İlginç BilgilerKariyer Önerileri

Statü Nedir? Statü Gösterişi Nasıl Yapılır?

Statü Nedir: Bir kimsenin, bir toplumda ya da topluluk içindeki hiyerarşik düzendeki durumu, yeri, kazandığı saygınlık ve makamı gibi toplumsal rollerinin toplamıdır.

Bu yazımızda statüyü oluşturan unsurlar, toplumsal statünün ne işe yaradığı ve nasıl statü gösterişi yapılması gerektiği hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yazıdaki özel yöntemleri sadece birbirinize hava atmak yerine; bir PR çalışması veyahut itibar yönetimi gibi faydalı amaçlar uğuruna kullanmayı düşünebilirsiniz. Lafı uzatmadan konuya girelim.

1- Statüyü Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

Sosyal güç ve diğer insanlarla kuvvetli ilişkiler
Düzen içerisinde bulunulan konumun önemi
Düzendeki rol yani görevler, hak ve sorumluluklar
Şeref, güç ve prestij gibi faktörlerin bileşimi
Ekonomik güç
(Ayrıca Bakınız: Ekonomik Güç Nedir? Neden Önemlidir?)
Çekicilik ve PR çalışmaları

Toplumsal Rol ve Toplumsal Statü Toplumdaki Konumumuzu Belirten Kavramlardır
Toplumsal Rol ve Toplumsal Statü Toplumdaki Konumumuzu Belirten Kavramlardır

2- Toplumsal Statü Ne İşe Yarar?

Toplumsal statü insanların gruplara ayrılmasını sağlar. Aslında bu durum insanlar nezdinde hayatın sıkıcılığını azaltıp, insanlara daha yukarıyı daha ileriyi hedeflemek gibi bir takım amaçlar sunar. Bu sebepledir ki kıskandırmayan statü, statü değildir derler.

3- Gösteriş Nedir? Nasıl Yapılır?

Gösteriş Yapmak: Kıskandırmak, kendini göstermek, dikkat ve ilgi çekmek gibi değişik amaçlarla göze çarpacak davranışlarda bulunmaya denir.

Gösteriş yapmak her ne kadar yer yer gerekli olsa da nice insanların sırf gösteriş yapabilmek uğruna komik durumlara düştüğü, koca koca servetleri heba ettiği şüphesiz bir gerçektir. Bakın Emre Yılmaz, Genç Bir İş Adamına adlı kitabında bu durumu ne güzel özetlemiş:


“Statü gösterişi para kazanılarak yapılmaz, para yakılarak yapılır. Meydanlarda alenen yakarsan “deli” derler. Teknelerde, müzayedelerde, malikanelerde yakarsan “wow” derler.”


Bu Söz ile Tam Olarak Bu Kastedilmektedir
Bu Söz ile Tam Olarak Bu Kastedilmektedir

Gösteriş Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

.#. Gösteriş yapma yöntemi kişinin bulunduğu statü, sosyal durumu (çevre), ekonomik durumu, cinsiyeti gibi faktörlere göre değişir.

Örnek: Tekneler, pahalıca arabalar, saatler, şurada burada ikinci evler, marka çantalar, kıyafetler,…

.#. Ölçüyü tutturmak esastır. Her işte olduğu gibi, gösterişte de abartıya kaçanlar önce insanları gıcık etmeye, daha sonra da kendilerinden soğutmaya başlarlar.
(Ayrıca Bakınız: İlk İzlenim Nedir? Neden Önemlidir?)

Örnek: Dönem dönem lüks ve mutlu(!) yaşamları ile gündem olup, insanları kendilerine hayran bırakan ünlüler ve sürekli gündem olup insanların gözünden düşen, dikkat çekmeyi başaramayan ünlüler.

Yapılan Hayır Gibi Konularda Gösteriş Yapmak Genellikle Uygun Değildir
Yapılan Hayır Gibi Konularda Gösteriş Yapmak Genellikle Uygun Değildir

.#. Gösteriş yapmak hem maddi, hem de manevi bir bedel ister. Giden zamanınız da çorbanın tuzu olur. Bu sebeple gösteriş yaparken 1 verip 10 kazanmaya, yani en yüksek verimi elde etmeye çalışmalısınız.

Örnek: 25 milyon lira verip uzaya giden adam, 25 milyon lira verip devasa bir tekne veyahut malikane alan bir adama göre daha kalıcı ve daha sağlam bir statü edinmiştir.

.#. Gösteriş yapmak ile görgüsüzlük birbirine karıştırılmamalıdır. Görgüsüzlük, yerinde yapılan gösterişle gelen tüm olumlu puanın tek kalemde silinip atılmasını sağlar. İnsanların tepkisini, nefretini çekmeniz de cabası olur. Mesela;

Bu Gösteriş Değil Görgüsüzlüktür
Bu Gösteriş Değil Görgüsüzlüktür

.#. Gösteriş yaparken hedef kitlenizin tercihlerini esas almalısınız. Unutmayınız ki, statü ve sosyal saygı ölçüsü subjektif (öznel) olan şeylerdir.

Örnek: İş adamlarının olduğu bir önemli bir fuara farklı olacağım deyip şortla gidip rezil ve aleme maskara olmak.

.#. Statü gösterisine devam edebilmek için batanlar, yanlış yatırımlar yaptıkları için batanlardan daha çoktur. Unutmayınız ki para kendisini yapanlarla sevişir, biriktirenlerle evlenir, statü gösterisi ile aldatanlardan ayrılır. Başka bir deyişle, fakirlerin çevresinden kurtulma hırsıyla bir servet kazanılır, zenginlerin çevresinden kalma hırsıyla bir servet kaybedilir.

Örnek: Eltilerin Savaşı filminde, sadece birbiriyle itişmek için saf ve dünyadan bir haber kocalarını dünyanın borcuna sokup üstelik onları birbirine düşüren eltiler.

Gösteriş Uğuruna Koca Servetler Heba Edilir Derken Bunları Kastediyoruz
Gösteriş Uğuruna Koca Servetler Heba Edilir Derken Bunları Kastediyoruz

.#. Her statü sembolünü bir üst statüdekilerin çoğu hakir görür, bir alt statüdekilerin çoğu kıskanır. Fakat 2-3 sınıf yukarıda veya aşağıda olanların çok da umurunda olmaz. Bu sebepten ötürüdür ki onbaşılar çavuşları kıskanır, generalleri değil.

Örnek: Zenginlerin en akıllılarının çoğunun kendilerine dost olarak birkaç sınıf aşağıdakileri tercih etmesi bu durumun en somut örneğidir.

.#. En büyük gösteriş, her türlü imkana sahip olmadığı halde gösteriş yapmamak, daha doğrusu zaten krallar gibi yaşadığı için buna ihtiyaç duymamaktır.

Kaynakça: Yazının içeriğinin yarısı Emre Yılmaz’a ait, Genç Bir İş Adamına adlı kitaptan alıntıdır.

Technogezgin.com Bilgi
Statü nedir, statü gösterişi nasıl yapılır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı