Sağlıklı Yaşam

Spor Salonuna Gitmek Mi – Evde Spor Yapmak Mı?

Spor salonuna gitmek şart mı? Oraya o kadar para bayılmak yerine evde spor yapmak daha mantıklı değil mi? Spora başlamayı düşünen tüm herkesin kafasında ilk beliren sorulardan birisi bu olsa gerek. Gelin bu yazıda her iki opsiyonu da artısıyla eksisiyle bir çok yerde bulamayacağınız bir açık sözlülük ile değerlendirelim. 

Spora başlayacak olan arkadaşlarımızın yüzde doksanı bu meşhur soruyu düşünmüşlerdir. Parayı beslenmeye ayırsam evde de aynı faydayı görür müyüm acaba? Yoksa kas gelişimi için spor salonuna gitmek şart mıdır? Gelin birlikte spor salonunun ve evde spor yapmanın artı ve eksilerini konuşalım, kararı siz verin.

Spor Salonu Maceralarından Kareler
Spor Salonu Maceralarından Kareler

1. Seçenek: Spor Salonuna Gitmek

a) Spor Salonuna Neden Gidilir?

  • Sosyal medyada biyografiye “FITNESS” yazmak,
  • Sosyal medya ve diğer platformlarda 2-3 hikaye atıp gösteriş görevini tamamlamak,
  • Arkadaş ortamlarında hava atmak,

İçin spor salonuna gitmek verilen paranın çöpe atılması / cayır cayır yakılması ile eşdeğer bir tutumdur. Peki neden spor salonuna gidilir? Şunlar için gidilir efendim:

Spor Salonuna Gitmekteki Temel Amaç Hava Atmak Değildir
Spor Salonuna Gitmekteki Temel Amaç Hava Atmak Değildir

b) Spor Salonuna Gitmek İçin Mantıklı Sebepler

Son Teknolojik Alet İmkanı: Ortalama bir evde temin edebileceğiniz aletlerin kat kat fazlası ve çeşitli versiyonları elinizin altında. Son teknolojik, doğrudan hedef bölgeyi geliştirmek için ne gerekiyorsa nokta atışı olarak emrinizde.

Şu Güzelliğe Bakar Mısınız? (Spor Salonuna Gitmek Mi - Evde Spor Yapmak Mı)
Şu Güzelliğe Bakar Mısınız? (Spor Salonuna Gitmek Mi – Evde Spor Yapmak Mı)

Destek Alabilme İmkanı: Hareketlerin nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz? Doğru yaptığınıza emin mi olamıyorsunuz? Akıl mı almanız lazım? Hocalara takıldığınız yeri sorabilme ve destek alabilme imkanınız var. Yalnız cümle aynı reklamlardaki pazarlamacılar gibi oldu neyse :)

Sosyal Ortam İmkanı: Tanıdık bir çevre oluşturun. Büyük küçük fark etmez. Bilgili olsun yeter. Hem muhabbetiniz olur hem de birbirinize yardım edersiniz. Aslında işin raconu bu konuda şöyle işler: “Siz onlara sıra önceliği verirsiniz, onlar da size hareketin nasıl yapıldığını, sık yapılan hataları anlatarak gösterirler.” Spor salonuna gitmek ile bir taşla iki kuş vurmak gibi… Tabi bunun için genellikle yaşça size yakın olan veya cana yakın olan insanları tercih etmeniz önerilir. 

Grup Dersleri: Yüzme gibi kimi dersler çoğu yerde ücretli olsa da; kickbox, box gibi dövüş derslerinden tut, pilates, yoga, spinning, total body, jimnastik, cross fit, zumba gibi saymak istemediğim nice şeylerin dersleri oluyor. Bir yandan vücut yapıp bir yandan dövüş öğrenmek çifte kişisel gelişim olur. WİN-WİN! Kazan kazan esasıyla yola devam edebilirsiniz.

Spor Salonunda Sıkça Yapılan Yanlışlar
Spor Salonunda Sıkça Yapılan Yanlışlar

Değişik İmkanlar: Salondan salona değişiklik gösterir elbette. Havuz, jakuzi, buhar odası, hamam, sauna falan bunları kastediyorum.

  • Mesela yoğun bir egzersiz sonrası jakuziye girmeniz kaslarınızdaki ağrıyı ve hamlama durumunu ciddi oranda azaltacaktır. Bu da “spor salonuna gitmek” için bir diğer sebeptir.
  • Burnunuz mu tıkalı? Nefes mi alırken zorlanıyorsunuz? Buhar odasını deneyin ve etkilerini kendi gözlerinizle gözlemleyin. (Astım hastaları için önerilmez)
  • Spor yaparken doğal yollardan detoks mu yapmak istiyorsunuz? Saunada ter atmanızı öneririz. 
Spor Salonuna Gitmek İçin Mantıklı Bir Sebep: Sauna
Spor Salonuna Gitmek İçin Mantıklı Bir Sebep: Sauna

Atalet: İnternet ortamında araştırırken eminim çok kez denk gelmişsinizdir. Çoğu insan “Spor salonuna gitmek mantıklıdır, zira evde 2 yapar 3 yapar eninde sonunda sıkılırsınız. Oraya giderseniz bir şeyleri yapmadan dönmezsiniz” minvalinde şeyler söyler. Veya bir diğer kişi de şunu söylemiş bir platformda:

“Evde 15-20 gün yaparsın, performansın düşer. Motive olamazsın. Pes edersin.. Ama spor salonunda motivasyonun çok daha yüksek olur. Ayrıca spor salonunda hocaya danışabilirsin bazı konularda.. Evde salondaki kadar bilinçli yapamazsın.”

Arkadaki Söze Dikkat, Temel Felsefe - Motto Bu Metot İster Spor Salonuna Gitmek Olsun İster Evde Spor Yapmak Olsun
Arkadaki Söze Dikkat, Temel Felsefe – Motto Bu Metot İster Spor Salonuna Gitmek Olsun İster Evde Spor Yapmak Olsun

Duş Kolaylığı: Bunu yazmasak olmazdı :) Günlük duşu evde almak yerine salonda alarak düzenli giderseniz verdiğiniz ücrete göre belki sadece su ile bile verdiğiniz parayı çıkartabilirsiniz. (Adamlar zaten çoğu kişi yazılıp sık sık / belki hiç gelmediği için para kazanıyor) Bu da spor salonuna gitmek için bir diğer sebep…

Spor salonuna gitmek olayı kafanıza yattıysa şu yazımıza göz atabilirsiniz: Her Açıdan Spor Salonu Seçimi Nasıl Yapılır?

c) Spor Salonuna Gitmek Neden Mantıksız?

Yoğunluk: Genellikle akşam saatleri (18.00-21.00 arası) ve hafta sonları aşırı dolu olabiliyor. Zira insanlar işten çıkmış, akşam spor yapmaya geliyorlar. Şayet siz de sporunuzu genellikle bu saatlerde yapıyorsanız (bakın gitmeyin demiyorum aman dikkat) biraz temkinli yaklaşabilirsiniz. Aynı şey hafta sonlarında öğlen saatlerinde de geçerlidir.

Spor Salonu Kültürünü Bizzat İçinde Bulunarak Öğrenmek Gerekir
Spor Salonu Kültürünü Bizzat İçinde Bulunarak Öğrenmek Gerekir

Olası Balon Etkisi: İşte dananın kuyruğunun koptuğu yer burası, gelin adam akıllı açıklayayım. Spor salonunda genellikle bir alet 1-2 kas grubunu çalıştırır. Evde veya dışarıda ALETSİZ BİR ŞEKİLDE yaptığınız sporda bir çok kas grubu ortaklaşa çalışır. Spor salonuna gitmek ve sadece belli kas gruplarına abanmak olumsuz etkilere yol açabilir.

Aslında kastetmek istediğim şey bunun askeri spor kadar etkili olamamasıdır. Hani küçük cüsseli kimi tipler müsabakalarda “Hormonlu bu adam” diyeceğimiz koca koca tipleri tek yumrukta devirir. Onda bu olayın da etkisi vardır.

Evde spor yapmak ve spor salonuna gitmek yerine imkanınız varsa askeri parkur yapın
Seviyeyi Bir Tık Daha Arttıralım: Evde spor yapmak ve spor salonuna gitmek yerine imkanınız varsa askeri parkur yapın

Durumlara Göre Gereksiz Olabilmesi: Spor salonuna gitmek durumuna göre gereksiz olabilir. Mesela İnternet ortamında bir diğer arkadaş güzel açıklamış:
“Spor salonu ama gidip de koşu bandına yapışma koşacaksan dışarıda koş. Eve ne kadar malzeme alsan da spor salonundaki kadar olamaz ayrıca orada uzman kişilerden de yardım alabilirsin eve bilinçsizce sakata gelebilirsin” (Sonuçta kilo vermek için sadece yürüyüş yapacaksan gitmen gereksiz ve israf olur demeye getirmiş ve haklı da.)

Egolu Hocalar: Hani şu dizilerde olur ya onlardan :) Ama merak etmeyin gönlü ferah, zihni berrak, ruhu zengin, motivasyonu yüksek hocalar elbetteki ezici çoğunlukta yer almaktadır. Ama elbette bu klasik tiplemelere de -nadiren de olsa- denk gelebilirsiniz merak etmeyin.

2) Evde Spor Yapmak

a) Evde Spor Yapmak İçin Mantıklı Sebepler

Home home sweet home! Evim evim güzel evim! Hangi spor salonunda dakikasında yanımda bir buzdolabı içerisinde çeşit çeşit soğuk içecek / sıcak yemek bulayım ki?

Evdeki Rahatlık: Spor salonuna gitmek istemeyenler en çok bunu öne sürüyor. Fakat bu durumu yönetemezseniz bir yerden sonra bir şeyler yapmanıza engel olabilir, bizden uyarması.

İşte askeri parkurlar (evde spor yapmak)
İşte askeri parkurlar (evde spor yapmak yerine tercih edilebilir)

Masraf Yok: Salona vereceğim parayı gider beslenmeye ayırırım. Mis gibi. Sağlıklı yoldan proteini de alırım diyorlar. Bu arada ucuza, standart bir evde bulunan malzemelerle, üstelik çok kısa bir sürede doğal protein içeceği hazırlayabilirsiniz. Eğer bu meşhur tarifi bilmiyorsanız sporculara özel protein içeceği – enerji içeceği yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir Tıkla Videolardan Öğrenirim: Spor salonuna gitmek için mantıklı sebeplerde 2. ve 3. maddeye karşı olarak; telefondan / bilgisayardan / tabletten dakikasında açar hareketlerin yapılışını TEKRAR TEKRAR izlerim diyorlar. Spor salonuna gitmekbundan dolayı boş iş diyorlar.

Evde Spor Yapmak Daha Sağlıklıdır: Hemen biraz üstte spor salonuna gitmek kısmında anlattığımız balon etkisi olayı. Makineyle yapılmış hareketlerden ziyade kendi vücut ağırlığımızı kullanarak yaptığımız hareketler (mekik, şınav tarzı şeyler) daha etkili ve daha sağlıklı büyüme sağlar.

b) Evde Spor Yapmak Neden Mantıksız?

Aklımıza gelen iki olumsuz yönü var: ilki atalet (yani üşenirim erteler durur, başarılı olamam) öbürü de yanlış yapabilme ihtimali ve bunun ciddi sakatlanmalara yol açabileceği sonucu. Bu sebeplerle spor salonuna gitmek mantıksız olabilir diyorlar.

Technogezgin.com Bilgi
Peki siz olsaydınız ‘spor salonuna gitmek‘ mi yoksa ‘evde spor yapmak’ mı isterdiniz? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı