Bilgisayar Mühendisliği

Site Dışı SEO ve Backlink Nedir? [Rehber]

Site Dışı SEO Nedir: Bir internet sitesinin arama motorlarında üst sıralarda yer alması için yapılan profesyonel çalışmaları ifade eder. Backlink, markalaşma, yorumlar gibi kimi çalışmalar site dışı SEO çalışmalarında örnek olarak verilebilir.

Backlink Nedir: İnternet aleminde sizin sitenize başka sitelerden verilen bağlantılardır. Bu bağlantılar sizin referans olarak gösterilmeniz yani sizin bilinirlik, güvenilirlik ve otorite değerlerinizin artması anlamına gelen çalışmalardır.

Backlink, sitenize gönderilen bir sinyal gibidir. Siteniz ne kadar çok ve kaliteli sinyal alırsa arama motorları nezdinde o kadar popülerlik kazanmış olur. Fakat; bu iş gidip internette rastgele bulduğunuz sitelere kafanıza göre bağlantı eklemekle olmaz.

İşte biz de bu yazımızda backlink ne işe yarar sorusu ile başlayıp; backlink çeşitleri, nerelerden backlink alınabileceği, oturduğunuz yerden bedava backlink kazanma yöntemi, kaliteli bağlantıların özellikleri, etki gösterme süreleri, bağlantılara hızlıca index alma aldırma yöntemleri, kalitesiz bağlantıları reddetme, backlink harici site dışı SEO yöntemleri, bu konularda sıkça sorulan sorular gibi hayati önemdeki pek çok konudan bahsedeceğiz.

Backlink Nedir? Profesyonel İpuçlar

Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Backlink Nedir: Daha anlaşılır bir tanımla, bir internet sitesinden başka bir internet sitesine verilen bağlantılardır. Bu bağlantıların sayısı ve niteliği bir sitenin kalitesini belirleyen unsurlar arasındadır.

Backlink Nedir - Ne İşe Yarar [Site Dışı SEO Rehber]
Backlink Nedir – Ne İşe Yarar [Site Dışı SEO Rehber]

Nasıl Backlink Alınır: Bir sitede, eklemek istediğiniz yere bağlantınızı ekleyin ve kaydedin. Eğer bağlantı tıklanabiliyor ve tıklanınca hedef URL açılıyorsa işlem tamamdır demektir.

Site Dışı SEO Çalışmaları Ne İşe Yarar?

.#. Usulüne uygun olarak oluşturulmuş bir backlink profili, sitenizin arama motorları açısından ne kadar kıymetli olduğunun belirlenmesinde ciddi rol oynar.

.#. Eğer bu konuda gereken önem verilmezse; istediğiniz kadar kaliteli, özgün ve kişiyi saran içerik üretin ama yine de arama motoru sonuç sayfasında güzel sıralamalara giren anahtar kelime sayınız oldukça düşük olacaktır.

.#. Her ne kadar “İçerik kraldır (Content is king!)” desek de eğer backlink konusunda gerekli özen gösterilmezse; siteniz sıralamalarda sürekli anormal şekilde oynak olacak, otoriter sitelerce üretilen orta ve hatta düşük kaliteli içerikler sizin süper kaliteli içeriğinizi kolayca geçebilecektir. Bu da daha az ziyaretçi, daha az etkileşim oranı ve daha düşük kazançlar demektir.

Okları Backlink Olarak Düşünebilirsiniz (Alınan Backlinkler Sayfa Puanınızı Arttırır)
Okları Backlink Olarak Düşünebilirsiniz (Alınan Backlinkler Sayfa Puanınızı Arttırır)

.#. Başarılı bir site dışı SEO profili; daha fazla anahtar kelime ve daha iyi sıralamalar; dolayısıyla daha çok ziyaretçi demektir. Bu da “Adsense Kazanç Arttırma” yazımızda belirttiğimiz gibi, daha yüksek gelirler elde etmeniz demektir.

Backlink Türleri Nelerdir?

Do Follow Backlink: Bağlantıyı veren sayfadan, bağlantı verilen sayfaya otorite (kalite puanı) geçişini sağlayan bağlantılardır. En etkili site dışı SEO çalışmalarındandır.

Dofollow şeklinde verilen bağlantılar, arama motoru botlarının bağlantı verilen siteye gitmesine izin verirler. Bu da bağlantı verilen sitenin değerini arttırır, doğrudan SERP sıralamalarının yükselmesini sağlar.

No Follow Backlink: Bağlantıyı veren sayfadan, bağlantı verilen sayfaya otorite (kalite puanı) geçişine izin vermeyen bağlantılardır. “rel=nofollow” etiketi içerirler.

Nofollow şeklinde verilen bağlantılar, normal şartlarda sayfada gereksiz ama bulunması gereken bağlantılara eklenen etikettir. Bu etiketi Google, spamların önüne geçmek için çıkarmıştır. SEO çalışmalarında dofollow backlinkler kadar olmasa da elbette ki etkilidir.

Site Dışı SEO: Backlink Nedir? Nasıl Alınır?
Site Dışı SEO: Backlink Nedir? Nasıl Alınır?

Backlink Kaynakları Nelerdir?

Tanıtım Yazıları: En az 300 kelimelik, konuyla alakalı yazılmış bir metinden sitenize verilen kaliteli bağlantılardır. Metin ile alınan bağlantının konusu uyuştuğundan ötürü anahtar kelimelerde hatırı sayılır bir yükseliş sağlar. Tanıtım yazısını resim ve video ekleyerek zenginleştirebilirsiniz.

.#. Sizinle aynı sektörden, düzenli olarak ziyaretçi getirecek şekilde aldığınız dofollow tanıtım yazıları sizin için en yararlı ve en etkili backlink çeşididir.

Benzer Sitelerden Alınan Bağlantılar: En doğal bağlantılar arasında yer aldıkları ve sizin siteniz ile konu uyumu içerdiği için güvenilir ve etkili bir yükselme sağlayan backlink tipidir.

Edu ve Gov Bağlantıları: Üniversitelere ve devlet kurumlarına ait bağlantılar doğrudan otorite olarak kabul edilirler. Haliyle buradan alınan bağlantılar oldukça etkilidir. Fakat doğal olabilmek adına olabildiğince ziyaretçi aldığınız ülkelerden bağlantı almaya çalışın.

Paravan Site Ağı: Sitenizdeki içeriklerin konusu ile alakalı içeriklerin bulunduğu sitelerdir. Bu siteler belli bir yere kadar yükseltilip, daha sonra ana sitenize bağlantı çıkılır. Paravanların paravanları da olabilir.

.#. Paravan blog ağı yapay olması ve etik olmaması sebebiyle arama motorları tarafından önerilmez, onaylanmaz. Fakat uzman eller tarafından, doğru bir şekilde işlem yapılması halinde site dışı SEO konusunda ciddi bir doping etkisi yaşatır.

Site Dışı SEO: Profesyonel Bir Paravan Blog Ağı Örneği
Site Dışı SEO: Profesyonel Bir Paravan Blog Ağı Örneği

Kaliteli Dizin Siteleri: Dizinler; siteleri konularına göre gruplandıran ve listeleyen sitelerdir. Eğer abartmadan kaliteli olan dizin sitelerine ekleme yaparsanız faydasını görürsünüz. Benzer bir durum, işletmelerin yerel dizin sitelerine kendi sitelerini eklemesi için de geçerlidir.

.#. Sitenizi eklediğiniz dizinler, sitenizin konusu ile alakalı ise doğrudan dizin kategorisindeki yazılarınızın hepsinin sıralamasına olumlu etki yaparlar. Mesela sitenizi teknoloji alt dizinine eklerseniz, teknoloji konulu yazılarınız üst sıralamalara taşınacaktır.

Kırık Link İnşası: Zaten eskiden tonla backlink almış olan, otoriter ve süresi bitmiş alan adlarının (domain) çeşitli yöntemlerle bulunması, satın alınmasının ardından bu sitelerden ana siteye çıkılan bağlantılardır.

Sosyal Sinyaller & Forum Paylaşımları: Yüksek ihtimalle nofollow şeklinde olan ama doğrudan ziyaretçi gelmesine sebep olması sebebiyle sizi daha üst sıralara taşıyan bağlantılardır.

.#. Anahtar kelimelerinizi forumlarda ve sosyal medya platformlarında aratıp, ilgili sayfalardan bağlantı alarak site dışı SEO çalışması yapabilirsiniz.

Doküman Backlink: PDF dosyaları, video yorumları gibi yerlerden alınan bağlantılardır.

Yorum Backlink: Yorum yapma özelliğinin ve yorum yaparken URL paylaşımına izin veren sitelerden alınan bağlantılardır.

Backlink Nedir? Site Dışı SEO Nedir? [Rehber]
Backlink Nedir? Site Dışı SEO Nedir? [Rehber]

Site Dışı SEO Sadece Backlink Değildir!

➽ Marka Adınızdan Bahsedilmesi: Eğer marka adınız çeşitli internet sitelerinde ve sosyal medya platformlarında sıkça geçiyorsa; yani insanlar sizin hakkınızda düzenli olarak konuşuyorsa bu arama motorlarında sizin daha iyi sıralamalar elde etmenize olanak sağlar.

Bu konuda doğrudan Google tarafından açıklama yapılmıştır. Markalaşma aynı zamanda kötü niyetli SEO saldırılarından korunmanız için oldukça etkili bir yöntemdir. Ayrıca marka adınızdan bahsedilirken sitenize bağlantı verilip verilmemesi hiç fark etmez. Mesela burada şu tarz şeylerden bahsediyoruz:

Site (Marka) Adınızdan Sıkça Bahsedilmesi de Site Dışı SEO Çalışmasıdır
Site (Marka) Adınızdan Sıkça Bahsedilmesi de Site Dışı SEO Çalışmasıdır

Marka Adından Bahsedilme Oranını Arttırma Yolları: Çeşitli platformlarda değerlendirme ve eleştiri yazıları yazmak, etkileyici bir sosyal medya yönetimi yapmak, konuk yazarlık yapmak, kendi sitenizde başarılı içerikler üretip insanları onları paylaşmaya sevk ettirmek…

➽ Google Benim İşletmem Optimizasyonu: Eğer bir işletme sahibi olarak site dışı SEO çalışması yapıyorsanız, yerel arama sonuçlarından en iyi verimi almanız için “Google Benim İşletmeme” kaydolmanız ve kaydolduktan sonra da işletme profilinizi tekniğine uygun olarak optimize etmeniz gerekmektedir.

Bu optimizasyon işlemini nasıl yapacağınıza dair oldukça detaylı bilgiyi “Google Benim İşletmem Nasıl Optimize Edilir (SEO)” konulu yazımızda bulabilirsiniz. Konuyu bölmemek adına gelin biz devam edelim.

Google Benim İşletmem Optimizasyonu Site Dışı SEO Çalışması Yöntemidir
Google Benim İşletmem Optimizasyonu Site Dışı SEO Çalışması Yöntemidir

➽ Geri Dönüşler: Yazılarınıza gelen geri dönüşler (yorum yapma, 5 yıldız verme, onları paylaşma…) artı puan olmakla beraber site dışı SEO çalışması kapsamında değerlendirilirler. Olumlu geri dönüşler arama motoru botları tarafından anlaşılıp, analiz edilebilirler. Bu sebeple okurlarınızı yorum yapmaya sevk edin.

➽ Soru Cevap ve Yorumlar: Sitenizde yorum yapılmasını teşvik edin ve yorum yapanlarla etkileşimde olun. Gelen sorulara vereceğiniz cevaplar hem içerik uzunluğunu arttırdığı, hem anahtar kelime geçirme fırsatı sunduğu, hem de arama motorları tarafından olumlu sinyal olarak algılandığı için daha iyi sıralamalar elde etmenize yardımcı olur.

Ayrıca başka platformlarda siteniz ile ilgili tartışmalara / konulara katılmanız; az evvel “marka adından bahsedilmesi” bölümündeki mantıkla size artı puan olarak geri dönecektir. Üstelik tüm bunlar kendi reklamınızı yapmanız için 10 numara 5 yıldız fırsattırlar.

➽ Sponsorluk: İşlerinizi büyüttüğünüz gün eğer daha fazlasını isterseniz orta veya büyük çaplı bir yere sponsor olabilirsiniz. Bu sayede hem reklam yaparak kendi bilinirliğinizi arttırma fırsatı edinir, hem insanların gönlünde taht kurar, hem de şunun gibi footer link elde etme fırsatı bulabilirsiniz:

Sponsorluk Hem PR Hem De Site Dışı SEO Çalışmasıdır
Sponsorluk Hem PR Hem De Site Dışı SEO Çalışmasıdır

➽ Backlink Almaktaki Temel Amaç ve Strateji: Site dışı SEO çalışmalarından en iyi verimi alabilmek adına bağlantı ağı oluştururken temel amacınız DAHA İYİ SIRALAMALAR ALMAK değil REFFERAL TRAFİK ALMAK olmalıdır.

Eğer bağlantı türü “dofollow” ise bağlantı suyu (link juice, yani otorite puanı) gelen her trafik ile beraber sizin sitenize geçmeye başlayacaktır. Aynı zamanda bu sayede organik arama sonuçlarında daha iyi sıralamalar elde etmiş olacaksınız.

Bu sebeple sizinle benzer konulardaki, ara sıra da olsa size düzenli ziyaretçi getirebilecek, olabildiğince kaliteli sitelerden bağlantı almalısınız. Hele hele aldığınız bağlantılar dofollow türünde ve düzenli olarak ziyaretçi getiren cinsten ise altın vuruş yapmış olacaksınız.

Dofollow Bağlantılarla Refferal Ziyaretçiler Sitenize Uğradıkça Link Suyu (Link Juice, Yani Otorite Puanı) Sizin Sitenize Geçer
Dofollow Bağlantılarla Refferal Ziyaretçiler Sitenize Uğradıkça Link Suyu (Link Juice, Yani Otorite Puanı) Sizin Sitenize Geçer

Site Dışı SEO Çalışması İçin Nerelerden Backlink Alınmalıdır?

.#. %70 size benzer, %30 sizden yüksek alan adı ve sayfa otorite puanlarına sahip olan
.#. Spam skoru puanı olabildiğince düşük, kopya içerikleri ve sahte ziyaretçisi olmayan
.#. Köklü, eski, güvenilir ve güncel içerikleri olan
.#. Mümkün mertebe hizmet verdiğiniz sektörle alakalı olan
.#. Mümkün mertebe ziyaretçi getiren
.#. Reklam ve link çöplüğüne dönmemiş, başka bir ifadeyle spam denecek kadar çok sayıda bağlantı çıkılmamış veya almamış

Bu tarz özelliklere sahip olan sitelerden backlink ve / veya tanıtım yazısı alabilir ve kaliteli bir site dışı SEO çalışması yapmış olabilirsiniz. Ziyaretçi getirmesi ve sektörünüz ile alakalı olması şart değildir fakat olması halinde çok daha iyi bir etki bırakacaktır.

Bu tarz siteleri nasıl bulurum diyorsanız; ünlü backlink kontrol araçlarını kullanarak sizinle aynı / benzer sektörlerde olan rakiplerinizin aldığı bağlantıları inceleyerek, üstteki kriterlere göre ayrıştırıp seçebilirsiniz. Veya bu işin uzmanı olmuş, bolca olumlu referansı olan birisini bulup ücreti karşılığında çalışma yapmasını isteyebilirsiniz.

Backlink Kalite Kontrol Araçlarını Kullanın
Backlink Kalite Kontrol Araçlarını Kullanın

Mesela Google’ın kendisi doğrudan bağlantı almak için güzel bir kaynaktır. Bunu özel yöntemler ile nasıl yapabileceğinizi öğrenmek için “Google Dofollow Backlink Alma Yöntemleri” konulu yazımıza bakabilirsiniz.

2010 yıllarında SEO yaparken; zaten piyasada doğru dürüst site olmadığı için beyaz arka planda beyaz renkle yazılmış şekilde anahtar kelimeleri gizleme veya spam yapacak şekilde anahtar kelime ile aldığınız yorum backlinkler ilk sıraya çıkma konusunda işinizi görüyordu. Ama artık bunlar işe yaramıyor. Bu sebeple olabildiğince iyi siteleri araştırın ve oralara eklemeye çalışın. Mesela;

Backlink Analizi Nasıl Yapılır (Örnek) (Soldan sağa kötüleşiyor)
Backlink Analizi Nasıl Yapılır (Örnek) (Soldan sağa kötüleşiyor)

Sürekli Olarak Bedava ve Kaliteli Backlink Kazanma Yöntemi

Eğer siz site hızlandırma, kelime analizi, site içi SEO ve en önemlisi kaliteli içerik üretimini başarılı bir şekilde yaparsanız; bu sayede işinizin ehli olup kendiliğinden backlink kazanmaya başlayacaksınız.

Bu size saçma gelmesin, eğer sitenizi belli bir noktaya kadar çıkarmayı ve hatırı sayılır sayıda ziyaretçiyi düzenli olarak çekmeyi başarırsanız; kaliteli içerikler insanları kendine çekecek, insanlar bunları paylaşmaya ve bunlar hakkında konuşmaya başlayacak ve bu sayede siz de paso backlink kazanıyor olacaksınız.

Üstelik bu bağlantılar ziyaretçi getirmesi ve doğal olarak oluşması sebebiyle de müthiş bir yükselten, ivmelendiren etkiye sebep olacaktır. Tüm bu çalışmalara ek olarak kullanıcıların işini kolaylaştırmak adına sitenize sosyal medya paylaşım butonları eklemeyi düşünebilirsiniz.

➽ Tüm bunlar hakkında detaylı bilgi almak için “SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır? [Efsane Rehber]” konulu rehberimize göz atabilirsiniz.

Site Dışı SEO ile Desteklenen Kaliteli İçerikler İnsanları Etkileyip Doğal Backlink Kazanmanızı Sağlar
Site Dışı SEO ile Desteklenen Kaliteli İçerikler İnsanları Etkileyip Doğal Backlink Kazanmanızı Sağlar

Site Dışı SEO: Backlink Etki Gösterme Süresi

.#. En yüksek verimi almanızı sağlayan, en doğal çalışma yöntemi zamana bırakıp bağlantıların doğal olarak index almasını ve arama konsoluna eklenmesini beklemeniz olacaktır. Bunun için ise ortalama 1-3 ay gibi bir süreden bahsedilmektedir.

.#. Bağlantıların etkisini göreceğiniz bu süre her ne kadar ortalama 1-3 ay demiş olsak da; bağlantı aldığınız sitenin otoriterliği, oradaki içerik sayısı (fazla içerik varsa botlar daha sık gelir), güncel olup olmaması gibi faktörlere bağlı olarak 1 hafta gibi kısacık bir süre bile olabilir.

.#. Fakat bağlantıdan tam verimi almak için “uzmanlarca” önerilen süre minimum 6 aydır. Bağlantının Google Arama Konsolunda görünmesi ve ziyaretçi getirmesi bu etkiyi daha da arttıracaktır. Anca bu süre zarfında site bağlantı suyu (link juice) ile beslenmiş olur.

Google İndexleme Sistemi
Google İndexleme Sistemi

Bağlantılara Hızlı Index Aldırma

Eğer “Backlink alıyoruz, en az 1 ay kadar bekliyoruz ama bunlar index almıyor, ne Google Arama Konsolunda ne de ünlü backlink kontrol sitelerinde görünmüyor, dolayısıyla boşa uğraşmış oluyoruz.” diyorsanız backlink index aldırma işlemi için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

Etkili ve Özel Bir Yöntem: Paravan bir sitede veya doğrudan kendi sitenizde özel bir sayfa oluşturup; aldığınız backlinklerin 2-3 tanesini sayfaya dofollow şeklinde ekleyin. Daha sonra Google gibi getir yapın. Dofollow olduğu için Google Bot mecburen bu sayfaları ziyaret edecektir.

Google gibi getir metoduna ait detaylı bilgiyi “Index Nedir, Index Hızı Nasıl Arttırılır” konulu yazımızda bulabilirsiniz. Ayrıca bu yöntemde sakın abartıya kaçmayın, aç gözlülük yaparsanız faydadan çok zarar görürsünüz sonra. Ayrıca site dışı SEO çalışmalarını indexletmek için en etkili ve en kesin yöntem budur.

Karşı Bağlantılar: Backlink aldığınız siteye de backlink alabilir, sosyal medya paylaşımlarıyla destekleyebilirsiniz. Bu konuda backlink oluşturucu programlar dahi tercih edilebilir.

Site Dışı SEO: Backlink Ne İşe Yarar - Backlink İndexletme
Site Dışı SEO: Backlink Ne İşe Yarar – Backlink İndexletme

Backlink Index Siteleri: Ücreti karşılığında bağlantılarınızı indexleten gerek yerli, gerek yabancı bir ton site mevcuttur. Abartmadan, zamana yayarak doğal bir görünüm elde etmek koşuluyla kullanılabilir.

Ping Gönderme Siteleri: Tercih edilebilir. Bu yöntem eskiden takır takır işe yarasa da günümüzde etkisini yitirmeye başlamıştır. Ayrıca çok da sağlıklı bir yöntem olduğu söylenemez.

Profesyonel Site Dışı SEO Stratejileri

.#. Doğal Yayılım İlkesi: Alınan bağlantıların çoğu doğal bir görünüm adına ana sayfaya alınmış olmalıdır. Ama kategori sayfaları ve doğrudan içerik sayfalarının da dış bağlantılarla güçlendirilmesi gerekir.

.#. Özel ve Doğal Bir Teknik: Kendiniz, iştirak görünümlü başka bir site açıp oraya backlink basıp otoritesini arttırdıktan daha sonra kendini ana sitenize bağlantı çıkabilirsiniz. Hele hele footer tarzı bağlantılar alarak doğal görünümlü bir otorite patlaması yaşayabilirsiniz.

Özel ve Doğal Bir Site Dışı SEO Tekniği
Özel ve Doğal Bir Site Dışı SEO Tekniği

.#. Doğallık İlkesi: Arama motoru devleri her geçen gün yeni geliştirilen illegal yöntemleri yapay zekaları sayesinde keşfediyorlar. Bu yanlış yollara sapanlar ilk güncellemede geriye düşüyorlar. Ama yer yer, uzman desteğinde usulüne uygun olarak özel teknikleri kullanmanızda ciddi fayda vardır.

.#. Anchor (Çapa) Metinler: Tıklanabilen bağlantı metinleridir. Bağlantı alırken, site dışı SEO yaparken aldığınız bağlantıların metinlerinin salt çoğunluğu URL şeklindeki çapa (anchor) metinleri olmalıdır. Anahtar kelimeler ve marka isimleri de zaman zaman kullanılabilir.

Çapa Backlink Nedir
Çapa (Anchor) Backlink Nedir

Kullanılan çapa (anchor) metin çeşitleri ise şunlardır:

Tam Bağlantılar: (https://www.technogezgin.com)
Çıplak Bağlantılar: (technogezgin.com)
Anahtar Kelimeler: (Hayata Dair Özgün İçerikler)
Marka İsimleri: (Techno Gezgin)
Markalı Terimler: (Techno Gezgin Tarafından Hazırlanan Kariyer Yazıları)
Tıklama Tuzakları: (Sürprizler için tıklayın.)

➽ Tam bağlantı metni şeklinde alınan backlink, alakalı tüm kelimelerde daha iyi sıralamalar elde etmenizi sağlar.
➽ Anahtar kelimelere verilen çapa backlink ise, o anahtar kelime ve benzer kuyruklu versiyonlarında çok daha iyi sıralamalar elde etmenizi sağlar. Fakat aşırı kullanılması spamdır, zararlıdır.

.#. Yeni Siteler Ne Yapmalı: Yeni sitelerde ilk 2-3 ay organik (arama motorlarından gelen) ziyaretçi sayınız artana kadar backlink ve tanıtım yazısı almak yerine düzenli olarak içerik girin ve site içi SEO ayarlarını geliştirin. İlle de bağlantı alacağım diyorsanız forum tanıtımları ile ziyaretçi çekmeyi düşünebilirsiniz.

.#. Kalıcı Bağlantıların Önemi: Eğer aldığınız backlinkler zamanla silinirse, siteniz kan (otorite) kaybından ötürü adım adım gerilere düşecektir. Bu sebeple düzenli olarak kontrol araçlarını kullanarak bağlantılarına göz atmanızda fayda olacaktır.

Backlink Ağı Oluşturmak DA ve PA Otorite Değerlerinizin Yükselmesini Sağlar
Backlink Ağı Oluşturmak DA ve PA Otorite Değerlerinizin Yükselmesini Sağlar

.#. A ve B Sınıfı IP Adresleri: Tanıtım yazısı alırken internet aleminde ender bulunan ve ücretleri pahallı olan A ve B class IP’lerden tanıtım yazısı almanız daha etkili olacaktır. Benzer bir durum kendi internet siteleriniz için de geçerlidir. Bir IP adresinin sınıfını nasıl tespit edeceğimize gelirsek;

IP adresinin ilk numarası 1’den 127’ye kadar olanlar A sınıfı, 128’den 192’ye kadar olanlar B sınıfı, 192’den 224’e kadar olanlar C sınıfı IP adresleridir.

Disavow Aracı ile Kalitesiz Bağlantıları Reddetmek

Google Disavow Aracı; sitenize dışarıdan gelen kalitesiz veya saldırı niteliğindeki bağlantıları engellemek için kullanılan bir araçtır. Bir .txt dosyasına reddetmek istediğiniz bağlantıları ekler ve Google arama konsolunda ilgili bölüme bu dosyayı yüklersiniz. Nasıl yapacağınıza dair bir örnek şu şekildedir:

# Sayfaları reddetmek için teker teker bağlantılar şu şekilde .txt dosyasına eklenir:
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html

# Bir siteden gelen tüm bağlantıları reddetmek içinse şu yöntem kullanılır:
domain:spamexample.com

➽ Spam skoru yüksek ve / veya otorite puanları düşük bağlantılar duruma göre reddedilebilirler.
➽ +18, kumar, büyü gibi sektörlerden gelen bağlantılar eğer siz sektörünüzle alakalı değilse reddedilebilirler.
➽ Küfür içeren çapa (anchor) metinlerle verilen bağlantılar jet hızıyla reddedilmelidir.

Kalitesiz ve Saldırı Niteliğindeki Bağlantıları Disavov Aracını Kullanarak Reddedin
Kalitesiz ve Saldırı Niteliğindeki Bağlantıları Disavov Aracını Kullanarak Reddedin

Soru: Uygun olmayan ve sıkıntılı her bağlantıyı red etmemiz gerekir mi?

Ciddi sakatlıkları olmayan bağlantıları; 1-2 kusurundan ötürü reddetmeyiniz. Unutmayın ki; o backlinkler az da olsa size destek olurlar. Bu hataya düşüp ciddi sıralama kaybından ötürü; çok ciddi oranlarda hit kaybeden ve pişman olan bir ton insan da mevcuttur.

Soru: Backlink sorgu araçlarında görünüp de Google Arama Konsolunda görünmeyen backlinkler Google nezdinde yok hükmünde midir?

Hayır, değildir. Google her bağlantıyı Search Console’da göstermez. Eğer sitenize verilmiş illegal bağlantılar varsa reddetmemezlik yapmayın. Ama bağlantının henüz algılanmamış olma ihtimalini de es geçmeyin.

İnternette SEO çalışması yapan kimi kişilerin denk geldiğim açıklamalarına göre; bazı insanlar en az kendi yükselmeleri kadar başkalarını düşürmek için bütçe harcıyormuş. Devir kötü, kendinizi de kollamayı unutmayın. :)

Tanıtım Yazısı Sıralamalarda Ana Yazıyı Geçti

Bu işlerde yeniyken yüksek ihtimalle bir dönem trollvari bir şekilde bu durumu yaşamışsınızdır. Otoriter, ünlü bir forumdan tanıtım yazısı şeklinde bir sayfanıza bağlantı çıkarsınız. Daha sonra bu sayfa; otoritesinden ötürü sonuçlarda sizin kendi sitenizden daha iyi bir sıralama alır. Siz de olanlara anlam veremezsiniz.

Sorunun Çözümü: Oldukça basittir, eğer böyle bir sorun yaşarsanız tanıtım yazısı paylaşımını yaptığınız forumda; o tanıtım yazısının olduğu sayfaya bağlantı veren bir konu daha açıyorsunuz. Google botları bu sayfayı taradıktan sonra 1-2 güne kalmadan sıralamalar normale dönmüş olur. Tabi siz de yüksek ihtimalle öncesine göre yükselmiş olacaksınız.

Site Dışı SEO Çalışmalarında Kullanılan Tanıtım Yazısı Nedir? Ne İşe Yarar?
Site Dışı SEO Çalışmalarında Kullanılan Tanıtım Yazısı Nedir? Ne İşe Yarar?

Site Dışı SEO: Backlink Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Soru: Site Dışı SEO çalışması yapmadan başarıya ulaşılabilir mi?

Düşük rekabetli ve düşük aranma hacimli kelime gruplarında backlink olmadan başarıya ulaşılabilir. Fakat bu tarz sayfalarda güzel sıralamalar almanın size aman aman bir getirisi yoktur.

Bu sebeple Site Dışı SEO çalışmaları açısından backlink olmazsa olmazdır. Backlink olmadan yüksek ziyaretçi getirme potansiyeli olan anahtar kelimelerde hızlı bir yükseliş yaşamak mümkün olmayacaktır. Backlink olmadan hedeflenen yükseliş açısından zayıf bir sonuç elde edilmesi olasıdır.

Soru: Site dışı SEO çalışmalarının doğal görünümde olması için nelere dikkat edilmelidir?

– Çalışmalarınızın her aşamasını zamana yaymak suretiyle sürdürmelisiniz.
– Farklı IP adresleri ve cihazlar kullanmalısınız. (Özellikle paravan internet sitesi işinde)
– Çalışmaları hiçbir program kullanmadan tamamen manuel bir şekilde gerçekleştirmelisiniz.
– Sektörünüze özel backlink stratejileri geliştirmelisiniz. Mesela backlink alırken sizinle benzer sektördeki sitelerin bağlantı aldığı sitelerden bağlantı almalısınız.
– Backlink alırken, yazıda uzunca açıkladığımız bağlantı çöplüğüne dönmüş sitelerden backlink almamak gibi faktörlere dikkat edilmelidir.

Örnek: Yakın zaman aralığında alınan fazla sayıdaki backlinkten sonra, bir süre sitenize bağlantı almamanız arama motorları nezdinde eski bağlantıların yapay olduğuna işaret edecektir.

Soru: Sitemin Google Arama Konsolundaki tıklanma oranı ve ortalama konumu neden düşük? Bunu nasıl iyileştirebilirim?

Sitenizin arama sonuçlarındaki ortalama konumu düşükse tıklanma oranının da düşük olması son derece normaldir. Bu sebeple site dışı SEO (off page SEO) ve backlink çalışmalarına eğilmek gerekir. Ayrıca şunu de belirtmeliyim ki, 1 seneden kısa süredir açık olan sitelerin gerçekten çok az bir kısmı bu konularda iyi değerlere sahip olurlar.
Site Dışı SEO Nedir ve Nasıl Yapılır Konulu Efsanevi Teknikler Bu Yazıda
Site Dışı SEO Nedir ve Nasıl Yapılır Konulu Efsanevi Teknikler Bu Yazıda

Soru: Footer / header backlink nedir? Bunların site dışı SEO konusunda nasıl bir etkisi olur?

Sayfanın en alt bölümünden verilen bağlantılar footer, en üst bölümünden verilen bağlantılar header türü bağlantılardır. Dolayısıyla bu iki tür bağlantı, bir sitedeki tüm sayfalardan bağlantı almış olmanızı sağlar. Bunlar ani şok etkisiyle yükseltme yaşatır fakat sağlıklı bir büyüme değildir.

Soru: Az bağlantı çıkılmış kaliteli bir siteden dofollow mu nofollow mu link almalıyım?

Tabi ki de dofollow olanı tercih etmelisiniz. Tabi sayfanın bağlantı bataklığına dönmemiş olması da önemlidir. Bu sayede site dışı SEO adına hem sayfa puanınız (pagerank) artacak hem de arama motorlarında daha iyi sonuçlar elde edeceksinizdir.

Soru: Dışarıya az sayıda bağlantı çıkılmış kaliteli bir siteden nofollow mu yoksa dışarıya çok sayıda bağlantı çıkılmış bir siteden dofollow türünde link mi almalıyım?

Tabi ki de az çıkışlı nofollow olanı tercih etmelisiniz. Sayfa puanınız link nofollow olduğu için artmaz ama bu durum Google sıralamalarında yükselmiş olmanızı sağlar.

Soru: Aynı içerikli bir siteden nofollow link mi yoksa farklı içerikli bir siteden dofollow link mi almalıyım?

Böyle bir ikilemde aynı içerikli siteden almak daha sağlıklı olacaktır. Belki sayfa puanınız değişmez ama Google’da daha hızlı yükselme yaşarsınız.

Bu yazıda bahsedilen unsurlar site dışı SEO (off page SEO) ile alakalıdır. Fakat başarılı olmak için dikkat edilmesi gereken site içi SEO, içerik üretimi, kullanıcı deneyimi gibi birçok faktör vardır. Tüm bunlar hakkında detaylı bilgi almak için “SEO Nedir? SEO Nasıl Yapılır? [Efsane Rehber]” konulu rehberimize göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Site Dışı SEO nedir, nasıl yapılır, backlink nedir ve backlink nasıl alınır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

5 Yorum

  1. backlink adına gayet açıklayıcı olmuş kendi sitemi geliştirken hergün yeni şeyler öğreniyorum sayaneizde teşekkürler

    1. Teşekkürler :) Bu tarz geri dönüşler almak mutluluk verici. Yakın gelecekte SEO konulu içerikler paylaşmaya devam edeceğiz.

  2. – Sadece 1 hafta gibi kısa bir süre içerisinde bağlantı bataklığına dönmüş sitelerden onlarca backlink satmayı maharet sanan
    – Site dışı SEOyu sadece backlinkten ibaret sanıp markalaşma, yorum ve bilinirlik gibi diğer kanalları es geçen SEO’cu tayfaya okutulması gereken bir yazı olmuş. Tebrikler, elinize emeğinize sağlık :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı