İlginç BilgilerSağlıklı Yaşam

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir – Aşırı Detaylı Rehber Burada

Zeytinyağının faydaları bu seferki konumuz. Zeytinin saymakla bitmeyecek bir çok sorunun çözümü olan şifalı bir bitki olduğunu biliyor muydunuz? Peki ya 300-400 yıl ömrü olduğu için “ölümsüz ağaç” olarak da bilindiğini?

Gerek bilim adamları, gerek ünlü profesörler ve hatta dinler, peygamberler bile zeytinyağının faydaları konusuna özellikle eğilmişlerdir. Hatta Kur-an’ı Kerim’de ismi geçen az sayıdaki meyveden birisidir.

-Reklam-

İlaç sanayisinden kozmetik sektörüne kadar da pek çok alanda kullanılmaktadır. Şaşırmaya hazırsanız gelin şimdi bu bitkinin yararlarını teker teker inceleyim: (İsterseniz aşağıdaki listeden istediğiniz başlığa tıklayıp o kısmı da okuyabilirsiniz, teşekkürler.)

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir
Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

1) Yaşlılık Etkilerini Geciktirir

Eskisi kadar enerjik olamamaktan tutun, çabuk yorulmaya ve hatta zamanla oluşmuş veya oluşacak olan kırışıklara kadar pek çok konuda zeytinyağının faydaları mevcuttur.

Bu bitki yaşlanmanın özellikle hem doku ve organlardaki, hemde beyin fonksiyonları üzerindeki etkilerini oldukça geciktirmektedir.

2) Kanser Hücrelerini Yok Eder!

 • Zeytinyağının faydaları demişken buna değinmemek olmaz. Zeytinyağı kanser hücrelerini 1 saatte yok ediyormuş. 

New York’ta Hunter Üniversitesi’nde farelerin üzerinde bir araştırma yapılmış ve bu araştırmaya göre de zeytinyağındaki oleokantal maddesi kanseri yok ediyormuş. Bu araştırmanın sonuçlarının da ünlü Fransız dergisi olan “Science et Avenir” dergisinde yayımlandığını da belirtelim.

-Reklam-
Zeytinyağının Faydaları
Zeytinyağının Faydaları

Ayrıca zeytinyağı prostat kanseri, deri kanseri, göğüs kanseri, rahim kanseri, bağırsak kanseri, kolon kanseri gibi kanser türlerinin çoğunda iyileştirici etki yaratmıştır. Bu verilerden anlaşılacağı üzere kansere karşı oldukça güçlü bir silahtır. Hem de doğal bir silah.

 • Yine çeşitli kaynaklarda günlük düzenli olarak tüketilmesi halinde meme kanseri riskini de %45 gibi bir oranda azalttığı da belirtilmiştir.

Her gün düzenli olarak zeytinyağı kullanımı birçok kansere ilaç etkisi yaratırken meme kanseri riskini %45 oranında azaltmaktadır. Zeytinyağının faydaları deyip geçmeyin yani…

3) Uzun ve Kaliteli Yaşamanın Sırrıdır

Zeytinyağı hem güçlü bir E vitamini kaynağı hem de antioksidan kaynağıdır. Bunun meali şu oluyor; hem yaşam kalitemizi arttırırken hem de vücudumuzun dengesini düzenleyen mübarek bir besindir zeytinyağı. Bu sebeple uzun yaşamanın sırlarından birisi olarak kabul görür.

-Reklam-

Bu bitki, yaşam sürenizi ve kalitenizi arttırır
Bu bitki, yaşam sürenizi ve kalitenizi arttırır

Günde en az 2 yemek kaşığı olarak tüketilmesi önerilmektedir. Nasıl bir şey bilmiyorum ama İnternet’te öneri olarak sabah kahvaltılarında bir kase içerisine zeytinyağını, kekiği ve pul biberi koyup düzenli olarak tüketmenin vücudumuz için oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir.

4) Kalp Krizini %82 Oranında Azaltır

Ben söylemiyorum, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) söylüyor bunu. Düzenli olarak zeytinyağı kullanımı halinde İskemik kalp hastalığı riskini de düşürmektedir. Ayrıca zeytinyağını nadir olarak tüketenler ile günlük olarak tüketmeyi ihmal etmeyenler arasında bir araştırma yapılmış ve günlük olarak düzenli zeytinyağı tüketimi yapanların kalp krizi riskinin %82 oranında daha az olduğu görülmüş. Zeytinyağının faydaları büyük!

5) Zeytinyağının Faydaları: Alzheimer’ın ilacı

 • ‘Natürel sızma’ dediğimiz, rafine edilmemiş ve bekletilmemiş zeytinlerden sıkılan gerçek, katkı içermeyen zeytinyağının Alzheimer’a yakalanma riskini düşürdüğü kanıtlanmıştır.

Bu özellikte olmayan zeytinyağlarının etkisi bilinmemektedir. Beyin ve sinir sistemi sağlığında ciddi bir koruma sağlar.

Sağlıklı yaşamın sırları burada
Sağlıklı yaşamın sırları burada

Alzheimer deyip geçmeyin, ülkemizde “bilindiği kadarıyla” 40 bin kişi civarında, dünyada ise 600 bin kişi civarında alzheimer hastası varmış. (Alıntı) Ki bu rakamın da her geçen gün arttığını belirtelim…

-Reklam-

6) Zeytinyağının Faydaları: Doğal Kişisel Bakım Ürünü

İnsanlar asırlardır güzellik maskelerinden tut aklınıza gelebilecek bir çok kişisel bakım ürününde özellikle nemlendirici özelliği sebebiyle zeytinyağını tercih etmişlerdir. Hz. Muhammed’de bu bitkiyi kişisel bakım amacıyla kullanmıştır. (Detaylar ileride)

 • Nemlendirici: Bu yağın kimyasal yapısı diğer doğal yağ çeşitlerine göre cildimizin doğal yağ yapısına yakındır. Bu sebeple, özellikle kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirici görevi görmektedir.
 • Cilt Sağlığı: Vitamin ve mineral deposu olması sebebiyle vücut ve cilt sağlığına zeytinyağının faydaları vardır.. Yapısında bulunan A, C, E ve K vitaminleri ve kalsiyum, magnezyum, proteinler, potasyum, sodyum, demir, klor mineralleri oldukça önemlidir.
Kozmetik ürünlerde bu faydalı bitki özellikle tercih edilir.
Kozmetik ürünlerde bu faydalı bitki özellikle tercih edilir.
 • Koruyucu Etki: Ayrıca cildinizi radyasyondan koruması da bunu tercih etmeniz için bir diğer sebep.
 • İpeksi Yumuşaklık: Cildimiz üzerinde yenileyici etkisi olması sebebiyle düzenli kullanım ile cildinizin yumuşak ve pürüzsüz kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Yağlanmak: Hz. Muhammed dahi zeytinyağını yağlanmak amacı ile kullanmıştır.
 • Saç Dökülmeleri: Saç dökülmelerine karşı iyi gelmektedir.
 • Tıraş İçin: Tıraş köpüğü olarak da kullanabilirsiniz.

Zaten günümüzde de bir çok kişisel bakım ürününde zeytinyağı özlü falan yazar. Ha o özün tüm üründeki oranı %1 midir, milyonda bir midir bilemem ama doğal zeytinyağının etkisini yaratamayacağı da belli.

Say say bitmek bilmiyor zeytinyağının faydaları
Say say bitmek bilmiyor zeytinyağının faydaları

Kişisel bakım konusunda zeytinyağının faydaları demişken kırışıkları önlemek için limon suyu ile harmanlanan zeytinyağının haftada bir-iki defa cilde sürülmesi önerilmektedir..

Her ne olursa olsun bu faydaların keyfini çıkarmakta size kalmış 

7) Vücudumuzdaki Sistemler ve Zeytinyağının Faydaları

 • Sindirim Sistemi: Yemeklerde sıkça kullanılan zeytinyağı sayesinde mideniz, bağırsaklarınız temizlenir. Bu sebeple de yemeklerin sindirimi daha kolay olur. Uzmanların kızartmalarda dahi zeytinyağının kullanılmasını önerdiğini belirtelim. Kabızlık ve kolon kanseri gibi pek çok alanda koruma sağlar. Hormon salgısını da düzenler. Gördüğünüz üzere say say bitmiyor zeytinyağının faydaları…
 • Kalp Sağlığı: Kolestrol oranını dengede tutarak kalp ve damar sağlığına fayda sağlar. Bunların yanı sıra damarların tıkanıklığı ve sertleşmesi gibi sorunların da olmasını engeller. Ayrıca kalbin ritm bozukluğunu da engeller.
 • Kemik Sağlığı: Kalsiyum kaybını önlediği için başta gençler ve çocuklar olmak üzere kemik gelişimine katkı sağlar. Bu sayede de kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar. Kemik erimesi ve kemik yumuşaması gibi rahatsızlıkları da önler. İskelet sisteminizi korur ve güçlenmesine de yardımcı olur. Burkulma, ağrı ve romatizmalara da zeytinyağının faydaları olduğunu söyleyeyim.
Zeytinyağının faydaları nelerdir konulu rehber
Zeytinyağının faydaları nelerdir konulu rehber
 • Diş Sağlığı: Dişlerinizin bakımını yapmakla kalmıyor üstelik dişlerinizin sararmasını da engelliyor. Size de evde doğal yollarla yaptığınız diş bakımının tadını çıkarmak kalıyor.
 • Kan Şekeri: Şeker (diyabet) hastaları için de zeytinyağının faydaları mevcut. Sevgili şeker hastaları, zeytinyağını kan şekerinizi dengede tutmak için, kan şekerinizi kontrol altına almak için kullanabilirsiniz. Diğer yağlara oranla daha etkili bir yağdır.

8) İlaç Sektöründe Zeytinyağının Faydaları

Her şeyden önce doğal bir besin ve zengin içeriğe sahip. Bu içerik öyle zengin ki vücudumuzda üretemediğimiz omega-3 omega-6 yağ asitlerini dahi içeriyor. Zaten omega-3 yağ asitlerine üniversite sınavına hazırlık sürecinde epey ihtiyacınız olacak.

Zaten üstte kanser hücrelerini öldürmesinden, kalp krizini sanırsam %82 oranında azaltmasından ve yaşlılık geciktirmesinden bahsetmiştik. Tabi zeytinyağının faydaları bununla sınırlı değil.

-Reklam-

 • Kesik ve Yaralar: Zeytinyağının faydaları ndan bir diğeri de kesik ve yaraların tedavisinde kullanılmakta olan merhemlerin ana maddelerinden birisi olmasıdır. Siz de gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.
 • Sivilce ve Siyah Noktalar: Zeytinyağı antiseptik özellikte olmasından dolayı sivilcelerin ve siyah noktaların oluşmasını engelleyebilir.
 • Egzama: Suyu, çiğ sütü ve bir miktar zeytinyağını karıştırarak egzama olan bölgeye sürerseniz tedavi amacıyla kullanabilirsiniz. (Alıntı, siz doktorunuza danışıp da yapın bunları tabi)
 • Boğaz Hastalıkları: Zeytinyağı günlük hayatımızda sıkça karşılaştığımız boğaz rahatsızlıklarına karşı bizi koruma görevi üstlenirken buna ek olarak da boğazdaki gıdıklanma problemini de ortadan kaldırmaktadır.
İlaç sektöründe de zeytinyağının faydaları kullanılır
İlaç sektöründe de zeytinyağının faydaları kullanılır

Diğer Konularda Zeytinyağının Faydaları

Varis sorununuz mu var yoksa? Varis sorunu olan bölgeye zeytinyağı ile masaj yapmayı hiç denediniz mi? Eğer denemediyseniz denemeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Diyet mi yapıyorsunuz yoksa? Hem çok sağlıklı hem de masum bir yağ olması sebebiyle tercih edebilirsiniz. Diyetlerde sizi tok tutacak ve sindirim sisteminizi çalıştırmakta oldukça etkili olacaktır. Size de “zeytinyağının faydaları“nın tadını çıkarmak kalmış.

Cilt sarkmasına karşı zeytinyağının faydaları nı deneyin. Yapısında bulunan (hani yukarıda uzun uzun saymıştık) vitaminler, mineraller falan sayesinde, ciltteki sarkma halini azalttığı gibi yaz aylarında doğal bir bronzluk  hali sağlamanızda da faydası dokunur.

Birçok sanatçının ses tellerini korumak için zeytinyağı kullandığını biliyor muydunuz? Artık siz de ses tellerinizi korumak için ne yapmanız gerektiğini biliyorsunuz demektir.

Isırıklara karşı zeytinyağının faydaları mevcuttur. Gerek sinek ısırıklarına karşı gerekse deniz anası ısırıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Yaranın bulunduğu yere bir miktar sürerek çeşitli sorunların oluşmasını engelleyebilirsiniz.

Canan Karatay ve Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının faydaları konusuna Profesör Doktor Canan Karatay da özellikle dikkat çekmiştir. Mesela söylediklerinden bazıları şunlar:

-Reklam-

 • Zeytinyağının ana sütü ile aynı olduğunu,
 • Su içer gibi zeytinyağı içebileceğimizi,
 • Dünyadaki en kaliteli zeytinlerinin Türkiye’de yetiştiğini (Hadi gene iyiyiz – Kaynakça)
 • Meyve suyu yerine zeytinyağı içilebileceğini,
 • Zeytinyağının yağ değil, bir çeşit meyve suyu olduğunu
 • Tarım ilacı kullanılmayan zeytinlerin çok daha kaliteli olduğunu,
 • Alzheimer, kalp krizi ve vücut ağrılarına çok iyi geldiğini,
 • Yeni doğan her çocuk için zeytin fidesi dikilmesi gerektiğini dahi söylemiştir. (Ne denli önemli bir ağaç olduğunu siz düşünün artık)

Yalnız çok önemli bir uyarı yapayım, Canan Karatay’a göre Riviera Zeytinyağı tehlikelidir, zira antioksidan özellikleri yok edilmiştir, “neredeyse” hiçbir faydası kalmamıştır.

Dinlerde Zeytinyağının Faydaları

Zeytinyağının faydaları sadece bilim dünyası tarafından değil, Kuranı Kerim ve Hz. Muhammed tarafından da övülmüştür.

Kur-an'ı Kerim
Kur-an’ı Kerim

Kuran’da işlenen tonla konu varken, sırf bazı meyvelere özellikle zeytinyağının faydaları gibi şeylere değinilmesi ne denli şifalı bir bitki olduğunu tekrar tekrar gözler önüne sermektedir. Gelin bu ayetlerden bir kaçına beraber göz atalım.

Kuran’da Zeytinyağının Faydaları Övülmüştür

…Mübarek bir ağaçtan, ne doğuya, ne de batıya ait olan zeytin ağacından tutuşturulur. Bu ağacın yağı, ateş dokunmasa bile neredeyse aydınlatacak (kadar berrak)tır. Nur üstüne nur. Allah, dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah, insanlar için misaller verir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir. (Nur-35 Diyanet Meali)

…Tur-i Sina’dan çıkan bir ağaç vardır. O ağaç , yiyecek olanlar için, katık (zeytin yağı) verir.” MÜ’MİNUN (18-20)

“O(Allah) ki, Gök’ten su indirdi. Onunla, her şeyin bitkisini bitirdik ve ondan bir yeşillik çıkardık. Biz ondan kümelenmiş taneler; hurma ağacının tomurcuğundan sarkmış salkımlar, birbirine benzeyen-benzemeyen üzümler, zeytinler ve nardan bahçeler çıkarıyoruz. O olgunlaşıp ürünlerini verdiği zaman, ona bakın! Muhakkak bunda, iman eden bir kavim için ayetler(deliller) vardır.” EN’AM (99)

“O(Allah) ki yükseltilmiş(asmalı) ve yükseltilmemiş(asmasız) bahçeler; hurmalar, ürünü(yemişi) farklı ekinler, zeytinler ve benzeyen-benzemeyen narlar inşa etti. O ürününü verdiği zaman, ürününden yiyin ve hasad günü hakkını verin. İsraf etmeyin, muhakkak O, israf edenleri sevmez.” EN’AM (141)

“And olsun incire ve zeytine! Ve Sina Dağı’na, ve şu Emin Belde’ye.” TİN (1-3)

-Reklam-

And olsun bile denilmiş son ayette. Daha ne denilsin ki?

Zeytin Kur'an-ı Kerim'de ve Hadislerde Bolca Geçen Bir Meyvedir
Zeytin Kur’an-ı Kerim’de ve Hadislerde Bolca Geçen Bir Meyvedir

Hz. Muhammed ve Zeytinyağının Faydaları

Hazreti Muhammed’de bu şifalı bitkiyi hem kişisel bakım, hem sağlık / şifa, hem de faydalı bir besin kaynağı olarak kullanmıştır. Üstelik sadece kullanmakla kalmayıp sık sık zeytinyağının faydaları konusunda diğer insanlara karşı da öğütler vermiştir.

Ömer bin Hattab dedi ki: Allah’ın Elçisi(s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Zeytinyağını, ekmeğe katık ediniz ve bu yağı kullanınız. Çünkü bu yağ, mübarek bir ağaçtan alınmadır.”
(Sünen-i İbn-i Mace, C.9. Hno:3319)

Zeyd bin Erkam dedi ki: “Allah’ın Elçisi(s.a.v.); Zatülcenb hastalığının tedavisi için; vers(Yemen za’feranı bitkisi), kust(topalak denilen bitki) ve zeytinyağını birbirine karıştırıp, hastanın ağzına vermeyi övmüştür.” (Sünen-i İbn-i Mace, C.9. Hno:3467)

Nerelerde Zeytinyağının Faydaları Kullanılıyor?

 • Gıda endüstrisi
 • Kozmetik sanayi
 • İlaç endüstrisi
 • Kişisel bakım ürünleri
 • Ve elbetteki besin kaynağı

Gördüğünüz üzere bu şifalı bitki neredeyse her derde deva diyebiliriz :) . Boş yere gerek dini kurum ve şahıslar, gerek de bilim dünyası tarafından övülmemiş. Aynı zamanda bu yazı ile beraber gerek kozmetik sanayisinin gerek ilaç sektörü gibi pek çok sektörünün bu şifalı bitkiyi neden tercih ettiğini de öğrenmiş olduk.

UYARI: Zeytinyağının faydaları konulu bu yazıda yer alan gerek görsel gerek yazılı içerikler farklı kaynaklardan derleme yolu ile oluşturulmuş olup tıpkı diğer yazılar gibi öneri ve bilgilendirme amacı ile yazılmıştır. %100 teşhis ve tedavi niteliği KESİNLİKLE taşımamaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu karşısında mutlaka doktorunuza veya bir uzmana başvurunuz.

Sizde “Zeytinyağının faydaları” hakkındaki sorularınızı yorumlar aracılığı ile sorabilirsiniz. Ayrıca YANLIŞ BİR BİLGİ varsa da bize yorumlar vasıtası ile bildiriniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

-Reklam-

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı