Kariyer Önerileri

Üniversite Sınavına Hazırlık – Derece Tayfadan Kral Öneriler

Kendi üniversite sınavına hazırlık sürecimin bitmesinin ardından yılların birikimini buraya aktarmanın vakti geldi sanırsam. Zira piyasadaki pek çok video çeken, size bir şeyler pazarlayan, yani bu işten bir şekilde para kazanan (dershaneleri tenzih ederim) hocalar size gerçekleri adam akıllı anlatmıyor. Sizi sürekli peşlerinde sürükleyerek sizin üzerinizden para kazanıyorlar. Size tüm süreci dürüstçe ve açık sözlülükle anlatacağız. Bu paragraf bunun en somut delilidir. Başlamadan evvel aceleniz varsa şu konu başlıklarından istediklerinizi seçip okuyabilirsiniz (üzerine tıklamanız yeterli);

Eğitim Sistemi Saçma Olabilir Ama Bu Da Gerçeğin Ta Kendisi
Eğitim Sistemi Saçma Olabilir Ama Bu Da Gerçeğin Ta Kendisi

Üniversite Sınavına Hazırlık Rehberinde Neler Var?

 • Uzun emekler sonucunda anca bulabileceğiniz, hatta bir kısmını bulamayacağınız bilgi, tecrübe ve can kurtaran taktikler külliyatı,
 • Size hayal satmayan aynı zamanda sizin gözünüzü de korkutmayan dengeli bir anlatım,
 • Çok ciddi sağlık önerileri, unutkanlık sorununa sağlam çözümler, öğrendiğiniz bilgilerin hafızanızda kalmasını sağlayacak öneriler,
 • Sizin demirden bir zırh gibi bir psikoloji inşa etmenizi sağlayacak temel düşünce yapısı, (Önemsenmese de hazırlanırken de sınav anında da en önemli şey bu)
 • Sınav çözmeyi savaş oyunlarıyla bağdaştırarak eğlenceli hale getirirken başarıyı da arttırma,
Böyle Olursanız Ömrünüzün Kalanını Modern Köleler Olarak Geçirirsiniz
Böyle Olursanız Ömrünüzün Kalanını Modern Köleler Olarak Geçirirsiniz
 • Başarılı adayların sık sık yaptığı hatalar, yanlış düşünce kalıpları,
 • ÖSYM soru stili, yeni nesil soru zımbırtısı ve çözüm mantığı,
 • Yıl içerisinde hangi dönem ne yapmanız gerektiğine dair ipuçları,
 • Ders ders çalışma mantıkları, taktikler, ipuçları
 • Sınavdan önceki günlerde, sınavdan önceki gecede, sınav gününde nelerin yapılması gerektiğine dair ciddi uyarılar,
 • Sınavlar açıklanıncaya kadarki sürece ve tercih dönemine ait rehber,
 • Ve buraya yazmayı unuttuğum diğer üniversite sınavına hazırlık adına sürprizler…

Ben Kimim?

Tabi kendimden oldukça kısaca, ego katmadan bahsedeyim. Geçtiğimiz sene (2018) TYT(YGS) Türkiye 4664.sü, SAY Türkiye 18.007.si oldum, hayallerimizin peşinden gitmek için o dönemin şartlarına güvenerek mezuna kaldım.

Bu sene ise (2019) o sıralamanın verdiği rehavete rağmen onu oldukça ileriye çektik. Yani dediklerime gönül rahatlığı ile kulak verebilirsiniz.

Adım-1: Üniversite Sınavına Hazırlık İçin Gerekli Şeyler

“Hangi kaynağı alayım hocaaam” sorusundan çok daha önemli şeyler var:

*B12 Hapı / Omega-3 / D3 Sıvı Damla Vitamin: Doktora danışın uygun olanları kullanın.

Üniversite Sınavına Hazırlık Yaparken B12 Vitamini İle Fotoğrafik Hafızanızı Kuvvetlendirebilirsiniz
Üniversite Sınavına Hazırlık Yaparken B12 Vitamini İle Fotoğrafik Hafızanızı Kuvvetlendirebilirsiniz
 • B12 hapının ağızda erimesine dikkat edin yoksa bir işe yaramaması muhtemeldir, bu hap öğrendiğiniz şeylerin hafızada kalmasını sağlar.
 • Omega-3, EPA ve DHA değerleri yüksek olmalı. Şuan (2019) piyasadaki en sağlam marka Ocean. Tavsiye ederim, B12 ile aynı işe yarar ama ekstra faydaları da var tabi. Üniversite sınavına hazırlık ta çok işinize yarayacak bu. Özellikle 12. sınıfın karışık konularını daha az tekrar yaparak hafızanıza kazımanızı sağlayacak. (Yazı Bitince Bakınız: Omega-3 Seçimi)
 • D3 vitamini ise, evde soru çözmekten dışarı bile çıkamayan kardeşlerimiz için güneş ışığına ihtiyaç duymadan vücudunuzda kullanabildiğiniz D vitamini formudur.
 • Tabi bunları doktor kontrolünde yapınız :)
Üşenmemiş
Hem Yaratıcı Hem De Üşenmemiş

*Hedef: Rotası, varış yerli belli olmayan gemi fırtınalı havada kaybolacaktır. Ünlü birinin sözü değil ben uydurdum :D ama ÖZELLİKLE İLK BAHAR AYLARINDA ÇOĞUNLUK GİBİ DERS ÇALIŞMAYI BIRAKMAMAK İÇİN HEDEF ÇOK ÖNEMLİ! Bu hedefi öylesine gösteriş olsun diye değil de, ciddi ciddi isterseniz (bunun için kafanızda mantıklı sebepler bulacaksınız) asla pes etmezsiniz. Tabi alternatif hedefler de olmalı ki sebebi ileride…

Hayal Kurmak Güzeldir Ama Hayallerinizde Gerçekçi Olmaya Da Dikkat Edin (İmkansız Sadece Zaman Alır)
Hayal Kurmak Güzeldir Ama Hayallerinizde Gerçekçi Olmaya Da Dikkat Edin (İmkansız Sadece Zaman Alır)

Hedef koymada sorun yaşayan arkadaşlarımız MUTLAKA şu yazımıza göz atsınlar: Meslek (Bölüm) Seçiminin Önemi – Nasıl Yapılır

*İstekli Olmak: Üniversite sınavına hazırlık sürecinde bir şeyler öğrenmek için çılgınlar gibi istekli olmalısınız, hiç olmasa hedefinizin gerçek olması için en azından benim gibi “katlanılması gereken” bir şey olarak görmeniz gerekir.

Üniversite Sınavına Çalışmak İçin Motivasyon Mu İstiyorsunuz?
Üniversite Sınavına Çalışmak İçin Motivasyon Mu İstiyorsunuz?

*Zevk Almak: O testi/denemeyi kontrol ederken her tik attığın soruda mutlu olacaksın, kendini basit şeylerle bile mutlu etmeyi öğreneceksin. Yoksa özellikle sınava son 100 gün kala tehlike çanları çalmaya başlar ve psikolojiniz bunu kaldırmaz.

Birazda tebessüm
Birazda tebessüm

*Metal Yorgunluğu: Geçmiş 18 senenin, lisedeki 3 senenin yorgunluğunu atın. Gerekirse o yaz hiç kitap kapağı açmayın. Ciddiyim 1-2 ayı kurtarma pahasına, ilkbahardan sonra sürüne sürüne çok daha az çalışacaksınız yoksa. Ayrıca daha gençsiniz ne yorgunluğu? Bu kafayla yaş 35 yolun yarısı eder deyip 46 yaşında ölen şair gibi olursunuz bakın sonra :)

*Öz Eleştiri: Sağlam, dürüst bir arkadaş kadrosu, açık sözlü bir şekilde konuşabileceğiniz ve sizi ÇEKİNMEDEN uyaracak öğretmen(ler). Çok önemli… Kendinizden emin şekilde yanlış yaparken sizi birilerinin uyarması lazım. Baştan uyarıyım kendinize güvenin ama abartmayın yoksa üniversite sınavına hazırlık adamı çarpar, neye uğradığını şaşırtır.

Üniversite Sınavına Hazırlıkta Ava Giderken Avlanmak Böyle Bir Şey
Üniversite Sınavına Hazırlıkta Ava Giderken Avlanmak Böyle Bir Şey

Adım-2: Üniversite Sınavına Hazırlık Süreci

Moralinizi Bozacak Kimi Gerçekler

Burada topluca yazıyorum, şoku bir seferde atlatıp kurtulun.

 1. Üniversite sınavına katılım sayısı her sene artıyor. Bu adamların bir şekilde elenmesi gerekiyor.
 2. Tek sorun kişi miktarındaki sayının artması değil, nitelik de artıyor. Bunun ilk sebebi ülkenin kötüye giden ekonomik şartları (2019), ve artan işsizlik. Ha bir de şu artan youtube rehberlik kanalları sağ olsun isteksiz öğrenciyi bile sınava çalışmaya itiyorlar.
 3. Bu artan öğrenci kalitesinin en somut delili 2019 sınavıdır. Herkesin gelmiş geçmiş en zor sınav dediği 2015 sınavına yakın zorlukta olmasına rağmen yüksek puanlara en düşük sıralamanın geldiği 2010 senesinden bir tık iyi sıralamalar gelerek bir facia olmuştur. Yani yüksek puanlara yığılma her sene artmaktadır. (2015’ten sonra neredeyse her sene arttı)
 4. Hele hele bilgisayar mühendisliği gibi önü açık alanlara talep ciddi bir şekilde artmakta ve buna bağlı olarak oralara girmek zorlaşmaktadır. Ve bu talep artışı hızlanarak devam etmektedir.
 5. Öğrencilerin %95’i sene başında deli gibi istekle başlayıp, şubattan itibaren motivasyon çöküşü yaşayıp, son 1 ayı bitsin artık lanet olsun modunda bitiriyor. Kendinizi buna hazırlayın.
Usta kaptan fırtınalı denizde belli olur
Moralinizi bozmayın, usta kaptan fırtınalı denizde belli olur

İsteğinizi, şevkinizi kaybetmediniz umarım :) Gel gelelim sizi tekrar üniversite sınavına hazırlık sürecine ısındırmaya…

Can Dostu Efsanevi Taktikler

 • ÖSYM Ne İster? Konuyu ezber yapmadan öğrenmenizi, kaptığınız mantığı özgün sorularda yorumlamanızı. Ha bir de salt bilgi soruları var. Olayın özü konunun mantığını kavramak sakın unutmayın.
Üniversite Sınavına Hazırlık - ÖSYM Ne İster?
Üniversite Sınavına Hazırlık – ÖSYM Ne İster?
 • Günlük Soru Sayısı Saçmalığı: Olay çok soru çözmek değil, kaliteli bir kaynağı adam akıllı taramak. Kendinize şu soruyu sorun:

“Çözdüğüm kaynaklardaki soruların yüzde kaçı önüme tekrar gelse, tekrar çözebilirim?” Bu sorunun cevabında oran ne kadar yüksek ise o kadar kaliteli ders çalışıyorsunuz demektir.

 • Kendinizi Motive Edecek Şeyler Bulun: Halk dilinden açıkça yazıyorum:
  1- Üniversitede ortam mükemmel, eğleniriz, gezeriz, tozarız, koparız laayn…
  2- Sınavı kazanayım şu isteğim de gerçek olacak wuhuu. (Araba gibi)
  3- (Bu madde önemli) Bugün şu kadar soru çözersem / ders çalışırsam şunu yapabilirim. Örnekler çoğaltılabilir, sizin yaratıcılığınıza kalmış.
Bu Yazıyı Okuyan 12. Sınıf Adayları, Eğlencenizi De Derslerinizi De İhmal Etmeyin
Bu Yazıyı Okuyan 12. Sınıf Adayları, Eğlencenizi De Derslerinizi De İhmal Etmeyin
 • Günlük Soru Sayısı Saçmalığı: Size konu çalışmadan günde şu kadar soru çözün diyen kim varsa direkt oradan kaçabilirsiniz.
 • Sınav Kaygısı İçin: Hedefiniz diyelim ki 10 bin, 25 bine kadar istediğiniz tüm bölümlerin alternatiflerini çıkarın. SINAV KAYGISININ ASIL SEBEBİ KAYBETME VE REZİL OLMA KORKUSUDUR! VİDEONUN YORUMLARINA BAKARSANIZ BUNU ÇOK NET BİR ŞEKİLDE GÖRECEKSİNİZ. Şu videoya bakabilirsiniz.
Çalışma Saati Değil, Çalışmanın Verimi Önemlidir (Tabi Gidip de 10 Dakika da Çalışmayın)
Çalışma Saati Değil, Çalışmanın Verimi Önemlidir (Tabi Gidip de 10 Dakika da Çalışmayın)

Hayat Kurtaran Uyarılar

 • Sınav Anı Bambaşkadır, Eşsizdir: 12’ler bunu es geçer ama dışarıda aileniz beklerken, sevenleriniz müjdeli haberinizi beklerken, (hele hele mezunsanız) cümle aleme rezil olma riskiniz varken, denemelerden bambaşka bir ortam varken…
 • Motivasyon Değil Disiplin: Motivasyon gelip geçidir, sadık değildir. Ama disiplin sizin her daim yola devam etmenizi sağlayacaktır. Kişiyi en güzel ödül mekanizması ve gönülden istenen hedeflere ulaşamama korkusu motive eder. Endişenin hiç olmaması kötüdür, sizi tembel yapar; çok endişe de kötüdür, sınavı yapamazsınız. Dengesi idealdir!(Detaylı bilgi)
Üniversite Sınavına Hazırlık - İdeal Endişe Oranı
Üniversite Sınavına Hazırlık – İdeal Endişe Oranı
 • Tecrübelerden Faydalanın-1: Üniversite sınavına hazırlık süreci içerisinde; gideceğiniz üniversitedeki hatta bölümdeki insanlarla konuşun, bölümün güzel şeylerinden bahsetmelerini isteyin ki çalışmak için sebepleriniz artsın.
 • Tecrübelerden Faydalanın-2: Çeşitli youtube kanallarında derece öğrencileri ile başarı hikayeleri çekiliyor, onları izleyin. Size çok şey katarlar zira sizi en iyi onlar anlar. (Mesela şuna yazıyı bitirdikten sonra bakın)
 • Yeni Nesil Soru Olayı: %80’i eski tarz soruların boyanıp, hoş bir tasarımla size sunulmasıdır. Vakit kaybettirmek için uzun metinlerden oluşur. %20’si vurucu darbeyi indiren sorulardır, ciddi bir yorumlama ve düşünme yeteneği gerektirir. Tabi konunun mantığını öğrenmiş olmanız gerektiğini demiyorum bile. Örnek: (2019 AYT Biyoloji – Protein Sentez Sorusu)
Üniversite Sınavına Hazırlık Konusunda Yeni Tarz Soruyu Trolllemek Sanan Çakma Yayıncılar Da Mevcut
Üniversite Sınavına Hazırlık Konusunda Yeni Tarz Soruyu Trolllemek Sanan Çakma Yayıncılar Da Mevcut
Üniversite Sınavına Hazırlık - Yeni Nesil Sorular
Üniversite Sınavına Hazırlık – Yeni Nesil Sorular

Unutkanlık Sorunu

Modern yaşamın bize attığı en büyük kazık doğal biyolojimizi bozmasıdır ve bu da üniversite sınavına hazırlık başta tüm hayatımız boyunca ayağımıza dolanıyor. Hormonlu gıdalar, güneş yüzü görmeyen, sorgulamayan teknolojik(!) nesil… Neyse gel gelelim çözüm önerilerimize:

1) 22.00’da uyu. ortalama 7-8 saat uyu. (Melatonin o saatlerde salgılanır ve dinlenmiş olmanızı sağlar, dinlenmezseniz beyin ölür) Tabi bunu yapınca 1 günde düzelme beklemeyin, zira o vücut 1 günde bozulmadı. Genelde 2-3 günde etkisini gözle görülür şekilde iyileşme görürsünüz.

Sınava Çalışırken Ezber Yerleri Kodlayarak Hafızanızda Tutabilirsiniz
Sınava Çalışırken Ezber Yerleri Kodlayarak Hafızanızda Tutabilirsiniz

2) Doğal hormonsuz kırmızı et tüketimi. Kırmızı et tüketimi ile; 
-Doğal yoldan B12 alırsınız, 
-Demir alırsınız ve bu sizi daha çok enerjik yapar (lisede gördüğümüz hemoglobin olayı) 
-İçindeki doğal kreatinle enerjinizi arttırır. 
-En önemlisi. Testosteronunuzu arttırır, bu da sizin yapamadığınız sorularla inatlaşmanıza ve daha çok çalışıp daha hızlı ilerlemenize sebep olur. 

3) Yukarıdaki B12, Omega-3, D3 vitamini önerilerim de geçerlidir.

Yeni Öğrendiğimiz Bilgileri Nasıl Hafızamızda Tutabiliriz Diyorsanız Bunu Deneyin
Yeni Öğrendiğimiz Bilgileri Nasıl Hafızamızda Tutabiliriz Diyorsanız Bunu Deneyin

Üniversite Sınavına Hazırlık Yıl İçi Planlaması

Sınavın Haziran gibi yapıldığını varsayarak (2018’de Temmuzdaydı 2019’da böyleydi, gelecekte ne olur bilemem) konuşuyorum.

Üniversite Sınavına Hazırlık - 2018 YKS'den inciler
Üniversite Sınavına Hazırlık – 2018 YKS’den inciler

a) Ocağa Kadarki Süreç

Genel Bakış: 12. sınıflar enerjileri yerinde olduğu için şevkle çalışır ve (son dönem çalışanlar hariç) çoğu öğrencinin çalışmasının %70’ini oluşturan dönemdir. Mezunlar ise eski senelerin yorgunluğu ile ilk dönem zaten tecrübeliyiz ayağına üniversite sınavına hazırlık işini ağırdan alırlar.

Tavsiyemiz: Bu dönemde deli gibi konu eksiği kapatmaya çalışın, dershaneye gidiyorsanız etütlere soru çözümlerine acımadan abanın.

YKS Hazırlık İçin Doğru Dershane Seçimi Hayati Derecede Önemlidir
YKS Hazırlık İçin Doğru Dershane Seçimi Hayati Derecede Önemlidir

b) Nisana Kadarki Süreç

Genel Bakış: Özgürlüğe adım adım koşulan süreçtir. 12. sınıfların enerjilerinin kesilmeye başladığı, çalışmayı bırakmaların arttığı üniversite sınavına hazırlık sürecidir. Mezunlar ise sınav yaklaşıyor diyerek gaza basar genellikle bu dönemde… Ama tek gerçek sürenin daraldığı ve tedirginliğin arttığı gerçeğidir.

Tavsiyemiz: Gün içerisinde bir yandan konu eksiklerinizi tamamlarken bir yandan da deneme çözmeye başlayın. Kötü olduğunuz derslerin alan denemelerini çözün ve oralardan eksik tamamlayın. Zira eksik tamamlamanın en güzel yolu budur. ÖZELLİKLE 2. BASAMAK FEN DERSLERİNDE EN ETKİLİ YÖNTEM BU OLACAKTIR!

Aslında Başarısız Olunulmasının Sebebi Budur
Aslında Başarısız Olunulmasının Sebebi Budur

c) Haziran Ayı (Sınav Ayı)

Genel Bakış: İster inek, ister zeki, ister tembel, ister başka bir şey olun ama “Yether, bitsin artık laaaan” dediğiniz aydır. “Konular bitmeyecek, bir halt başaramayacağım” gibi şeyler başta olmak üzere kafanızdaki şeytanın en fazla cirit atıp aklınızı çeleceği dönemdir.

Önemli Bir Not: Konu eksiğini son hafta tamamlayıp ilk bin tarzı derece yapan adamlar da var, bunu bilin.

Tavsiyemiz: Sakinliğinizi koruyun, dershane geometri hocamın güzel bir sözü vardır “SINAV SON BİR AYDA KAZANILIR!”. Yani sakın pes etmeyin, abanmaya devam, nereden neyi kurtarsanız kardır. Ama sakın limitlerinizi zorlamayın, konu eksiğiniz kalsa bile ağırdan alın yoksa zararını sınav anında görürsünüz.

Biraz da tebessüm
Biraz da tebessüm

C) Altın Değerinde Tavsiyeler

Üniversite Sınavına Hazırlık Tavsiye Listesi-1

İnternet’ten nasıl çalışıldığına dair yüzlerce kaynak bulabilirsiniz. Ben önemli noktalara değinmek istiyorum:

 • Türkçe’de uzun paragraflı soru mutlaka çözün.
 • Matematikte uzun paragraflı soru mutlaka çözün.
 • Türkçe’de MUTLAKA AMA MUTLAKA anlaması zor metinleri çözün, çelişkide bırakan şıkları olan soruları (2019 üniversite sınavında 5 şıkkın arasında ilk kez orada kaldığımı bilirim) mutlaka çözün.
 • Matematikte okuduğunu anlamaya yönelik ORİJİNAL SORU mutlaka çözün.
 • Sosyal bilgiler (ilk oturum) derslerine sadece deneme çözerek eksiklerinize yoğunlaşarak hazırlansanız bile o testi parçalarsınız.
 • Yabancı dil yıllar gerektiren bir çalışmadır.
İngilizce Eğitimine Böyle Bir Gözle Bakmamalıyız :)
İngilizce Eğitimine Böyle Bir Gözle Bakmamalıyız :)
 • Bildiğiniz şeylere tekrar tekrar çalışmak yerine eksikleriniz üzerine gidiniz.
 • Hafızada kalması için çaba sarf ediniz. Bunun yolu ise saçma sapan kodlamalar yapmaktır. Mesela biyolojide herbivor otçul, karnivor etçil, omnivor hepçil demektir. Herb bitki demek İngilizce’de, omnivoru da ominigırtlak yani hominigırtlak yani her şeyi yiyen yani hepçil gibi düşünebilirsiniz.
 • Hafızada kalma problemi gene yaşarsanız kan testi yaptırınız. DOKTOR KONTROLÜNDE B12, omega-3 kullanmanızı tavsiye ederim.
AYT daha önemlidir (Üniversite sınavına hazırlık)
AYT daha önemlidir (Üniversite sınavına hazırlık)

Üniversite Sınavına Hazırlık Tavsiye Listesi-2

 • Ders ne olursa olsun mantık gerektiren bir kısmı vardır, konunun özünü kavrayın. Türev, limit, integral üçlüsü formül ezberle yapıştır geç gibi görünür ama kesinlikle konunun mantığını anlamak ÖSYM TARZI ORİJİNAL SORULARI ÇÖZMEK İÇİN ÖNEMLİDİR!
 • Ben mezun senemde şu yöntemi uyguladım ve çok faydasını gördüm, sizde deneyebilirsiniz: yapamadığınız soruları yırtın, bir yerde biriktirin, günde biraz biraz üstüne eklerken bir yandan da eritin. Nokta atışı eksik tamamlamış olursunuz.
 • 12. sınıflar, sakın ha okul sınavlarını benim yaptığım gibi küçümsemeyin, o bahane ile çalışmış olun, 2. döneme ertelemeyin, kalıyor, bitmiyor emin olabilirsiniz. Bakın sonra sonuç şöyle olmasın:
Gözünüzü Korkutmak Gibi Olmasın Ama Bu Duruma Düşmemek İçin Çalışın Çalışın Yine Çalışın
Gözünüzü Korkutmak Gibi Olmasın Ama Bu Duruma Düşmemek İçin Çalışın Çalışın Yine Çalışın
 • Sosyal medya, bilgisayar oyunları falan şöyle yapın: “Anne / baba, irademe güvenmiyorum, alın şunu, şu kadar soru çözer veya ders çalışırsam bana şu kadar saat vereceksiniz” diye sene başından kararlaştırın. Arada ÇOK BUNALDIĞINIZDA ESNEKLİKLER YAPIN!
 • Unutmayın ki yazın geceleri sabaha kadar bilgisayar oynayabilirsiniz. Şimdi çalışın, meyvesini ileride yiyin.
 • Arada spor yapın, en basitinden haftada EN AZ 1 GÜN, salın dışarı çıkın dolaşın. BİR ŞEY KAYBETMEYECEKSİNİZ, TAM TERSİNE ALGILARINIZ AÇILACAK KISA SÜREDE DAHA ÇOK ŞEY ÖĞRENECEKSİNİZ.
 • Kahvaltı yapın, gün boyu enerji verir.
 • Uykunuza dikkat edin. “Geceleri çalışacam rakip eleyecem yeaaah” derseniz her geçen gün algılarınız kapanacaktır. Sonunda hiçbir şey anlamıyor olursunuz ve sizi ilaç takviyeleri bile kurtarmaz.
 • AYT’nin yüzdesi hem fazla, hem de soru sayısı az olduğu için 1 ayt sorusu yaklaşık 3 tyt sorusuna bedeldir.
Komik ÖSYM Capsleri ve Paylaşımları
Komik ÖSYM Capsleri ve Paylaşımları

Sınav Zor Mu Kolay Mı Gelir?

Bunu tespit edebilirsiniz arkadaşlar. Katılım sayısı yüksekse, mezun oranı yüksekse, 2019 vakası gibi aşırı nitelikli öğrenciler varsa (bunu hocalarınız vasıtası ile öğreneceksiniz) sınavın zor gelmesi olasıdır.

Sıralamalar Nasıl Gelir?

Yapılma oranını hocalarınız yardımıyla önceki yıla göre kıyaslayın ve buna göre kararınızı verin. %70 ihtimalle tutacaktır. Kimi yıllardaki vakalar gibi çok basit sorular yoksa, kimi yıllardaki gibi çok fazla nitelikli öğrenci yoksa (ösym sitesinden yığınsal tabloya bakabilirsiniz) iyi gelmesi muhtemeldir.

D) Sınavdan Önceki 1 Hafta

TYT Son Hafta Tavsiyeleri

Ne pes ediyorsunuz, son gün son saat son dakikada öğrendiğin bir şeyle bile bir soru yapabilirsin. FAKAT! Abartı çalışma (o dönem zaten bıkmış olacağınız için) sınav anınızdaki performansınızdan yer.

 1. Son yılların çıkmış sorularını çözün.
 2. Çalışma ağırlığını (süre kısıtlaması olduğu için) ilk oturum denemesi çözmeye ayırın ki sınavdan hemen önce pratik kazanabilesiniz. (çok önce yaptığınız pratik kaybolacaktır.)
 3. Beslenme ve uykuya aman dikkat edin.
 4. Sınav yerine nasıl gideceğinizin planını iyi yapın, trafiği falan iyi hesap edin.
Bulduğunuz Sonuçların Sorunun Mantığına Uygun Olup Olmadığını Mutlaka Kontrol Edin
Bulduğunuz Sonuçların Sorunun Mantığına Uygun Olup Olmadığını Mutlaka Kontrol Edin (29 Mart Değin)

Son Gün

 1. Geçen senenin çıkmış sorusunu çözün.
 2. Akşam sağlıklı beslenin. Yeşillik, et, pilav tüketimi şahsımca 2 yıl boyunca uygulanmış olup tavsiye edilir.
 3. Şekerli şeyler kesinlikle tavsiye edilmez, un içerikli hiçbir şey tüketmeyin. Zihin fonksiyonlarınızın daha iyi olduğunu fark edeceksiniz. Tüketecekseniz de az tüketin, doğal yollarla (meyve gibi) karşılayın.
 4. Ayrıca akşam ayran için yoksa o gece uyunmaz.
 5. Hava güzelse çıkın yürüyün, gezin, kafa dağıtın.
 6. Yarın üniversite sınavına hazırlık sürecinin sonu…

E) Sınav Günü

Sınav Sabahı

Kalktınız. Kahvaltı sizin için farzdır! Ben 2 sene boyunca 2 seferinde de sabah et, pilav (ekmek yok, şeker yok), yeşillik yeyip gittim. Ha bir de kahve var tabi. Vay kro sabah yediğine bak diyebilirsiniz ama bunu özellikle yaptım ve ilk oturumda hız olarak çok faydasını da gördüm.

NOT: Şeker beyni mahvediyor, detayına girersek hiç çıkamayız. Yazının uzunluğuna bakarsak bir de ohoooo. Neyse bu yeme işini TÜRKİYE GENELİ DENEMELERDEN ÖNCE DENEYİN! İşe yararsa burada da uygulayın, size uygun menüyü bulun.

2. senemde 2. oturumdan önce 2 kutu ice tea içtim kafein olsun diye, 1 saat kafam deli gibi hızlı çalıştı sonra acıktım lan. En az 4 net neyi zarara uğrattı stratejik hata. Yani demem o ki ölçüsünü tutturun. BUNLAR BOŞ YERE YAZILMIYOR.

Sınavdan Hemen Önce

Hedefiniz yüksekse binaya girdikten sonra eliniz ayağınız titremeye, sanki birisi kafanıza silah dayamış gibi kalbiniz küt küt atmaya başlayabilir. Endişe etmeyin, doğru tuvalete gidin (binaya da erken girin heyecanı yenmek için, hafifletiyor) elinizi yüzünüzü yıkayın.

Gidin ÖSYM reisin verdiği kalemleri, kalemtıraşı falan dizin masaya güzelce, selpak falan açın poşetinden, koyun masada kolay alabileceğiniz bir yere. Zamanınızı güzel değerlendirin.

Optikte 6-8 numaralı kitapçık nosunu benim gibi 20-30 kez endişelenip kontrol eder misiniz bilmem ama odaklanma konusunda güzel işe yarıyor.

Kaybedecek bir şeyim yok, gelin lan ………. (noktaları siz tamamlayın artık) derseniz sınavın içinden geçersiniz, anlam yükler rezil olmaktan korkarsanız UFAK BİR KORKU BİLE sizi geriye atacaktır! Cesur olun. İlk 5 dakikadan sonra rahatlayacaksınız.

Su götürmenizi tavsiye etmem, kazara dökülür falan. Yazık olmasın 1 senenize.

Sınav Anı

Bunu aşağıda ayrı bir başlık olarak inceledim, güzel deneme taktikleri var.

Pes etmeyin sakın, adam modüler aritmetik sorusunu deneyip bulmuş 2018'de
Pes etmeyin sakın, adam modüler aritmetik sorusunu deneyip bulmuş 2018’de

İki Oturum Arası

 • Gidin dinlenin.
 • Sınavınız kötü ise hiç kimseye temas etmeyin,
 • Sınavınız kötü ve sınav cidden zor ise temas edin genel tablonun kötü olduğunu görüp rahatlayın,
 • Sınavınız iyi ise kimseyle muhattap dahi olmayın.
 • Youtube’deki hocaların ne dediğine bakmayın, tek dertleri para kazanmak olmuş. İyi öğrencilerini çıkartıp birbirlerine gösteriş yapıp (kusura bakmayın ama) sidik yarıştırıyorlar güya. Takmayın hiçbirisini tahminleri tutmayınca piyasadan kaybolup sonraki senenin kitlesini esir almaya başlıyorlar.
Üniversite Sınavı Sonrası Bu Sebeple Moral Kırıklığı Yaşamamak İçin Kimseyle Konuşmayın
Üniversite Sınavı Sonrası Bu Sebeple Moral Kırıklığı Yaşamamak İçin Kimseyle Konuşmayın

F) Sonuçlar Açıklanana Kadar

BİTTİ! BİTTİ! KİM KİMİ YEDİYSE ARTIK! ÖZGÜRSÜNÜZ LAN! VAR MI ÖTESİ? HAYALLERİNİZ GERÇEK OLUYOR! ARTIK GEZİN, TOZUN, EĞLENİN. SİZİ KİM TUTABİLİR? SINAVINIZ KÖTÜ BİLE OLSA EĞLENİN!

Benzer Bir Durumu Yaşamamak İçin Sınavdan Sonra Yorum Yapmayınız
Benzer Bir Durumu Yaşamamak İçin Sınavdan Sonra Yorum Yapmayınız

Bu arada sınavın iyi olmasının ölçütü kesinlikle sizsiniz. 2000’lik bölüm hedefliyorsan ve saçma sapan şeyler yüzünden 4000 yapmışsan buna KENDİN İÇİN kötü diyebilirsin. Ölçü sensin ama yaptığın şeyin TÜRKİYE geneli durumda çok iyi olduğunu da unutma. (Bu örnekte en azından)

G) Tercih Dönemi

Doğru Tercih Yapmak Neden Önemlidir Konulu Çalışma
Doğru Tercih Yapmak Neden Önemlidir Konulu Çalışma
 • KURAL-1: Üniversiteler puanlarına göre değil, sıralamalarına göre tercih edilir. Çünkü puanlar sınav zorluğuna göre her yıl değişir.
 • KURAL-2: Aslolan üniversitenin adı değildir, size uygun bölüm olup olmadığıdır.
 • Mutlaka üniversite tanıtım günlerine gidin, gezin, insanlarla konuşun, fikir telakkisi yapın.
 • Meslek seçimi yazısında belirttiğimiz gibi, kesinlikle size uyan yere gidin. Ömür boyu mutsuz olacağınıza 1 sene mezuna kalmaktan çekinmeyin.
 • Mezunsunuz kötü yaptınız diyelim, lan ne olacak? Denemeye değerdi, ömrünüz boyunca keşke deneseydim diyeceğinize “1 sene daha uzattım, paşalar gibi çarpıştım ama olmadı” demeniz daha iyidir.
 • Mezun beni sarmaz derseniz (asla önermediğim) çift ana dal, yan dal ve (denemeye değer) yatay geçiş deneyebilirsiniz.
 • Gerisi size kalmış.
Doğru Üniversite Tercihi Yapmanın Önemi Ektedir
Doğru Üniversite Tercihi Yapmanın Önemi Ektedir
Veee beklenen an. Artık özgürsünüz....
Veee beklenen an. Artık özgürsünüz….

H) En Dürüst Olacağım Bölüm

Lan sınav epi topu, dünyanın sonu değil. sınavı bu kadar büyütürseniz yarın önemli bir makama geldiğinizde zor şartlarda iken ne halt edeceksiniz? Koyverin gitsin. Daha sınav stresini bile yönetemiyor isek vay halimize.

Sınav size değer katmaz, değerinizi de düşürmez. SADECE ETİKETTİR! Üniversiteye gider ve orada kendinizi geliştirirsiniz. ASLINDA ÇOK ÇOK İYİ ÜNİVERSİTELERDEN OLMADIKTAN SONRA HANGİ ÜNİVERSİTE OLDUĞU DA ÇOK FARK ETMEZ! Rahat olun, gidin ÖNEMLİ OLAN KENDİNİZİ GELİŞTİRMENİZ!

I) Sınav Anı – Deneme Çözme Taktikleri

Araştırın. Bilerek ilk şıklara yanılarak bize doğru gelip işaretleyeceğimiz şıkları koyuyorlar. Doğru cevap mı? Son şıklarda. Özellikle ilk oturumda zaman yok diye yapıyorlar bunu.

Sınav Anında Bu Tarz Şeylere Takılmayınız, Zaten Bunları Sırf Siz Takılın Diye Yaparlar Sakinliğinizi Bozmayınız
Sınav Anında Bu Tarz Şeylere Takılmayınız, Zaten Bunları Sırf Siz Takılın Diye Yaparlar Sakinliğinizi Bozmayınız

Adım – 1: Zorsa Herkese Zor, Niye Pes Ediyorsun Corç?

Hem TYT hem AYT için söylüyorum bunu ( kısaca YKS ). Zor diye bırakıyorlar, hele hele ilk başta Türkçe ile başladı isen ve paragraflar zor geldi ise moralin bozuluyor demi? HEY! Zorsa herkese zor, ayrıca orta düzey çalışan bir üniversite sınavına hazırlık öğrencisi isen zor soruları yapma yani kolaylıkla çoğu kişiyi eleme potansiyelin var demektir. Zorlukları avantaja çevir yani.

ÖSYM Böyle Çılgınlıklar Yapıp İnsanları Psikolojik Olarak Bitirmeye Bayılır
ÖSYM Böyle Çılgınlıklar Yapıp İnsanları Psikolojik Olarak Bitirmeye Bayılır

Adam yapamıyor zor, mükemmel işte! Yaparsan hiç olmadığı kadar öne geçebilirsin. OLAY BAKIŞ AÇISINDA!

AYT’si iyi olan arkadaşlar da bilirler, AYT’deki o sorulara ilk başta bakarsın, “bunu yapamam, bu nasıl bir fantezi soru be” dersin, sonra uğraşırsın bir bakmışsın 5/73 gibi saçma bir cevap bulmuşsun. Aaa o da ney? :D Şıklarda var, %99 doğrudur bu durumlarda zaten.

Sınavda Salonda Her Türlü İnsan Olacak Bu Sebeple Sadece Kendi Kağıdınıza Odaklanın
Sınavda Salonda Her Türlü İnsan Olacak Bu Sebeple Sadece Kendi Kağıdınıza Odaklanın

Adım – 2: Sınavı İyi Tanıyın ve Buglarını Bulun

Saçma mı geldi? Bilakis son derece mantıklı! Nasıl mı? Şöyle efendim, TYT veya eski adıyla YGS bilgisayarda oynadığınız strateji oyunları gibidir. Yani anlama kabiliyeti, yorumlama yeteneği, strateji kurabilme yeteneği olan hızlı ve dikkatli bireyler yaparlar. AYT veya eski adıyla LYS ise inek öğrencileri seçmek içindir, çalışan (son yıllardır aynı zaman da yorumlayan) bireyleri seçmek için yapılır. (bence) Bakın hocalara geldik’in onur hocası güzel özetlemiş.

Savaş Oyunları ile Zevkli Hale Getirme

 • Ben biraz daha halk diliyle bir şey daha diyeyim. Hani az bir süre veriliyor, rehine kurtarma görevi yapacaksınız, bir yeri ele geçireceksiniz falan öyle düşünün. Bilgisayar oyunlarında uygulayacağınız stratejiyi buraya uyarlayacaksınız yani.
 • AYT’de ise yine saldırı yapacaksınız ama hız tek başına yeterli değil, saldıracağınız yer süper tehçizatlarla korunuyor. Böyle düşünün. Bazı taşlar oturmaya başladı de mi? Devam edelim üniversite hazırlık adaylarının korkulu rüyası olan paragraflarla…
Nasıl Başarılı Olunur - Başarının Sırrı Nedir
Nasıl Başarılı Olunur – Başarının Sırrı Nedir

Adım – 3: Paragraf Taarruzu

Üniversite sınavına hazırlık sürecinde bir çok kişinin özellikle biz sayısalcıların baş belası ama yapınca da muhteşem öne atan sorular bunlar. Çoğu kişinin (birçok başarılı öğrencinin bile) mantığı şu şekilde işler:

“(Paragrafa bakar), uzun bu, demek ki vakit kaybedeceğim, geç bunu, aa bu kısaymış bunu çözeyim, (okudu, ama anlamak için okumadığı için soru güme gitti)”

Sonuç olarak en düşük netler Türkçe oluyor. Sorunsa bizde oluyor yine. Adamlar da bizi elemek için tabi ki paragrafları kullanıyor.

Size Saçma Gelebilir Ama Deneme Çözerken Şu Sinir Bozucu Anı Yaşamamak İçin Beyninize Hükmetmeniz Gerekiyor
Size Saçma Gelebilir Ama Deneme Çözerken Şu Sinir Bozucu Anı Yaşamamak İçin Beyninize Hükmetmeniz Gerekiyor

Okumanın da kendine has teknikleri vardır bu arada. Ha diyeceksiniz paragraflarla neyi ölçüyorlar, ahanda şunları ölçüyorlar:

 • Objektiflik: Paragrafı kendi düşüncenle çözersen yanlış çıkıyor ya ondan.
 • Dikkat: Paragrafın ortasında kafan dağılır, anlamazın boş yere okumuş olursun ya hani, o hesap.
 • İnce Zeka: Hani iki şık arasında kalırsınız genellikle, A seçersiniz C çıkar, o hesap.
 • Okuduğunu Anlama Becerisi: Açıklamıyorum bile.
 • Çok Boyutlu Düşünme Becerisi: Yorumlamak işte, bir cümle verir hangisine en yakındır anlamca diye sorar ya o sorularda da bunu sorgularlar.

Yani paşam paragraf soruları en kaliteli sorular ve en güzel eleyici sorular. Gereksiz görmeyin. Ölçtüğü başka şeyler de var da neyse… Hız gibi.

Derslere Nasıl Çalışılır? (TYT)

Türkçe: Üniversite sınavına hazırlık sürecinde yatın kalkın her gün 10-20 paragraf sorusu çözün. Ayrıca mutlaka 2015’de ve 2019’da çıkan sorular gibi sorular bulup çözün. Bu anlamama probleminin çözümü öyle sorular çözerken zaman tutmadan tüm şıkların üzerinde düşünüp OLAYIN MANTIĞINI KAVRAMAK. Zamanla hız kazanırsınız.

Dil Bilgisi: Ciddi bir derece hedefiniz yoksa ciddiyim çalışmayın, bataklıktır, saçmalıktır, sadece denemelerde çıkanları öğrenseniz bile 8 sorunun en az yarısını yaparsınız.

Sosyal: +15’i okuduğunu anlama. (en azından şimdilik) TR paragraflarında yazanlar geçerlidir.Bilgi soruları içinde sene boyunca çözdüğünüz denemeler 17-18 nete taşıyacaktır.

Matematik: Üniversite sınavına hazırlık için ASIL KALE BURASI. Yatın kalkın buraya yatırım yapın. 3-4-5’in TYT mat denemelerini mutlaka çözün. Onları çözen sınavı da yapacaktır illaki. Eski tarz da çözün yeni tarz da. Genellikle standart sapması en yüksek olan ders matematiktir.

Matematikte konuyu öğrenirsin, mantığı ve formülü öğrendikten sonra biraz da ufkunuz genişse (yorum yapabiliyorsanız) neredeyse her soruyu çözecek duruma gelmişsiniz demektir.

Fen: Size bıraktım burayı, +17.5 yapacağım diye kasmayın. Dersleri dinleseniz, biraz soru çözseniz, denemelerle otomatikman netleriniz ilerleyecektir.

Derslere Nasıl Çalışılır? (AYT)

Matematik: Üniversite sınavına hazırlık ta AYT’de EN ÖNEMLİ KISIM BURASI. 12’lerin çoğu gibi TYT çalışacağım ya kafasına sakın boşlamayın. Çalışmanızın çoğunu AYT oluştursun. 1 ayt eşittir 2.7 tyt sorusudur. (Yaklaşık olarak tabi) Matematik içinde bilmeniz gereken formülleri ezberleyin de konunun mantığını kavramaya bakın. Sonrası pratik.

Matematik Böyle Öğrenilir
Matematik Böyle Öğrenilir

Fen Bilimleri Testi:
a) Fizik:
Formül ezberinden ziyade konunun mantığını anlayın. Bol bol yorum sorusu çözün. Tabi bilmeniz gereken bilgiler de var, deneme çözdükçe göreceksiniz.
HAYATİ UYARI: Bir dersi full çekeceğim diye uğraşmayın, sınavda totalde maksimum neti yapmaya bakın.
b) Kimya: Genelde en kek sorular bu dersten çıkar. Fizikte yazdıklarım geçerli. Zorlarlarsa yorum sorularıyla zorlarlar. Gerek kimyada, gerek tüm derslerde MEB’in kitaplarına çalışın. Sonuçta gönül rahatlığıyla müfredata %100 uygun diyebileceğimiz bir tek MEB kaynakları var. Zira müfredatı kim belirliyor? :D

Fizik ve Kimyanın Sözel Kısmı Böyle Öğrenilir
Fizik ve Kimyanın Sözel Kısmı Böyle Öğrenilir

c) Biyoloji: Üniversite sınavına hazırlık sürecinde ayağınıza paso dolanması olası lanet ezber dersi. Arada özgün mantık & yorum soruları da çıkıyor ki çözdükçe mantığını kavrayacaksınız. Bol bol tekrar yapın. Bakın burası çok önemli, dip köşedeki bilgileri öğrenmek yerine temel konunun mantığını öğrenmeye bakın.

Biyoloji Hem Ezberi Hem De Yorumu Zor Bir Derstir Hafife Almayınız
Biyoloji Hem Ezberi Hem De Yorumu Zor Bir Derstir Hafife Almayınız

Eşit ağırlıkçı ve sözelci arkadaşlar, Türkçe için yazdıklarım geçerlidir, ders ders konuşmak bizim haddimize değildir. Tecrübeli arkadaşlara danışınız.

Sağlam Bir Psikolojiye Sahip Olmanın Sırrı

Bu kısmı forum donanım haber üyesi @saddlemaker‘den dinleyelim: Merhaba değerli okurlar, sınavın psikolojik olarak içinden geçeceğimiz konuya hoş geldiniz. Bu konuda sınava karşı olan yanlış inançlarımızdan kurtulacağız ve mental açıdan djokovic gibi olacağız. 

a) Başarılı Olmanın Sırrı: Mutluluk

Link: “TED”
Özet: Herkes başarılı olunca mutlu olacağını sanır ama başarıya ulaşınca onun mutluluğunu yaşamak yerine yeni hedefler koyulur ve böylece mutluluk sürekli ertelenmiş olur. Bunun yerine başarılı olursan mutlu olursun formülünü ters çevirin ve mutlu olursan başarılı olursun yapın. Çünkü mutlu olduğunuzda beyniniz daha iyi çalışır. 
Tavsiyeler: 
1) Egzersiz/spor yap 
2) Şükür et 
3) Meditasyon yap 
4) Pozitif olay günlüğü tut 
5) Her gün 1 farklı kişiye onun hayatınızda olmasından dolayı mutlu olduğunuza dair bir mesaj atın 

Sınav senemi kurtaran konuşmadır. Mutlaka aslından izlemenizi ve tavsiyelerine uymanızı tavsiye ederim. Bu arada gerçekten anlatılanlar doğru çünkü bire bir yaşıyorum. Konuyla ucundan alakalı 2 dakikalık bir konuşma: Twitter Video

b) Vücut Dilin Benliğini Şekillendiriyor

Link: TED
Özet: Nasıl kötü hissettiğimizde büzülüp iyi hissettiğimizde kollarımızı açıp genişliyor isek bu formül tersine de uygulanabiliyor. Yani beden olarak güçlü durarak hislerinizi ve beyninizi de değiştirebilirsiniz. 
Tavsiyeler: 
1) Dik durun. Aynı şeylerin daha detaylı anlattığı kitap: Aynaya Bak ve Kendin Ol Ben sınav binasına girmeden önce bir 15-20 dk boyunca dışarıda tek başıma dimdik bir şekilde kendime sınava dair bir motivasyon konuşması yapmıştım mesela. Konuşma dediğime de bakmayın sürekli “i am one with the force and the force is with me” diyorum.

Neyse salona girdim oturdum falan yine dikleştirdim omurgayı gaz veriyorum kendime. Öyle girdim sınava yani. Yine sınavda strese kapılır gibi olduğum durumlar oldu. TYT mat problemlerde 3 soru arka arkaya çözemedim sonra hep yaptığım gibi 40. soruya gittim onu da çözemedim.

Orada sınav elimden kayıyor gibi oldu çünkü çok nadir olur 3 soru takıldığım onda da dönüp geometriden başlayınca açılırdı sınav. Bunda geometriden de çözemeyince aha dedim tuttuk :) Neyse işte o an yine bir dikleşme faslı karından derin nefes alma falan o çözemediğim soruya dönüp “seni ya çözücem ya çözücem” diye bir girdim. Sonra mat 39 net (1 iptal var)

c) Nasıl Bitecek Bu Konular? Nasıl Full Yapılır?

Link: Youtube
Özet: Adam hiperaktif imiş ve hocaları hep dermiş ki çalışsa yapar ama çalışmıyor. Bu yüzden üniversitede notlar hep c gelirmiş. Sonra demiş ağa bu böyle gitmez. Hiperaktifiz ama salak değiliz. Ben derslerimi 5-10dk lık küçük parçalar halinde çalışayım. Ne zaman kaynaşmak istesem bir mola vereyim ama sonra mutlaka geri döneyim. Aynı pomodoro gibi. Sonra adamın notlar uçmuş bunu uygulayınca paso A almaya başlamış.

Adam diyor ki en hırslı olduğunuz hedefi alın ve onu en küçük parçalarına kadar ayırın. (işte biz de bunu üniversite sınavına hazırlık sürecine uyguluyoruz) Ve sonra o küçük parçaları yapmaya başlayın ama büyük hedefi yapmayı düşünmeyin hep küçük parçalara odaklanın. Adam bu sayede yılda 50 kitap okumuş. Diyor ki olay 50 kitap okumak değil 1 kitap okumak da değil bir paragraf okumak da değil hatta bir cümle okumak bile değil olay kalkıp 1 kelimeyi okumak.

Sen 1 kelimeyi okursan diğerini okursun sonra cümleyi okursun sonra kitabı sonra 50 kitabı. Böl ve yönet politikası derler ya onun gibi düşün. Birleşince başa çıkmakta zorlanacağın bir şeyi üzerinde hakimiyet sağlayabildiğin küçük parçalara bölüp parçalara odaklanıyorsun. Hedef bir şekilde yerine geliyor. Adam böylelikle örgü battaniye örüp guinnes rekoru kırmış, bir sürü uluslararası fon yönetip ödül almış. Şimdi bak aynı tekniği uygulayalım. 120 soru tyt var. Her bir konu başlığını özel olarak ele alalım. Atıyorum x konusu. Bir insanın üzerine yeterince emek verdiği zaman sorulabilecek bütün x konusu sorularını yapması sence olası mı? Bence her bir tyt konusu için bu böyle. Yani üniversite sınavına hazırlık sürecinde 120 bile yapılabilir. 

d) Beyin Sinyallerini Güçlendirme

Link: Youtube
Özet: Beynimizin ortasında hippocampus denen bir bölge var. Burası öğrenmeniz hafızanız modunuz ve duygularınız için önemli bir yer. Bu önemiyle birlikte buranın bir özelliği daha var ki o da yeni sinir hücreleri üretmesi. Hem de günde 700 tane. Araştırmalara göre burada üretim azaldığında daha depresif, stresli oluyoruz ve hafıza becerilerimiz kötüleşmeye başlıyor. Arttırırsak da tam tersi oluyor. Daha iyi bir duygu durumu ve daha iyi bir hafızanız oluyor. Peki bunu nasıl arttıracağız? 
Tavsiyeler: 
1) Spor yapın 
2) Bitter çikolata yiyin 
3) Rengarenk meyve sebze beslenmeye çalışın özellikle yaban mersini faydalıymış 

Son Öneriler

Tekrar techno gezgin adminine bağlanıyoruz… :D

 • 12’de okulla birlikte 12 konularını öğrenin. Ekime kadar çalışmanızın %80’i TYT, %20’si AYT olsun. Ekimden sonra AYT çalışma oranını %50’nin altına indirmeyin, TYT’de başarılı olmak süreden dolayı kumarın babasıdır, AYT asıl güvenilir kaldıraçtır.
 • Üniversite sınavına hazırlık yaparken Türkiye geneli denemelere kesinlikle girin, genel tabloyu görmek için. Ama çoğunun çöp olduğunu ve sıralamaların ZERRE KADAR GERÇEKÇİ OLMADIĞINI bilin. Yoksa moraliniz bozulur. Bu denemelere girerken 2 amacınız olsun:
  (1) Kaç net yapıyorum? Eksiklerim neler? gibi soruların cevabını bulmak.
  (2) Geçen seneki aynı netlere gelen sıralamalar bu senekilerle kıyaslanır. (Sınav zorluk farkı, katılım sayısı farkı gibi etkenleri gözeterek) bu seneki öğrencilerin nasıl olduğuna bakarak bu sene sıralamaların nasıl geleceğini anlayabilirsiniz.
 • Üniversite sınavına hazırlık süresinde ASIL amacınız sürekli net arttırmak olsun, eksik kapatmak olsun. 2. dönem hele hele Marttan sonra parabolik olarak enerjiniz bitecek, 12. sınıfların %80’i marttan sonra orasını burasını dağıtıyor.
 • Başarıda Çevre Etkisi: Üniversite sınavına hazırlık sürecinde çevreniz bal gibi de etkilidir. Derslerle alakası olmayan, sizi aşağı çekmeye çalışan, başarılı olup da sizi çekemeyen belki size mani olmak için ali cengiz oyunları yapacak çapsızlar sizin başarınızı nasıl etkilemez? 
 • Size güzel bir hikaye anlatayım: Hayvanlar arasında dağa tırmanma yarışması düzenleniyormuş. Velhasıl yarışma başlamış, tüm izleyiciler “yapamazsınız” diye tezahürat yapmaya başlamış. Neyse kısa kesiyorum yarışma bitmiş, bir kişi başarıyla tırmanabilmiş sadece. O da sağırmış.

Benzer Tatta Buram Buram Özen ve Kalite Kokan Bir İçerik Okumak İsterseniz: Techno Gezgin – Nasıl Başarılı Olunur / Başarının Sırrı Nedir? Tüm İçtenliğimizle Açıklıyoruz

Kısa Yoldan Yorumlara İniş

Daha devam edelim mi yazmaya? Önemli şeyleri sizler için derledim, evet yaklaşık +4600 kelime derlenmiş halidir :) Ama kıymetini bilin, bunları bir arada bulamazsınız. Şaka bir yana bu sitede bir yazı ortalama 750-1000 sözcük iken, bu yazı şimdiden 4600 kelimeye yaklaşmış.

Bu arada üniversite sınavına hazırlık konusunda sormak istediğiniz şeyleri, eklemek istediklerinizi, düzeltmek istediklerinizi yorumlarda belirtebilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

26 Yorum

 1. Ya sen nabtın böyle, üşenmedin mi hiç? Bu ne kadar uzun bir yazı, 3-4 yazıya bedel. Hakkın ödenmez, canavar gibisin canavar

 2. İnsanlar bence işin psikolojik boyutunu atlıyorlar.Sınavın psikolojik zorluğunu fark edip zihinsel olarak hazırlanmak yol aldırıyor. Yazın oturup uzunca hazırlamıştım ve sene içinde defalarca hatırlatmaya çalıştım kendime çok şükür güzel bir başarı aldım. Psikolojiye önem verin derim

  Güzel rehber olmuş, bu kısma detaylı ve güzelce değinmişsiniz. Başarılı :D

  1. hocam çok teşekkür ederim
   gençler sınav psikolojisi çok önemli gerçekten, işin pik noktası diyebiliriz
   ilk 100 yapan adamla ile 3k yapan adamın farkı psikolojik hazırlıktır ve şanstır
   2-3k dan aşağısında bilgi eksikleri gibi faktörler de devreye girer tabi

 3. Hocam merhabalar 2020’de sınava gireceğim. Açıkçası tavsiyelerinizi çok beğendim gerçekten nokta atışı yerlere değinmişsiniz. Size birkaç sorum var. Siz sınav sürecinizde hangi markanın hangi vitamin/ omega 3 takviyelerini hangi sıklıkla kullandınız acaba ? Zaten sınav senemde yeterince masraf olacak takviyelerden bir tanesine falan düzenli devam etsem sence bu hangisi olmalı ?

  1. Asla iyi denemeleri en sona bırakmayın, çözülmüyor zira
   Yanlış hatırlamıyorsam TYT sosyalde 1 tarih, 1-2 din, 4-5 coğrafya yani 8 soru falan bilgiydi, kalanı yorumdu. Full çekmek gelen sorulara yani şansına kalmış ama sene boyu çözdüğün denemelere baka baka rahatlıkla +15 seviyesine gelmen lazım.
   sosyali bilmem ama her sene tyt’de mat ve tr’nin en az birisinden mutlaka vururlar, nadiren ikisinden birden vururlar ve bu olduğu zaman ortalık karışır baya :)
   sana tavsiyem sosyal hariç TYT’yi bir an evvel bitir, AYT asıl, asıl kaldıraç AYT’dir. sene sonuna doğru tekrar tyt döner PRATİK KASARSIN!
   Kaynaklara gelirsek her sene güncelleniyorlar ama ben bu sene 3D ve 3-4-5’i başarılı buldum. Bu sene daha da iyi kaynaklar çıkacaktır, güzelce tara, 2019’un sorularına bak, uygun olanı al.

 4. “konuyu özümseyerek çalışın” bu, bence sınavın anahtarı;her yerde de göremiyorum. güzel olmuş tebrikler.

 5. Teşekkürler hocam faydalı bir yazı olmuş. Yalnız zamanınız olursa yıl planlaması kısmını detaylandırabilirsiniz bence, yıllık plan yapanlar için çok faydalı bir kısım ve çok konuşulan bir konu değil. Youtubedaki hocalar genelde daha çok ilgi gördüğü için “Eylülde ne yapılmalı?” şeklinde video çekiyor mesela :)

  1. teşekkür ederiz. vakit bulunca ilgili düzenlemeleri yapacağım.
   youtube’deki hocalar genellikle fazla izlenme üzerine oynadığı için öyle videolar atıyorlar :D

 6. Bu kadar uzun soluklu bir üniversiteye hazırlık yazısını ilk defa okuyorum. Bu sene mezun oldum ve üniversiteye yerleştim. Yazıda yer alan detayların neredeyse hepsi başımdan geçti ya da uygulamaya çalıştım. Üniversiteye hazırlananlar için harika bir içerik olmuş, tebrik ederim.

 7. HAYATIMDA YKS SÜRECİYLE İLGİLİ OKUDUĞUM EN FAYDALI İLK 3 YAZIDAN BİRİ DİYEBİLİRİM AĞZINIZA SAĞLIK

  1. Aslolan yayınların yeni ve eski nesil karışık (yani ÖSYM formatında) soru hazırlamasıdır. Bu sebeple 3-4-5 ve 3D’ye tek geçerim.

 8. 2019 YKS’de ilk 15 bin içine olan biri olarak beğendim kardeşim tebrikler. Ayrıca siteni de detaylıca gezdim çok güzel bir site yapmışsın. Bol şans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı