İlginç BilgilerKariyer Önerileri

Sosyal Manipülasyon Teknikleri [Efsane]

Sosyal manipülasyon teknikleri pek çok insanın farkında olarak veya olmayarak karşısındaki insanları istediği gibi yönlendirmek amacıya kullandığı bir takım yöntemlerdir.

Gelin bu yazıda biz de örnek senaryolar ile uygulamalı olarak pekiştirerek, yüzyıllardır pek çok alanda sıkça kullanılan bir takım sosyal manipülasyon tekniklerini psikoloji biliminin ışığında sizlere anlatalım.

Sosyal Manipülasyon Teknikleri

Sosyal Manipülasyon Teknikleri ile İkna Sanatı

.#. Yapılan yanlışın ifade edilme biçimi onu şirin ve iyi bir şey gibi gösterecekmiş gibi değiştirilmek suretiyle yapılan şey hata olmaktan çıkarılır.

Örnek: Biz ülkemizin en büyük … firması olarak zam yapmıyoruz sadece artan maliyetler doğrultusunda ufak bir fiyat değişikliği yapıyoruz. Bizim fiyat politikalarımız değişmiyor, gördüğünüz üzere sadece gelişiyor.

Bunun Adı Zam Değil Fiyat Güncellemesi Bir Kere, Ayıp Oluyor Ama Lütfen
Bunun Adı Zam Değil Fiyat Güncellemesi Bir Kere, Ayıp Oluyor Ama Lütfen

Örnek: Bizler … holding olarak yaptığımız üretim sürecinde doğal çevreye ve bilhassa ağaçlara hiçbir zarar vermiyoruz, sadece onları söküp (fabrikaya) taşıyoruz.

Örnek: Sevgili garson, çok özür dilerim ki gördüğünüz üzere bardağı kırmadım, parçalarına ayırdım ve yeniden şekillendirilebilmesi için bir düzenleme yaptım.

.#. Yapılan yanlışı yapacak dünyadaki en son insan, kurum veya kuruluş olduğunuza karşınızdakileri ikna edin. Hatta öyle bir ortam oluşturun ki, insanlar sizi kendilerinden birisi olarak görsünler.

Örnek: Bugüne kadar biz siz kıymetli yönetim kurulumuz için neler yapmadık? Biz sizi neden kazıklamak isteyelim ki? Aslında biz de sizden sayılırız, zira biz kardeşiz! Her şeyden önce bu tesis restore edilirken omzunda 4 ay boyunca, bakın rakam veriyorum tam 5 kiloluk yükleri taşıyan, yani sizin 1 numaralı destekçiniz yine biziz!

Örneklerle Ağızları Açık Bırakan Sosyal Manipülasyon Teknikleri
Örneklerle Ağızları Açık Bırakan Sosyal Manipülasyon Teknikleri

.#. Söz konusu hatanın önemini olabildiğince indirgeyerek olayı adeta normalleştirin, hatta yaptığının az bile olduğunu bir takım örnekler ve somutlaştırmalar vasıtasıyla açıklayın.

Örnek: Ben bu düzenlemeye neden bu kadar tepki gösterdiğinizi açıkçası anlamakta zorluk çekiyorum. Sizin bahsettiğiniz bu ürün 3. Dünya ülkelerinde kullanılan antika, miadını doldurmuş bir ürün. Bak bakayım hiç filmlerde, modern evlerde, gelişmiş ülkelerde bu üründen var mı? Bu düzenlemeyi yapmakta geç bile kaldık geç! (Ve yumruk masaya vurulur.)

.#. Kendinizi aklamış olmanız yeter. En iyi savunma, karşı saldırıdır. Bu sebeple siz de şefkat ve erdem ile karşınızdakini ezerek bu saldırıyı sevimli ve meşru bir hale getirerek yapacaksınız.

Örnek: Siz, süreci sırf ben yönetiyorum diye bizim şirketimizin iyiliğine olan her şeye karşısınız. Tüm bu düzenlemeleri biz hepimizin iyiliği için yapıyoruz, hatta geç bile kaldık. Bugüne kadar istesek çoktan bunları gündeme getirirdik ama yapmadık. Üzülerek görüyoruz ki, sizin de hiç ileriye yönelik bir öneriniz yok.

Bu Örnekte Yapılan da Tam Olarak Budur
Bu Örnekte Yapılan da Tam Olarak Budur

.#. Sizi sorgulayarak köşeye sıkıştırmak isteyenler çıkacaktır. Size sorulan hiç ama hiçbir soruyu asla cevapsız bırakmayın. Sorulara “varsayalım dediğiniz doğru” şeklinde başlayarak cevap vererek hitabın etkisini arttırın. İddianın olasılığını kabul edin ve bu olasılığa karşı da sorumlu bir şekilde davrandığınızı gösterin.

Örnek: Diyelim ki dediğimiz doğru ve bu uygulamanın olumsuz sonuçları oldu. Bu tüm olumsuz gidişatın benim yüzünden olduğunu mu gösterir? Ekonomik krizden dolayı insanlar ürün satın almıyorsa biz ne yapabiliriz? Ayrıca bu dediğinizin araştırılması için gereken talimatı da verdim. Eğer bir yanlış tespit edersem gereken cezayı herkesten önce ben keserim. Eğer varsa, zararı da bizzat ben karşılayacağım. Her şeyi takip ediyorum, her şeyi şirketimiz için, şirketimizin büyümesi ve markalaşması için yapıyorum.

.#. Sizi sorgulayarak köşeye sıkıştırmak isteyenlerin iddialarına gerekli cevabı verdikten sonra onların bu konudaki samimiyetlerini sorgulayarak onları köşeye sıkıştırmayı unutmayın.

Örnek: Şimdi, bir de şöyle bir nokta var tabi. Bu bizim şirketimizin bu yönde aldığı ilk karar değil. Geçmişe bakarsanız hem bizde, hem de çok daha başarılı nice şirketlerde benzer kararları görürsünüz. Madem müşterilerle ilgili hassasiyetiniz var, geçmişte kardeşiniz yönetim kurulunda iken benzer bir karar alınırken neden benzer hassasiyetleri göstermediniz? Neden müşterileriniz için gözyaşı dökmediniz? Burada amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek. Bunlarınki bahane.

Sosyal Manipülasyon Yöntemleri
Sosyal Manipülasyon Yöntemleri

.#. Tebrikler, kendinizi iyi göstererek olaydan yırttınız. Fakat bu yetmez, gelin elde ettiğiniz avantajı rakibinizi kötü göstermek için de kullanın.

Örnek: Müşterileri gereksiz zamlarla ezerek kendini cebini doldurmak anca sizin gibilerin yapacağı iştir. Eskiden benzer kararlar alınırken sessiz kalanlar hatta içten içe destekleyenler kim? Bunu ancak sizin zihniyetiniz yapabilir. Tabi bizi istedikleri gibi yönlendiremeyince böyle bir çamur atma yolu buldular. Değerli yönetim kurulu bunları hep görüyor. Sizler doğru kararı vereceksiniz, benim içim rahat.

.#. Tüm bu teknikler sayesinde suçlu olduğunuz konu kapandı, en güzel şekilde cevap verildi. Ama bu konudaki sözlerinizi kendinizi ve yaptıklarınızı överek zirvede bırakarak bitirin. Ama dengeyi öyle bir kurun ki, kendinizi büyütmeyin adeta önemsizleştirmiş olun.

Örnek: Biz bunlara değil, büyümeye bakıyoruz. 3 senelik CEO’luğum sürecinde şirketimizi bakın dile kolay tamı tamına 7 kat büyütmüşüz. Herkesin parmakla gösterdiği, imrendiği, hayal bile edemediği bir orana kavuşmuşuz. Yönetim, reklamcılık, satış stratejisi hepsi 10 üzerinden 10. Biz her şeye rağmen büyümeye ve ilerlemeye yani adeta bir örnek olmaya çalışıyoruz zira bizim görevimiz bu. Teşekkür ederiz.

Çok Az Yerde Bulabileceğiniz Özel Sosyal Manipülasyon Teknikleri
Çok Az Yerde Bulabileceğiniz Özel Sosyal Manipülasyon Teknikleri

Sosyal Manipülasyon Teknikleri ile PR Çalışması

— İyi şeylerde kendinizi ön plana çıkarıp, kendiniz ile ilişkilendirilmesini istemediğiniz şeylerde isim, kurum ve kuruluş adları kullanın.
Örnek: Reklam departmanının gelişigüzel harcamalarına rağmen biz bu sene 41 milyar lira hasılat yaptık.

— Cevaplanması uzun sürecek soruların cevapları sadece evet / hayır kadar kısaymış gibi lafların arasına sokarak karşınızdakinin cevap vermesini engelleyin. Unutmayın ki konuşmada etkileyicilik basitlik ilkesine dayanır.
Örnek: …Peki sizce bu satıştaki düşüşten nasıl bir mesaj çıkarılmalıdır?…

— Her yaptığınız işi açıklarken geniş bir vizyon, devasa bir perspektif ve büyük bir amaç eklemeyi unutmayın. Ayrıca eskiden ilgili konuyla alakalı yapılmış yanlışlardan bahsederek etkinizi kat kat arttırabilirsiniz.
Örnek: Biz bu çalışmalarla, genç çalışanlarımıza yeni ufuklar açıyor ve onların vizyonunu genişletiyoruz. Bizim hedefimiz yıllık 100 milyar lira kazanç. Bir de bizden öncekilere bakın adeta sadece kasanın içini boşaltmışlar.

— Konuşmanızda insanların bir şeyleri düşünmesine mahal vermemek adına sürekli sebep gösterme yap. Ama isteğini önce söyleyip sonra sebebi açıklamaya önem göster ki ikna edici olsun.
Örnek: Biz bu fiyat değişikliğini yapıyoruz çünkü üretim yetersizliği var.

İnsanların Soru Sormasına Mahal Vermeden Onlara Sebepler Sunmak Sosyal Manipülasyon Teknikleri Arasındadır
İnsanların Soru Sormasına Mahal Vermeden Onlara Sebepler Sunmak Sosyal Manipülasyon Teknikleri Arasındadır

— Her şeye hakimmiş, her şeyi biliyormuş havası oluşturarak insanlara otokontrol aşılayın. İnsanlar izlendiklerinin bilinci ile hareket etsinler ki sizin de liderliğiniz pekişsin.
Örnek: Hakkımızdaki bu yalan, dolan, asılsız iddiaların arkasında olanları çok iyi, en ince detayına kadar biliyoruz.

— Soruya / suçlamaya kendi değerlerini değil suçlayanın değerlerini yani bizzat onun silahlarını kullanarak cevap vermeye çalışın.
Örnek: Bizi cebimizi doldurmak için görevimizi kötüye kullanmakla suçlayanların geçmişte yaptıkları da ortadadır.

— Adını telaffuz ettiğiniz insanların ve kurumların reklamını yapıp onları meşru kılmamak adına ya adlarını farklı söyleyin ya da farklı özel adlar takın.

Etkileyici değil mi? Eğer sosyal manipülasyon tekniklerinin neden işe yaradığını merak ediyorsanız ve bunun arkasındaki asıl mantığı öğrenmek istiyorsanız “Toplumsal Kutuplaşma Nedir? Gerekli Midir?” adlı yazımızı sonuna kadar okumanızı şiddetle öneriyoruz.

Technogezgin.com Bilgi
Sosyal manipülasyon teknikleri” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı