EğlenceSağlıklı Yaşam

Spor Salonu Seçimi – 11 Adımda En Akıllıca Seçimi Yapmak

Spor salonu seçimi bu seferki konumuz. Doğru ve amacına uygun seçimi bu yazı ile birlikte gönül rahatlığı ile yapabileceksiniz. Tabi bu konuda ikilemlerde kalmanız son derece normal nitekim çeşit çeşit spor salonu var.

Bu sebeple insanın aklı ister istemez karışıyor. Hele hele kaydolacak kişi bir de bu işlerde yeniyse felaket zor geliyor insana. Gelin özenle hazırlanmış olan bu rehberle birlikte sizlerin bu sorununa derman olalım.

Doğru ve Amacına Uygun Spor Salonu Seçimi

A) İlk Olarak Amacınıza Karar Verin

Güzel kardeşim ilk başta neden spor salonuna gideceksin ona karar ver. Zira o kadar para vereceksin. Gidip de üç gün sonra sıkılıp “bu ne yahu” demeyesin diye en baştan söylüyorum sadece.

Spor Salonu Seçimi Rehber
Spor Salonu Seçimi Rehber

Zira gidenlerin çoğu ya hemen pes ediyor, ya da arada sosyal medyada story atmak için gidiyor.

Bu arada amaçların ise şunlar olabilir:

  • Sağlığını korumak için spor yapmak
  • Güzel ve çekici bir vücut yapmak için spor yapmak
  • Hiç olmazsa yüzmek veya sauna / buhar odası / jakuzi gibi nimetlerden faydalanırken keyf-i sefasını sürmek
  • Dövüş sporu öğrenmek
  • Formunu korumak
  • Zayıflamak / Kilo almak
  • Boş vaktin çoksa o vakitleri faydalı işlere yöneltmek

Gördüğünüz gibi bunlar aklıma ilk gelenler. Yani amaç birden fazla olabilir ki olsa da sizin pes etmeden çalışmanız açınızdan gayet iyi olur.

Sebep bulmakta sorun yaşayanlar “Sporun Faydaları Nelerdir – İsteğinizi Arttıracak Bir Yazı” adlı yazımıza bakabilirler.

Spor Salonu Seçimi
Spor Salonu Seçimi

B) “Spor Salonu Seçimi”nde Temel Kriterler

1) Uygun Bütçe:

Spor salonu seçimi yaparken açık konuşmak gerekirse biraz paraya kıyın bence. Zira vereceğiniz ufak miktarlarda bile alacağınız kalite ciddi şekilde değecek.

Ama evinizin civarınızda olan tüm spor salonlarını araştırın güzelce. Aşağıda yazacağım diğer şartların ne kadarını sağlıyor ve ne kadar para istiyorlar güzelce düşünün, güzelce tartın ve liste yapıp aralarından en mantıklı seçimi yapın.

2) Evinize Yakınlık:

Her gün spor salonuna araba ile gidip gelecekseniz bilemem ama çoğu kişi gibi yürümek durumunda kalacağınızı farz edersek uzak bir yer seçmeyin. Eğer seçerseniz enerjinizin çoğunu yolda öldürürsünüz.

Sonra egzersizlerden de tam verim alamazsınız biz uyaralım gene de… Hatta uzun vadede spor salonuna gitme isteğiniz de azalacaktır. Yanlış spor salonu seçimi yapıp pişman olursunuz.

3) Ekipmanların Kalitesi ve Temiz Oluşu:

Yani, salonda düzenli olarak çalışacaksınız değil mi? Haftada ortalama bir kaç gün ve her gittiğinizde bir kaç saat vaktiniz gidecek. Boru değil.

Spor Salonu Seçimi Yaparken Aletlerin Yeni Olmasına Dikkat Edin.
Spor Salonu Seçimi Yaparken Aletlerin Yeni Olmasına Dikkat Edin.

Haliyle pis bir yerde çalışmak istemezsiniz. Veya aletlerin eski olmasını da istemezsiniz. Mesela bir gün çalışırken aletin elinizde kalmasını da istemezsiniz :)

Ayrıca çevrenizdeki bilgili insanlarla güzelce bilgi alışverişi yapmanızı ve kararınızı öyle vermenizi öneririm..

4) Hocalar – Wingsman Bulunması:

Spor salonu seçimi yapılırken bu da önemli bir kriter. Ben araştırırım, hocaların hareketi göstermesine falan gerek yok derseniz kasmadan direkt maddeye geçebilirsiniz.

Ama gittiğiniz yerde bir tanıdık mutlaka olsun. OLMAZSA BİLE SİZ ÇEVRE KASIN ORADA! Motivasyon partnerleri, birbirinize karşılıklı kol-kanat açacağınız adamlar (wingsman) bulun.

Hareketleri adam akıllı öğrenmeniz en iyi ihtimalle 1 ay sürecek -ki daha fazlasını düşünün- yani orada çevre yapmanız önemli. Hocalardan, araştırarak veya bilgili insanlardan beslenme, hareketlerin doğru yapımı gibi nice konu hakkında bilgi kasmanız gerekecek.

Doğru Spor Salonu Seçimi Yapmanın Önemi
Doğru Spor Salonu Seçimi Yapmanın Önemi

Bu arada ilginç bir gözlemimi de paylaşayım; eğer genç biriyseniz (15-25 yaş arası gibi) gittiğiniz yerde sizce yaşça büyük insanlar (+30) size özel bir ilgi gösteriyor. Anladığım kadarıyla spor konusunda erkenden bilinçli olmamız sebebi. Ama şunu da söyleyeyim sahiden 15-25 yaş arası fazla insan olmayabiliyor. (gittiğiniz yere göre değişir tabi)

5) Aynı “Spor Salonu Seçimi“ni Yapan Kitle:

Genç/yetişkin oranı yani. Seçimi size kalmış. Kimi spor salonlarına genç kitle akın ederken kimilerinde genellikle aile işi oluyor. Millet karısını, çoluğunu çocuğunu alıp geliyor yani. Seçim sizin, dengelisi idealdir.

Fazla aile işi olursa adım başı çocuklar ayağınıza dolaşabilir, fazla genç olması da kötüdür. Dengelisi de idealdir.

C) “Spor Salonu Seçimi”nde Diğer Kriterler

Spor salonu seçimi hakkında şimdi yazacaklarım şart değil ama olması sizin adınıza süper olur.

1) Jakuzi – Havuz – Hamam Gibi Nimetler

Şimdi tabi bunların faydalarını tek tek açıklamak icap eder. Gelin başlayalım.

Jakuzi: Eğer havuzdan ziyade spor yapmak için salona gidiyorsanız bu olmazsa olmazdır. Neden mi? Hani ağır egzersiz sonrası kaslarınızda o ağrılar, acılar, yanmalar olur ya hani! İşte jakuzi onları azaltır ve ertesi günkü etkisini de azaltır.

Jakuzi ile rahatlayın
Jakuzi ile rahatlayın

Aynı zamanda yorgunluğunuzu da alır. Bunun sebebi de şudur. Ağır egzersiz sonrası kaslarınızda laktik asit birikir. Tüm bunlara da biriken laktik asit sebep olur. İşte jakuzi bu laktik asidi dağıtır. Aynı kas ağrısı nasıl geçer yazımızda belirttiğimiz gibi.

Havuz: Stresinizi atmanızı sağlar, rahatlamanızı sağlar. Yüzme yaparak vücudunuzun pek çok kısımını çalıştırmış olursunuz. Bunun yanı sıra soğukta sinir sisteminiz şoklandığı için taş gibi sapasağlam bir sinir sisteminiz olur.

Hamam: Hamam kültürünü zaten biliyorsunuz, girmiyorum.

2) Sauna ve Buhar Odası

Sauna: Normalden sıcak olan oda yani. Sauna sizin bolca ter atmanızı sağlar. Ter attıkça vücudunuzdaki toksinleri ve pislikleri atarsınız. Bunun sonucunda da bağışıklık sisteminiz yükten kurtulduğu için ciddi şekilde güçlenmiş olur.

Sauna ile toksinlerinizden kurtulun
Sauna ile toksinlerinizden kurtulun

Üstelik damarlarınızı genişlettiği için damar tıkanıklığı tarzı dolaşım sistemi sorunları da azaltır.

Buhar Odası: Boş iş gibi görünen ama deneyince faydasını göreceğiniz bir şey. Solunum sistemlerinizi açar ve bu sizin gün boyu epeyce enerjik olmanızı sağlar.

Gördüğünüz üzere “Hepi topu bir spor salonu seçimi yapıyoruz” demeyin, bakın göze batmayan detaylar nasıl da fark ediyormuş. Ağır egzersiz yaptıktan sonra jakuzi olayını deneyin mutlaka faydasını göreceksiniz.

3) Grup Dersleri

Kimi spor salonlarında şu gün şu saatte şunun dersi vardır diye tablo asılır ve önceden kayıt yaptırmanız istenir.

Bu ders kickboks olur, zumba olur, yoga olur, pilates olur, şu olur, bu olur başka şeyler olur. Bunları değerlendirin. Genellikle ekstra ücret talep edilmez bu derslere. (Not: Genellikle yüzme dersleri ücretli oluyor.)

Dövüş Dersleri - Kickbox
Dövüş Dersleri – Kickbox

4) Gelen İnsanların Cinsiyet Dağılımı

Bu da spor salonu seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husustur. Tercihi size kalmış. Sadece erkek / sadece kadın olan yerlere gitmenizi özellikle öneriyorum.

5) Spor Salonu Seçimi Konusunda Diğer Şeyler

İlle ki unuttuğum şeyler vardır, araştırıp bulabilirsiniz. Özetle bu konuda seçim yapmak önemli ve basit olmayan bir konudur. “ÖZETLE” bunlar. Siz gene de araştırın, tek kaynak hiçbir şeye yetmez.

 Troll içerikler, eğlence yazıları, farklı bakış açılarıyla kadın-erkek ilişkileri, gezi ve hobi fikirleri, farklı konular ve değişik sürprizler için “Eğlence Kategorisi” adlı sayfaya göz atmayı unutmayın!

Sizde “spor salonu seçimi” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı