesine vesile olan meşhur limit, türev, integral üçlüsü hiç kaçar mı? Bu konulara da şöyle bir farklı bakış getirilmiş:

Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar: Matematiği Katletmek
Sınav Kağıtlarına Verilen Yaratıcı Cevaplar: Matematiği Katletmek

Tabi sosyal medya platformlarında gereğinden fazla takılanlar da şu tarz ergence fikirlerde kendini belli ediyorlar:

Matematiğe Ergence Bir Yaklaşım
Matematiğe Ergence Bir Yaklaşım

Troll içerikler, eğlence yazıları, farklı bakış açılarıyla kadın-erkek ilişkileri, gezi ve hobi fikirleri, farklı konular ve değişik sürprizler için “Eğlence Kategorisi” adlı sayfaya göz atmayı unutmayın!

Technogezgin.com Bilgi
Sınav kağıtlarına verilen cevaplar” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı