Bilim ve TeknolojiMemleket Meselesi

Yerli Üretim ve Milli Teknoloji: Geçmiş ve Günümüzden Eşsiz Karelerle

Yerli üretim ve milli teknoloji hakkında en geniş perspektiflerden biri ile yazılmış bir yazıyla karşınızdayız. Zira bu konular ülkeler açısından her alanda çok ciddi öneme sahiptir.

(1) Bu yazıda kendinizi uluslararası arenada teknoloji ile tehdit edilirken, hemen ardından ise milli teknoloji konusunda başarılmış büyük işlerle göğsünüzü kabartırken bulacaksınız.

(2) Çok farklı bakış açıları ile geçmişte yapılan hayati hataları görürken, günümüzde ve gelecekte ne olması gerektiğini ince eleyip sıkça dokuyarak düşüneceğiz.

(3) Yani bu yazıda kendinizi bir günümüzde uluslararası arenada, bir geçmişte, bir gelecekte pek çok sürpriz ortamdaki benzersiz kesitler arasında bulacaksınız. Alın çayınızı kahvenizi direkt oyalanmadan konumuza geçelim;

1930'lu Yıllar, Kayseri, Eski Uçak Fabrikası
1930’lu Yıllar, Kayseri, Eski Uçak Fabrikası

Ya hocam yerli üretim neymiş, milli teknoloji de neymiş, dışarıdan parasını verelim hazır alalım, üretmekmiş kim uğraşacak onla işsiz gibi demeyin.

Yerli üretim konusuna gerekli önemi vermeyen ülkelerin durumu suda yavaş yavaş kaynayan kurbağaya benzer. Nasıl mı? Tam olarak alttaki resimdeki gibi.

Yavaşça Haşlanan Kurbağa
Yavaşça Haşlanan Kurbağa

Bakın bu konuya Gazi Mustafa Kemal Atatürk’de ne güzel değinmiş: “Uyuyan milletler; ya ölür ya da köle olarak uyanırlar.”

Yerli Üretim ve Milli Teknoloji Ülkenin Şah Damarıdır!

Aynen öyle. Gelin madde madde yerli üretim ve milli teknoloji neden önemli inceleyelim:

# Yerli üretim bağımsızlık demektir. Yarın bir ülkeyle dış politikada şunda bunda ters düştüğümüzde bize şantaj yapılamaması / tehdit edilmememiz demektir.

# Günümüz şartlarında gerçekten bağımsız olmanın ilk şartlarından birisi nedir bilir misiniz? Teknolojiyi tasarlayan, geliştiren, üreten ve hatta ihraç eden bir ülke olabilmektir.

# Günümüzde dünyada artık zenginlerin artık hep bireysel yeteneklerle takım çalışmasının benzersiz uyumunun olduğu teknoloji dünyasından çıktığını da unutmayın.

Yerli Üretim ve Milli Teknoloji Tarihten Kesitlerle
Yerli Üretim ve Milli Teknoloji Tarihten Kesitlerle

# Milli teknoloji aynı zamanda güçlü bir ordu demektir. Güçlü bir ordu da bu coğrafyada huzur içerisinde yaşamamız demektir.

# Yerli üretim, ülkemizdeki kaynakların verimli bir şekilde kullanılması ve hatta isteğe göre üretim yaparak israfın önüne geçilmesi demektir.

# Bunların yanı sıra tüketim değil, üretim ekonomisi; yani kişi başı düşen milli gelirin artması, refahın, huzurun, bolluğun ve bereketin artması demektir.

Gelin bir de madalyonun öbür yüzüne bakalım. Bunların olmaması ise;

# Dışarıya göbekten bağımlı olmak demektir. İthalatın (dışarıdan başka ülkelerden mal alımının) fazla olması yani cebimizden para çıkması demektir.

# Milli teknoloji eksikliği demek, dışarıdan her türlü terör saldırısına ve hatta işgale (zaten dünyanın en kritik coğrafyasında yaşıyoruz) açık olmamız demektir.

# Dışarının sürekli olarak müşterisi haline gelmemiz demektir. (Dikkat edin, ortak değil sadece müşteri)

Bizim İnsanımız Zekidir, Akıllıdır, Yaratıcıdır

İmkan verildiği taktirde üstesinden gelemeyeceği zorluk çok azdır. Bu konuyu gelin 2 tane güzel örneği vererek açıklayalım:

a) Üniversitede %95 Yerli Üretim Otomobil

Gümüşhane Üniversitesi, TÜBİTAK’tan aldığı destekle 4 ayda yüzde 95’i yerli üretim otonom elektrikli otomobil tasarladı. Otomobil 3 liralık elektrikle 210 kilometre gidebiliyor.
(Tarih: 26 Ağustos 2018, Kaynakça)

110 km hız yapabiliyor, 2 saatte şarj oluyor ve maliyeti 130 milyar
110 km hız yapabiliyor, 2 saatte şarj oluyor ve maliyeti 130 milyar

Şimdi burada dikkat edilmesi gereken şeyler şunlar:

– Normalden çok çok ucuza yol alabilmesi,
– Sıradan üniversite öğrencilerinin tasarımı olması,
– (Devasa bütçeli şirketler dururken) Bu projenin üstelik TÜBİTAK bursu ile yapılmış olması,
– Yerlilik oranının %95 olması.
– Üstelik o tarihlerin (7.2 TL ile) doların tarihi rekor kırdığı dönemin biraz sonrası olması da ilginçtir.

b) Düşman Radarlarını Kör Eden Milli Teknoloji: KORAL

Dünyada çok az ülkenin üretebildiği bir teknoloji. Düşman ülkelerin radarlarını, uçakların yön bulma sistemlerini kilitleyebiliyor. Üstelik bize doğru gelen füzelerin yönünü dahi saptırabiliyor.

Türk Savunma Sanayi Milli Teknoloji ve Yerli Üretim Harikaları

Gördüğünüz üzere istenilince zor şartlarda güzel mucizeler çıkarabiliyor bizim insanımız. Bu arada Koral hakkında detaylı bilgi almak isterseniz şu yazımıza da göz atabilirsiniz.

Geçmişten Bugüne Milli Teknoloji Hamlesinden Kesitler

Milli teknoloji hamlesi ta Hazerfan’ın tüm baskılara rağmen kendi geliştirdiği kanatlarıyla tüm boğazı karşıdan karşıya geçebilmesiyle başlar.

Çevresindeki neredeyse herkesin “Deli misin be adam, öleceksin” tarzı uyarılarına rağmen hayallerinin peşinden giderek uçmayı başaran ilk Türk o olmuştur.

Gelin farklı zamanlardan, farklı mekanlardan özenle seçtiğimiz şu tarihi kesitlere bir göz atalım:

1) Osmanlı Devleti ve Milli Teknoloji

Koskoca Osmanlı Devletinin yıkılma sebeplerinden birisi de milli teknoloji hamlesini yapamamış, çözümü de batının teknolojilerini satın almakta aramış olmasıdır.

Üstelik oradaki gelişmeleri rapor etmesi için gönderdiğimiz beyinler ülkelerine ön yargıyla ve olumsuz gözle bakan hale gelmiş şekilde ülkelerine dönmüşlerdir.

Ha bu durum bugün çok mu farklı? Hayır, hatta daha beter. Ülkenin gençlerinin ciddi bir kısmı ülkeden kaçıp gitmek istiyor. Şaşıracaksınız efendim, ilkokul yaşındaki çocuk bile istiyor.

İnanmayanlar 1 dakika şuna baksınlar: Örneğin 2019 23 Nisan’ında evet MİLLİ BAYRAMDA “Alman vatandaşı olmak istiyorum” diyor küçük bir çocuk. Hem de TELEVİZYON ÖNÜNDE! Buyurun video:

2) Zamanında Bize Bir Telsizi Bile Çok Gördüler…

Uluslar arası siyasi arenada normalde kıymetli müttefiklerimiz daha doğrusu çıkar ortaklarımız (Siyasette ebedi dostluk yoktur, ebedi çıkarlar vardır) bize hep daha iyisini daha ucuza verdiler.

Ta ki biz bağımsızca Kıbrıs’a girene kadar. Kıbrıs Barış Harekatı başladıktan sonra bize Amerika çok ciddi bir ambargo koydu. Tabi biz de onların üslerini falan kapattık, ortalık baya kızışmıştı o dönemler.

İşte bize o dönem bir telsizi bile vermediler. İşte orada bizim kafamıza iyice oturdu, milli teknoloji ve yerli üretim olmadan tam bağımsızlığın olmayacağı…

Gerçi daha sonra Aselsan’ı falan kurduk, bugüne kadar gerçekten ciddi atılımlar yaptık ki oralar ayrı bir yazının konusu.

3) Kapanan Yerli Üretim Uçak Fabrikaları ve Milli Teknoloji

Atatürk bu ülkeye ilk uçak fabrikalarını 1936’da kurdurmuştur. Nuri Demirağ ve ilk uçak mühendisimiz Selahattin Alan başka ülkelerin ürünlerine kafa tutabilecek cinste planör ve eğitim uçakları üretmiştir.

Yerli Üretim Uçaklar ve Milli Teknoloji İlk Uçak Fabrikası
Yerli Üretim Uçaklar ve Milli Teknoloji İlk Uçak Fabrikası

Ne gariptir ki THK’nın almadığı bu yerli üretim milli teknoloji uçaklar 16.000 uçuş yapar, senelerce uçar ve bir tek kaza dahi olmaz. (Kaynak)

Atatürk’ün ölümünden sonra ise müttefiklerimizin endişeleri sonucu bu fabrikalar kapatılmıştır. Tabi Amerika’nın yaptığı yardımları da sebep (veya bahane) gösterilerek…

4) İlk Yerli Üretim Roket ve Milli Teknoloji

Osmanlı 600 yıl dünyaya kendi yerli üretim milli teknoloji ürünleri sayesinde hükmetmeyi başarmıştır. Ne zamanki başkalarını örnek almaya başlamış, yüzlerce yıllık hafızasını, birikimini, medeniyetine yüz çevirmiştir anca başkalarını izler olmuştur.

Uzaya milli teknoloji hamlesi olarak yerli üretim ilk roketi 1633 yılında İstanbul’da Hasan Çelebinin fırlattığını biliyor muydunuz? 2,5 kilometre çıkmayı da başarmış ha. (Alıntı) Yabancı kaynaklar da doğruluyor bunu bu arada.

5) İlk Yerli Üretim Otomobil

İlk yerli otomobilimizi, üstelik 4.5 ay gibi dehşet kısa bir sürede üretilen bu otomobilimizin ibretlik hikayesini bilir misiniz? Kısaca bahsedelim efendim:

Yerli Üretim Milli Teknoloji İlk İki Otomobilimiz Devrim
Yerli Üretim Milli Teknoloji İlk İki Otomobilimiz Devrim

Ordunun ihtiyacını karşılamak amacıyla 2 ADET yerli otomobil günde 12 saat çalışarak bir kaç parçası hazır olmak üzere geliştirilir. Neyse bunun tanıtımı yapılacağı gün, araçlardan birisine yedek benzin konulması unutulur.

Yolun ortasında 2. yerli araç bu sebeple durur, içeridekilerin konvoydaki öbür (1.) yerli araca geçmeleri gerekir. Öyle ulaşırlar. Hatta Cemal Paşa “Batı kafasıyla otomobil yaptınız ama, doğu kafasıyla benzin ikmalini unuttunuz” diye sitem eder :D

Sonra medyada şu tarz haberler boy göstermeye başlar:

  • 100 metre gidip bozuldu
  • Boşa para harcandı
  • İsraf yapıldı

Tabi şu noktayı atlıyorlardı. 1 otomobile benzin konulması unutulmuş olsa da, öbür yerli üretim araba ile Anıtkabir, Hipodrom ve bir çok yer başarılı bir şekilde gezilmişti.

Karalama kampanyası ve medyanın zihinlerdeki eşsiz gücü diyelim. Bu hikaye de bize göstermiştir ki, yine ve yeniden hazıra konmanın çekiciliği bir kez daha yerli üretim özlemine galip gelmiştir.

Yerli Üretim ve Milli Teknoloji Savunma Sanayi
Yerli Üretim ve Milli Teknoloji Savunma Sanayi

Yerli Üretim ve Milli Teknoloji İşinin Sırrı

Heyecan, enerji, ufuk, gayret ve beceridir. Tabi bir de “kaderimiz bu” deme kolaycılığına kaçmayan güçlü bir zihne sahip olmaktır. Başka bir kaç şey daha var ki onlara da nasıl başarılı olunur – başarının sırrı nedir yazımızla ulaşabilirsiniz.

İmkansız Yoktur – Ali Baba’nın Kurucusunun Acı Hayat Hikayesi

Her şey hayal edebilmekle başlar, azimle devam eder. Nereye kadar devam edeceği ise size ve şartlara kalmıştır. Size Ali Baba alışveriş sitesinin kurucusunun eşsiz hayat hikayesinden kesitler aktarayım:

– Okula başlamaya karar verdi ancak ilkokulda sınavında da, ortaokulda da, üniversite sınavında da ilk seferde başarılı olamadı.

– Harvard Üniversitesi’ne de 10 kez başvurdu ve tam 10 kez reddedildi.

– Okul hayatında bir sürü başarısızlık yaşayan Ma, başta iş hayatında da pek parlak deneyimler yaşamamıştı. Başvurduğu tam 30 işten ret cevabı aldı.

– Başta birçok Amerikalı yatırımcı “Bu adam deli, bu iş tutmaz.” demişti ancak 100 bin dolarlık servetle kurduğu Alibaba, sonrasında SoftBank, Goldman Sachs gibi şirketlerden yatırım aldı.

(Alıntı)

Başarının Sırrı Nasıl Başarılı Olunur - Rehber

Gördüğünüz üzere, azimle hedeflerinize yürüdüğünüzde nerelere ulaşabiliyorsunuz. Topluma kalsa o adam kendine faydası olmayan, beceriksiz ve aptaldı. Ama neye göre?

Sonuç / Özet

(1) Sadece teknoloji olarak değil; tarım, hayvancılık aklınıza ne geliyorsa herhangi bir alanda eğer üretemiyor iseniz tam manasıyla bağımsız olamazsınız.

(2) Sadece kullanıcı, tüketici olarak kaldığımız sürece özgürlüğümüzü ve istikbalimizi de tam anlamıyla garanti altına alamayız.

(3) Yerli üretim ve milli teknoloji konularında geldiğimiz nokta (özellikle milli savunma sanayinde) elbette taktire şayan ama önümüzde gitmemiz gereken yolu da küçümseyemeyiz. Hem kendimiz, hem ülkemizin aydınlık yarınları, hem de gelecek nesiller için…

Yerli Üretim Hakkında Komik Capsler
Yerli Üretim Hakkında Komik Capsler

Benzer Bir Yazı İçin: Milli Savunma Sanayi – TechnoGezgin.Com Gururla Sunar

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizler ‘yerli üretim‘ ve ‘milli teknoloji‘ konusunda ne düşünüyorsunuz? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz..

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı