Sağlıklı Yaşam

Sirkeli Su İle Meyve Sebze Yıkamayın! (Nedeni ve Alternatif Öneriler)

Sirkeli su ile meyve ve sebzeleri yıkamayın! Büyüklerimizin, dedelerimizin, ninelerimizin favorisi olan bu geleneksel yöntem günümüzde artık faydadan çok zarar veriyor.

Neden mi? Veya alternatif çözüm önerileri mi duymak istiyorsunuz? O zaman okumaya devam!

Neden Sirkeli Su İle Meyve ve Sebze Yıkamayın?

Bizler zaten meyve ve sebze türevlerinin iyice temizlenmesi için sirkeli suda bekletmemiz gerektiğini biliyoruz. Zira bu geleneksel bir uygulama.

Üstelik sadece bizde değil, tüm dünyada özellikle ev hanımları arasında yaygın olan bir uygulama.

Ancak sirkeli su ile temizleme durumu günümüzde 180 derece tersine döndü. Eğer meyve ve sebzelerdeki pestisit (böcek ilaçları) ve herbisitleri (zararlı ot ilaçları) daha “etkili hale getirmek” istiyorsanız sirkede bekletin.

Sirkeli Su İle Meyve Sebze Yıkamayın Tarım İlaçları
Sirkeli Su İle Meyve Sebze Yıkamayın Tarım İlaçları

Çiftçiler bilir, tarım ilaçlarının kullanım kılavuzunda asitli suyla karıştırın der, bazik yani alkali suyla değil! Yani bizler de sirke gibi asitlerde bekleterek bu zehirleri güçlendiriyor ve sonra onları da yiyoruz.

Sonra neden kanser artıyor? Sonra neden organik tarım ürünleri bile gerçekten organik değil diye hayıflanıyoruz.

Malumunuz günümüzde tarım ilaçları hiç olmadığı kadar yaygınlaştı. Her ne kadar çiftçilere ve bizlere haşerelerle, zararlı otlarla mücadele diye pazarlanıyor olsa da tarım ilaçlarının toprağa ve bitkinin verimine olan zararları hala tartışılmaktadır.

Nasılsa doğal olanla yapay olan bir olamaz değil mi? Velhasılı kelam; bu tarım ilaçlarının, pestisitlerin bir diğer zararı da meyve ve sebzelere yapışıp orada kalmalarıdır.

Tamam bizi bilimsel terimlerle, peptisit falan neymiş, bizi onlarla bayma da çözüm sun dediğinizi duyar gibiyim, okumaya devam…

Meyve ve Sebzelere Sirkeli Su Yerine Alternatifler

Eğer bunları gerçekten temizlemek istiyorsanız çözümü çok basit. Yazanın tam tersini yapacaksınız. Gerekli malzemeler ise şunlar:

  • Ya karbonat
  • Ya da alkali su üretme makinesi

# Sirkeli su gibi asitlerle temizlemek(!) yerine bazik (alkali) şeylerle temizleyeceksiniz.

# Çözüm-1: 1 litre su başına 2 tatlı kaşığı karbonatı suda eritiyor ve yarım saat iyice homojen bir hal almasını bekliyorsunuz.

# Yapraklı sebze ve otlardaki ilaçların neredeyse tamamı parçalanıp yok olacaktır. (Alkali hidroliz eylemi) Meyve kabukları için de benzer durum geçerli.

# Çözüm-2: (Eğer elinizde varsa) Alkali su elde etme cihazları ile karbonata ihtiyaç duymadan aynı işlemi yapabilirsiniz.

Ya Sirkeli Su Kullanırsam?

Eğer sirkeli suda bekletirseniz de bu tarım ilaçları daha dayanıklı hale gelecektir. Bunun sonucunda ise vücudunuzun bunları temizlemesi daha zorlaşacaktır. Biyolojik olarak aldığınız zarar da cabası…

Peki Neden?

Gelin Nevada ve Michigan Üniversitesi’nin ziraat ile ilgilenenlere yönelik paylaştıklarından bir alıntı yapalım:

Soru: Sebzelere ilacı nasıl daha etkili atarsınız?

“İlacı püskürtmeden önce sulandırır iseniz, tankta beklerken etkisini kaybetmemesi için suyu asit yapmanız gerekir. Eğer su alkali (bazik) olursa pestisit ziyan olur” diyorlar.

“pH değerini 3.5-6.0 arasına getirin ki pestisitinizin ömrüne ömür katın” diyorlar.

Sirkeli Su ve Tarım İlaçları Hakkında Bilimsel Araştırmalar

Evet, bu konu hakkında Amerika’dan iki üniversitenin araştırmasının linklerini (İngilizce) paylaşalım:

(1) Nevada Üniversitesi: Tıklayın
(2) Michigan Üniversitesi: Tıklayın

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizlerin ‘meyve ve sebzeleri sirkeli su ile yıkamak‘ konusunda diğer bildikleriniz veya önerileriniz var mı? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı