Kariyer Önerileriİlginç Bilgiler

Vehbi Koç’un Vasiyeti: Öbür Tarafa Çorap Bile Götüremedim

Vehbi Koç’un öldükten sonra oğlunun görmesi için yazdığı kısa mektubun hikayesini bilir misiniz? Hani “Öbür tarafa bir çift çorap bile götüremedim oğul” dediği, Vehbi Koç’un vasiyeti olarak da geçen o meşhur mektup. Gelin bu mektubun hikayesine kısaca bakalım…

Vehbi koç, sağlığının bozulduğu dönemlerde oğlu Rahmi Koç’u yanına çağırmış. Ona da şunu demiş;

-Reklam-

– “Bak oğul, sana vasiyetimdir, öldüğümde ayaklarımdan çoraplarımı çıkarmayın lütfen. Beni çoraplarımla gömün.”

Babasına saygısından tabi neden diye sormamış. Velhasıl gel zaman, git zaman derken Vehbi Koç Hakkın rahmetine kavuşur. Rahmi Koç (oğlu), hocaya bu durumu anlatır. Fakat hoca bu isteği asla kabul etmez, hiçbir Müslüman cenazede giysisi ile asla gömülemez der.

Tabi Rahmi Koç hocaya hak verir, babasının istediğini en azından denemiş olmanın rahatlığı fakat aynı zamanda da bunu yapmamış olmanın hüznü ile eve dönmüş. Babasının masasına oturup çekmeceye baktığında aman o da ney öyle, üstünde isminin yazdığı bir zarfı görmüş. Başta çekinse de, zarfı açınca o efsane mesajı görmüş:

“Gördün mü oğul, öbür tarafa bir çift çorabımı bile götüremedim…”

-Reklam-

Kıssadan Hisse: Yani dememiz odur ki; elimizden gelenin en iyi yapalım fakat bir yerden sonra çokta abartmaya gerek yok bu dünyayı, nasılsa sağ çıkamayacağız içerisinden…

Zamanında Kanuni Sultan Süleyman’ın dahi yeteneğine bayıldığı ünlü şair Baki’nin “Baki kalan bu kubbede bir hoş sada imiş meğer” gibi benzer mesajları olan şiirlerinin olduğunu biliyor muydunuz? Gelin bu konuya “Baki Kalan Bu Kubbede Bir Hoş Sada İmiş Meğer” adlı yazı ile devam edelim.

Technogezgin.com Bilgi
Vehbi Koç’un vasiyeti” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Yazıyı da yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

-Reklam-

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı