Bilim ve Teknoloji

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor [15 Çözüm]

Telefon şarjı çabuk bitiyor hatta telefonuma şarj dayanmıyor, sabah %100 olan batarya akşamı çıkartmıyor diye dertlenip ne yapmalıyım diyen birbirinden kıymetli okurlarımıza özel pil ömrünü uzatmak için hayatınızı kurtaracak çok yönlü bir rehber niteliğindeki reçeteyi bu yazıda bulabilirsiniz.

Akıllı telefonlar, hayatlarımıza girdiğinden beri hayatımızı bir çok açıdan kolaylaştırmasının yanı sıra bazı sorunları da beraberinde getirmiştir. Bu sorunlardan en çok çözüm arananlardan birisi ise telefon şarjı çabuk bitiyor sorunu.

-Reklam-

Malumunuz eski model, akıllı olmayan telefonlarda telefon şarjı 3-4 güne kadar dayanabiliyordu. Fakat günümüzde çoğu kişinin telefon şarjı akşama kadar dayanabiliyorsa, o kişiler kendilerini şanslı saymakta. Gel gelelim telefon şarjı çabuk bitiyor demenizin sebeplerine…

Bu Tarz Hesaplamalar Yapmaktan Bıktıysanız, Telefonu Doya Doya Kullanmak İstiyorsanız Doğru Adrestesiniz
Bu Tarz Hesaplamalar Yapmaktan Bıktıysanız, Telefonu Doya Doya Kullanmak İstiyorsanız Doğru Adrestesiniz

Neden Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor?

Telefon şarjının çabuk bitmesinin “asıl” sebebi, akıllı telefonları yaratan teknolojinin pil teknolojisinden çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesidir.

Batarya sorununa sebep olan bir diğer etmen ise yanlış kullanımdan dolayı pilin bozulması veyahut uzun süreli kullanımdan dolayı pilin eskimesi gibi teknik arızalardır.

Ayrıca telefonların acımasız ve bilinçsiz bir şekilde kullanılmasından dolayı doğan enerji talebine pilin gücü yetmiyor olabilir. Nasılsa günümüzde bir çok işlemi telefonlar ile yapabiliyor olmamız aşırı kullanıma yani teknoloji bağımlılığına yol açmıştır.
(Ayrıca Bakınız: Teknoloji Bağımlılığının Sonuçları Nelerdir?)

-Reklam-

İşte bu yazıda tüm bu sorunlara karşı pratik çözüm önerileri getiriyoruz. Ayrıca bazı telefon firmalarının çeşitli sebeplerle telefonları yavaşlattığını itiraf ettiklerini de yeri gelmiş iken belirtelim. Geldi sıra telefon pil ömrünü uzatmak için birbirinden kaliteli on beş adet önerimize;

Pil Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapılabilir?

1- Powerbank Kullanın (Yedek Batarya)

Meşhur kurtarıcıya geldi sıra. Muhteşem bir öneri sizler için. Alın orta hallisinden bir powerbank, telefon şarjı azaldığı taktirde kullanırsınız.

Bilmeyenler için powerbank ne işe yarar söyleyeyim, powerbank’i şarj ediyorsunuz, telefon şarjı azalınca da telefonunuza takıyorsunuz ve telefonunuzu şarj ediyorsunuz. Bir nevi yedek şarj aleti veya batarya gibi düşünebilirsiniz.

-Reklam-

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor ise Powerbank (Yedek Batarya) Kullanabilirsiniz
Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor ise Powerbank (Yedek Batarya) Kullanabilirsiniz
Tabi Powerbank İle Pil Ömrü Uzatmanın Da Suyunu Çıkarmayın
Tabi Powerbank İle Pil Ömrü Uzatmanın Da Suyunu Çıkarmayın

2- Bildirimleri Kapatın

Bildirimler telefonlarda uygulamaların arka planda sürekli açık olmasını sağlar. Bunun sonucunda ise telefon şarjı daha hızlı bir şekilde biter. Bu sebeple otomatik bildirimleri kapatmak telefon pil ömrünü uzatmak için ideal olacaktır.

Facebook, İnstagram, Twitter, E-Mail gibi uygulamalardan düzenli olarak gelen bildirimleri kapatın. Ben dayanamam derseniz, en azından gereksiz olanların bildirimlerini kapatın.

Pil Ömrünü Uzatmak İstiyorsanız Doğru Adrestesiniz
Pil Ömrünü Uzatmak İstiyorsanız Doğru Adrestesiniz

3- Konum Servisleri, GPS Gibi Uygulamaları Gerekmedikçe Kullanmayın

Gerekli olmadığı taktirde Bluetooth™, Wi-Fi®, 3G, 4G, GPS gibi uygulamaları kullanmamanız gerekir. Bu özellikler pil tüketimi açısından tabiri caizse pili lıkır lıkır içerler, tıpkı susuzluk çekerken sen suyu nasıl içiyorsan bunlar da pili öyle tüketiyor.

Denemesi bedava. Konum servislerini tekrar açtığınız taktirde telefon şarjı çabuk bitiyor diyeceksiniz.

-Reklam-

4- Widgetleri Kapatmayı Unutmayın

“Bu ne, ortalık iyice Latince’ye döndü” deyip kaçmayın. Widget’lerin de yüksek meblada veri trafiği kullanması sebebiyle yüksek miktarda da pil tüketir. Bu sebeple widget’i veya uygulamaları kaldırabilir veya durdurabilirsiniz.

“Peki widget ne hocam” derseniz, şunlardır:

Widget Nedir Diyenlere
Widget Nedir Diyenlere

5- Titreşim Modunu Kullanmayın

Gerekmedikçe kullanmanız tavsiye edilmez, zira o titreşimlerin oluşması için gereken enerji de telefon bataryasından sağlanır. Hocam bu titreşimler hem rahatsız eder, hem de bataryayı lıkır lıkır içer, sömürür, bitirir. Titreşimleri kapatarak bir taşla iki kuş vurmuş olursunuz yani.

6- İdeal Ekran Parlaklığına Geçin

Telefon şarjı çabuk bitiyor ise ekran parlaklığını azaltın. Gözünüzü yoracak kadar parlak olmasından iyidir.
✅ Gündüz güneş varken ekranı sağlıklı bir şekilde görebilmek adına parlaklığı açabilirsiniz.
✅ Ayrıca zaman aşımları olur hani, belli bir süre sonra ekrana temas olmadığı halde telefonun ekran kilidinin otomatik olarak kapanmasını sağlar. İşte bu zaman aşımlarını da açın.
✅ Bu arada; tuş kilidi kullanmanız hem güvenlik açısından hem de telefon pil ömrünü uzatmak açısından elzemdir.

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor İse Ekran Parlaklığını Kısarak Pil Ömrünü Uzatabilirsiniz
Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor İse Ekran Parlaklığını Kısarak Pil Ömrünü Uzatabilirsiniz

7- Pil ömrünü Uzatmak İçin Uygulamalar Kullanın

Evet doğru okudunuz, sırf pil ömrünü uzatmak için uygulamalar var. Mesela;

Android işletim sistemi kullanan bir telefon kullanıyorsanız (mesela Samsung gibi) “ücretsiz” olarak “Task Killer” türevi bir uygulamayı yükleyerek arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatabilirsiniz. App Store’de, Google Play markette veya diğer yerlerde detaylı bilgiyi ve size uygun olan uygulamayı bulabilirsiniz.

-Reklam-

Pil ömrünü uzatmak için öneriler
Pil ömrünü uzatmak için öneriler

8- Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kapatın

Telefon şarjınızı sömüren uygulamaları ve oyunları kullanmayın. Peki ben bu uygulamaları nasıl mı anlarım sorusu kafanızda eminim ki belirmiştir. Arka planda bazı uygulamaların çaktırmadan çalıştığına da şahit olmuşsunuzdur.

Bu sebeple kullanmadığınız uygulamaları kapatmış olduğunuza emin olun veya hiç kullanmıyor iseniz tamamen kaldırın.

Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor İse Pil Ömrünü Uzatmak İçin Reçeteniz Bu Yazıda!
Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor İse Pil Ömrünü Uzatmak İçin Reçeteniz Bu Yazıda!

9- Şarj Etmek İçin İdeal Zamanları Tercih Edin

Tekrar şarj etmek için şarjın bitmesini beklemeyin. %40 gibi bir seviyenin altına düştüğünde telefonunuzu şarja takmanız önerilmektedir. Bunu ben de deneyimledim gerçekten işe yarıyor. Ayrıca niye derseniz ben de bilmiyorum ama elbette bilimsel / tekniksel bir açıklaması vardır. :)

10- Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor ise Aşırı Sıcaklardan Korunun

Eminim yaz aylarında bir çoğunuz merak etmişsinizdir, yazın pilin neden daha uzun süre gittiğini…

Eh? Ne alaka hocam dediğinizi duyuyorum ama demeyin. Sıcaklar şarjın bitmesini hızlandırdığı için telefonunuzu sıcaktan uzak tutmanız oldukça yararlı olacaktır. Niyesini sorarsanız karışık bence hiç girmeyelim oraya…

Pil ömrünü uzatmak - telefon şarjı çabuk bitiyor
Pil ömrünü uzatmak – telefon şarjı çabuk bitiyor

11- Duvar Kağıtları ve Ekran Koruyucuları Kullanmayın

Hareketli duvar kağıtları, ekranı normalden parlak yapan duvar kağıtlarını kullanmayın. Ayrıca hareketli ekran koruyuculardan da uzak durun. Bunlar da pil katilidir aman dikkat edelim, pil ömrünü uzatmak için gerekenleri yapmış olalım.

-Reklam-

performans artışı

12- Telefon Şarjı Çabuk Bitiyor İse Düzenli Olarak Güncelleme Yapın

Güncellemeleri çıktığı an yapmanız tavsiye edilir. Çünkü güncellemeler genelde enerji tasarrufu için çeşitli iyileştirmeler içermektedir.

Telefon Şarjı Konulu Komik Fotoğraflar
Telefon Şarjı Konulu Komik Fotoğraflar

13- Uçak Modunu Kullanın

Şarjınız bitmek üzere diyelim ama size şarj lazım. Şarj edecek imkanınız da yok. Bu durumlar için hayatınızı kurtaracak olan şeydir uçak modu.

Uçak modu telefonunuza gelen tüm sinyalleri keseceği için şarjınızı acil durumlar için saklamanıza yardımcı olacaktır.

14- 3G / 4G / 5G Kullanımına Dikkat Edin

Mesela 4G kullanmak yerine 3G kullanırsanız;

  • İnternet’iniz çabuk bitmez.
  • Telefon şarjı süreniz ciddi oranda uzar.
  • İnternet’iniz aman aman yavaşlamaz.

Ayrıca aman aman büyük dosyalar indirmeyecek iseniz Wi-Fi’ın kapalı kalmasının bataryayı dinlendirdiğini biliyor muydunuz? Zaten 5G falan sayı arttıkça yayılan radyasyon, dolayısı ile aldığımız zarar da artıyor.

Videolar Yüksek İnternet Kullanımı Gerektirdikleri İçin Telefon Şarjının Çabuk Bitmesine Sebep Olurlar
Videolar Yüksek İnternet Kullanımı Gerektirdikleri İçin Telefon Şarjının Çabuk Bitmesine Sebep Olurlar

15- Virüsler Yukarı Taşı

Virüsler binder programları ile çok çeşitli yöntemler ile cihazınıza bulaşabilir. Virüsler üstelik cihazınızın arka planında gizlice çalıştıkları için bataryanın daha hızlı bitmesine sebep olurlar. Bu sebeple;
➽ Antivirüs programları ile cihazınızda virüs taraması yapabilirsiniz.
➽ Önemli dosyalarınızı yedekleyip cihazınıza format atabilirsiniz.

Fakat unutmayınız ki crypter dediğimiz özel yazılımlar ile virüsler antivirüs programlarının bulamayacağı hale getirildiği için antivirüs programları virüsleri her zaman bulamaz yani %100 koruma sağlamazlar.

-Reklam-

(Ayrıca Bakınız: Crypter Nedir? Binder Nedir?)
(Ayrıca Bakınız: Antivirüs Programları Kesin Koruma Sağlar Mı?)

Ek Bilgi: iPhone Telefonum Şarjı Varken Kapanıyor Sorununun Çözümü

Telefonu orijinal şarj aletleri ile şarj edin ve yatmadan önce de şarja takıp uyanınca çıkarmanız iPhone kullanıcıları tarafından önerilir. iPhone kullanırken düşük pil modunu şarjın %100 olması halinde dahi açılması önerilir. Ayrıca;

Akıllı telefonlar hayatımızın bir parçası oldu. Nasılsa oturduğumuz yerden her türlü faturayı ödemekten, dünyanın öbür ucunda saniyeler içerisinde bağlanmaya kadar bir çok işi akıllı telefonlar sayesinde gerçekleştirebiliyoruz. Bu sebeple tüketiciler tercihlerinde telefon şarjı durumuna diğer özelliklere nazaran daha çok önem vermeye başladı. Telefon şarjı demişken şarjı en çok giden akıllı telefon modelleri …………………………

Telefonunuzu seçerken; kamera, işlemci, ekran boyutu gibi özelliklerin yanında pil performansını da dikkate almalısınız.

Her Şeye Rağmen Elektronik Cihazınızın Şarjı Çabuk Bitiyor İse Bir Uzmana Danışmakta Fayda Var
Her Şeye Rağmen Elektronik Cihazınızın Şarjı Çabuk Bitiyor İse Bir Uzmana Danışmakta Fayda Var

https://technogezgin.com/bilgisayar-telefon-sarj-olmuyor-cozum/
https://technogezgin.com/laptop-isiniyor-ve-kapaniyor/
https://www.technogezgin.com/bilgisayar-telefon-sarj-olmuyor-cozum/

Batarya ve pil ömrü gibi sorunlarda bir daha sorun yaşamamak için telefon seçiminizi doğru kararlar alarak yapmalısınız. Bu konuda detaylı bilgi almak adına “Telefon Seçimi Nasıl Yapılır?” konulu rehberimize göz atabilirsiniz. Benzer bir durum bilgisayarlar için de geçerlidir. Bu sebeple de “Bilgisayar Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?” konulu yazımıza göz atabilirsiniz.

Technogezgin.com Bilgi
Telefon şarjı çabuk bitiyor sorununun çözümü” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı