Sağlıklı Yaşam

Sporcu İçeceği – Enerji ve Protein İçeceği (Ev Yapımı, Doğal ve Pratik)

Sporcu içeceği tarifine ne dersiniz? Tek tarifle hem enerji içeceği hem de protein içeceği bir arada! Üstelik bunları evde kendi imkanlarınızla yaptığınız için doğal ve üstelik yapımı da içmesi de pratik!

Neden Bu Sporcu İçeceği Tarifi?

# Egzersizi yaptınız, yoruldunuz. Tabi kaslar için bolca (özellikle hayvansal kaynaklı) protein lazım. Evet, ihtiyacınız bu içecekte.

-Reklam-

# Kaslarınızın sağlıklı bir şekilde büyümesi ve egzersiz esnasında zarar görmemesi için size lif lazım ki evet bu da sporcu içeceği tarifimizde mevcut.

Yulaf İçerdiği Yüksek Lif Sebebiyle Sporculara Oldukça Faydalıdır
Yulaf İçerdiği Yüksek Lif Sebebiyle Sporculara Oldukça Faydalıdır

# İçerdiği enerji miktarı bol ve yapımı da oldukça basit.

# Üstelik tüm bunları ucuza temin edilen ve aynı zamanda SAĞLIKLI olan malzemelerle yapıyorsunuz.

Sporcu İçeceği – Protein İçeceği İçin Gerekli Malzemeler

  • 250 Mililitre Süt (+6.5 Gram Protein, +140 Kalori)
  • 1 Orta Boy Muz (1 Gram Protein, +130 Kalori)
  • 75 Gram Yulaf (+9.5 Gram Protein +275 Kalori)
  • Kakao veya Bal türevi şeyler (Tatlandırıcı niteliğinde)
  • Badem, fındık gibi kuru yemişler (Tatlandırıcı, protein ve enerji tavsiyesi niteliğinde)
  • Protein Tozu Kullanan Varsa 2 Ölçek Protein Tozu (Kesinlikle ÖNERMİYORUZ, zira aşırı zararlı)
Gerekli Malzemeler (Sporcu İçeceği, Protein İçeceği, Enerji İçeceği)
Gerekli Malzemeler (Sporcu İçeceği, Protein İçeceği, Enerji İçeceği)

Sporcu içeceği için gerekli malzemelerimiz ve malzemelerin içindeki protein ve enerji miktarları bu şekilde. Hatta bunları toplarsak şöyle bir sonuç elde ediyoruz:

-Reklam-

Protein Miktarı: Yaklaşık Olarak 17 Gram
Enerji Miktarı: Yaklaşık Olarak 550 Kalori (Tatlandırıcılarla daha da artar)

  • Standart bir insanın günlük protein ihtiyacı 50 gram, enerji ihtiyacının da 2250 kaloridir. (Sporcular için bu rakamlar daha da yüksektir tabi)
  • İşte sadece bir bardak içecekte yaklaşık 550 kalori ve 17 gram protein içerdiği için buna enerji içeceği ve protein içeceği de diyoruz.
  • Standart bir bireyin günlük protein ihtiyacının %20’si ve enerji ihtiyacının %25’ini sadece bir bardak içecekle karşılayabiliyorsunuz. (Tabi herkes alamaz diye kuru yemişleri ve protein tozunu daha hesaba katmadım, artık siz düşünün :D)

Sporcu İçeceği – Protein İçeceği Hazırlanışı

(1) Sporcu içeceği için tüm malzemeleri blendera koyun ve karışım homojen bir hal alıncaya kadarda karıştırın.

(2) Ufak bir tadım yapın, şayet tadı hoşunuza gitmez ise daha fazla tatlandırıcı şey (kakao, bal falan) atarsınız. Hoşunuza gidince ise hazır karışımımız.

-Reklam-

Sporcu İçeceği - Enerji İçeceği ve Protein İçeceği (Ev Yapımı, Doğal ve Pratik)
Sporcu İçeceği – Enerji İçeceği ve Protein İçeceği (Ev Yapımı, Doğal ve Pratik)

(3) Bu kadar mı, evet bu kadarcık basit. Tüketimi de oldukça basit, artık protein içeceği mi dersiniz, enerji içeceği mi dersiniz sporcu içeceği mi dersiniz, artık onu cumburlop direk dikin kafaya. 

Diğer Hayati Önemdeki Uyarılar

(1) Kas yapımını etkileyen “temel anlamda” üç faktör vardır. İlki hareketlerin adam akıllı kaytarmadan yapılması, diğeri kasların dinlendirilmesi (zira kaslar dinlenirken büyür), sonuncusu da güzelce beslenmek.

(Detaylı Bilgi İçin Şu Yazımıza Ayrıca Bakınız: Kaslar Nasıl Büyür – TechnoGezgin.Com)

(2) Enerji için karışımdan bağımsız olarak “ev yapımı” hamur işlerine gömülürseniz kısa sürede kilo alabilirsiniz.

-Reklam-

(3) Metabolizma hızı yüksek bireylerin (hani şu yerine duramıyor denilen tipler) kilo alması daha zordur.

(4) Çiğ sütün tadını / kokusunu sevmeyen arkadaşlar sütlü tatlılara yüklenebilirler. Onlar da da güzel kalori var. Mesela;
-100 Gram Puding 119 Kalori ve 3,2 Gram Protein içerir. (Tabi tatlıları bu karışıma nazaran çok daha fazla miktarda tüketebilecek bir midenizin olduğunu farz ediyoruz)

(5) En kaliteli protein hayvansal kaynaklı proteinlerdir ve pek çok fitness’ci dikkat ederseniz tavuk proteinini önerirler. Ha bir de bu sporcu içeceği / protein içeceği / enerji içeceği karışımını.

(6) Bu karışım içindeki liften dolayı kas ağrısı probleminize kısmen derman olabilir fakat eşsiz önerilerin olduğu hamlama – kas ağrısı nasıl geçer konulu yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

(7) Kolaycılığa kaçıp pahalı hazır protein içeceği mi satın almak istersiniz, evde doğalını daha ucuza kendiniz mi yapmak istersiniz? O zaman bu tarifi uygulayın.

(8) Tabi bunlar kişiden kişiye, bünyeden bünyeye göre farklılık gösterir. Hakeza kullandığınız muz, yulaf, sütün türüne göre de hazırladığınız enerji ve protein içeceği ndeki enerji ve protein miktarları oynama gösterebilir.

-Reklam-

Not: Daha spora başlamamış veya başlamaya hevesli olup ta ne yapacağınız kestirememiş olan arkadaşlarımız varsa gerekli isteği sporun faydaları – spor yapma isteğinizi arttıracak bir yazı adlı yazımızdan gerekli azmi ve isteği bulabilirler.

Haydi afiyet bal şeker olsun :)

Hayati Önemde Bir Not: Besin değerleri, tarifler ve öneriler tamamen bilgi ve öneri amaçlıdır. Spor ve diyet çalışmalarının mutlaka doktor kontrolünde yapılması icap eder.

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizlerin özel bir sporcu içeceği / enerji içeceği / protein içeceği tarifiniz var mı? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı