Bilgisayar MühendisliğiKariyer Önerileri

Yeniden Pazarlama Nedir? Nasıl Yapılır?

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Nedir: İnternet sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları ilgi alanlarına göre ayırıp etiketleyerek, sitenizden ayrıldıktan sonra diğer internet sitelerinde ve izledikleri videolarda sizin sitenize ait ilgili reklamları görmelerini sağlayan bir çeşit reklam modelidir.

Yeniden pazarlama reklamları, sıradan reklamlara göre bütçenizden ciddi orandan almanızı, hedef kitlede bilinirliğinizi arttırarak alanınızda marka haline gelmenizi sağlayan dijital pazarlama unsurlarıdır.

Bu yazımızda çeşitli yeniden pazarlama örnekleri vermek, bu uygulamanın faydalarından bahsetmek ve çok az yerde bulabileceğiniz özel yöntemlerden bahsetmek suretiyle remarketing nasıl yapılır sorusuna cevap vereceğiz.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Reklamları Nasıl Çalışır?
Yeniden Pazarlama (Remarketing) Reklamları Nasıl Çalışır?

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Reklamları

1- Yeniden Pazarlama Örnekleri

Örnek: İnternet sitenizde kıyafet ve aksesuarlar satıyorsunuz diyelim. Gelen her kullanıcıyı göz attığı ürünlere göre gruplayıp onlara baktıkları ürünlere dair reklamların gösterilmesini sağlamak buna bir örnektir. Bu örnek size de tanıdık geldi, değil mi? Daha da karışık bir örnek verelim.
(Ayrıca Bakınız: Örneklerle Reklamcılık Nasıl Yapılır?)

Örnek: Bir önceki örnekteki kullanıcı bir ürünü beğenip, alışveriş sepetine eklemiş ama hatırı sayılır bir kesim gibi satın almadan siteyi terk etmiş olsun. İşte “sepetine ürün eklemiş ama satın alma yapmamış” kullanıcıları hedefleyerek de yeniden pazarlama reklamları yapabiliriz.

Örnekler çoğaltılabilir ama kıymetli vaktinizden çalmaya gerek yok. Ayrıca örneklerin elektronik ticaret üzerine olmasına takılmayın, zira bunları bir emlakçı, bir halı yıkama firması, bir nakliyat firması, bir yemek işletmesi veya internet sitesi kurabilecek herhangi bir firma / işletme uygulayabilir.

Re-marketing Reklamları Doğrudan Hedef Kitlenizle Bağlantı Kurmanızı Sağlarlar
Re-marketing Reklamları Doğrudan Hedef Kitlenizle Bağlantı Kurmanızı Sağlarlar

2- Yeniden Pazarlamanın Faydaları

.#. Maksimum Verimle Kar Etme: Yeniden pazarlama reklamları bütçenizden en yüksek verimi almanızı yani paranın harcadığınıza değmesini sağlarlar. Zira paranızı rastgele insanlar için değil, potansiyel müşteriler için harcarsınız. Bu sayede aynı reklam harcaması ile daha fazla gelir elde etmiş olursunuz. Bu aynı zamanda kullanıcı deneyimini de arttırır.
(Ayrıca Bakınız: Kullanıcı Deneyimi Nedir? Nasıl Geliştirilir?)

Örnek: Gün içerisinde saat reklamları gösterilmiş bir insana kendi markanıza ait benzer saat reklamlarının gösterilmesi paranızın boş yere gitmemesine ve hatta harcadığınız paranın karşılığını mislinin misliyle geri almanızı sağlar.

.#. Dijital Pazarlamada Reklamların Önemi: Geleneksel yani yüz yüze ticarette bir müşterinin işletmenize dair ürün satın alma gibi davranışlarını şu unsurlar belirlerler:

Müşteriler Üzerine Yapılmış Hayati Önemde Bir Araştırma
Müşteriler Üzerine Yapılmış Hayati Önemde Bir Araştırma

Fakat bu listede dijital pazarlamaya uygulanamayan çalışanların davranışı gibi bir takım faktörler mevcuttur. İşte dijital alemde bu açığı kullanıcıların kararlarını belli frekanslarda reklama maruz kalarak vermelerinden ötürü yeniden pazarlama (remarketing) reklamları kapatıyor.

.#. Markalaşma ve Bilinirlik Artışı: İnsanlar düzenli olarak size ait reklamlara maruz kaldıklarında ister istemez onların hafızalarında yer etmeye başlayacaksınız. Bu da katma değer artışı demektir.
(Ayrıca Bakınız: Katma Değer Nedir? Nasıl Oluşur?)

Bu işin hem yakın vadede (daha fazla satış…), hem orta vadede (bilinirlik artışı,…), hem de uzun vadede (yüksek katma değer,…) kaymağını da yine siz yiyeceksiniz. İşin en ilginç yazı, markalaşma yapay zeka algoritmalarının analizine göre aynı zamanda orta vadede çok daha iyi sıralamalar alabileceğiniz anlamına geliyor:

Marka Olmak Otoriter Bir Siteye Sahip Olmaktan Daha Önemlidir
Marka Olmak Otoriter Bir Siteye Sahip Olmaktan Daha Önemlidir

.#. Çok Yönlü Faydalar: Normal reklam bütçenizi, sıradan reklamlar değil yeniden pazarlama reklamları için harcarsanız; mağazanıza daha fazla ziyaretçi çekebilir, daha fazla telefon araması alabilir, daha fazla olumlu geri dönüş alabilir en ilginci hiç SEO ile uğraşmadan (bütçeniz yettiği ölçüde) arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkabilirsiniz.
(Ayrıca Bakınız: SEO Nedir? Nasıl Yapılır?)

Remarketing reklamlarının faydaları konusunu kısaca özetlememiz gerekirse, şu görsel işimizi fazlasıyla görecektir:

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Reklamlarının Faydaları
Yeniden Pazarlama (Remarketing) Reklamlarının Faydaları

3- Yeniden Pazarlama Nasıl Yapılır?

Gerekenler:
~ Reklamını yapacağınız bir ürün, hizmet, kampanya
~ Reklam yayınlamanızı sağlayan platformlar (Google Ads, Sosyal Medya Platformları…)
(Ayrıca Bakınız: Google Ads Nedir? Nasıl Optimize Edilir?)
~ Düzenli ve yüksek ziyaretçili sayfalar
~ Reklam yayınlatma bütçesi
~ Özgün ve başarılı bir reklam stratejisi

Uygulama: Gereken şeyleri temin ettikten sonra, Google Ads (eski adıyla Adwords) panelinde kolaylıkla yeniden pazarlama kodu oluşturabilir ve bunu sitenizde ilgili sayfalara eklemek suretiyle tüm bu faydaları bizzat kendiniz deneyimleyebilirsiniz.

Sabırsızsanız ve Maddi Gücünüz Varsa Reklamlar Sizin İçin İdealdir

4- Profesyonel Remarketing Stratejileri

Hedef Kitle: Yeniden pazarlama yapacağınız sayfaları iyi seçmelisiniz. Bu seçimi yaparken reklam vermekteki temel amacınızı (para kazanmak, bilinirlik artışı…) baz almalısınız. Tüm ziyaretçiler için remarketing yapmaya kalkarsanız bütçenizi gereksiz yere israf etme ihtimaliniz yüksektir.

Örnek: Kategori ziyaretçileri, ürün ziyaretçileri, vazgeçilmiş alışveriş sepetleri, dönüştürülmüşler…

Ek Kampanyalar: Kullanıcıların davranışlarına göre özel stratejiler geliştirerek müşteri sayınızı ve veriminizi arttırın. Bu konuda marketlerin alışveriş çılgınlığını tetiklemek için uyguladığı hileleri kullanabilirsiniz.
(Ayrıca Bakınız: Alışveriş Çılgınlığının Gerçek Sebebi: Market Hileleri)

Örnek: Sepetine ürün eklemiş ama satın almamış kullanıcılara, bir kaç gün boyunca standart remarketing reklamları gösterilir. Eğer bu kullanıcı o ürünü yine de satın almazsa ona özel “Bugün bu ürünü alın, size özel ekstra %15 daha indirim yapalım!” tarzı bir kampanya yapın ve bunu remarketin reklamı ile gösterin.

Yeniden Pazarlama (Remarketing) Reklamı Örnekleri
Yeniden Pazarlama (Remarketing) Reklamı Örnekleri

Uygun Frekans: Reklamların hedef kitlenize gösterilme sıklığını iyi ayarlamalısınız. Fazla sıklık insanların sizden nefret etmelerine sebep olur. Kimse sizi günde 40-50 kere görmek zorunda değildir. Ayrıca düşük sıklık da insanların kafasında yeterince yer etmemenize sebep olur. Bu sıklığı günlük veya haftalık olarak ayarlayabilirsiniz.

Örnek: Hedef kullanıcı beni günlük 1-2 kez başka sitelerde görsün, 2-3 kez sosyal medyada görsün, 1 kere Youtube’de izlesin..

Orijinal ve Başarılı Olun: Neredeyse her sektörde hizmet veren birden fazla firma, grup, kişi olduğundan ötürü orijinal olmalısınız. İnsanlar niye sizi seçsinler değil mi? İşte bu sebeple sizin de insanlarla duygusal bağ kurarak ve orijinal olarak insanların gönlünde taht kurmalısınız. remarketing (yeniden pazarlama reklamları) da bunun için vardır.

Örnek: Herkesin yaptığı gibi kargo bedava, aynı gün kargo gibi kampanyaların yerine size özel bedava sürprizimiz var diye ürününüzü pazarlayın. Koyacağınız küçük bir çikolata bile “Ay, sen bana tatlı mı diyorsun, ne hoş bir şeysin sen?” gibi tepkiler almanızı sağlar. Bu da o kişi tarafından daha çok kişiye önerilmeniz anlamına gelir.

Yeniden Pazarlama Nedir? Remarketing Nasıl Yapılır? [Rehber]
Yeniden Pazarlama Nedir? Remarketing Nasıl Yapılır? [Rehber]

Stratejinizi Sınayın: Reklam verdiğiniz platformdaki verileri analiz edin ve bu değerleri ideale yaklaştırmaya çalışın.

Örnek: Google Ads’de yeniden pazarlama reklamı verdiyseniz; tıklanma oranı, tıklanma başı maliyet, bin görüntülenme başına efektif maliyet, kazanç başına efektif masraf ve geri dönüş oranları gibi verileri detaylıca analiz edin ve bunları ideal oranlara getirmeye çalışın.

Stratejiyi sınayıp ilgili iyileştirmeleri yapmak suretiyle reklam masraflarını düşürebilirsiniz. Bu konuda ilk başlarda “Google Ads Nedir? Nasıl Optimize Edilir?” adlı yazımız işinizi fazlasıyla görecektir.

Technogezgin.com Bilgi
Yeniden pazarlama (remarketing) nedir ve nasıl yapılır” konulu yazımız hakkında eklemek istediklerinizi, sorularınızı ve (eğer varsa) yazıdaki yanlışları yorumlarda belirtebilirsiniz.

Bilgi güçtür, paylaştıkça büyür. Bu sebeple bu yazıyı da; yazının altındaki (logolu) paylaşım tuşlarını kullanarak gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı