Bilim ve Teknoloji

Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatası ve Çözümü

Aksesuar desteklenmiyor olabilir hatası Apple markalı akıllı telefon / tablet gibi çeşitli teknolojik cihazları kullanan kişilerin alması muhtemel bir hatasıdır.

Bu hata (her ne kadar aksesuar dense de) genellikle şarj aleti veya kulaklık girişleri üzerinden meydana gelmektedir.

Bizler de bu yazımızı bu hatanın olası sebeplerine ve +%90 işe yaraması muhtemel çözüm yollarına ayırdık. Bu hatayı almanızın olası sebepleri ve çözüm önerileri şunlardır:

Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatası Çözüm

1) Klasik Çözüm: Aç Kapa Düzelir

Uçak modunu açın kapatın, sonra cihazı da açıp kapatın. Düzelmedi mi? Bu klasik mühendis çözümünü zaten denemiş olduğunuzu farz ederek direkt ikinci maddeye geçiyorum :)

Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hata Sebebi ve Çözümü
Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hata Sebebi ve Çözümü

2) Kirlenmiş Bağlantı Noktaları

Cihazlarımız havayla temas halinde, ister istemez zamanla sadece dış yüzeyleri değil, dış yüzey ile temas ettiği giriş (bağlantı) noktaları da kirlenebiliyor.

# Cihazınızı şarj etmek için şarj aletini taktığınızda,
# Müzik dinleme keyfi yapmak için kulaklık taktığınızda,

Bu kirlenmeden ötürü arada temassızlık yaşanıyor ve telefonun beyni (bilgisayarı) cihazı algılamıyor. Bunun sonucunda ise “Cihaz tarafından bu aksesuar desteklenmiyor olabilir” hatasını alıyorsunuz.

3) Yazılımdan Dolayı Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir

TechnoGezgin.com Soru
Eski sürüm bir işletim sistemi ile (yani güncelleme yapmadan) elinizdeki cihazı kullandığınızı farz edelim. Ve o cihaz için telefonun yazılımına bağlı yeni bir aksesuar satışa çıkarılmış olsun. Sizce çalışır mı bu aksesuar?

İşte bu sebeple gidip güzelce gerek işletim sisteminizin (IOS) sürümü güncel mi, gerek uygulamalarınız güncel mi diye bir bakın.

Şayet güncel olmayan yazılımlarınız var ise, bunları güncelleyip aksesuarı kullanmayı tekrar deneyin. Olmadı mı? Okumaya devam o zaman…

4) Olası Bozulmuş, Hasar Almış Cihazlar

Önceki maddeler işe yaramadı mı? Hala “bu aksesuar desteklenmiyor olabilir” hatası mı alıyorsunuz? O zaman geçmiş olsun; şarj aletiniz, kulaklığınız (artık her ney ise) bozulmuş olabilir.

Bozulmuş olmasına da kızmayın, gün içerisinde defalarca kez söküp çıkarılan bir şey olduğunu hesaba katarsak son derece normaldir.

Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatasında Aksesuardan Kasıt Şarj Aleti, Kulaklık ve Bu Tarz Şeylerdir
Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir Hatasında Aksesuardan Kasıt Şarj Aleti, Kulaklık ve Bu Tarz Şeylerdir

Benzer şey bunları cihazınıza bağladığınız nokta için de geçerlidir. Aşırı sök tak yapmaktan dolayı gevşemiş olabilir ki bunu sök tak yapmayı deneyerek kolayca test edebilirsiniz.

Eğer gevşemişse orada sorun olması da muhtemeldir tabi bu durumda yetkili servise başvurmanız akıllıca olacaktır.

5) Uyumsuz Aksesuardan Dolayı Aksesuar Desteklenmiyor Olabilir

Aksesuarınız eski bir şey ise ve şuan çalışmıyor ve üstte yazanları yapmanıza rağmen çalışmamışsa geçmiş olsun.

Ama yeni aldığınız bir şey çalışmamış ise götürün ve iade edin. Yeni aldığınız üründen dolayı bu hatayı alıyorsanız olası sebebi Apple ürünleri ile uyumsuz olmasıdır.

Bu sebeple ürün alırken her şeyden evvel elinizdeki cihazın (akıllı telefon, tablet, bilgisayar vesaire) ve aksesuarın (şarj aleti, kulaklık vesaire) Apple sertifikalı olmasına dikkat edin.

Tabi bu demek değil ki Apple sertifikası olan ürüne gidip tonla para bayılmayın :) Elbette başka marka ürünler de işinizi fazlasıyla görecektir.

Ama cihazınızın sağlığı için orijinal ürünler kullanmanız tavsiye edilmektedir. (Bunun sebebi karışık; bu nedenle bilimsel ve teknik terimlerle konuyu uzatmaya, sizi baymaya gerek yok sanırsam)

Apple Firmasının Bu Konudaki Resmi Sayfası:Tıklayın

Technogezgin.com Bilgi
Peki sizlerin ‘bu aksesuar desteklenmiyor olabilir‘ hatası konusunda farklı çözüm önerileriniz var mı? Eklemek istediklerinizi yorumlar vasıtasıyla ekleyebilirsiniz.

Ayrıca sormak istediğiniz soruları ve (eğer varsa) yanlışları yorumlar aracılığıyla belirtebilirsiniz. Yazının bağlantısını da gönül rahatlığı ile paylaşarak bize büyük bir iyilik yapabilirsiniz.

Ana Sayfa: 
https://www.technogezgin.com/
Hayata Dair Özgün ve Kaliteli Yazılarımız: 
https://www.technogezgin.com/blog/

MrKaptainTR

Merhabalar. Ben bu internet sitesinin sahibiyim. Aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuyorum. Bu sitede de; ufkunuzu açacak, bilgi hazinenizi katlayacak, bakış açınızı adeta uçuracak, “Vay be, adamlar bunu da mı yapmış?” dedirtecek cinsten içerikler üretmeye çalışıyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı