Bilim ve Teknoloji

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor Diyenlere Muhteşem 15 Öneri

Telefon şarjı çabuk bitiyor hatta telefonuma şarj dayanmıyor, sabah %100 olan batarya akşamı çıkartmıyor diyen arkadaşlar! Gelin pil ömrünü uzatmak için en sağlamından reçeteniz burada, sizler için özel olarak hazırlandı! Tabi şarjı en çok giden akıllı telefon modelleri ni de konuşacağız. Hazırsak başlayalım.

Akıllı telefonlar, hayatlarımıza girdiğinden beri hayatımızı bir çok açıdan kolaylaştırmasının yanı sıra bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan en çok çözüm arananlardan birisi ise telefon şarjı çabuk bitiyor olması.

Malumunuz eski model, akıllı olmayan telefonlarda (Bakınız: Nokia 3310) telefon şarjı 3-4 güne kadar dayanabiliyordu. Fakat günümüzde çoğu kişinin telefon şarjı akşama kadar dayanabiliyorsa kendilerini şanslı saymakta. Gel gelelim telefon şarjı çabuk bitiyor demenizin sebeplerine…

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor İse Sebepleri Nelerdir?

 • Telefon şarjının çabuk bitmesinin “asıl” sebebi, akıllı telefonları yaratan teknolojinin pil teknolojisinden çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesi.
 • Bir diğer sebep ise yanlış kullanımdan dolayı pilin bozulması gibi teknik arızalar.
Telefon şarjı çabuk bitiyor ise pil ömrünü uzatmak için reçeteniz burada
Telefon şarjı çabuk bitiyor ise pil ömrünü uzatmak için reçeteniz burada

Biz de tüm bu sorunlara karşı pratik çözüm önerileri getiriyoruz. Ayrıca bazı telefon firmalarının çeşitli sebeplerle telefonları yavaşlattığını itiraf ettiklerini de yeri gelmiş iken belirtelim. (Kaynakça) Geldi sıra telefon pil ömrünü uzatmak için birbirinden kaliteli on beş adet önerimize;

Pil Ömrünü Uzatmak İçin 15 Öneri

Aceleniz varsa başında yıldız(*) olan maddelere özellikle dikkat ediniz.

*1) Powerbank Kullanın

Meşhur kurtarıcıya geldi sıra. Muhteşem bir öneri sizler için. Alın orta hallisinden bir powerbank, telefon şarjı azaldığı taktirde kullanırsınız.

Bilmeyenler için powerbank ne işe yarar söyleyeyim, powerbank’i şarj ediyorsunuz, telefon şarjı azalınca da telefonunuza takıyorsunuz ve telefonunuzu şarj ediyorsunuz. Bir nevi yedek şarj aleti veya batarya gibi düşünebilirsiniz.

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor ise Powerbank Kullanın
Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor ise Powerbank Kullanın

*2) Bildirimleri Kapatın

Bildirimler telefonlarda uygulamaların arka planda sürekli açık olmasını sağlar. Bunun sonucunda ise telefon şarjı daha hızlı bir şekilde biter. Bu sebeple otomatik bildirimleri kapatmak telefon pil ömrünü uzatmak için ideal olacaktır.

Facebook, İnstagram, Twitter, E-Mail gibi uygulamalardan düzenli olarak gelen bildirimleri kapatın. Ben dayanamam derseniz, en azından gereksiz olanların bildirimlerini kapatın.

*3) Konum Servislerini, GPS Gibi Uygulamaları Gerekmedikçe Kullanmayın

Gerekli olmadığı taktirde Bluetooth™, Wi-Fi®, 3G, 4G, GPS gibi uygulamaları kullanmamanız gerekir. Bu özellikler pil tüketimi açısından tabiri caizse pili lıkır lıkır içerler, tıpkı susuzluk çekerken sen suyu nasıl içiyorsan bunlar da pili öyle tüketiyor.

Denemesi bedava. Konum servislerini tekrar açtığınız taktirde telefon şarjı çabuk bitiyor diyeceksiniz.

*4) Widgetleri Kapatın

“Bu ne, ortalık iyice Latince’ye döndü” deyip kaçmayın. Widget’lerin de yüksek meblada veri trafiği kullanması sebebiyle yüksek miktarda da pil tüketir. Bu sebeple widget’i veya uygulamaları kaldırabilir veya durdurabilirsiniz.

“Peki widget ne hocam” derseniz, şunlardır:

Widget Nedir Diyenlere
Widget Nedir Diyenlere

*5) Titreşim Modunu Kullanmayın:

Gerekmedikçe kullanmanız tavsiye edilmez, zira o titreşimlerin oluşması için gereken enerji de telefon bataryasından sağlanır. Hocam bu titreşimler hem rahatsız eder, hem de bataryayı lıkır lıkır içer, sömürür, bitirir. Titreşimleri kapatarak bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz yani.

*6) İdeal Ekran Parlaklığı:

 • Telefon şarjı çabuk bitiyor ise ekran parlaklığını azaltın. Gözünüzü yoracak kadar parlak olmasından iyidir.
 • Gündüz güneş varken ekranı sağlıklı bir şekilde görebilmek adına parlaklığı açabilirsiniz.
 • Ayrıca zaman aşımları olur hani, belli bir süre sonra ekrana temas olmadığı halde telefonun ekran kilidinin otomatik olarak kapanmasını sağlar. İşte bu zaman aşımlarını da açın.
 • Bu arada; tuş kilidi kullanmanız hem güvenlik açısından hem de telefon pil ömrünü uzatmak açısından elzemdir.
Pil ömrünü uzatmak için öneriler
Pil ömrünü uzatmak için öneriler

7) Pil ömrünü Uzatmak İçin Uygulamalar

Evet doğru okudunuz, sırf pil ömrünü uzatmak için uygulamalar var. Mesela;

Android işletim sistemi kullanan bir telefon kullanıyorsanız (mesela Samsung gibi) “ücretsiz” olarak “Task Killer” türevi bir uygulamayı yükleyerek arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz. App Store’de, Google Play markette veya diğer yerlerde detaylı bilgiyi ve size uygun olan uygulamayı bulabilirsiniz.

8) Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Telefon şarjınızı sömüren uygulamaları ve oyunları kullanmayın. Peki ben bu uygulamaları nasıl mı anlarım sorusu kafanızda eminim ki belirmiştir. Arka planda bazı uygulamaların çaktırmadan çalıştığına da şahit olmuşsunuzdur.

Bu sebeple kullanmadığınız uygulamaları kapatmış olduğunuza emin olun veya hiç kullanmıyor iseniz tamamen kaldırın.

9) Şarj Etmek İçin İdeal Zamanlar

Tekrar şarj etmek için şarjın bitmesini beklemeyin. %40 gibi bir seviyenin altına düştüğünde telefonunuzu şarja takmanız önerilmektedir. Bunu ben de deneyimledim gerçekten işe yarıyor. Ayrıca niye derseniz ben de bilmiyorum ama elbette bilimsel / tekniksel bir açıklaması vardır. :)

10) Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor ise Aşırı Sıcaklar Sebep Olmuş Olabilir

Eminim yaz aylarında bir çoğunuz merak etmişsinizdir, yazın pilin neden daha uzun süre gittiğini…

Eh? Ne alaka hocam dediğinizi duyuyorum ama demeyin. Sıcaklar şarjın bitmesini hızlandırdığı için telefonunuzu sıcaktan uzak tutmanız oldukça yararlı olacaktır. Niyesini sorarsanız karışık bence hiç girmeyelim oraya…

Pil ömrünü uzatmak - telefon şarjı çabuk bitiyor
Pil ömrünü uzatmak – telefon şarjı çabuk bitiyor

11) Duvar Kağıtları ve Ekran Koruyucular

Hareketli duvar kağıtları, ekranı normalden parlak yapan duvar kağıtlarını kullanmayın. Ayrıca hareketli ekran koruyuculardan da uzak durun. Bunlar da pil katilidir aman dikkat edelim, pil ömrünü uzatmak için gerekenleri yapmış olalım.

12) Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor İse Düzenli Olarak Güncelleme Yapın

Güncellemeleri çıktığı an yapmanız tavsiye edilir. Çünkü güncellemeler genelde enerji tasarrufu için çeşitli iyileştirmeler içermektedir.

*13) Uçak Modunu Kullanmak

Şarjınız bitmek üzere diyelim ama size şarj lazım. Şarj edecek imkanınız da yok. Bu durumlar için hayatınızı kurtaracak olan şeydir uçak modu.

Uçak modu telefonunuza gelen tüm sinyalleri keseceği için şarjınızı acil durumlar için saklamanıza yardımcı olacaktır.

14) 3G / 4G / 5G Kullanımı

Mesela 4G kullanmak yerine 3G kullanırsanız;

 • İnternet’iniz çabuk bitmez.
 • Telefon şarjı süreniz ciddi oranda uzar.
 • İnternet’iniz aman aman yavaşlamaz.

Ayrıca aman aman büyük dosyalar indirmeyecek iseniz Wi-Fi’ın kapalı kalmasının bataryayı dinlendirdiğini biliyor muydunuz? Zaten 5G falan sayı arttıkça yayılan radyasyon, dolayısı ile aldığımız zarar da artıyor.

15) iPhone Şarjı Varken Kapanıyor

Telefonu orijinal şarj aletleri ile şarj edin ve yatmadan önce de şarja takıp uyanınca çıkarmanız iPhone kullanıcıları tarafından önerilir. iPhone kullanırken düşük pil modunu şarjın %100 olması halinde dahi açılması önerilir. Ayrıca;

 • Düşük pil modu pili iyi ve kaliteli bir şekilde kullanmanızı sağlar. Üstelik düşük pil modu telefonunuzun performansını düşürmez.

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası oldu. Nasılsa oturduğumuz yerden her türlü faturayı ödemekten, dünyanın öbür ucunda saniyeler içerisinde bağlanmaya kadar bir çok işi akıllı telefonlar sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Bu sebeple tüketiciler tercihlerinde telefon şarjı durumuna diğer özelliklere nazaran daha çok önem vermeye başladı. Telefon şarjı demişken şarjı en çok giden akıllı telefon modelleri konusuna değinmemek olmaz. Bu sebeple;

Şarjı En Çok Giden Akıllı Telefon Modelleri

Telefonunuzu seçerken; kamera, işlemci, ekran boyutu gibi özelliklerin yanında pil performansını da dikkate almalısınız.

Gel gelelim 2018 yılında şarjı en çok giden akıllı telefon modellerine.

 • Asus ZenFone 3 Zoom: 16 saat 46 dakika
 • Asus ZenFone 4 Max : 15 saat 19 dakika
 • Cat S41: 15 saat 19 dakika
 • Moto E4 Plus: 14 saat 48 dakika
 • Huawei Mate 10 Pro: 14 saat 33 dakika
 • LG X Power: 12 saat 58 dakika
 • BlackBerry KeyOne: 12 saat 47 dakika
 • Cat S60: 12 saat 42 dakika
 • Google Pixel 2 XL: 12 saat 09 dakika
 • ZTE Blade V8 Pro: 12 saat 08 dakika
 • iPhone 8 Plus: 11 saat 16 dakika
 • Galaxy Note 8 : 11 saat 11 dakika
 • Google Pixel XL : 11 saat 11 dakika
 • Google Pixel 2: 11 saat 07 dakika
 • Şuradan alıntıydı bu arada bu liste…

Pil ömrünü uzatmak ve telefon şarjı çabuk bitiyor sorununa dair sorularınız, eklemek istediğiniz şeyler varsa yorumlarda yazabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı