Bilgisayar Mühendisliği

Site Hızlandırma: Google Pagespeed İnsights Hataları ve Çözümleri

Site Hızlandırma Nedir: Bir internet sitesini yavaşlatan faktörlerin tespit edilip, ilgili sorunların çözüme kavuşturularak kullanıcı deneyimi ve SEO performansını arttırmak amacıyla yapılan teknik çalışmalardır. Bu çalışmalarda Google pagespeed insights hataları ve bu hataların çözümleri kullanılır.

Site Hızlandırma Neden Önemlidir: Daha iyi sıralamalar elde edip organik trafikte artış elde etmeniz, bu sayede dönüşüm oranlarını ve gelirleri ciddi bir şekilde yükseltmeniz mümkündür. Nasıl mı? Şöyle:

Mobify ana sayfasını %1,11 hızlandırarak gelirini yıllık 380.000$ arttırdı.
BBC her 1 saniyelik yavaşlama için ek olarak %10 daha fazla kullanıcı kaybettiklerini gördü.
Pinterest, yüklenme hızını %40 arttırıp arama motoru trafiğini (organik trafik) %15 arttırdı.
COOK, 850 mili saniyecik hız artışı sayesinde dönüşüm oranını %7 arttırdı.

İşte bizler de bu yazıda sık karşılaşılan hatalardan, bunlara nelerin sebep olduğundan ve elbette site hızlandırma için çözüm yollarından bahsedeceğiz. Aceleniz varsa aşağıdaki başlıklardan istediğinize tıklayıp direkt orayı okuyabilir veyahut sonuna kadar okuyup işin mantığını temelinden kavrayabilirsiniz.

Google Pagespeed İnsights Nedir?

Google Pagespeed İnsights Nedir: Google tarafından İnternet sitelerinin hızlarının detaylı ve kapsamlı bir şekilde analizini yapabilmemiz için sunulan (ve kendisi tarafından da sonuçları baz alınan) bir hizmet.

Temel Sorun Çözme Mantığı: Puzzle gibidir: çözmesi eğlencelidir ama sinir bozucudur. Sorunların bir kısmını halledersiniz, bir kısmı bozulur.

Google Pagespeed İnsights Nedir Ne İşe Yarar
Google Pagespeed İnsights Nedir Ne İşe Yarar

İşte bu yazı sayesinde öğreneceğiniz bolca bilgiyi kendi mantığınızla harmanlayıp, şayet bunu yapamazsanız deneme yanılma yöntemi ile site hızlandırma yapmayı öğreneceksiniz.

Sık Karşılaşılan Google Pagespeed İnsights Hataları ve Çözümleri

(1) Sunucu Yanıt Sürelerini Kısaltın (TTFB)

.#. Ön bellek eklentisi kullanmayı düşünün. Eğer kullanıyorsanız da, aynı eklentinin ayarlarıyla oynamayı veya doğrudan farklı eklentiler deneyip, en iyi sonucu vereni kullanmayı düşünebilirsiniz.

.#. Sunucuda kurulu ama kullanmadığınız, gereksiz (veya az gerekli) ne kadar eklenti varsa kaldırın. (Aktif olup olmaması fark etmez)

.#. İşini tema dosyalarına ekleyeceğiniz sadece bir kaç satır kod ile yaptırabileceğiniz ne kadar eklenti varsa onları da kaldırın.

.#. Sunucuda %100 CPU ve %100 RAM sorunlarının olmadığından emin olun. Bu arada iyisinden bir ön bellek eklentisini de sunucu yanıt süresi hatasının çözümü için kullanabilirsiniz.

.#. Kullandığınız temanın aşırı fonksiyonel ve tasarımının ağır olmadığından, kötü kodlanmış olmadığından emin olun. Türk Webmaster platformlarında uzmanlardan destek alabilirsiniz.
(Ayrıca Bakınız: Başarılı Bir Yazılım / Programın Özellikleri)

.#. Paylaşımlı sunucu pişmanlıktır, ucuz etin yahnisi de yenmez. Adam saldırı yer, aynı sunucuda bulunuyorsunuz diye siz de etkilenirsiniz. Bu sebeple VDS ve VPS gibi günümüz teknolojisine uygun sunucular tercih edin. (Kısa yoldan site hızlandırma işlemi)

Sunucu Seçimi Cidden Önemlidir
Sunucu Seçimi Cidden Önemlidir

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: İlk Bayt Zamanı, sunucunuzun yanıt gönderme zamanını tanımlar. 

Temalar, eklentiler ve sunucu özellikleri ögelerinin tümü sunucunun yanıt süresini etkiler. Bir optimizayon eklentisini dikkatle seçerek ve/veya sunucunuzu yeni sürüme geçirerek, daha ileri düzeyde optimize edilmiş bir tema bulmayı düşünün.

(2) Ekran Dışındaki Resimleri Ertele

Sitenin yüklenip içeriğin görüntülenebilmesi için dosyaların indirilmesi gerekir. Standart bir sitede sayfanın başından sonuna kadar her şey indirilir.

Sorun şu ki, burada görseller, videolar, özellikle reklamlar ve benzeri şeyler bu boyutu ciddi şekilde arttırır. Bu durum da Google pagespeed insights hatasına yol açar.

Site hızlandırma konusunda bu sorunun çözümü ise oldukça basittir, lazy load diye tabir ettiğimiz; görsel, video, reklam ve benzerlerinin sayfayı aşağı indirdikçe yüklenmesini sağlayan eklentilerden kurmamız gerekiyor.

Detaylı Bilgi İçin: Lazy Load Nedir? Ekran Dışındaki Resimleri Erteleme

Lazy Load: Sayfanın üstündeki resimler hemen yüklenir, alttakiler ise sayfayı kaydırdıkça yüklenir
Lazy Load: Sayfanın üstündeki resimler hemen yüklenir, alttakiler ise sayfayı kaydırdıkça yüklenir

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: Etkileşim için hazır olma süresini kısaltmak için ekran dışı ve gizli resimleri, tüm kritik kaynakların yüklenmesi bittikten sonra gecikmeli olarak yükleme seçeneğini değerlendirin.

Ekran dışı görüntüleri erteleme veya bu işlevselliği sağlayan bir temaya geçiş yapma olanağı veren bir lazy load eklentisi yükleyin. Ayrıca AMP eklentisini kullanmayı da değerlendirin.

(3) Web Yazı Tipi Yüklemesi Sırasında Metnin Görünür Halde Kalmasını Sağlayın

Standart bir İnternet tarayıcısı yazı tiplerinin yüklenmesini bekledikten sonra onları görünür hale getirir. Başka bir ifade ile, bu yükleme yapılana kadar sadece beyaz boş bir alan bulunmaktadır.

Bunun sonucunda site yavaş açılır, gereksiz yere işlemci gücü harcanır. Belki ziyaretçiler boş bir sayfaya bakıyormuş gibi görüyor bile olabilirler. Bundan dolayı Google pagespeed insights bize bu hatayı verir.

Çözüm: Oldukça basittir, kullandığınız özel bir yazı tipi (font) varsa CSS ilgili satırına şu kodu ekleyin:

font-display: auto;
/* Örnek bir kullanım
@font-face {
font-family: ‘Arvo’;
font-display: auto;
src: local(‘Arvo’), url(https://fonts.gstatic.com/s/arvo/v9/rC7kKhY-eUDY-ucISTIf5PesZW2xOQ-xsNqO47m55DA.woff2) format(‘woff2’);
}
Site Hızlandırma: Google Pagespeed Insights Hataları ve Çözümleri
Site Hızlandırma: Google Pagespeed Insights Hataları ve Çözümleri

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: Web yazı tipleri yüklenirken kullanıcının metni görebilmesini sağlamak için yazı tipi görüntüleme CSS özelliğinden yararlanın.

(4) Ana İş Parçacığı Çalışmasını En Aza İndir

İnternet sitenizin güzel bir tasarıma sahip olmasını ve fonksiyonel olmasını sağlayan CSS ve JS dosyaları genellikle bu sorunun en temel sebebidir.

Orada gördüğünüz değerlerde Style & Layout CSS dosyalarını, Script Evaluation ise JS dosyalarını temsil etmektedir. Bu dosyalara gerekli optimizasyon işlemlerinin yapılmaması sonucu Google pagespeed insights bize bu hatayı verir. Ana sebebi yazı fontlarıdır.

Yazı Tiplerini (Fontları) Kapatarak İnternet Sitenizi Hızlandırabilirsiniz
Yazı Tiplerini (Fontları) Kapatarak İnternet Sitenizi Hızlandırabilirsiniz

Çözüm: Yazı fontlarını kaldırmak. Gereksiz, kullanılmayan CSS vs JS dosyalarını kaldırın, daha sonra boyutlarını küçültün. Sorun çözülmedi ise işe yarayan farklı çözüm yolları için şu yazımıza göz atabilirsiniz:

Detaylı Bilgi: Ana İş Parçacığı Çalışmasını En Aza İndir Sorunu ve Çözüm

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: JS’yi ayrıştırma, derleme ve yürütme için harcanan zamanı kısaltmayı düşünün. Daha küçük JS yüklerinin sağlanması bu konuda yardımcı olabilir.

(5) JavaScript Yürütme Süresini Azaltın

Kullanılmayan, küçültülme yapılmamış, sıkıştırılmamış, derlenmemiş, ön bellek kullanılmayan siteler bu hatayı alırlar. Bu durum sayfa açılış süresini doğrudan etkiler. Site hızlandırma işlemi için;

Google Pagespeed İnsights Javascript Hataları
Google Pagespeed İnsights Javascript Hataları

Çözüm:
.#. Kullanıcılara sadece ihtiyaç duyduğu kodu gösterin.
.#. JavaScript kodunuzu küçültün.
.#. JavaScript kodunuzu sıkıştırın.
.#. Kullanılmayan JavaScript kodlarını kaldırın.
.#. JavaScript kodunuzu ön belleğe alın.

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: JS’yi ayrıştırma, derleme ve yürütme için harcanan zamanı kısaltmayı düşünün. Daha küçük JS yüklerinin sağlanması bu konuda yardımcı olabilir.

(6) Oluşturmayı Engelleyen Kaynakları Ortadan Kaldırın

Tahmin ettiğiniz gibi, maalesef yine CSS ve JS hatası :) Bu seferki sorun ise bu dosyaların çoğunun sayfanın üst kısmında olmasından ötürü, sayfanın ilk yüklenmesi esnasında gereksiz bir dosya büyüklüğü oluşmasıdır.

Çözüm:
– Site hızlandırma için sayfanın üst kısmında (header) bulunan JavaScript dosyalarını sayfanın alt kısmına (footer) alın ve oradan yüklenmesini sağlayın.
– CSS dosyalarında aynı işlemi yapmayın, zira bu durum sitenin ilk yüklemesinde anlık bir görüntü bozukluğuna sebep olur.
– CSS dosyalarına ise satır içi CSS kullanımı yaparak bu sorunu çözebilirsiniz, üstelik görünümsel bir sorun yaşamadan. Bir taşla iki kuş.
– CSS ve JS dosyalarına minify işlemi yapmak.

Minify İşlemi İle Dosya Boyutu Nasıl Küçültülür
Minify İşlemi İle Dosya Boyutu Nasıl Küçültülür

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: Kaynaklar, sayfanızda ilk boyamayı engelliyor. Kritik JS/CSS’yi satır içinde yayınlama ve kritik olmayan tüm JS/stilleri erteleme seçeneğini değerlendirin. (…)

Kritik öğeleri satır içi yapmanıza veya daha az önemli kaynakları ertelemenize yardımcı olabilecek çeşitli eklentiler vardır. Bu eklentilerin sağlayacağı optimizasyonların tema veya eklentilerinizin özelliklerini bozabileceğine dikkat edin. Bunu engellemek için muhtemelen kodda değişiklik yapmanız gerekecektir.

(7) Statik Ögeleri Verimli Bir Önbellek Politikasıyla Yayınlayın

Statik Öge: Siz değiştirmedikçe değişmeyen şeyler. Örneğin içeriklerin başlıkları.

Dinamik Öge: Çeşitli zaman aralıklarında değişen şeyler. Örneğin anlık online sayısı, yazıdaki yorum sayısı vb.

Önbellek bu bu mantıkla sayfanın hızlı açılmasını sağlar
Önbellek bu bu mantıkla sayfanın hızlı açılmasını sağlar

Çözüm:
– Sonuç ekranında özellikle uyarı veren bölüm ve sayfalarınız için önbellek uygulaması kullanmanız gerekmektedir.
– Eğer önbellek uygulamanız mevcut ise ama yine de bu hatayı alıyorsanız site hızlandırma için önbellek süresini arttırmalısınız.
– Benzer bir uyarıyı Google Adsense, Google Analytics, Yandex Metrica gibi servisler için de alabileceğinizi belirtelim.

Soru: Neden statik ögeleri alıyoruz, dinamik ögeleri de alsak olmaz mı?
Cevap: İsterseniz alın ama sonra saatlerce aynı görünen kullanıcı sayısı gibi şeyler sitenin kullanılabilirliğini ve anlık veri akışını bozuyor.

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: Uzun önbellek ömrü, sayfanızın tekrar ziyaret edilmesi sürecini hızlandırabilir. Tarayıcı ön belleği ile ilgili bilgi edinin.

(8) Üçüncü Taraf Kodun Etkisini Azaltın

Üçüncü Taraf Kod: Google Analytics, Google Adsense, Yandex Metrica, video oynatıcıları, sosyal paylaşım butonları gibi sitenin işleyişi ile doğrudan alakası olmayan kodlardır.

Bu sorunu çözmek için ise;
– Pagespeed İnsights uygulamasında size uyarı veren üçüncü taraf kodlardan önemsiz olanları kaldırın.
– Eğer sitenizin işleyişi bozulmuyorsa, bu kodları üst kısımda (header) yükletmek yerine alt kısımda (footer) yüklenmesini sağlayın.

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: Üçüncü taraf kodu, yükleme performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Yedekli üçüncü taraf sağlayıcıların sayısını sınırlayın ve öncelikle sayfanızın yüklenmesi tamamlandıktan sonra üçüncü taraf kodunu yükleyin.

Temiz Kod Site Hızlandırma İçin Önemlidir
Temiz Kod Site Hızlandırma İçin Önemlidir

(9) Resimleri Verimli Bir Şekilde Kodlayın & Resimleri Yeni Nesil Biçimde Yayınlayın

Bu iki hatanın da sebebi benzerdir. Resimlerinize ilgili optimizasyon işlemlerinin yapılmamasından kaynaklanır. Çözümleri ise oldukça basittir:

.#. Resimlerin kalitesini düşürmeden, dosya boyutunu küçülten siteler ve eklentiler bulunmaktadır. Bunları kullanın ve site hızlandırma konulu ilk uyarının üstesinden gelin.

.#. Veyahut, yine resimlerin kalitesini düşürmeden, yeni nesil biçimlere çeviren, üstelik bu sayede dosya boyutlarını da ciddi şekilde küçülten siteler, programlar ve eklentiler bulunmaktadır. Bunlar ile iki sorunu birden çözebilirsiniz.

Eski Nesil Biçimler: PNG, JPEG…
Yeni Nesil Biçimler: JPEG 2000, JPEG XR, WebP…

Yeni Nesil Resim Formatları Daha Küçük Dosya Boyutuna Sahiptir
Yeni Nesil Resim Formatları Daha Küçük Dosya Boyutuna Sahiptir

Detaylı Bilgi: Dosya Uzantısı ve Çeşitleri Nelerdir? Nasıl Değiştirilir

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: Resimleri verimli bir şekilde kodlayın. Optimize edilmiş resimler daha hızlı yüklenir ve daha az hücresel veri kullanır. 

Resimleri yeni nesil biçimlerde yayınlayın. JPEG 2000, JPEG XR ve WebP gibi resim biçimleri genellikle PNG veya JPEG’den daha iyi sıkıştırma sağlar. Böylece indirme işlemleri daha hızlı tamamlanır ve veri tüketimi daha az olur.

Site Hızlandırma ile Google Pagespeed İnsights Puanını Yükseltin
Site Hızlandırma ile Google Pagespeed İnsights Puanını Yükseltin

(10) CSS’yi Küçültün & JavaScript’i Küçültün

CSS ve JavaScript dosyaları kod satırlarıdır. Bir çok kodda olduğu gibi; bunların arasında da dosya boyutunu şişiren, dosyanın okunma süresini uzatan boşluklar ve yorum satırları bulunmaktadır.

İşte bunları kaldırarak bu dosyaları küçültebiliriz. Aynı zamanda bunları sıraya sokup, derleyip, sıkıştırarak daha da etkili bir işlem yapabiliriz.

 • Küçültme işlemi için MİNİFY işlemi yapan eklentileri kullanabilirsiniz.
 • Sıkıştırma işlemi için GZİP işlemi yapan eklentileri kullanabilirsiniz.
Minify İşlemi İle Dosya Boyutu Nasıl Küçültülür
Minify İşlemi İle Dosya Boyutu Nasıl Küçültülür

Site Hızlandırma Profesyonel İpucu: Bu kadar eklentiyi kurunca, bu seferde sunucu yanıt sürelerini kısaltın hatası almaya başlayabilirsiniz. Bu sebeple içerisinde olabildiğince çok fonksiyon içeren eklentileri tercih ediniz.

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: CSS / JavaScript dosyalarının küçültülmesi ağ yükü boyutlarını azaltabilir ve komut dosyası ayrıştırma süresini kısaltabilir.

Çeşitli eklentiler stillerinizi (CSS) ve komut dosyalarınızı (JS) sıralayarak, küçülterek ve sıkıştırarak sitenizi hızlandırabilir. Ayrıca mümkünse bu küçültme yapmak için bir derleme işlemi kullanmak isteyebilirsiniz.

(11) Aşırı Büyük Bir DOM Boyutundan Kaçının

Temel programlama konseptlerini bilenler, bir kodda iç içe döngülerin, iç içe satırların yani kodun derinliğinin arttıkça o kodun çalışma hızının azaldığını bilirler.

İşte burada da bizlere, “Çok fazla kod derinliği oluşturmayın” şeklinde bir uyarı yapılmaktadır. Zira kod derinliği arttıkça HTML yapımız sıkılaşacak ve karmaşık hale gelecek dolayısıyla site yavaşlayacaktır.

İdeal DOM (Document Object Model) büyüklüğü 0-1000 arasıdır fakat 1500 civarına kadar başka konulardaki site hızlandırma iyileştirmeleri ile telafi edilebilmektedir.

DOM Nedir - Site Hızlandırma Rehberi
DOM Nedir – Site Hızlandırma Rehberi

Çözüm:
– Sayfa düzeniniz için iç içe geçmiş tablolar kullanmak yerine grids.css, fonts.css ve reset.css gibi opsiyonları kullanabilirsiniz.
– Sayfa düzenini düzeltmek için erişilen elementlere ön belleğe alınmış yönlendirmeler yapabilirsiniz.
– Nodları çevrim dışı güncelleyebilirsiniz.
– JavaScript kullanımından kaçınabilirsiniz.

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: Tarayıcı mühendisleri, sayfaların yaklaşık olarak 1.500’den az DOM ögesi içermesini önerir. En iyisi, 32 ögeden ve 60 alt/üst ögeden az olan bir ağaç derinliğidir. Büyük bir DOM, bellek kullanımını artırarak daha uzun stil hesaplamalarına, yol açabilir ve yüksek maliyetli düzen yeniden düzenlemelere.

(12) Kullanılmayan CSS’i Kaldırın

Akıl var mantık var, kullanılmayan dosyayı niye boş yere orada tutup, her kullanıcının yüklemesini sağlayıp giriş sürelerini uzatıyorsunuz? Aldığımız puanı geçtim, her şeyden evvel kullanıcıya yazıktır.

.# Site hızlandırma için ise kullanılmayan bu dosyaları tespit edip kaldıracaksınız. (Nasıl tespit edeceğiniz biraz aşağıda)

.# Eğer bulup kaldırmaya üşeniyorsanız, en azından yüklenmelerini erteleyin ve site hızlandırma işlemi yapın. (Sayfanın en alt kısmına, footer bölümüne alın)

.# CSS dosyalarının boyutunu gereksiz şekilde büyüten eklentiler varsa onları da ayrıca kaldırın. (Tek tek eklentileri kaldırıp test edebilirsiniz)

Kullanılmayan CSS’i Tespit Etme:
Google Chrome geliştirme araçlarında kod kapsamını çalıştırmayı deneyin. Sorumlu tema veyahut eklentiyi stil sayfasının URL bağlantısından belirleyebilirsiniz.

Listede çok sayıda stil sayfasına sahip olan ve kod kapsamında çok sayıda kırmızı işaret taşıyan eklentileri arayın. Bir eklenti sadece sayfada gerçekten kullanılan bir stil sayfasını kuyruğa almalıdır.

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: Ağ etkinliğinin gereksiz yere kullandığı bayt sayısını azaltmak için, kullanılmayan kuralları stil sayfalarından kaldırın ve ekranın üst kısmında içerik için kullanılmayan CSS’nin yüklenmesini erteleyin.

CSS - HTML Farkı
CSS – HTML Farkı

(13) Kritik İsteklerin Derinliğini En Aza İndirin

Bakmayın böyle madde madde her şeyi ayrı yazdığımıza. Üstte uzun uzun açıkladığımız;

* Resim optimizasyon işlemleri,
* CSS / JS boyutu küçültme,
* JS geç yükleme,
* Inline critical path CSS,
* Sayfa içeriği sıkıştırma

Gibi aklınıza gelebilecek her türlü boyut azaltma, site hızlandırma işlemiyle beraber bu sorun da otomatik olarak çözülmüş oluyor. Bu hatanın altında size şöyle de bir harita verilir, inceleyip anormal bir şey var mı diye göz atın diye:

Google Pagespeed ile Site Hızlandırma
Google Pagespeed ile Site Hızlandırma

(14) Doğru Boyuta Sahip Resimler Kullanın

Doğru boyutta olmayan (çok büyük / çok küçük) resimler hem tasarımsal olarak hoş değildir, hem de sayfa boyutunu büyüterek yüklenme süresini arttırırlar.

– Resim widget’ını kullanın veyahut resimleri medya kitaplığı (kütüphanesi) ile ekleyin. Zira resimlerin mobil / masaüstü için dinamik olarak ölçekli boyutlar alması gerekir.
– Tam boyutlu resimler kullanmaktan olabildiğince kaçının.

Not: Sorunun çözülüp çözülmediğini test etmeden önce tarayıcı ön belleğini temizlemeyi unutmayın. Yoksa aynı şeyi görme ihtimaliniz yüksektir.

(15) Birçok Sayfa Yönlendirmesini Önleyin

Bir bağlantıya girdiniz, o bir yere, o bambaşka bir yere, oradan başka bir yere… Bu oyalamaların sonucunda siteye girebildiniz. Bu yanlıştır.

Google Pagespeed İnsights Diyor Ki: Yönlendirmeler, sayfanın yüklenmesinden önce ek gecikmelere neden olur.

Site hızlandırma için aradaki gereksiz yönlendirmeleri tespit edip, direkt olarak ilgili sayfada 301 yönlendirmesi yapmanız önerilir.

Site Hızlandırma İçin Diğer Taktikler

– Metin sıkıştırmayı etkinleştirin: Bu sayede toplam sayfa boyutunu azaltmış olursunuz. Sıkıştırma için Google tarafından gzip, deflate veya brotli önerilmektedir.

GZİP ile Site Hızlandırma
GZİP ile Site Hızlandırma

– İstek sayısını az ve aktarma boyutlarını küçük tutun: Ne kadar az istek, (HTTP, SQL sorgusu) ve ne kadar az aktarma boyutu o kadar iyi site hızlandırma işlemi.

Bunun için Google bize sayfa kaynaklarının miktarlarının ve büyüklüklerinin ne olacağını belirlemek için sınırlandırmalar belirleyebileceğimiz bir budget.json dosyası kullanmamızı öneriyor.

– Çok büyük miktardaki ağ yüklerinden kaçının: Üstte belirttiğimiz resim optimizasyon işlemleri, sayfa boyunu küçültmek adına yaptığımız her türlü işlem site hızlandırma adına otomatikman bu sorunu da halledecektir.

Bunlara ek olarak uzun ve büyük içerikleri sayfalara bölebilir veyahut yorumların ilk başta yüklenmemesi için bir ayar / eklenti kullanabilirsiniz.

– Önemli istekleri önceden yükleyin: Mevcut durumda sayfa yüklemesinden sonra istenen kaynakları daha önce getirmek için şu kodu kullanabilirsiniz:

<link rel=preload>

– Gerekli kaynaklara önceden bağlan: Önemli üçüncü taraf kaynaklarına erken bağlantılar oluşturmak için `preconnect` veya `dns-prefetch` kaynak ipuçları ekleme seçeneğini değerlendirin.

– Animasyonlu içerik için video biçimleri kullanın: Veri tasarrufu için önerilen bir eylemdir. Nasıl resimlerde yeni nesik PNG / WebP kullanmamız öneriliyor ise animasyonlarda da site hızlandırma için GIF yerine MPEG4 / WebM kullanmamız önerilmektedir.

-Kullanıcı zamanlaması işaretleri ve ölçüleri: Gerçek dünya kullanıcılarına karşı sitenizin performansını görüp daha gerçekçi veriler elde etmenizi sağlar. (User Timing API)

Google Pagespeed İnsights ile Site Hızlandırma – Son Söz

Site hızlandırma işlemi elbette sıralama için hayati derecede önemlidir, başta kanser eden bir yap boz oyunu gibi gelebilir ama zevklidir.

Unutmayın ki başarının sırrı azimdir. Fakat bu puanları yükselteceğiz diye kullanıcı deneyimi (UX) tasarımdan, özgünlükten ve kaliteden taviz vermeyin. Belki tasarımdan taviz verebilirsiniz.

Önemli olan şeyin ilk renkli boyama (FCP) ve ilk giriş gecikmesi olduğunu unutmayın; gerisi geç yükleme falan ile düzeltilebilen şeylerdir.

Özellikle mobilde 100 puana ulaşmak dileğiyle :)
Özellikle mobilde 100 puana ulaşmak dileğiyle :)

Technogezgin.com Bilgi
Site hızlandırma: Google pagespeed insights hataları ve çözümleri” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

10 Yorum

 1. Merhaba,

  Eski Nesil Biçimler: JPEG 2000, JPEG XR, WebP…
  Yeni Nesil Biçimler: PNG, JPEG…

  Burada hatanız var.

  Yeni Nesil Biçimler: JPEG 2000, JPEG XR, WebP…
  Eski Nesil Biçimler: PNG, JPEG…

  olması gerekiyor.

 2. Elinize sağlık,
  Bu türden detaylı rehberlerin paylaşılması gerçekten mutluluk verici… En kısa sürede rehberinizi kullanarak sitemin Google pagespeed değerlerini iyileştirmeye çalışacağım…
  Umarım devamlı olarak bu şekilde kaliteli içerikler üretmeye devam edersiniz.

  1. Öncelikle teşekkür ederiz, umarım dilediğiniz yerlere gelirsiniz. Eğer (iyi veya kötü) iyileştirme sonuçlarını paylaşırsanız da çok memnun oluruz :)

 3. hocam selamlar baya emek sarf etmişsiniz. ancak merak ettiğim asıl konu hakkında hiç bir yerde kolay bir açıklamaya rastlayamadım.
  sitede google adsense reklamları kullanıyorsak özellikle mobilde istatistikler anında yeşilden turuncuya düşüyor. iki üç reklam eklesem rahat 20 puanlık düşme oluyor.
  örneğin
  Web yazı tipi yüklemesi sırasında metnin görünür halde kalmasını sağlayın. uyarısı çıkyor ama orada söylediği fontlar hep adsense den gelen roboto fontu görünüyor. (adsense ayarında roboto font seçmediğim halde)
  Üçüncü taraf kodun etkisini azaltın Üçüncü taraf kodu, ana ileti dizisini 430 ms. süreyle engelledi” gibi uyarılar çıkıyor ama bu uyarılar da google adsense den gelen js ler falan.
  bu soruna cache eklentileri de deva olamıyor.
  şöyle bir sayfa buldum ama ingilizce ve web bilgimin oldukça üzerinde olduğunu düşündüm. yani karışık geldi.
  https://developers.google.com/web/fundamentals/performance/optimizing-content-efficiency/loading-third-party-javascript/?utm_source=lighthouse&utm_medium=unknown
  bu soruna çözüm bulursanız ve konuyla ilgili yazı eklerseniz haberdar edilmek isterim

  1. Hocam öncelikle olumlu geri dönüşünüz için teşekkürler. Attığınız yazı genel itibariyle bu yazının sebepleriyle İngilizce olarak açıklanmış hali gibi bir şey.
   “Reklamlar için” saydığınız tüm sorunların ortak iki tane çözümü var:
   1) Reklamlara Lazy Load uygularsanız siteniz rahatlayacaktır. Detaylı Bilgi: Lazy Load Nedir? Lazy load olduktan sonra isterseniz 40 tane reklam olsun sayfada :D
   2) Ayrıca sayfanın header bölümünde reklam tutmamayı da deneyebilirsiniz. Bu da üçüncü taraf kodun etkisi sorununu çözecektir.
   Olumlu ve olumsuz geri dönüşlerinizi bekliyorum, iyi çalışmalar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı